16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Akcionář 15.4.2007 17:59

Re: ty "mutual funds" jsou sice relativne bezpecne

Riziko vždy nese jen investor, nikdo jiný. Bohužel s přebytky prostředků peněz (úspor z vaší práce) nemáte příliš na výběr co dělat, všude na ně čeká nebezpečí: a) můžete je nechat v bance, kde se vám budou postupně znehodnocovat (malé úroky), vysoké poplatky, riziko krachu banky, ryziko měnové reformy (u náś komunisté v r. 1953), riziko inflace b) nechat je doma ve štrozoku - lákadlo pro zloděje c) investovat do zlata - riskantní, ceny zlata mohou také klesat d) investovat do cizí měny - též riziko ooklesu d) investovat do umění/starožitností  - výnosné, zhodnocuje se rychle  - ale opět se špatně zabezpečuje -lákadlo pro zloděje, nepřežijí katastrofu jako požár, povodeň atd e) investovat do nemovitostí - nízká likvidita, ceny mohou poklesnout, nelze je snadno ukrást, ale lze je vyvlastnit, znárodnit, zrekvírovat ve veřejném zájmu atd (opět viz. rok 1948, konfiskace po Bílé hoře atd), f) investovat do vlastního podnikání - riziko krachu, špatných obchodních partnerů, opět možnost znárodnění (1948) g) investice do diamantů - drobné,cenné, mobilní - snadno se kradou a můžete koupit falešné h) investice do nemovitostí s všemi pro a proti

Na váš majetek má stále někdo spadeno, nežijeme ve světě beránků. jediná cesta je stále dávat pozor a 2x rozmyslet komu investici svěřuji. Můžete půjčit peníze svému nejlepšímu kamarádovi, sám si to osobně hlídat a přesto na konci zjistíte, že nemáte ani peníze ani kamaráda.

Akcionář 15.4.2007 18:02

Re: Re: ty "mutual funds" jsou sice relativne bezpecne

oprava, bod h) má být "do akcií" 

Bellamy 15.4.2007 16:00

kapela budoucnosti

http://youtube.com/roadsidemary

Propagandista KSČ 15.4.2007 14:48

Vaše budoucnost

Vzpoura voluntaristických reakcionářů proti socialistickému společenskému a státnímu zřízení směřuje k zákonitému bankrotu.

Dočasné neúspěchy světových pokrokových sil, ani dalekosáhlé zvraty, způsobené kapitulantským postojem stranických funkcionářů, jejich koketováním s revizionismem a pravicovým oportunismem, poklonkováním před buržoazními pozláky v podobě spotřebního zboží a tzv. sociálních jistot, které údajně dělníkům nabízel buržoazní stát, aby zakryl svou protilidovou třídní podstatu, nemohou nic změnit na historických zákonech odhalených Karlem Marxem, Bedřichem Engelsem, Vladimírem Iljičem Leninem a dalšími významnými mysliteli socialistického hnutí.

Jakmile nejreakčnější monopolistické síly ztratily obavy z revolučního vystoupení pracujících mas, ihned odhodily roušku humanismu a lidských práv a tvář kapitalismu se ukazuje v plné nahotě - demokracie se omezuje na možnost vybrat si představitele, kteří budou v zájmu velkoburžoazie provádět represálie proti pracujícímu lidu. Po vystupňování třídních rozporů odhodí monopolní velkokapitál masku demokracie a v zoufalé snaze pokračovat ve vykořisťování se opře o avanturistické deklasované živly a nastolí fašistickou diktaturu.

V ČR se objevují tyto síly a ve snaze rozpoutat šovinistické vášně a vyvolat etnické štvanice a tak odvést pozornost pracujících od jejich situace angažují Jiřího Čunka a celou plejádu dalších klerofašistů, jejichž hlavním záměrem je zničit sociální systém, aby pracující klesl do postavení zuboženého tahouna, který dře na své pány až do úplného padnutí. Tato politika již vyžaduje i potlačení buržoazně demokratických svobod a nastolení otevřeného třídního teroru.

Po několika letech však toto zřízení narazí na antagonistické rozpory a nastane revoluční situace. Tentokrát nebudeme nikoho zavírat, převychovávat Makarenkovými metodami na platného člena socialsitické společnosti. Tito lidé otráví budovatelskou atmosféru svými jedovatými buržoazními názory. Po bolševicku je postavíme ke zdi.

Nacista 15.4.2007 18:52

Nacionální c¨ítění je silnější než cítění třídní, proto, půjde-li

do tuhého, přehodíme vyhýbky na Nacionální socialismus.

Ca ira.

MK 15.4.2007 13:35

Hlavní pokřik,

který zní v ulicích Francie nebo Británie při násilných sroceních, je "Alláhu akbar".

Pan Robejšek řeší bitvy minulosti. Hlavní průser blízké evropské budoucnosti je v radikálním islámu, který sem importují wahhábističtí klerici ze Saúdské Arábie. Ale lidi to nějak nechtějí vidět - asi proto, že působí jako příliš hrůzný protivník.

tich@dohoda 15.4.2007 10:54

ad. akcie

akcie , mineno cenne papiry, to je casto jen umele nafouknuta bublina, ktera souvisi prave se zminovanym faktem, ze spousta podniku nema skutecneho vlastnika, nybrz pouze akcionare, ktere zajimaji dividendy, resp, zhodnoceni jejich akcii. K tomu dostavaji casto managmenty velice volnou ruku od spravnich a kontrolnich rad. Indexy svetovych burz dosti casto spadnou o spousty bodu, prave kvuli bublinam, ktere nemaji nic spolecneho s realnou hodnotou akciovek na burze indexovanych. Z nedavne doby muze byt prikladem Enron, nebo World Com, ale take tezka desiluse a ztraty z tzv. dot com internetovych firem z 90'tych let. Dnesni stav je postaven na premise, ze se toto "perpetum mobile" nikdy nezastavi, jinak receno, na palube Titaniku se tancuje ale lud se potapi, nebo lepe receno, ledovec ciha opodal :-) . Cest

Ivan Nový 15.4.2007 11:13

Tichá dohodo,

to ale systém neoslabuje, ale posiluje, obnovuje uspanou ostražitost. Je to kladná zpětná vazba. Bublina CO2 nebude už tak výrazná, i když se o to jisté kruhy snaží.

Ladislav N. :-))) 15.4.2007 11:31

Re: Bublina CO2 nebude už tak výrazná...

V USA se konaly protesty proti globálnímu oteplování 

Američané znepokojení klimatickými změnami se v sobotu shromáždili na celonárodním dni demonstrací, jímž chtěli přitáhnout pozornost ke globálnímu oteplování...

Ivan Nový 15.4.2007 11:33

Ladislave,

to jistě, ale uvidíme kolik vlastních peněz do toho budou investovat, demonstrování nic nestojí a často ještě za to platí.

čtenář 15.4.2007 12:11

Re: Re: Bublina CO2 nebude už tak výrazná...

Ovšem to jsou ryzí dobrodruzi. Proti globálnímu oteplování se budou konat megakoncerty hvězd pop music, které teprve rozhodnou o osudu tohoto oteplování !!!!!!! ;-D 

Ladislav N. 15.4.2007 12:43

Re: Megakoncerty hvězd pop music proti globálnímu oteplování...

Už jsem viděl videoklip rockové skupiny Linkin Park "proti gl. oteplování"... ;-D I Tihle rockeři úplně zblbli (a to, co nacpali do nejnovějšího alba, za moc nestojí.).

Tvůrčí krize...  Pak nezbyde než  "boj  proti  oteplovaní  planety"... :-P

čtenář 15.4.2007 12:55

Re: Re: Megakoncerty hvězd pop music proti globálnímu oteplování...

Děsíte mě pane ! ;-D Jestli inovační schopnosti i ostatních hudebníků budou nízké kvality, hrozí, že globální oteplování, navzdory tomuto - nad veškerou pochybnost účinnému - projektu, zvítězí.  ;-D

Fafa 15.4.2007 23:51

Ladislave:

a vsadte se, ze vetsina ucastniku prijela na demonstraci vlastnim autem. Organizatori zrejme prileteli a matky se zajmem o budoucnost svych deti prijeli v SUV. ;-P

Akcionář 15.4.2007 12:10

Re: ad. akcie

Enron a Worldcom byl fakt průšvih. Ale zase se vyplatila investice do Microsoftu v dobách, kdy s tím ti kluci začínali někde v garáži a ani nejlepší analytik nedokázal odhadnout, jestli z toho jednou bude bublina nebo nejbohatší firma světa. Ani Yahoo, či Google na tom nejsou až tak špatně . Investování bude vždy rizikové - vývoj nikdo neodhadne (jinak by byly úspěšné všechny investice), důležité je riziko rozdělit. U  dot.com firem ´málokdo investoval tak, že by si prostudoval jejich ekonomická čísla (šlo většinou o zcela nové firmy bez historie, navíc, takovéto projekty jsou stejně většinou prvních 5-10 let ve ztrátě -viz třeba Amazon) a počítal s dividendami. Investor spíš spekuluje na to, že firma přišla s nápadem, který se chytí a firma se po časem zhodnotí několikanásobně. Investor v tomto případě spíše spoléhá na to, že akcie prodá včas, v době růstu - a s tím je spojené větší riziko.

zalozak 15.4.2007 12:45

Re: Re: ad. akcie

Uff.. vam to fakt nedochazi ze ne... Enron (a dalsi) nebyly prusvih protoze individualni investor se holt zmylili pri nakupu akcii (i kdyz ztrata nepotesi) ale proto ze 90% investic byly prostrednictvim financnich instituci kde meli lide ulozeny sve uspory a penize  na zivotni pojisteni. Dale pak mnoho fondu "prispevkovych" a charitativnich organizaci.

Jednotlivy "investor" ani nemel ve vetsine pripade nejmensi sanci rozhodnou kde, kdy a jak se budou jeho penize pouzivat natoz udelat nejake rozhodnuti pro eliminaci rizika.  Coz mimochodem bylo rozeznano is US vladou (k prekvapeni citacu poucek o investicich !!) a nasledne vyprodukovalo celou pomerne ostrou (az prilis) legislativu!  (znamou z casti pod jmenem SOX).

Pokud chcete lepsi priklad... je to asi tak jako kdyz vy hrajete s klukama kulicky kde dle schopnosti a stesti jednotlivce bud vyhrajete ci prohrajete ....    a prijde velky bratr a slohne vam je vsechny!   

Vetsina zde pusobicich zastancu teoretickych poucek si totiz zrejme neuvedomuje o cem autor vlastne psal a jake dusledky to pro ne, jejich rodiny, jejich mesto ci zemi ve skutecnosti muze (a bude ) mit. 

čtenář 15.4.2007 12:58

Re: Re: Re: ad. akcie

Existencialisté by nejspíš psali o odcizení - kapitálu.  :-)

Akcionář 15.4.2007 13:26

Re: Re: Re: ad. akcie

Je to o čem hovořím - o rozložení rizika. Proto většina individuálních investorů investuje spíš do investičních fondů spravovaných bankami, pojišťovnami atd. I ty se mohou samozřejmě v konkrétní investici zmýlit (do Enronu atd), ale celkově převážně vykazují zhodnocení  - právě tím, že rozložily riziko a do ostatních společností investovaly lépe. Ovšem, menší riziko znamená menší šanci na výnos. Pokud se budeme bavit na této úrovni, tak nemá cenu zmiňovat jednotlivosti typu Enronu, ale spíše probrat to, jak úspěšné/neúspěšné jsou z dlouhodobého hlediska tyto institucionální fondy. A zde je vždy na konkrétním individuálním investorovi, zda svěří své prostředky "pirátovi" typu Koženého nebo raději konzervativně zavedené bance nebo pojišťovně, která má svůj dlouhodobý kredit (rating) a historii třeba 100 let či více.

Ivan Hochmann 15.4.2007 10:26

Re.Kam to směřuje

Tak jak stylisujete diskusní rovinu je perfektní.Přesně to jsou záležitosti koncepčního charakteru. Chci pouze podotknout,že panClifford Simak v --Když ještě žili lidé- dává psím generacím do vínku ryze lidské úvahy o genetice a selhání intelektu.Myslím,že smysl života není v extenzivním rozvoji materiálních hodnot,včetně sci-fi programů,nýbrž zamýšlení nad smyslem  tvorby těchto hodnot. Ale to je jiná kapitola,poněvadž ti kterých by se tyto záležitosti měli dotýkat nejvíce, mají úplně jiné zájmy a programy.Nehovořím o zednářích a o církvích,tudy cesta už vůbec nevede.Je mi líto,že nevlastním alespoň část Vašeho optimismu k civilisaci.Mám dojem,že tento cyklus  --  je konečná.Ivan

Ivan Nový 15.4.2007 10:49

Ivane Hochmane,

cílem je hledání věčnosti, nikoliv věčnost sama.

zd.supik@seznam.cz 15.4.2007 18:01

Re: Re.Kam to směřuje Dobry den Ivane

Jsem upřímně překvapen, jaká úroda názorů. Dovolil jsem si vstoupit do diskuse jen tak na zkoušku- jednou jsem pouze reagoval na rozvoj jaderné energetiky a to z hlediska rozvoje této technické disciplíny a v podstatě závisti Rakouské strany, jelikož ČR se podílí na nejednom jaderném (výzkumném) programu vč fůze.

Pokusim se vysvětlit, ale pouze pokusím svůj pohled na věc.

Ke kapitalismu na řetězu .: nejsem optimista ale pouze se snažím o tzv Pozitivní přístup, tak jak se nám snaží naznačit Náš velky filozof Stephen Hawking. Naposledy jsem od něj přečetl Vesmír v kostce a tímto jsem se jaksi obrátil na víru -  Pozitivní myšlení, stojí to hodně úsilí. Je to o tom, že člověk  jako jedinec je jaksi .... u cesty a nachází se někde na začátku Poznání a možnosti myslet. Pravda ne každý má na to aby porozuměl struktuře hmoty, ale má na to aby rozeznal dobro od zla a tvořivé úsilí od řevnivosti a hlouposti - a dal to občas najevo, i když patří k tzv mlčící většině.

Doopravdy jsem přesvědčen o tom, že existuje dost lidí, kterým to myslí (jak jsem naznačil Pozitivně) a jsou kreativní. (Tedy občas na ně narazím, asi jsem měl jsem v poslední době na několik štěstí). Musíme si říkat, že i přes některé hrůzy v dnešním světě se jaksi tvoří zárodek něčeho lepšího. Prostě musí- stačilo by, aby to bylo naše přání a potom  již tento trend půjde vlestní cestou.   Zdenek

zd. supik@seznam.cz 15.4.2007 9:06

Kam to směřuje

Bič ekonomického růstu, trvalý nárůst národního důchodu jako nezbytnost příslušnosti ke klubu vyspělých zemí. Nakonec mi globální kapitalismus připomíná parazita, který posléze požírá sám sebe. Velmi se mi líbí v článku popsaná vize konečného Globalismu. 

Tato hrozba je nabíledni s ohledem na konečnost trhu a omez. prostoru sluneční soustavy. Celou historií lidstva se prolíná zápas o trhy spojený s válkami. Aby vzniklo bohatství, luxus musí tu být existence potenciálu - rozdílu bohatý chudý a nebo dosažitelný cíl. Připomíná mi to hru Letadlo zrůdných rozměrů. 

Mám pocit, že veškeré snažení směřuje k fantastickému scénáři C. Simaka v "Městě" to znamená, že k trvalému rozvoji a stmelení lidstva je třeba hodnotný a smysluplný cíl. A nebo se civilizace rozpadne do entit a každý si bude žít podle svého.

Vize je jedna věc skutečnost jiná. Aby lidstvo mohlo prosperovat potřebuje silné ekonomiky schopné postavit jaderné elektrárny a posílat materiál do blízkého vesmíru. A musí existovat mocenské struktury, na které sice každý nadává, ale které právě tyto silné ekonomiky musí ochraňovat. Takže prozatím nějaké zásadní změny v dohledné době nevidím, ekonomika na řetězu je lákavá, ale zase to budou dělat pouze lidé. Jenom někteří lidé jsou schopni něco odšéfovat.

Ptáme-li se na východisko ze spirály sebepožírajícího se ekonomického růstu a pokračování lidské historie, nabízí se řešení v mocenském nadnárodním měřítku např. vlivy zednářů církví ap. Napadá mne zda se ekonomika-globalizace se již náboženstvím nestaly. .Ale to tu už vše bylo, akorát nyní jsme jaksi na vyšší úrovni. Poslední věc, myslím že velmi pozitivní - perspektivu jako lidstvo pravděpodobně máme. Historie se opakuje, mluvíme o opakujících se etapách ap. Jenže když jsme se dostali  na oběžnou dráhu kolem Země nic (žádné harampádí po předcích) tam ještě nebylo (podobně Měsíc). Je zde tedy kvalitativní vývojový skok Historie a tento skok bez rozvoje ekonomiky není možný. Uvidíme  tedy co bude dále. Váš Zdenek

Ivan Nový 15.4.2007 9:17

Ale pane Supiku,

existují dva druhy nekonečna, jedno přímka prodlužující se do nekonečna a nekonečno jiné, plocha daných a neměnných rozměrů a v ní nekonečný počet bodů. Potenciál růstu tu tedy stále je. Ale je to nekonečno toho druhého druhu. A pak, myslíte, že spokojený občan starého Říma byl méně spokojený, než spokojený člověk dnes? Nebo, že vaše spokojenost před 10 lety, byla menší než ta dnešní?

Delta 15.4.2007 9:43

Re: Ale pane Supiku,

A taky přece existuje uvnitř naší zeměkoule ještě jedna, která je, jak známo, větší...

Ivan Nový 15.4.2007 10:11

Delto,

to jistě ne, ale tam kde byly dříve elektronky, jsou dnes mikročipy.

Dellta 15.4.2007 10:59

Ano, sám K.Vonnegut už také přišel na to, že lze třeba miniaturizovat člověka.

V jeho rámu to uměli především Číňané. Bohužel, když je někdo omylem vdechl, dostal smrtelný zelený zápal plic...

Dellta 15.4.2007 11:00

Re: Ano, sám K.Vonnegut už také přišel na to, že lze třeba miniaturizovat člověka.

...románu, nikoli rámu.

Ivan Nový 15.4.2007 11:16

Delto,

před 100 lety si lidé žili také spokojeně, kolem roku 1890 byl obrovský boom všeho, pak byly hrozné války a přesto nenastal konec světa.

Akcionář 15.4.2007 12:29

Re: Ano, sám K.Vonnegut už také přišel na to, že lze třeba miniaturizovat člověka.

V kterém románu?

Delta 15.4.2007 13:14

Re: Re: Ano, sám K.Vonnegut už také přišel na to, že lze třeba miniaturizovat člověka.

Nejspíše v Grotesce.