6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jurist 26.3.2007 13:20

Re: Mládí je často netrpělivé, nezná správnou míru a vypadá to na hulvátství

Jak říkal Švejk, citovav Radeckého: Vocaď až pocaď . Za prvé, již u samotného autora článku se polemika až příliš mísí s osobními urážkami; budiž, přinejmenším v našich politických kruzích je takováto polemika běžná. Pak ale není jasné, co má takovýto článek pohledávat v rubrice Věda; jestli má takovýto článek vůbec takovou kvalitu, aby byl publikován, o tom se zde zhusta diskutuje. Tím nevylučuji (se znalostmi svého oboru), že vědecký výzkum je bohužel také konfrontován s kolikrát stupidní byrokracií. Tak jako bohužel všude možně jinde.

Za druhé - velmi správně říkáte, že "Takového bujného oře je třeba zapřáhnout za káru, nejdřív musí ukázat kus udělané práce, pak lze vše brát vážně Ale srážet jej hned posměchem je dvojsečné. Mohl by se z něj vyklubat skutečně neobvyklý talent, škoda, takové ztratit"  Otázkou je, nakolik však autor svým vystupováním nepřipomíná takové ty různé zpovykané spratky, kde míra sebevědomí je gigantická, ale fundovanost a skutečné výsledky žádné. Třeba se v autorovi článku mýlím. Na každý pád, svým vystupováním dělá všechno potřebné pro to, aby takovýto dojem potvrzoval.

Konečně, nedokáži odhadnout, nakolik Jiří Grygar minulým režimem proplouval či nikoliv, kromě jeho oficálních publikací, jeho názory a chování z té doby neznám, nicméně si myslím, že není typickým příkladem človeka, který se za minulého režimu zkompromitoval. Hezký den.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 13:02

Mládí je často netrpělivé, nezná správnou míru a vypadá to na hulvátství

také najít správnou míru sebevědomí není v mládí lehké. Ale putičky to taky nikam nedotáhnou. Takového bujného oře je třeba zapřáhnout za káru, nejdřív musí ukázat kus udělané práce, pak lze vše brát vážně. Ale srážet jej hned posměchem je dvojsečné. Mohl by se z něj vyklubat skutečně neobvyklý talent, škoda, takové ztratit. Však až narazí na své vlastní hranice, spadne mu možná hřebínek.

Pokud jde o pana Grygara, representuje u nás spíše tu generaci fyziků, kteří museli proplouvat mezi mnoha skalisky a naučili se proto být dost aerodynamičtí. Nesporně by ta popularizace vědy u nás bez Grygara byla daleko méně vyvinutá. Nějakými opravdu hlubokými vlastními výzkumy s publikacemi světového významu se ale Jiří Grygar nezabýval, což není výtka ale spíše zaokrouhlení jeho osobnosti, kterou bez pochyby je.

OK 26.3.2007 12:39

Re: Re: Re: Milý Primasi,

Souhlasím s Vámi. Nechápu, proč je pan Primas podrážděný. Možná si začíná uvědomovat, že jeho teorie má řadu závažných trhlin...

jurist 26.3.2007 12:37

K autorově psýché

Herostratismus – chorobně vystupňovaná ctižádostivost s patologicky vystupňovanou potřebou proslavit se za každou cenu

viz

http://www.typologie.cz/index.php?t=typologievlastnosti

Postrach 26.3.2007 12:35

Marconi

Marconi samozřejmě udělal velký kus práce, to je fakt. A stejně je fakt, že mnohé jeho výkresy se až nápadně podobaly starším Teslovým, k nimž měl přístup. Tesla měl k těmhle věcem bohémský přístup, takže ho tenkrát Marconi u soudu udolal. K obratu došlo až koncem 20. století, kdy tehdejší rozhodnutí bylo revidováno.

pf 26.3.2007 12:34

jak se zmeni kapacita kondenzatoru

no to je preci proste, ze? Autor musi nejdriv spocitat, jak se v dusledku gravitace zmeni dielektricka konstanta vakua. To preci hrave odvodi z jednoho z experimentu verifikujiciho OTR: Ohyb svetla Sluncem, ze. Hmotnost Slunce znama, mereni publikovana, takze spocitat gradient indexu lomu, ktery takove zakriveni zpusobi neni nic nemozneho. Od toho ke spocitani, jak se zmeni kapacita kondenzatoru pro dane gravitacni zrychleni neni prilis daleko.

jezevec 26.3.2007 12:32

dodejme ještě - a kdo že je Dr.Primas?

Nezaměstna(tel)ný podivín, žijící ze sociálních dávek, jehož jedinou starostí i činností je povykovat po sociálce - m.j. provozovatel energetické pyramidy, do které se chodí "nabíjet". Zřejmě slapovými jevy (ještěže na Slapy to má docela blízko). ;-D;-D;-D

jurist 26.3.2007 12:32

Re: Re: Postupujte konvenčním způsobem. Sepište Vaše názory a publikujte je...

Za dva dny víkendu si můj příspěvek přečetlo přes sedm tisíc lidí. - ve vašem případě jde o slávu vpravdě hérostratovskou...:-/, či ještě lépe republikána Sládka, blahé paměti.

krmič 26.3.2007 12:28

Re: Re: Odvolávat se na podvodníka je normální

Nevím přesně, za co Marconi dostal Nobelovu cenu, asi toho moc sám osobně nevynalezl, ale pro bezdrátový přenos zpráv vykonal obrovskou práci, třeba spíš jako podnikatel, to se nedá popřít. Osobně třeba zkoumal šíření signálu při cestách na své jachtě. Nesmějte se, to mělo v té době opravdu velký význam.

Tutti 26.3.2007 12:20

Autor clanku je peknej bludnej balvan

Mimochodem by me zajimalo co presne na te Karlove Universite studoval a kdy.

Pote by mozna bylo i zajimave omrknout prislusnou diplomovou praci.

Postrach 26.3.2007 12:16

Re: Odvolávat se na podvodníka je normální

marconiho patenty byly zrušeny poměrně nedávno (v době sporu s Teslou měl lepší právníky). Ale překvapuje mne, že autor, který považuje Grygara už za historii, tohle neví.:-P

Postrach 26.3.2007 12:13

Diskutováno

Prošel jsem diskusi a nikde jsem nenašel kvantifikaci Vámi ověřovaného jevu (JAK se podle Vás změní kapacita kondenzátoru v závislosti na gravitačním zrychlení.) A z toho vyplývající požadavek na přesnost aparatury. Proč chcete použít slapové síly, když třeba přenesením aparatury ze sklepa na půdu dostanete několikrát větší efekt změny G.

Postrach 26.3.2007 12:05

Re: Re: pokusy

Ono se to špatně kvantifikuje , když autor nedal jediný odhad toho, jak velký by ten jev měl být. Vzhledem k původnímu návrhu experimentu, kde podle něj k průkaznosti stačí slapové síly (cca desetimiliontina g), předpokládal jsem poměrně velký účinnek sledovaného jevu. Termostat už u sputniku 2  byl (byť se porouchal a psík zašel)

Marond 26.3.2007 12:01

Odvolávat se na podvodníka je normální

Pokud někdo má odvahu posuzovat jiné, měl by mít základní znalosti.

1) přenos rádiových vln tlumenými kmity poprvé v devatenáctém století provedl rus Popov

2) netlumené kmity použité Teslou pro  svou slávu  ukradl  Marconi a  dostal za  to Nobelovu cenu

3)  v USA  byly  Markoniho patenty zrušeny,  protože  jsou obsaženy  v  patentech  Tesly

Je typické, že když se k napadání Jiřího Grygara nenašlo nic jiného, bylo použito dílo zloděje, zloděj prohlášen za génia!!Geniální zloděj je před zákonem jenom zloděj, zneužití cizího patentu k získání Nobelovy ceny jenom podvod.:-D

jurist 26.3.2007 11:58

Re: Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

že se opravdu mezi ty CSc a DrSc cpát nemůžu, nebyl jsem ani v ČSM ani v KSČ. Zda se to od té doby pronikavě změnilo, nemohu posoudit. - a to se týká i Jiřího Grygara? O toho zde jde, resp. o autorovu buranství a nenávisti vůči dotyčnému.

porwyn 26.3.2007 11:51

Sebevědomí gigantické, vychování řeznického psa, znalosti typu rádio Jerevan

Přestal jsem číst po tvrzení o A. Einsteinovi "v Čechách to dotáhl jen na asáka ve Viničné ulici a později pracoval jako úředník na patentovém ústavu ve Vídni. (...). Hitler jej však coby Žida vytlačil do USA a teprve tam udělal Einstein závratnou vědeckou kariéru."

Jak říkali v rádiu Jerevan - informace je v postatě pravdivá, jen ten úřad nebyl ve Vídni, ale v Bernu a Einstein se proslavil už svými objevy v "zázračném roce" 1905; Nobelovu cenu obdržel tuším v roce 1921, dávno před odchodem do USA. Jestli je to pro autora malá vědecká kariéra, tak prosím. Asi máme jiná měřítka. Ještě bych doplnil, že nobelovka se zpravidla uděluje za objevy, které jsou už delší dobu známé a prověřené.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 11:48

Re: Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

ach jo, nikdy jsem se tím netajil, že su z Moravy, jako Čech jsem vystudoval ČVUT, po 1969 jsem studoval v Kolíně nad Rýnem a ukončil jako Čech disertací v RWTH Aachen.

Samozřejmě si celý národ do huby neberu, nýbrž těch pár opatrných, kteří mi v tom přístupu na ČVUT tenkrát chtěli bránit, naštěstí se našli právě starší páni profesoři, kteří se za mně přimluvili.

Z mé činnosti v Praze jsem si tenkrát odnesl zkušenost, že se opravdu mezi ty CSc a DrSc cpát nemůžu, nebyl jsem ani v ČSM ani v KSČ. Zda se to od té doby pronikavě změnilo, nemohu posoudit.

balthasar 26.3.2007 11:48

Re: Re: kondenzátor

Jistě, vždycky se dá ještě něco přidat. Třeba vodotrysk.

Autor článku 26.3.2007 11:44

Re: pokusy

to už tu všechno bylo diskutováno (ad družice), přečtěte si to níže. Jinak už tu byl i návrh zcela odlišného uspořádání pokusu pomocí centrifugy.

Autor článku 26.3.2007 11:40

Re: kondenzátor

Možná existují i ještě složitější způsoby řešení.

Sumo 26.3.2007 11:25

Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

A jaké jsi ty národnosti ? Žes narazil - možná, možná spíš oni na tebe - na pár lidí, kteří nepatří na svá místa, to ještě neznamená, že si můžeš brát do huby celý národ, chudinko.

krmič 26.3.2007 11:14

kondenzátor

Jestli chcete mermomocí pracovat s kondenzátorem, tak ještě jednou:

Je třeba zkonstuovat kondenzátor pečlivě zvoleného tvaru, z optimálních materiálů, který bude umístěn ve vakuu. Pomocí počítačového modelu zjistíte, jak se bude měnit jeho tvar a tedy i kapacita při změnách gravitačního pole. S respektováním vibrací a excentrit centrifugy a nevím čeho ještě. (Tohle uděláte nejméně třikrát, s použitím různých modelů od různých softwarových firem.) Samozřejmě předem pečlivě proměříte každý kousek materiálu. Vy chcete měřit odchylky, předpokládám, v řádu aspoň 10 na minus 5 a s takovou přesností asi nebude výrobce udávat modul pružnosti každého kousku materiálu.O správnosti výpočtu se bohužel nemůžete přesvědčit, jak už jsem napsal dříve. Pak můžete provést experiment, s respektováním všech dalších požadavků, jako je třeba přesný termostat a co já vím ještě. Když naměříte odchylku od hodnoty vypočítané na základě změny geometrie, tak můžete mít pravdu. nebo nepřesný výpočet, nebo shluk dalších chyb. Až to potvrdí asi tak 10 světových laboratoří, pak můžete uvažovat o správnosti své teorie.

Jo, a vzpomeňte si na případ studené fúze ;-)

knihovnice 26.3.2007 11:10

Re: Re: Co je víra?

Vážený pane,

o pojmu POKORA  jsem uvažovala, zda ho vůbec použít, no, stalo se. Asi si musím zamést před vlastním prahem. Než jsem začala číst náboženskou literaturu, tak jsem zastávala stanovisko, že lépe je být ateistou a mírumilovný než ve jménu náboženství vést války- či-li černobílílé vidění. Za ty dva roky, co v knihovně působím jsem totálně zmatená, a to právě proto, že tomu věří i lidé velmi vzdělaní -  dnes se k víře hlásill i věhlasný  lékař (onkolog). Děkuji za odpověď, ráda si knihu přečtu, opravdu a v rámci diskuse ji zakoupím i do knihovny. Pan Grygar má pro mě tu nádhernou vlastnost, že pojmům v jeho přednáškám rozumím - to v mém případě je téměř neuvěřitelné, neb mám jen humanitní vzdělání. Pokud budete tak laskav a  zašlete mi pdf verzi, zpříjemnírte mi čekání, než ji seženu v knihkupectví a předem děkuji.

marie.manlova@vmnet.cz

krmič 26.3.2007 10:47

Re: pokusy

První družice? No nevím. Krystaly se používají nějakých 80 let. V době prvních družic byly běžně ve výbavě radioamatérů. Kromě toho není problém přijímat vysílač, jehož kmitočet se v rozumných mezích mění. A že v kosmickém prostoru je k takovým změnám důvod (např. teplota), i když tam bude krystal. Pochybuji, že byl v prvních družicích termostat, už z energetických důvodů. Ale nevím, v kosmonautice se nevyznám.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 10:45

Re: Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

Já jsem měl přes třicet let žádosti u DFG a podobných organizací. Každý z těch posuzovatelů je už ve velmi usedlém věku, sám experimentoval a dosáhl vážené pozice. Samozřejmě není radno na ně najíždět, spíše lze počítat s benevolencí, pokud je žadatel ještě mladý, pak neohrožuje jejich obrok a každý se rád pochlubí úspěšným chráněncem.

Jiná cesta neexistuje. Zaujmout lze tyto lidi zejména na fyzikálních sjezdech, kde je hodně prostoru k diskuzi. Dobrá taktika je, tomu vlivnému mírně podkuřovat a po diskuzi poděkovat za jeho rady. Podaří-li se Vám někdy v publikaci poukázat v referencích na některou práci tohoto pána, třeba i z minulého století, získal jste přímluvce pro podporu.

Věda je a byla také politikou! Souhlasím ale s tím, že je třeba Německo nebo Anglie daleko liberálnější a přátelštějští k dorostu, než tomu je v Čechách.

Ludva 26.3.2007 10:40

Re: Re: Milý Primasi,

Ale jděte, přírodovědě rozumím určitě jako Vy a ty věci spolu souvisí, viz Grygarův názor, že vesmír vzniknul z ničeho, tudíž  byl stvořen. No tak mi třeba vysvětlete, proč Vaše gravitační stínění nesouvisí s velikostí objektů, vždyť malé neutronové hvězdy nebo černé díry mají zanedbatelnou velikost. A vy jste vysvětlil gravitaci jako stínění jakéhosi tlaku energie vakua na spojnici mezi objekty. Anebo bych rád věděl, jak šálek energie vakua uvede do varu vodu v oceánech, když průměrná hustota hmoty v galaxii je několik atomů na metr krychlový a s energií včetně temné to nebude lepší.

Postrach 26.3.2007 10:31

pokusy

Zkuste v první fázi (před experimentem) v rámci Vaší hypotézy vysvětlit, proč vysílají kosmické sondy na kmitočtech, na něž byly naladěny na Zemi. První družice měly jěště klasické vysílače, jejichž kmitočet závisel na kapacitě kondenzátoru v kmitavém obvodu.

Zkuste nějak kvantifikovat výsledky exparmentu (kolik to podle Vás vyjde). Slapové síly Měsíce způsobí změny g o necelý půl mikrometr za sekundu na mínus druhou. Co to pro Váš experiment znamená? Pro porovnání:větší změny g dosáhnete, když aparaturu zvednete o dva metry.

Autor článku 26.3.2007 10:26

Re: Co je víra?

"POKORA" je v českých zemích pojem, kterým tlučou katolíci zbytek společnosti po hlavě, aby nevyčníval náhodou někdo jiný než oni.

Grygara si klidně přečtěte, pokud vás zajímá historie vědy.

Mohu vám doporučit svou knihu "Ticho znamená mlčení" - je to beletrie a pro knihovnici srozumitelný druh literatury. Navíc inspirovaná kutečným příběhem. Jde o novelu, jejíž děj se odehrává na Sicílii a v současné České republice a volně srovnává sicilskou mafii s českým postkomunistickým establišmentem. Zajímavé čtení. Měli by to mít v lepších knihkupectvích - třeba Kanzelsberger a vydalo to nakladatelství VISTA. Pokud knihu neseženete nebo nemáte v knihovně na ni peníze (119,- Kč), pošlu vám pdf verzi na email.

Autor článku 26.3.2007 10:17

Re: Kdo nezkusí, nevyhraje

Jinými slovy - abych mohl prorazit s koncepcí, která je protivná vědeckému establišmentu, mám se nejprve dohodnout s tímto vědeckým establišmentem, stát se jeho součástí a jsa zaživa pohřben v jeho předsudcích mám čekat, zda před sklonkem života mne tito lidé utrousí trochu peněz?? A proč by to asi dělali? Kdyby to vyšlo a dostal bych třeba Nobelovku, oni by vypadali jako podprůměrní šašci a leckdo by si mohl klást otázku nad jejich celoživotním "přínosem" vědě. "Z hlav se setnou ty co přeční - zato průměrní jsou věční". To je krédo českého národa, vědeckou komunitu nevyjímaje. Ach, kde domov můj? V české kotlině tedy ne.

Autor článku 26.3.2007 10:10

Re: doktore Primasi

Já nejsem Le Sage a netvrdím, že hmotná tělesa pohlcují nějakou okolní energii. Tvrdím, že hmotná tělesa jsou singularity v energii kosmického prostoru (energii vakua) neboli bodové atraktory, směřující k stavu termodynamické rovnováhy.