28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Tomas 18.5.2006 14:45

Jsou informace opravdu požehnáním?

Nechci polemizovat ani tak s článkem, ale spíše s příspěvky v diskusi, které hájí maximální informovanost  zákazníka (nemám rád slovo spotřebitel). Tedy, jestliže hodlám koupit nové auto, jistě mohu na netu vybrouzdat informace o zvoleném modelu, prohlédnout statistiky, výsledky barierových zkoušek, nejrůznějších testů... Nebo si mohu koupit auto podle barvy, nebo proto, že mi k němu dají kolo zadarmo, nebo kvůli akční ceně.

Stejné je to u potravin - mohu zkoumat etikety jogurtů a zjišťovat, který obsahuje víc toho či onoho, nebo naopak neobashuje to či tamto. Ve skutečnosti si opět koupím takový jogurt, který mi chutná, za cenu, kterou jsem ochoten akceptovat. Ovšem u potravin nejde jen o to, aby byly zdravotně nezávadné (tedy aby zdraví neškodily). Spousta potravin je na trhu úspěšná proto, že nabízí přidanou hodnotu - tyto potraviny nejenže neškodí, ale zdraví dokonce "zlepšují". Zmíněné jogurty obsahují různé kultury, vlákninu, vitamíny a další složky, které viditelně a rychle (zpravidla do deseti dnů) zlepší metabolismus nebo cokoli jiného a to tak výrazně, že se lidé radostně usmívají, či dokonce vesele poskakují, jak můžeme vidět každý den v televizi v každém reklamním bloku.

To, že se prodávají takové potraviny je právě důsledkem větší informovanosti zákazníků. Kdybychom neměli ani páru o tom, že existuje něco jako vitamíny, že v jogurtu jsou nějaké živé kultury a že to celé může mít nějakou souvislost třeba s tím jakou máme po ránu stolici, zůstaly by takové jogurty ležet v regálu - logicky, jsou také o pěkných pár korun dražší...

Tím celým mám v úmyslu říci, že bude-li na obalech výrobků více a více informací, bude také tím více prostoru, aby mohli výrobci propagovat produkt tím že má (nebo nemá) určité vlastnosti. A čím půjde o informace složitější, tím větší bude prostor pro jejich účelovou manipulaci. Výsledkem pak bude vždy to, že budeme kupovat plus mínus stejný výrobek, ale v novém obalu a s přesvědčením, že je "zdravější" než výrobek předchozí.

hodne neRath 18.5.2006 14:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Clovek dnes moc moznosti vyberu nema, zvlaste pokud nema dane informace

no ale uz jsme u toho.... je pece o zdravi jedince veci jedince nebo statu?

jinak ten losos - to je sice fakt ale zase to neberte tak zasadne.....

Obezitolog 18.5.2006 14:40

Nežrat a pít vodu z vodovodu!

Svobodný člověk, aspoň trochu vzdělaný, ví, že sladké limonády, přesolené uzeniny, bůček, umělá dochucovadla,hamburgery nejsou zdravé a dá si jej jen občas. Evropský člověk to bude mít předžvejkané na obalu, zaplatí to v ceně, ale vůbec to neznamená, že nezdravé věci přestane jíst. Je smutné, že evropský člověk je tak hloupý, že se neumí orientovat sám. Naši předci to dokázali úplně samozřejmě.

Šumavák 18.5.2006 14:38

Honzo, kdybyste věděl, co doopravdy jíte, taž už jste dávno umřel hlady !!!

JJ 18.5.2006 14:37

Re: Re: Re: Re: Re: Clovek dnes moc moznosti vyberu nema, zvlaste pokud nema dane informace

Kdyz vymackate citron do cerstve vody, tak toma celkem rozumnou chut. Stejne tak u ruznych napoju na bazi pomerance podil obocne slozky stoupa ze stopoveho mnozstvi k 10 a vice %.

Ladislav N. 18.5.2006 14:36

Re: ...věčný boj s lidskou hloupostí a zlobou.

Pokud ochrana spotřebitele přesáhne "únosné meze" z pohledu nákladů výrobce na zaváděná opatření, povede to ke snížení konkurence na trhu a zdražení výrobků.

Klasický příklad viz známý výrobce kozích sýrů, který si na nesmyslných (protože velmi nákladných) opatřeních vlády ČSSD (nebo EU?) a jejich obcházení zajistil věhlas široko-daleko. Přitom má velké množství zákazníků, kteří za jeho "směrnicím EU" nevyhovující výrobek určený pro krmení zvířat rádi zaplatí. A ponesou riziko rádi, protože je možná i menší, než při konzumaci výrobků zpracovaných průmyslově s přidáváním řady chem. stabilizátorů a dalších látek, které umožní podstatně delší skladovatelnost výrobku při klasické distribuci do super- a hyper-marketů...

A co je podstatné - samotnému výrobci BEZ obchodních mezičlánků s vysokými maržemi zůstane tržba v ruce a nemusí se o ni dělit s obchodníky. To je ale zřejmě nepříjemné pro vládu ČSSD, která se rozhodla (pod pláštíkem vstupu do EU) programově zlikvidovat drobné producenty nejenom potravin, ale i řady dalších druhů zboží, které s potenciálním ohrožením zdraví a životů lidí nemají nic společného.

Proto je potřeba rozlišit, jaká opatření jsou skutečně nutná a která jsou zbytečná a jenom zvyšují provozní režii (a tedy i ceny výrobků).

Paušálním odsuzováním nařízené dostupnosti informací potřebných pro rozhodování spotřebitele na trhu rozhodně věci nepomůžeme.

JJ 18.5.2006 14:35

Re: co producenti cukru a sedláci ???

Zrovna u cukru by se mohly odstranit dotace na produkci cukru. A nechat procudenty a sedlaky produkovat a vysedlacit neco uzitecnejsiho.

Šumavák 18.5.2006 14:32

co producenti cukru a sedláci ???

hufv 18.5.2006 14:30

Re: Hm, skláním se před trpělivostí a jasnou argumentací vity a aidy

lituji, ale žádnou argumentaci od vity, která by stála za řeč, jsem nezaznamenal. Na dotaz jak směrnice zajistí, aby se dodržovaly stávající normy, jsem odpověď už raději neviděl.

hufv 18.5.2006 14:28

Re: Re: Re: Re: ooslyšte, autore, můžet mně - naivnímu vysvětlit,

Ale je to pravda a to že to někdo nechce slyšet či si ověřit je jen a jen jeho problém. Tzv. BIO potraviny jsou pěstovány a vyráběny v malých provozech, kde kvalita je vždy problematická. Potraviny s výjimkou masa se v podstatě nekontrolují a hygienická kontrola výroby se provádí jenom u velkých výrobců a ne na kozí farmě, kde produkují 5 kilo sýra denně.

A rizika?? Zatímco u normálního stáda se kontroluje zdravotní stav a podávají antibiotika, takže se do mléka a tím i výbrobků z nich dostávají rezidua antibiotik, na biofarmách se nic takového neděje, takže v mléce (a sýrech) jsou různé bakterie, např. tuberkulóza je u krav naprosto normální záležitost a přenáší se na člověka. Stejně tak i u obilí - normálně pesticidy ošetřované obilí je v podstatě čisté, zatímco obilí neošetřované je běžně napadené snětí. Ta se pochopitelně dostává do potravin, pokud se obilí použije jako potravinářské. A to jsou ty alfatoxiny.

jonáš 18.5.2006 14:15

Re: Re: Re: Re: Clovek dnes moc moznosti vyberu nema, zvlaste pokud nema dane informace

No zase když si představim, jaká sofistikovaná chemie tomu asi pak dodává tu "rozumnou chuť" a konzistenci -- že by bentonit? -- tak to snad radši těch pár kalorií knkurence pudu večer vyběhat.

Ladislav N. 18.5.2006 14:14

Některé uzeniny prakticky neobsahují maso

Některé uzeniny prakticky neobsahují maso (Profit.cz)

TEST - Masný výrobek bez masa (Q magazín) 

Senzorické hodnocení salámů Vysočina

Josef 18.5.2006 14:12

Re: JE NUTNO POVŠIMNOUT SI I KLADŮ

Ten nejvetsi a nejpositivnejsi klad :: " V Evrope vyrostla generace, ktera jeste nepoznala VALKU !  O vsem ostatnim se necha debatovat a vse kritizovat, ale tohle okecat se nikomu nepodari !

Šárí 18.5.2006 14:02

Re: Re: Re: ooslyšte, autore, můžet mně - naivnímu vysvětlit,

Že nevyžadují tolik pesticidů a energií? Vidím, že zelení vás sice neoblbli, ale odjinud se necháte zmanipulovat snadno, když tomu věříte.

Šárí 18.5.2006 13:58

Re: Re: Re: ooslyšte, autore, můžet mně - naivnímu vysvětlit,

Tohle prostě a jednoduše není pravda. Tyhle potraviny procházejí kontrolami jako každé jiné a rizika těchto věcí jsou u nich přibližně stejná jako u "normálních" potravin. A chutí většinou ty běžné potraviny předeženou s přehledem.

JJ 18.5.2006 13:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Clovek dnes moc moznosti vyberu nema, zvlaste pokud nema dane informace

Hmm, z pohledu statu - bud mit tisice lidi s problemem se stitnou zlazou, ci mit jednoho obcana s problemem s horkym lososem (protoze si nekoupil sul bez jodu) -- tam mi prijde to rozhodnuti celkem jednoduche.

Ideologicti zaslepenci mi prijdou stejne naivni, at jde o ty vpravo ci vlevo.

JJ 18.5.2006 13:35

Re: Dobrovolná záležitost?

Vychazel jsem z prispevku aidy, ze ktereho vyplyva, ze dana zalezitost je dobrovolna.

V ostatnich bodech mluvite hodne obecne a placate hodne veci dohromady, v nekterych mate prirozene pravdu.

K bodu 3, asi by bylo nesmyslne, kdyby v jednom clenskem state mohli mit ve vyrobku rakovinotvorne latky a nabizet to bez oznaceni vsude po EU. Harmonizace norem vytvari predpoklady pro deregulaci sluzeb (kterou ja osobne povazuji za klicovou).

K tem nakladum - pokud tomu dobre rozumim, tak povinnost uvest slozeni je vicemene stanovena ve vsech statech EU. Vsude trochu jinak, takze kdyz dana firmicka chce vyvezt produkt (a to i jenom na zkousku) tak musi podrobne sledovat mistni legislativu, protoze pripadna pokuta by ji polozila. Takze nevim, jestli v tomto konkretnim pripade je dana harmonizace pro, ci proti malym podnikum.

Čumil 18.5.2006 13:28

Hm, skláním se před trpělivostí a jasnou argumentací vity a aidy

a děkuji jim, že nevzdávají ten věčný boj s lidskou hloupostí a zlobou. Nedá se to sice vyhrát, ale je to nutné, jinak by nás blbost zavalila. Díky vám.!R^

JJ 18.5.2006 13:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pan poslanec je v parlametnu za komunisty?

Jiste, pokud se sjednosti normy v dane oblasti v ruznych zemich, tak prijde o praci spousta pravnickych analytiku, kteri sleduji dane rozdily.

Osobne zde preferuji princip dobrovolnosti a samoregulace, spise nez povinnosti, ale zde hodne zalezi na kulturim pozadi dane zeme.

Obecne by melo byt regulace co nejmene. Ale tvrdit, ze by treba snizeni podilu cukru v nealco napojich zpusobilo neci nezamestnanost mi prijde jako pritazene za vlasy.

Jiří Zahrádka 18.5.2006 13:24

Dobrovolná záležitost?

Co jste prosím myslel tou "dobrovolnou záležitosti" v případě závazných směrnic, které jsou nadřazeny zákonům členských států?

BTW, ten argument o zlepšení pro producenty je sice stále opakovaný, ale o to účelovější, řekl bych. Zaprvé, dodatečné náklady jsou relativně větší pro malé výrobce, ti velcí, nadnárodní, jsou tak zvýhodněni (nic proti velkému kapitálu, ale chci, aby každý malý jednotlivec měl svobodnou možnost se lepší nabídkou dostat třeba na pozici nadnárodní společnosti).

Za druhé, tato směrnice na úrovni EU zcela zabraňuje tomu, aby alespoň v některých  členských státech výrobci za podobné "vymoženosti" ušetřili tím, že by tam podobná povinnost nebyla zavedena. Navíc, eurolegislativa mívá ustanovení, že členský stát může zavést pravidla přísnější. Tedy, bude-li tento akt ve formě směrnice, bude stejně pravděpodobně 25 různých režimů.

Za třetí, v případě aplikace stejné zásady, jakou navrhovala zamítnutá Bolkensteinova směrnice o službách, by výrobce, usídlený v jednom čl. státu mohl nabízet své zboží v jiných státech za podmínek, platných v sídelním státu producenta. Jenže to by se samozřejmě eurocentralistům nelíbilo, protože by to byl enormní tlak na deregulaci ve všech členských státech.

Ve věci základních lidských práv, kterých se dotýká eurozatykač, stačí pro eurovůdce vzájemná důvěra mezi členskými státy EU. Ale když jde o svobodu podnikání, musí se buzerovat centrálně. To odhaluje účelovost eurocentralizace.

Honza 18.5.2006 13:15

Nesmysl - všechny regulace nejsou špatné

Pan poslanec ryje zřejmě do každé směrnice EU. Pokud použiji jeho argumentace, tak právě svobodu tloustnout a hubnout dle libosti dnes nemám, protože výrobci neúplně informují o složení jejich výrobků (potravin), a já tedy nemám informace na jejichž základě mohu objektivně posoudit, zda daná potravina je pro můj výběr (tloustnout x hubnout) to pravé. Pane poslanče, chci vědět co jím, pokud si za to něco připlatím, jsem pro! Prosím přestaňte napadat všechno co jde z EU, a zamyslete se nad tím, zda cíl té či oné směrnice přeci jen není v zájmu spotřebitelů, tedy Vašich voličů.

AeroKarel 18.5.2006 12:49

Re: Re: Re: Re: Re: Pan poslanec je v parlametnu za komunisty?

Méně regulovaný (neregulovaný neexistuje) třeba USA. Nezaměstnanost poloviční.

hodne neRath 18.5.2006 12:41

Re: Re: Re: Re: Re: Clovek dnes moc moznosti vyberu nema, zvlaste pokud nema dane informace

to je ten zakladni pravo - levy rozpor.

Zda se ma o sve zdravi starat jedinec ci stat.

Oba preferujeme asi neco jineho....

jinak jod mi fakt vadi - kdyz nakladate lososa pred uzenim do jodizovane soli, je pak horky.....

JJ 18.5.2006 12:40

Re: Re: Re: Re: Pan poslanec je v parlametnu za komunisty?

Dejte mi priklad neregulovaneho trhu.

cb 18.5.2006 12:38

Re: Re: Re: Pan poslanec je v parlametnu za komunisty?

Na neregulovanem trhu je spousta pracovnich prilezitosti. Nezamestnanost je dusledkem socialistickeho pokriveni trhu.

hodne neRath 18.5.2006 12:38

vite aido,

nasledny citat asi nejlepe osvetluje "metodu prace" komise... navrhnou, konzultuji a pote publikuji... ale nikdo nevidi konecny text pred publikaci. Tady je to mozna blbost, ale delaji to stejne i u dulezitejsich veci....An extended assessment on this proposal is not recommended as the proposal has already

been subject to extensive consultation with Member States and stakeholders. Their opinion

has been taken into account and is reflected in the proposal. Moreover, the proposed

provisions only pertain to voluntary additional information (claims) made by the food

producer. Further consultation is not planned.

hufv 18.5.2006 12:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ooslyšte, autore, můžet mně - naivnímu vysvětlit,

Ale to snad ne. Copak si nemůžete při nákupu špekáčku jít koupit ten balený a podívat se na přesné složení? Nebo si vyžádat složení od prodavače, pokud kupujete u pult?

Pokud Vám v prodejně při požadavku na špekáček (se složením uvedeným na papíře uloženém u prodavače) zabalí a prodají "opékáček", jak tomu zabrání směrnice?

Vše co jste napsal může kontrolovat ČOI už teď a také to chvála jí dělá - alespoň občas. Normy a další záležitosti jsou a jsou už dnes, stejně jako jsou i směrnice na popisy výrobků a jejich složení. Co mi schvází je jejich dodržování!! kontrolování a postihování. A tohle žádná další směrnice prostě neudělá.

Nebo se může vydat směrnice o tom, jak se budou kontrolovat směrnice atd...... a dělat v tom čím dál tím větší bordel až se nikdo už nevyzná v ničem a nebude možné zkontrolovat pro běžného normálního jedince vůbec nic.

JJ 18.5.2006 12:35

Re: Re: Pan poslanec je v parlametnu za komunisty?

Jinak tlak na snizovani vyrobnich nakladu (poctu zamestnancu) je primym dusledkem exsistence trhu. Argument, tak jak formulovan, bych cekal spise od komunistu.

JJ 18.5.2006 12:34

Re: Re: Pan poslanec je v parlametnu za komunisty?

Nesmysl. Napriklad regulace kapitaloveho trhu (naprklad LSE, AIM v UK) vytvari duveru investoru, ti investuji a tim se tvori obrovske mnozstvi pracovnich mist.

JJ 18.5.2006 12:30

Re: Re: Re: Re: Clovek dnes moc moznosti vyberu nema, zvlaste pokud nema dane informace

Informacni kampan kolem prevence AIDS mi prisla jako velmi rozumna investice. Stejne tak obezita stoji postizene zeme velke penize (napriklad odhad nakladu obezity v US donutil americany k tomu, aby se problemem zabyvali).