6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MJK 2.2.2009 22:52

Re: Z důvodu ochrany naší národní bezpečnosti ?

Hluboce s Vámi nesouhlasím. Pokud si Vy nejste vědom sounáležitosti s lidmi, kteří mluví stejnou řečí jako Vy, s lidmi, jejichž předci sdíleli stejný osud jako Vaši předkové, je to Váš postoj. Já však  ( a doufám, že mnozí se mnou) tento pocit sounáležitosti cítím. V situaci, kdy se budu muset rozdělit o krajíc chleba s našincem, nebo třeba s Francouzem..... dám bez váhání tu svou půlku našinci, bze ohledu, zda je z Čech, Moravy či Slezska. Je snad kulturní entita jednotná třeba v takovém Německu, nebo ve Francii? Je mnohem rozmanitější, než u nás. A přestou svou sounáležitost tyto dva národy vnímají velmi silně .

cb 2.2.2009 10:28

Re: V podstatě se nic nezmění.

Staci posypat Antarktidu a Arktidu grafitem.

para 2.2.2009 10:05

Směšný článek NASA a odvážné tvrzení Zemánkovo.

Je fakt, že na nástup 24 slunečního cyklu se čeká už dost dlouho. Prvá skvrna opačné magmetické polarity se sice oběvila před rokem ale dosud Slunce stagnuje. V roce 1933 při přelomu cyklů 16/17 mělo slunce dokonce 568dní beze skvrrn a tento rekord nebyl dosud překonán. Přesto se tehdá po 17 cyklu zas aktivita probudila. Háček bývá v tom, že zatímco sluneční činnost doznívá pomalu a délka period se nepravidelně mění jeho aktivita narůstá zpravidla daleko prudčeji. Pan Zemánek ale nebere v potaz hlavně daleko důležitější aspekt a tím je úroven tzv. Solární konstanty. Ta je nyní stabilní a během slunečního cyklu se mění jen málo. I kdyby skokově došlo k takovému poklesu jako v období Maunderova minima pak by to průměrnou teplotu na Zemi snížilo asi o půl stupně a nárůst oteplení od skleníkového efektu by přesto ještě minimálně celé století pokračoval. To se nedá změnit ani emotivním obrázkem vloženým do nějakého textu. Které tvrzení o možném vývoji je tedy směšnější - Zemánekovo či NASA?

Zephir 2.2.2009 10:21

Re: Solární konstanta

Myslím, že v případě slunečních fleků jde o zprostředkovanej jev a s vlastní intenzitou slunečního záření nemá mnoho co dělat. Celková odchylka zářivého toku během jednoho slunečního cyklu je 0,07 procenta, zatímco změny oběžné dráhy a sklonu osy způsobují odchylku v množství tepelné energie o 1 až 3 procenta.

 Přibližně do roku 1980 probíhaly křivky znázorňující ultrafialové záření Slunce a teplotu na Zemi paralelně vedle sebe. Avšak po roce 1980 se obě veličiny začaly od sebe vzdalovat. Zatímco Země se ohřívá, sluneční výkon zůstává přibližně stejný. Většina odborníků proto usoudila, že příčinou růstu globálních teplot v posledním čtvrtstoletí není sluneční aktivita.

Další informace k tématu si můžete přečíst v článcích Kolísání slunečního záření s globálním oteplováním nesouvisí a Slunce se na globálním oteplování podílí 10 až 30 procenty.

Zeměžluč 2.2.2009 10:58

Re: Směšný článek NASA a odvážné tvrzení Zemánkovo.

No hlavně pánové, aby to utlumení nebylo jen nadechnutím před nějakým velkým průserem, který nám Slunce chystá. Jako naprostý laik vím, že když se něco zdá v úplné pohodě, obvykle vyletí nepochopitelný průšvih. Pokud se pletu a nestane se budu jenom rád. Takový nějaký elektromagnetický impulz ze sluneční bouře není to o co bych stál.

para 2.2.2009 12:15

Re: Směšný článek NASA a odvážné tvrzení Zemánkovo.

Jo Zeměžluči máš pravdu v tom, že jako lidstvo jsme proti mnohému bezbraní a ani já nechci budoucnost nikomu garantovat. Spíše si svou větev pod sebou ale užízne lidstvo samo. O tom, že by někdy tuto Zemi dominantně Slunce "zpražilo či zalednilo" nejsou s minulosti kam až dohlédneme jednoznačné stopy - a to už se toho povedlo vystopovat dost.

Zephir 2.2.2009 10:03

Za pár let se ukáže

Momentálně se současná vlna ochlazení svádí na klimatickej jev El Nina. Ten do několika let odezní. Pokud se nezačne oteplovat a současně počet skvrn na Slunce nezačne přibejvat, pak má ta hypotéza něco do sebe.

Ale měla by se měřit teplota vody v oceánech, která má mnohem vyšší tepelnou kapacitu než vzduch a pro vývoj oteplování, tání mořských ledovců a obsah CO2 je směrodatná. Zatím je tomu tak, že ačkoliv se v posledních letech ochlazuje, teplota vody v mořích stále roste a tání ledovců pokračuje.

A pokud by se mělo začít ochlazovat a koncentrace CO2 je způsobená jeho vytěsňováním z moří, pak by měla koncentrace CO2 v atmosféře začít klesat. Osobně o tom silně pochybuju. Nicméně celá tato hypotéza testovatelná je a to poměrně snadno a rychle, protože perioda Slunečních cyklů je jen jedenáct let.

Ladislav N :-))) 2.2.2009 10:47

Re: A pokud ... koncentrace CO2 je způsobená jeho vytěsňováním z moří...

Zephire, magore zelený, kde se tu bereš po tak dlouhé době? ;-P Snad jsi nepřišeo "odpískat" konec globálního "oteplování"?

A co Metelka, kde jsi ho pohřbil? ;-P

PPP 2.2.2009 9:48

díky zelení

Doby ledové se nebojím. Zelení totiž přišli na způsob, jak planetu globálně oteplit, takže zima nebude. Stačí vypouštět CO2 a stanovit limity. Hlavně ale je nutné zakázat jaderné elektrárny. Ty totiž neoteplují a napomáhají době ledové. Rakušané a Jihočeské matky v tom měly jasno už dávno.

dresde 2.2.2009 10:21

Re: díky zelení

souhlasím,Zelení jsou naše záchrana,takové soustředění hověziny nebylo ani ve zlatých časech JZD

Vašek 2.2.2009 11:17

Re: díky zelení

bohužel je nepodojíš. oni stejně podojí tebe

vvr 2.2.2009 9:45

všimli jste si?

O oteplování už začíná pochybovat stále více lidí. Proto se vytáhne nový strašák.Tím je   o k y s e l o v á n í. Máme se na co těšit. To zase budou fundované teorie.

Roman Šula 2.2.2009 9:49

Re: všimli jste si?

Většině vodních organismů nevadí pH v rozmezí 5 - 9, podobně jako třeba lidské pokožce. Ale to samozřejmě zelení neřeknou, zase budou mluvit o katastrofě.

Venca 2.2.2009 9:51

Re: všimli jste si?

ano, o oteplovani se zacina cim dal tim vice pochybovat. Ale jen tady na psu, a na hrade. To neznamena, ze to ma neco spolecneho s realitou.

vltava 2.2.2009 12:23

Re: všimli jste si?

Já jsem o oteplování pochyboval vždycky. Ušetřit za topení - to je prostě příliš krásná představa, aby to mohla být pravda. :-)

Ludva 2.2.2009 9:56

Re: všimli jste si?

Okyselování moří vlivem kyseliny uhličité ? Právě díky CO2 je voda v moři a většina přírodních vod zásaditá ! Kyselina uhličitá totiž rozpouští vápence na zásaditý hydrogenuhličutan vápenatý. pH sice může dočasně klesnout, ale časem se zas zvýší. Pokud jsem četl, tak zatím v mořích kleslo o jednu desetinu z 8,2 na 8,1. To je zanedbatelné. Ale je možné, že větší problém je SO2 z neodsířených čínských a dalších elektráren.

Ladislav N :-))) 2.2.2009 10:41

Re: všimli jste si?

Ludvo, čemu ty vlastně rozumíš? Kyselosti či pH  mořské vody rozhodně ne. Ale klidně kecej dál... ;-P

Ludva 2.2.2009 10:55

Re: všimli jste si?

Chcete říct, že to není pravda ? Co tedy podle Vás způsobuje přirozenou alkalitu vody ?

Ladislav N 2.2.2009 10:58

Re: všimli jste si?

Uhličitanový systém a jeho vyvážení. ;-)

Ludva 2.2.2009 13:34

Re: všimli jste si?

A o čem tady mluvím ? Informace byla určena pro nechemiky, kteří se zděšením poslouchají jak do moře dští kyselina a rozpouštějí se ubozí koráli. A přitom pijou bublinkovou limonádu. Proč se nemluví o pufrační schopnosti oceánů ?

Ladislav N 2.2.2009 13:57

Re: Proč se nemluví o pufrační schopnosti oceánů?

Jenomže voda v moři není zásaditá "díky CO2". CO2 rozpuštěný do vody ji okyseluje (snižuje pH). Ne naopak.

Ludva 2.2.2009 14:18

Re: Proč se nemluví o pufrační schopnosti oceánů?

Takže Vy si myslíte, že pH 8,1 není zásadité ?  S tím CO2 máte pravdu, pokud ale nepočítáte s rozpouštěním uhličitanů. Ještě jednou - kyselina uhličitá rozpouští vápence a další uhličitanové horniny a tím (později) pH stoupá. V moři je vytvořen pufrační systém z hydrogenuhličitanů a kyseliny uhličité, který působí proti změně pH.

cb 2.2.2009 10:33

Re: všimli jste si?

Ptaci chripka uz netahne, nemoc silenych krav taky ne, ozonova dira uz nikoho nezajima. Na pristi rok chystaji novou fobii, invazi zmutovanych rejsku.

jm0 2.2.2009 19:57

Re: všimli jste si?

zmutovaných obřích rejsků

vvr 2.2.2009 9:41

všimli jste si?

o oteplování se začíná čím dál více pochybovat a tak budou muset zelení přijít s nějakou novou teorií. Tou je  o k y s e l o v á n í. První vlaštovky už tady jsou a tak se máme na co těšit. Vědci se budou předhánět.

Zephir 2.2.2009 10:06

Re: všimli jste si?

To se dá snadno ověřit. Pokud za vývoj CO2 mohou lidé, pak by se měla koncentrace CO2 růst i po nástupu chladné periody. Pokud by se mělo začít ochlazovat a koncentrace CO2 je způsobená jeho vytěsňováním z moří, pak by měla koncentrace CO2 v atmosféře začít klesat.

Osobně si o tom dovolím silně pochybovat.

Ladislav N :-))) 2.2.2009 10:53

Re: všimli jste si?

Tak vytěsňování, ju? ;-P

woka 2.2.2009 9:36

já se prosím v těch grafech nevyznám.

poradí mi tu někdo, jestli si mám koupit nový lyže? Dokud jsou ve slevě!  

ver 2.2.2009 9:58

Re: já se prosím v těch grafech nevyznám.

lyže kupte , ale dřevěné . Vždycky je můžete pořezat a spálit . Výborně se též hodí , jako plaňky do plotu

Standa 2.2.2009 9:02

Většina lidí

nedostává informace o tom co se děje. Známo je, že paradoxem oteplování je mráz, protože sladká voda na povrchu slané zabrání přenosu tepla. Takže nejprve si užijeme sucha a bouří, pak nedostatku potravin, stěhování národů a nakonec mrazu s hladem.