1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář 15.4.2007 9:47

Re: čtenáři,

Omlouvám se, už jsem reagoval o kousíček níž na Váš příspěvek.

čtenář 15.4.2007 9:45

Re: nalevo,

Je to tak, jak říkáte. Celý malér spočívá v tom, že takto pracovat s tou nádhernou alokací mohou jen někteří, kteří, když jim začne s původní alokací docházet dech, tak ji přemístí a zase bude kyslík. Mezi tím je spousta těch, co tuto výhodu přesouvat alokace nemají, na pravdě boží z nedostatku. Lidská schopnost spekulace je totiž v příkrém rozporu se základními pilíři života obecně. Je to negativní regulátor svobodného spontánního rozvoje. Nikde jinde v přírodě se tato lidská forma spekulace neobjevuje. Ovšem co s tím ?? :-/ Zatímní pokusy lidí s tím (a tudíž sami se sebou) něco provést vedly k mohutným destrukčním erupcím.

Delta 15.4.2007 9:43

Re: Ale pane Supiku,

A taky přece existuje uvnitř naší zeměkoule ještě jedna, která je, jak známo, větší...

Ivan Nový 15.4.2007 9:41

čtenáři,

je to život. A nebo Vy jste snad stoupencem nezřízeného konzumu?

čtenář 15.4.2007 9:31

Re: zalozaku,

Má to jednu vadu - přežívání není život.

Ivan Nový 15.4.2007 9:25

nalevo,

dobře, ale vidíte-li, že odvětví ve kterém máte alokovány zdroje nemá před sebou perspektivu, odčerpáváte z něho zdroje a ty alokujete jinam, tam kde předpokládáte, že v budoucnosti bude to odvětví jistější, z hlediska uchování zásob vašich zdrojů. Pokud se perspektivy amerického automobilového průmyslu obrátí, zdroje se do něj začnou rychle vracet. Nic totiž není napořád, žádná jistota neexistuje. Zdroj, to je kus ledu ve vašich rukách, který rychle taje a vy se musíte postarat o to, abyste pro něj rychle našel chladné místo. Tak je to.

Ivan Nový 15.4.2007 9:17

Ale pane Supiku,

existují dva druhy nekonečna, jedno přímka prodlužující se do nekonečna a nekonečno jiné, plocha daných a neměnných rozměrů a v ní nekonečný počet bodů. Potenciál růstu tu tedy stále je. Ale je to nekonečno toho druhého druhu. A pak, myslíte, že spokojený občan starého Říma byl méně spokojený, než spokojený člověk dnes? Nebo, že vaše spokojenost před 10 lety, byla menší než ta dnešní?

nalevo 15.4.2007 9:14

Re: nalevo,

:))) teď jste mě dostal :), značná část zisku jde velmi často na úkor údržby či investic, podívejte se např. na americké automobilky, co je však horší, když slyší o gigantických ziscích těch Německých mám obavu, že jsou USA zase jen o několik let napřed :)

Ivan Nový 15.4.2007 9:09

nalevo,

úspěšnost managnementu se měří tím, že firma přežije. Zisk je záruka toho přežití i pro další období. Je to zásoba energie vytvářená na horší časy, které čas od času přicházejí.

Ivan Nový 15.4.2007 9:06

zalozaku,

a komu to vadí? Až to začne vadit, cena akcií půjde rychle dolů. Každý dostane to, co si zaslouží. Akcie nejsou majetek, akcie je kus ledu v rukách dítěte :-))))

zd. supik@seznam.cz 15.4.2007 9:06

Kam to směřuje

Bič ekonomického růstu, trvalý nárůst národního důchodu jako nezbytnost příslušnosti ke klubu vyspělých zemí. Nakonec mi globální kapitalismus připomíná parazita, který posléze požírá sám sebe. Velmi se mi líbí v článku popsaná vize konečného Globalismu. 

Tato hrozba je nabíledni s ohledem na konečnost trhu a omez. prostoru sluneční soustavy. Celou historií lidstva se prolíná zápas o trhy spojený s válkami. Aby vzniklo bohatství, luxus musí tu být existence potenciálu - rozdílu bohatý chudý a nebo dosažitelný cíl. Připomíná mi to hru Letadlo zrůdných rozměrů. 

Mám pocit, že veškeré snažení směřuje k fantastickému scénáři C. Simaka v "Městě" to znamená, že k trvalému rozvoji a stmelení lidstva je třeba hodnotný a smysluplný cíl. A nebo se civilizace rozpadne do entit a každý si bude žít podle svého.

Vize je jedna věc skutečnost jiná. Aby lidstvo mohlo prosperovat potřebuje silné ekonomiky schopné postavit jaderné elektrárny a posílat materiál do blízkého vesmíru. A musí existovat mocenské struktury, na které sice každý nadává, ale které právě tyto silné ekonomiky musí ochraňovat. Takže prozatím nějaké zásadní změny v dohledné době nevidím, ekonomika na řetězu je lákavá, ale zase to budou dělat pouze lidé. Jenom někteří lidé jsou schopni něco odšéfovat.

Ptáme-li se na východisko ze spirály sebepožírajícího se ekonomického růstu a pokračování lidské historie, nabízí se řešení v mocenském nadnárodním měřítku např. vlivy zednářů církví ap. Napadá mne zda se ekonomika-globalizace se již náboženstvím nestaly. .Ale to tu už vše bylo, akorát nyní jsme jaksi na vyšší úrovni. Poslední věc, myslím že velmi pozitivní - perspektivu jako lidstvo pravděpodobně máme. Historie se opakuje, mluvíme o opakujících se etapách ap. Jenže když jsme se dostali  na oběžnou dráhu kolem Země nic (žádné harampádí po předcích) tam ještě nebylo (podobně Měsíc). Je zde tedy kvalitativní vývojový skok Historie a tento skok bez rozvoje ekonomiky není možný. Uvidíme  tedy co bude dále. Váš Zdenek

nalevo 15.4.2007 9:04

Re: Vsichni ti co opakujete poucky ....

nelze než souhlasit, jen bych dodal, že úspěšnost managmentu se měří růstem zisku, který vede k neustálému snižování nákladů, tedy k životu na dluh. Dovolím si konstatovat, že pokud není skutečný vlastník, není motivace myslet dál než na příští valnou hromadu :)

Ivan Nový 15.4.2007 9:01

založáku,

Regulace = Pravidla. Socialismus reguluje, aby se něco nestalo (aby nás vrabci nepoklovali), kapitalismus reguluje, teprve až se něco stane (vrabci nás už poklovali). Proto socialismus nefunguje, všechnu energii vyčerpá na nesmysly.

zalozak 15.4.2007 8:50

Re: Vsichni ti co opakujete poucky ....(dokonceni)

Cimz jsme svedky toho ze v drtive vetsine pripade jsou podniky ci cela odvetvi nakupovana ne pro to aby byla novymi vlastniky rozvijena ale primarne proto aby doshli "vize rustu" a nasledne navysili hodnotu svych akcii. Hlavni zodpovednost dnesniho managementu velkych spolecnosti neni "rozvoj a rizeni podniku" ale navyseni ceny akcii........ a pro ty kteri vedi o cemu mluvim.. metody dosazeni tohoto cile nejsou nutne totozne s dobrym rizenim a rozvojem. 

zalozak 15.4.2007 8:44

Vsichni ti co opakujete poucky ....

I kdyz nesouhlasim s Autorem nutne co se tyce pristupu k regulacim, podstata clanku je velice spravna. To ze se v CR vse zjednodusilo na rovnici Regulace = Socialismu, "Neregulace" = kapitalismus... neznamena ze je to skutecne pravda.

Zisk je samozrejne "hnacim" motorem podnikani (vetsinou). Problem je v tom ze dnes byl zisk "primeho kapitalisty", to jeste cloveka ktery vlastni a do znacne miry ridi podnik nahrazen ziskem "akcionare" v drtive vetsine pripade anonymni masy zastupovane fondy ci jinou financni instituci.  V "klasickem" kapitalismu kde regulace trhem skutecne funguje byl prosperujici ten podnik ktery vytvarel zisk a ten prezival. Mel-li podnik akcionare - vetsinou omezene mnozstvi - zrojem prijmu byly primarne dividendy.  V realite dnesniho sveta drtiva vetsina podniku je vlastnena masami neprimych akcionaru (jak jsem psal casto zastupovanymi fondy), zisk z divident je vetsinou zanedbatelny a zisk o ktery tedy jde je zisk v rozdilu ceny akcii. Protoze navysovani ceny akcii rozvojem podniku je zdlouhave (krome omezeneho poctu pripadu), hlavnim zdrojem jejich navyseni je vzajemne nakupovani jinych celku (zjednoduseno!!).

Cimz se dostavame do situace kdy dobry podnik, produkujici zadane vyrobky s pravidelnym odbytem generujici stabilni zisk ktery se vyrazne nerozrusta ci dramaticky neznasobuje sve prijmy je z hlediska akcioveho trhu temer nezajimavy ... a neni analytiky viden jako perspektivni.

ondys 15.4.2007 8:42

Re: Jak zproduktivníte líné evropské mozky?

Konzervativní vedení státu osvobozeného od rolí, které nedovede řešit, se štíhlou a mnohem pružnější administrativou místo neefektivní všemocné byrokracie.

Ivan Nový 15.4.2007 8:32

Tichá dohodo,

jak se těch přebytečných lidí zbavíte? Navrhněte něco. Ale s tím využívání těch features nemáte pravdu, mladí je docela využívají, využívají je tak na 60%-80% podle své přirozené inteligence.

Ivan Nový 15.4.2007 8:29

LAdislave N.,

nejen v kapitalismu, ale v reálném světě obecně. Tak to bylo a bude navždy. Jen formy toho zaplacení se mění.

Ivan Nový 15.4.2007 8:27

nalevo,

socialismus nefunguje, i když je empatický :-))))

Ivan Nový 15.4.2007 8:25

Jak zproduktivníte líné evropské mozky?

Seberete jim dotace a tím je donutíte zakládat malé technologické firmy a zabývat se vlastní obživou, což je donutí zabývat se tím co potřebuje průmysl a trh. No a k tomu potřebujete jasné a jednoduché zákony, které umožní dynamické přelévání evropských mozků z jedné firmy do druhé. Dynamické vznikání a zanikání technologických firem.

tich@dohoda 15.4.2007 8:24

kdyz uz jsi Fafo zminil tu zdravou stravu , /zdravim :-)

zajiste jsi zaregistroval, jak drahe je zit zdrave, za sacek musli "vysolis" v marketu 4-5 $ ackoliv jde vlastne o odpad/otruby. Misa salatu/okurky rajcata atd./ te vyjde stejne jako hlavni chod pro celou rodinu. "Zdravy zivotni styl"  je totiz  uz davno v moci zemedelsko-potravinarskeho komplexu a obchod. retezcu/reklam. agentur, takze spotrebitel si za "zdrave potraviny" pekne priplati. Kdyz  vidim v obchode balenou pitnou vodu, divam se zda v te plast. lahvi neplavou supinky zlata, podle ceny by tak tomu melo byt :-) . Souhlasim s tebou, ze to tak funguje, myslim beh fungujici vyspele ekonomiky a nema cenu borit vcelku zabehly system. Ovsem tezko muzu souhlasit s tim, ze je to tak dobre. Vcera jsem mluvil s kamaradem, "brecel" ze zase musi s autakem do servisu a desil se kolik to bude stat. Problem je v tom, ze ma "super" vybavene auto, tedy bezny dnesni autak nacpany elektronikou, figl je v tom, ze 80-90 % tech "features" nikdy nevyuzijes, to stejne plati o lednickach, TV, prackach a "zazracnych" pracich a cisticich prostredcich. V tomto smeru si myslim, ze se lidstvo zene do slepe ulicky konzumu a drancovani zdroju, protoze co by delaly ty masy pracujicich, kdyby nevyrabeli ty zbytecne kramy a nasledne si je navzajem neprodavali :-) . Cest:-)

tich@dohoda 15.4.2007 7:30

to nemate uplne pravdu pane Mirku

Podivejte se, kolik evropskych automobilek bylo skoupeno a reknete mi,

ktera se potom rozpadla na nezavisle casti. Zadnou neznam. V 90'tych  letech 20. stol. napr. koncern Daewoo skupoval automobilky ve vychod.a stred. Evrope  /Ukrajina, Polsko, Rumunsko, CR/ . Pri menove krizi nekdy 1995 se jihokorejske hospodarstvi dostalo do hluboke krize a Daewoo svou automobilovou divizi prodalo GM, Americane ale meli zajem pouze o hlavni zavody v Koreji/aby pronikli na tvrde ochranarsky korejsky trh/ . Evropske "dcery" Daewoo se rozpadly na nezavisle casti. ZAZ /Zaporozec-Tavria/ , Lublin, FSO,Polsko, automobilka tusim v Craiova/Rumunsko a take Avia v CR. Nevim kdo ovlada dnes Avii v CR ale napr Ukrajinci ZAZ koupili kontrolni balik akcii FSO Warszawa/Daewoo Lanos/ automobikou v Cariova odkoupila zpet rumunska vlada a hleda se strategicky partner.

Fafa 15.4.2007 7:29

Zalozaku,

ja mam obavy, ze dnesni bohatsvi treba Nizozemska je prave vysledkem toho, ze nekdy v roce 1660 byli ochotni setrit 40 procent platu. Diky tomu si Holandani ziji o neco lepe nez Cinane. Uz se ale uspesne to usili predchozich generaci rozpousti na denni vydaje.

Fafa 15.4.2007 7:22

Moebie:

Píšu tady v diskusi o tvorbě bohatství a všichni jak vosy bráněj zisk. Lidi, co s tím ziskem pořád máte? Doktor vás kvůli zisku nechá onemocnět, protože jako z nemocného z vás má vyšší zisk. Učitel chce blbý žáky, aby kvůli zisku mohl učit. Firmy tvoří zisk a vy po nich uklízíte ten čurbes. Ale já chci být zdravý, moudrý a chci žít v čistém prostředí. To je pro mě bohatství.

Moebie, jak si ve Vami navrhovanem systemu budete porizovat zdravou stravu, knihy moudrych autoru a jak uklidite curbes, ktery uz kolem Vas existuje?

Fafa 15.4.2007 7:07

Svobodna vule,

jasne, a kdyz si hezka slecna z deseti zajemcu vybere jenom jednoho, tak poskodila vsechny ostatni. ;-D

Ladislav N. :-))) 15.4.2007 6:21

Re: Re: A ještě něco, ...proto rano vstanu a jdu do prace!

Jenomže v kapitalismu je "chození do práce" k ničemu. Důležitější je v té "práci" vytvářet přidanou hodnotu, kterou je trh ochoten zaplatit. ;-P

Mejla 15.4.2007 2:51

Autore, od psacího stolu ten kapitalismus vypadá jinak než z fabriky.

Máte pravdu jen částečně, a sice v oblasti bolševizace finančnictví. Tam lidé i firmy skutečně ztratily kontrolu nad svými penězi, z kterých jim banky odčerpávají na "poplatcích" a úrocích tolik, kolik se jim zachce. Zde je naprosto nutná regulace státem, protože především v ČR byly malé banky a záložny zcela záměrně zlikvidovány a žádná konkurence zde není. U globalizace průmyslu situace není tak špatná, jak strašíte. Určitě je však nutné, aby si vyspělé země udržely pozici v možnosti uvalit clo na dovozy ze zemí s nižší úrovní rozvoje - např. není jistě možné, aby česká textilka měla stejné náklady jako vietnamská, která neplatí zdaleka takové sociální pojištění a péče o zaměstnance jim příliš neříká. I zde však řadu věcí vyřeší trh, protože úspěšnost asijského průmyslu vede. Jednoznačně nutným krokem je však zásadní snížení byrokracie ve vyspělých zemích. Pokud jde o autorem doporučené zvýšení daní pro bohaté, zde se jedná již o čirou fantasmagorii úředníka, který není schopen pochopit, že z chudých lidí bohaté neuděláme tím, že bohatým něco ukradneme, ale že chudým dáme možnost svobodně pracovat a nakládat se svým majetkem.

Mirek 15.4.2007 2:23

Re: Vcera tu byl clanek

Rad bych s vami souhlasil ve vsem, ale to o rozpadu megakoncernu je pro me nejaka novinka, kterou jsem nezaregistroval. Automobilky jsou zatim snad vzdy, jakmile se dostanou do neprekonatelnych problemu, koupeny firmou silnejsi. Tak jak Chrysler pohltil Daimlera, tak se ted tento kolos nabizi na prodej zase nekomu silnejsimu. Podivejte se, kolik evropskych automobilek bylo skoupeno a reknete mi, ktera se potom rozpadla na nezavisle casti. Zadnou neznam.

Kanuk 15.4.2007 2:11

Čínské autobusy - pár poznámek

1)V Praze jsem viděl jezdit autobusy se značkou Karosa-Renault, nebo tak nějak. Takže dovozem celých autobusů se moc nezmění, snad jen ta Karosa na to doplatí.

2) Čínské autobusy přijedou nacpané čínským zbožím, za které se stejně platí dopravné, takže asutobusy cestují skoro zadarmo.

Mirek 15.4.2007 2:08

Re: Třetí cesta

R^To jste napsal velmi dobre. Kde je reseni? Ja ho vidim ve zjednoduseni zakonu a zlepseni kontrolnich mechanismu a vymahatelnosti prava. Maximalni pruhlednost statniho aparatu a jasne definovana zodpovednost na vsech urovnich statni spravy. Bez takovych opatreni bude nadale smerovat spolecnost do pruseru bez ohledu na ostatni detaily jako ktera strana vladne apod.