6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 10:10

Kdo nezkusí, nevyhraje

třeba Volkswagen vydává na nejrůznější vědecké projekty hodně peněz. Pokud by se Vám podařilo zaujmout některého z referentů, dal by se tam získat grant. Jak to je v Čechách v současnosti, nevím ale ve Vašem věku by snad byla možnost dostat něco z prostředků pro mladé fyziky,třeba stipendium.

Jasně dostávají snadněji peníze vědci, kteří už publikovali a tím prokázali, že za ten grant také něco udělají. Asi Vám nezbude, než se s tou publikací namáhat. Ono je to i z druhého hlediska nevyhnutelné, musíte to sestavit neprůstřelně dohromady, pak zjistíte ještě řadu míst, kde je nutné tu věc domyslet a vypracovat. Na to není třeba ani moc peněz, stojí to ale hodně času a námahy. Při jakékoliv žádosti o grant se tomu také nevyhnete, každou žádost posuzuje skupina odborníků podle předložené dokumentace. Pokud ale chcete s věcí ven, musíte to udělat v angličtině, pak si musíte najít lektora, jenž je rodilým Angličanem, styl a srozumitelnost rozhodují o tom, za co Vás ti posuzovatelé budou považovat. Takže než začnete s experimentem, musí být Vaše myšlenka perfektně zformulována a konsultována s uznávanými odborníky, pokud máte dojem, že to v ČR narazí na osobní averse, jděte s tím do EU nebo USA. Pokud vznikne dojem, že to nemáte dost perfektně dotažené, ten grant nikdy nedostanete.

knihovnice 26.3.2007 10:09

Co je víra?

Když jsem se poprve dozvěděla, že je pan Grygar věřící, nemohla jsem tomu uvěřit. Nějak mi to nesedělo, ale nejsem ani věřící, ani vědec, abych to mohla nějak hodnotit. Stránky ČKS však navštěvuji a řadím se k lidem, kteří myslí v tomto směru racionálně (?). Ne svým přičiněním jsem se najednou ocitla ve světě věřících - byla jsem požádána, abych pomohla zprovoznit farní knihovnu. Začala jsem chodit i do kostela, abych poznala mentalitu svých čtenářů, musela jsem začít číst knihy, které mi nepřinášejí podobné potěšení, jako např. knihy Johna Irvinga či Pavla Toufara, ale musím vědět, co půjčuji. Mezi čtenáři jsou obyčejní a moudří lidé zrovna tak, jako lidé s akademickými tituly. Myslím si, že víra je i o něčem jiném, než jenom o posmrtném životě, ale nejsem schopna to pochopit. Co jsem ale pochopila naprosto, to je pojem POKORA. Zeptala bych se ještě autora dopisu, které z knih pana Grygara je nutné vyřadit z fondu knihoven? Ráda si přečtu některý z titulů, které zase napsal on a prosím o laskavé doporučení.

Děkuji a přeji příjemný den.  

Autor článku 26.3.2007 10:04

Re: Pro autora

Nezajímá mne, tisíc různých smyšlenek, proč má teorie "nebude fungovat", podle různých odborníků nějaké wicky-picky-pedie. Zajímají mne důvody proč fungovat bude neboť jsem dospěl k závěru, že je v zásadě správná. A zajímá mne praktický experiment k jejímu ověření.

Autor článku 26.3.2007 9:59

Re: Postupujte konvenčním způsobem. Sepište Vaše názory a publikujte je...

Právě jsem je publikoval. Na "Neviditelném Psu". Za dva dny víkendu si můj příspěvek přečetlo přes sedm tisíc lidí. Který český knižní nebo časopisecký nakladatel by mi vydal mé "názory" v počtu 7000 výtisků a rozprodal je?

Autor článku 26.3.2007 9:52

Re: Věřící Grygar a teorie éteru

Nemyslím, že by byl tento vesmír jedna velká černá díra, jak se snažíte naznačit. Atd. Ale spíš mi vrtá hlavou, proč si tolik ateistů myslí, že člověk je jediná kognitivní struktura = bytost ve vesmíru a proč není daleko spíše odvozenou nižší kognitivní bytostí? O Boha, samozřejmě. S katolíky a Grygarem je to problém: jejich myšlení je zpravidla teologicky i přírodovědecky nekonzistentní. Oddělují od sebe ve skutečnosti náboženství a vědu, i když tvrdí pravý opak. Boha chápou jako něco nebo někoho vnějšího vůči vesmíru, protože si nedovedou představit imanenci a transcendenci zároveň. Křesťanství kdysi vzniklo z pohanství, naředěného opatrně trochou židovství. Tím pádem převzalo křesťanství i pohanské archetypy jako způsob myšlení. Souvisí to i s modloslužbou. Archetyp podle klasického výkladu (Mirceia Eliade, C.G. Jung) znamená motání se v kruhu.

Autor článku 26.3.2007 9:42

Re: Milý Primasi,

Proč sem cpete zrovna teď ty kecy, když stejně přírodovědecky nerozumíte tomu o čem je řeč? Pokud máte nějaký komplex z náboženství, zajděte si třeba někam ke zpovědi nebo odleťte meditovat do Indie.

Autor článku 26.3.2007 9:39

Financování experimentu

Slušně postavené elektrotechnické zařízení něco stojí. Kdyby náhodou někdo věděl, jak se dá podobná věc v Česku financovat, sem s tím. "Rodinný domek na klíč" ani slibná hypotéka to není a na grantovou agenturu asi rovnou zapomeňme. Z té žijí lidé jako Grygar a celá Akademie věd. :-/

Ludva 26.3.2007 9:32

Milý Primasi,

Domnívám se, že Vaše teorie nejsou o nic horší než třeba kreacionismus a podobné náboženské záležitosti. Jen tu chybí ten experiment. Je dobře, že vycházíte z popisu přírodních jevů. Vždyť podobně i náboženství je produktem přírodních jevů, především spojených s vlhkým vzduchem. Dobře je to vidět v Řecku na Olympské Riviéře, kde nad pevninou stoupá ohřátý vzduch a na jeho místo se tlačí vlhký mořský vzduch s vysokou entalpií. Masiv Parnasu zvedá tento vzduch do chladnějších vrstev, dochází ke kondenzaci, uvolnění tepla  a vzniku nábojů. A kolem Olympu začne Zeus metat blesky (stejně jako slovanský Perun). Jak prosté a přece to bylo základem kolem kterého vzniklo náboženství. Možná tvoříte něco podobného.

Autor článku 26.3.2007 9:29

Re: Re: Pavel Kořenovský - kontakt?

Další kontakt je možný též přes redakci NP.

Nevyžádanou poštu - opruzovače rovnou mažu, tak se nemusí namáhat.

Autor článku 26.3.2007 9:26

Re: Pavel Kořenovský - kontakt?

Pardon, Pavel Kořenský (ne Kořenovský).

Autor článku 26.3.2007 9:21

Pavel Kořenovský - kontakt?

Pavel Kořenovský:

Potřebuji na vás nějaký kontakt. Velice si cením vaší nabídky spolupráce na experimentu. Můj email: Michael@login.cz.

MP

Autor článku 26.3.2007 9:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora - přesunul jsem můj návrh výš

Velice si cením vaší velkorysé nabídky ohledně pokusu. Nevím, jak jinak vás kontaktovat. Pošlete mi prosím email na Michael@login.cz.

Díky,

MP

krmič 26.3.2007 8:56

Ráno moudřejší večera

Sice sem už asi nikdo nepřijde, ale napsat to musím. Kladný výsledek pokusu s kondenzátorem a centrifugou (nebo i bez centrifugy) by šel zpochybnit tolika argumenty, že raději na jakýkoli kondenzátor zapomeňte! Za prvé, dielektrikem by mělo být vakuum. V případě jakéhokoli hmotného izolantu musím apriorně předpokládat změnu jeho vlastností v gravitačním poli, respektive silovým působením. A to na základě všech známých i dosud neznámých vlastností materiálů. Vakuové kondenzátory samozřejmě existují. Jsou to zařízení velkých rozměrů a jsou velmi choulostivé. Při několika g by podlehly značné deformaci, až destrukci s případnou implozí. Tedy zkonstruujeme speciální vakuový kondenzátor. Ouha, jeden ze základních zákonů mechaniky praví, že každá hmota působením mechanického napětí mění své rozměry. Pokusíme se speciální konstrukcí tyto vlivy minimalizovat (úplně se odstranit nedají). Jak změříme výsledek naší snahy? No přece měřením kapacity kondenzátoru na centrifuze! Dokonalý kruh... Zbytek elektroniky bude mít vliv o několik řádů menší, ale nějaký přece. Daly by se rozvinout pěkné úvahy o tom, že každý rezistor je vlastně zároveň tenzometr... Dá se to minimalizovat umístěním elektroniky do středu otáčení, ale přesto námitky vždycky zůstanou. Stabilizovat teplotu celé aparatury s přesností destin nebo lépe setin stupně, a to i uvnitř jednotlivých součástek, s ohledem na všechny tepelné gradienty,  to by byl taky prvotřídní technický oříšek.

Bude asi nutno vymyslet jinou metodu měření permitivity vakua. :-(

jurist 26.3.2007 8:39

Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasim

Díky za upřesnění. Spravně jste nám tu připomněla rčení ševče, drž se svého kopyta ;-) Mimochodem, na tuto věc prý přišel jako první  Cimrman a pojmenoval to "járovizace"   ;-)

jurist 26.3.2007 8:23

Re: Re: Re: Re: Re: Ještě větší vědci než jsme doufali...

vypadáte na to

jurist 26.3.2007 8:16

Re: Nevíte, kam se statečně schoval vtipálek Grygar?

jste mimořádně trapný, vážený

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 0:43

Re: Re: Re: Přijímač bude chytat ten kmitočet 1MHz a porovnávat jej s kmitočtovým normálem...

mám tady na své hájence senzor na měření magnetického pole výbojů, abychom je mohli přesně lokalizovat, používáme GPS jako časovou základnu. Reálná přesnost je kolem 0,1 us takže lze v optimálním případě určit místo, kam uhodil blesk, na 100 m. Odstup našich stanic je přibližně 150 až 300 km, od Atlantiku po Gdaňsk, Bialystok, Rzeszow, Košice, Debrecen a Záhřeb. Jediná česká stanice je u mně na hájence u Blatné. Spojení je přes ADSL a internet, zařízení je od loňského května plně v provozu. Ta synchronizace je opravdu fascinující, celý systém je založen na stejném principu jako Tamara.

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 0:25

Re: Re: Re: Aniž jsem dočetl tento článek do konce,

Znám osobně dva nositele Nobelovy ceny za fyziku, jeden byl před mnoha lety mým svěřencem, jako doktorand u nás vyráběl pastičky na ionty, potřebné generátory jsem mu konstruoval já, jako postgraduant šel do USA a tam tu cenu dostal. Ten druhý k nám zase z USA přišel a tu cenu dostal v Německu, s oběma jsem spolupracoval zejména při výstavbě experimentů.

Takže bych samozřejmě autorovi přál hodně štěstí, ale nikdy se neříká hop, dokud se nepřeskočí!

krmič 26.3.2007 0:18

Re: Re: Aniž jsem dočetl tento článek do konce,

V té době ovšem už měl Nobelovu cenu, takže na ně mohl vypláznout jazyk, jak vidíme na té známé fotografii. Až ji bude mít autor článku, tak se zde na Psu nikdo neodváží nic namítat. Ale toho se já nedožiju.

Postrach 26.3.2007 0:11

Re: Re: Lorentz

Hm, já myslel, že o něm pochyboval tvůrce transformací, které Einstein použil.

Pavel Kořenský 26.3.2007 0:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora - přesunul jsem můj návrh výš

No, jestli autor chce, tak já mu klidně tu elektronickou část navrhnu a postavím. I ten kmitočtový normál korigovaný GPS mu půjčím.

Mechanickou část mu nakreslím v SolidWorks a odsimuluju pomocí CosmosWorks, takže bude mít jakžtakž záruku, že se mu to neurve a neurazí mu to hlavu. Ale za tu mechanickou část brát záruku nebudu, nejsem profík v oboru mechanických konstrukcí. :)

Magor Milda Dr.Sc. 26.3.2007 0:02

Re: Lorentz

jde o tak zvanou Německou fyziku, jestli se ten soudruh jmenoval Lorenc nebo Lorentz, není pro Čecha asi velký rozdíl. V každém případě to byl Arijec, což se pozná zejména podle černé kštice a kartáčku pod nosem, i když tedy toho pana Lorentze jsem nikdy neviděl, byl jsem tehdy ještě předškolní dítě, ale jeho šéf takhle vypadal.

krmič 26.3.2007 0:02

Re: Re: Potraviny testované a netestované

Můžete vysvětlit - nejlépe ovšem v samostatném článku, zde se to opravdu nehodí - jak doplácíme na genetické manipulace TEĎ? Co bude v budoucnu, to ovšem nikdo neví, ani vy, o tom nepište.

A zlato se třpytí.

Postrach 25.3.2007 23:55

Lorentz

Kdy mu to sdělili, prosím? Pokud máte na mysli pána, který se jmenoval Hendrik Lorentz, (to křestní jméno jste nejspíš spletl, o členství v organizaci, která by to dala jako titul taktéž žádná zmínka )

Magor Milda Dr.Sc. 25.3.2007 23:54

Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora - přesunul jsem můj návrh výš

Takže na takový experiment nepotřebujeme majlont, to si může klidně pan autor sesadit sám a dumat nad výsledkem, pokud je ovšem ten efekt opravdu větší, než šum a nepřesnosti. Samozřejmě by tím experimentem v případě úspěchu udělal velký rozruch, těch teorií je hodně, ale málo podložených výsledky.

Pavel Kořenský 25.3.2007 23:50

Re: Re: Re: Přijímač bude chytat ten kmitočet 1MHz a porovnávat jej s kmitočtovým normálem...

No, ona má každá ta družice na sobě celkem přesný zdroj kmitočtu. Zbytek je jen trigonometrie a trochu dalšího počítání.

Ale dvakrát přesné to není, to se jen zdá. Vodíkový maser je pochopitelně řádově přesnější a kmitočtové normály se dneska dělají tak, že základem je lokální rubidiový či césiový  normál a GPS to jenom usměrňuje přes filtr a fázový závěs.

Výhodou GPS pro generování přesného času a kmitočtu je zejména dlouhodobá přesnost a stabilita. S tou krátkodobou přesností a stabilitou to není žádná sláva.

Proto se také kmitočtové základny synchronisované pomocí GPS staví tak, že doba ustálení regulační smyčky je v řádu dnů.

Patron Divný 25.3.2007 23:50

Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora - přesunul jsem můj návrh výš

A proč to tak komplikovat? Při dostatečném počtu otáček se chyba stane zanedbatelnou. Je problém nechat to běžet třeba celý den?

krmič 25.3.2007 23:48

Re: Aha Abonente

Teď se mi nechce hledat odkaz, ale podle výzkumu britských vědců je prý krmivo pro psy a kočky pro člověka rozhodně zdravější než jídlo z fast foodů :-)

Postrach 25.3.2007 23:48

Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora - přesunul jsem můj návrh výš

přijímač do středu - a je po dopplerově efektu. Maximálně se projeví dilatace času při moc rychlé rotaci;-P. Ale dřív by se asi projevila deformace polepů kondenzátoru působícími silami.

Petr Kiebel 25.3.2007 23:46

Re: Tý vogo

Krávy pomocí čisté vody (homeopaticky) změníme na prasata ve správný den (dle horoskopu) je sežerem;-)