6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Postrach 4.4.2007 21:44

Einstein

Pokud vycházíte z pamětních desek, tady jednu máte. Einstein byl naposledy asákem na patentovém úřadě v Bernu. Do Prahy šel už jako uznávaný fyzik, který vyřešil (a publikoval včetně matematického řešení) několik zapeklitých jevů, které nebyly předtím vysvětleny (brownův pohyb, fotoelektrický jev, michelsonův pokus). V době příchodu do Prahy byl už i v Bernu několik let soukromým docentem.

Postrach 4.4.2007 21:07

Diiferenciální počet

Aby se dal použít diferenciální počet, musíte sestavit rovnice. Ty se pak tímto (ale asi spíš asi integrálním) počtem budou řešit. Chápu, že řešení takových rovnic může skutečně být složité, ale je určitě nemožné Vám pomoci řešit řešit rovnice, které nestestavíte.

Postrach 4.4.2007 21:01

Re: Re: Výhody Měsíce

Klidně. Dodejte parametry pokusu (velikosti tvary a hmotnosti těles). Jako první zkusíme zjistit, jak se tím zářením ohřejí v závislosti na působící síle. To je jeden z efektů radiační teorie.

OK 4.4.2007 20:54

Re: Re: ano, Dr. Grygar sam na zazraky veri

Ne zázracích není špatného nic, protože neexistujou.

Michael 4.4.2007 18:59

"Magor" říkali disidentu Jirousovi...

"Magor" říkali za totáče disidentu Jirousovi. Chcete mi lichotit? :-)>-

Michael 4.4.2007 18:54

Neviditelný pes & cenzura??

Myslíte si snad, že vyjímečnost internetového serveru spočívá v tom, že bude tupě fungovat jako normální tištěné noviny? Leckdo tady volá po nutnosti cenzury na "Neviditelném psu" (a v důsledku na každém vlivnějším internetovém portálu). To vám cenzura za (bývalých) bolševiků nestačila? Hovoříte o "kvalitě redakční práce" a ve skutečnosti mluvíte o cenzuře myšlenek. Můj příspěvek má odbornou úroveň i vysokou čtenost. Bez ohledu na Einsteinům životopis, zde až chorobně dokola omílaný. Proč vám nevadí jiné příspěvky se slabší úrovní a mnohem nižší čteností? Vědecky navíc řada přítomných stejně sotva tuší o čem je řeč aniž by můj názor někdo zatím vyvrátil. Tak o co jde? Že bych píchl klackem do vosího hnízda? (Y)

Michael 4.4.2007 18:47

Mýlíte se.

Mýlíte se.

Michael 4.4.2007 18:46

Proč?

Není slovenština snad cizí jazyk?

Michael 4.4.2007 18:44

Re: Výhody Měsíce

Viz naše diskuze výše. Můžete začít počítat, když je to tak jednoduché. Zkuste se mrknout třeba na matematické simulace vzájemného stínění dvou hmotných objektů ponořených v rentgenovském záření.

Michael 4.4.2007 18:38

Re: Pane doktore Primasi,

Vodní proud je také spojitý a přesto lze hovořit o tom, že laminární a turbulentní proudění má svou spojitou strukturu. Bez ohledu na slovník Č(S)AV. Hmotná tělesa chápu jako anomálie ve spojité struktuře energie vakua, které odpovídají rovnovážným bodovým atraktorům.

Le Sage tvrdil něco zcela jiného a už jsme to tady jednou omílali, navíc je to spíš téma pro historiky.

Michael 4.4.2007 18:29

Re: Re: Re: ano, Dr. Grygar sam na zazraky veri

Třeba tady dělal nejdříve asáka a pak se z něj stala světová celebrita.?

Michael 4.4.2007 18:28

Spiknutí náboženských fanatiků

Nelze s vámi nesouhlasit. Zapomněl jste ještě na tajné zednářské lóže. Snad jen drobný detail - narozdíl od p. Grygara nejsem římský katolík. Tím pádem nebudu asi ani agent Vatikánu ale budu spíše na opačné straně názorového spektra. Ale vás takové podružnosti jako fanatického ateistu zřejmě nezajímají, že?! ;-€;-O;-€ Btw. kombinace katolicismu s praktickým ateismem není v této zemi také zcela vyjímečná. Třeba pan Grygar by o tom možná mohl vyprávět... konečně něco nového!

Lucifer 4.4.2007 18:27

Re: Re: ano, Dr. Grygar sam na zazraky veri

Professor Albert Einstein in Prague

Michael 4.4.2007 18:19

Článek ve střevech

Ten můj článek vám ale zatraceně leží ve střevech, Jirko! Že by se vás nějak osobně dotknul? :-P Má přitom vysloveně nadprůměrnou úroveň a velmi vysokou čtenost. Že by závist - ale co by závist dělala v Čechách? >-?

Michael 4.4.2007 18:14

Publikace v morfogenetickém poli

Dnes bohužel k útěku z post-komunisické ČR nestačí kajak ale je třeba pas některé jiné země. Což je složitější. Máme zde totiž teoreticky "demokracii" (i když média a ekonomiku často ovládají bývalí bolšouni). Publikuji tedy jak umím. Neprodukuji citace ale myšlenky. Obtiskuji je do "morfogentetického pole" této planety skrze "Neviditelného psa" (pes přítel člověka). :-):-):-):-):-) Je to moje vědecko disidentská podvratná činnost na úrovni samizdatu. Článek na NP si za týden přečetlo přes 10.000 lidí, kteří svým myšlením vyvolávají mentální odezvu v morfogenetickém poli planety. Najednou začnou lidi v USA, Číně, EÜ a jinde po světě přicházet "náhodně" na stejnou myšlenku. Nelpím na jejím autorství - prolomení paradigmat a autorská ješitnost se vzájemně většinou vylučují. Dělaly se prý tyto poklusy s krysami: Jedna pokusná skupina a jedna kontrolní skupina. Pokusnou skupinu naučili vědci procházet bludištěm. A kontrolní skupina to najednou uměla také, aniž ji to někdo učil. Žijeme v informačním věku a sbírání opublikovaných citací je trochu anachronismus, i když to mnozí zatím nepostřehli. Znám lidi, kteří publikují a v životě nevymyslí nic originálního a podnětného. (A naopak.)

Michael 4.4.2007 17:56

Kde je "zakopaný pes"?

Voláte po striktní cenzuře a jedním dechem dodáváte, že po ní "probůh nevoláte". Většina článků na NP má horší stylistickou i odbornou úroveň, často jde vyslověně o tlachy na 10x omílaná témata a přesto vám příspěvky jiných autorů nevadí. Tento ano a to velmi. Není "zakopaný pes" náhodou u vás? ??

Michael 4.4.2007 17:49

Re: Re: Re: Spočítat

Casimirův efekt má různé interpretace, jedna z nich vypracovaná na UCLA připomíná gravitační stínění na velkou vzdálenost. Jde ale o ODLIŠNÝ jev. Seznamte se s teorií gravitace Andreje Sacharova jako "fluktuace nulových bodů energie vakua" ("zero point fluctuation energy") a pak se do toho jako matematik pusťte. Myslím, že by stálo za to prostudovat obdobný jev - stínění mezi dvěma tělesy třeba v rentgenovském záření. Někdo takové příklady musel už počítat, třeba jako simulované aplikace. Na mne je to moc složité, navrhnul jsem uspořádání pokusu a vyvodil jsem ze Sacharovova přístupu praktické konsekvence pro pohled na fungování Vesmíru. Pokud umíte skutečně počítat (a nejen machrovat že víte, co je čtvrtá mocnina) přeji vám to - a směle do toho! Po diskuzi na NP očekávám možný obdobný účinek u rotačního zrychlení jako u gravitačního, ale jistý si tím zcela nejsem.

Michael 4.4.2007 17:36

Re: ano, Dr. Grygar sam na zazraky veri

Ve Viničné ulici má Albert pamětní desku, kde se píše, že tam byl kdysi asákem. Nebo že bych se mýlil? Třeba jenom každý čerpáme z jiných zdrojů.

Btw. co je špatného na zázracích?

(Nemám na mysli ty katolické, na které je Grygar povinen věřit, ale obecně?!)

Ace Rimmer 4.4.2007 16:46

Re: Re: Jéééj podobní géniovia su aj v Česku ?

Pod tíhou techto argumentů nemá autor předchozího příspěvku jinou možnost než uznat vaši genialitu . ;-D

Stach 4.4.2007 14:59

Re: Prosím, zkuste si jednou odpustit nějaké to vtipkování na člověka, který se tomu neubrání

Spis jde o ceskou hloupost. Ucil jsem na MFF UK a PrF UK, a spise jsem v oblasti teoreticke fyziky patril mezi zlobily i z hlediska Jury Grygara, ale musim poznamenat, ze autor tohoto clanku je placal, ktery moc nerozumi zakladnim fyzikalnim pojmum. Je ztrata casu nad timto tematem diskutovat. Ano, vsichni originalni by meli dostat sanci, ale proboha az od urcite minimalni urovne znalosti a logiky uvazovani. :-)

LN brezen 2007 4.4.2007 14:54

ano, Dr. Grygar sam na zazraky veri

Pro uplnost je treba poznamenat, ze Albert Einstein nebyl v Praze za asaka, nybrz byl profesorem. Na patentovem urade pracoval pred tim, ne az po tom, a nebylo to v Rakousku nybrz ve Svycarsku. Do USA odchazel jako drzitel Nobelovy ceny, a jeho nejlepsi prace vysly tiskem dlouho pred tim. OVsem souhlasim s tim, ze Dr. Grygar svym rozhovorem v LN, ze veri na zazraky fakticky poprel smysl hnuti Sysifos.

Postrach 4.4.2007 13:51

Re: Re: Spočítat

Aha. Teď je to jasnější. To je modifikace radiační teorie gravitace. Pokud ro má být obdoba  Casimirova efektu, předpokládáte nepřímou závislost na čtvrté mocnině vzdálenosti (čeho od čeho?), jak je tomu u tohoto jevu?  Nebo má být změna přímo úměrná gravitaci? Nebo předpokládáte efekty spočítatelné podle obecné teorie relativity (pokud jiné, jak jiné?)? Jaký vliv má mít vlastní rychlost tělesa, pžípadně jeho rychlost či zrychlení? Vůči čemu? Očekáváte rozdíl mezi zrychlením a gravitačním zrychlením (podle OTR je účinek tentýž)?

Michael 4.4.2007 13:14

Re: Spočítat

Předpokládejme všesměrné vektorové pole. Vektorová jednotková síla F. Dále dvě tělesa pro jednoduchost aproximovaná dokonale stínícími koulemi A,B. Uprostřed je odstíněný prostor, zakřivený asi (?) podle Laplaceova gradientu. Zase jde o zjednodušení, ale i Bohrův model atomu byl na začátku jednoduchý a přesto (právě proto) smysluplný i když následně překonaný. Naředění síly mezi oběma koulemi A,B povede k přitlačení obou těles k sobě. (Obdoba Casimirova efektu ale na větší vzdálenost.) Sílu přitahující obě tělesa by takto mělo být možné spočíst. Ta by pak měla odpovídat síle gravitačního přitahování podle Newtonova zákona. Vliv na permitivitu vakua bude obdobný k naředění pomyslné jednotkové síly podle zmíněného gradientu. OK?

Michael 4.4.2007 13:04

Re: Re: Re: kdo pravý zde manifestuje

Mildovi samozřejmě děkuji, asi bychom se v řadě věcí shodli a to i v názoru na církevní instituce. Bůh samozřejmě je všechno to o čem píšete a značně se liší od mnohých představ pánbíčkářů. Je ale zároveň PERSONA ("mentální gigant") a nikoli pouze nějaká pošahaná matematická veličina. Náboženství se samozřejmě snaží s Bohem obchodovat, podobně jako jiní lidé obchodují s "bílým masem". Bůh se ale nedá prostituovat protože má svobodnou vůli. Určitá teatrálnost náboženství není na závadu ale nesmí to jít na úkor věci a vést k modloslužbě.

Postrach 4.4.2007 13:00

Spočítat

K tomu musíte dát alespoň minimální předpoklad: ten jev popsat. Pokud předložíte newtonův gravitační zákon, llze už podle něj něco spočítat (newton si kvůli němu diferenciální počet vytvořil, ale to nechme stranou.) Pokud ale neřenkee nic o tom, jaké závislosti předpokládáte, nokdo Vám nic nespočítá.

Michael 4.4.2007 12:58

Re: Hledání pravdy

Souhlas, ale mě diferenciální počet fakt nebaví a skládat z něj kdysi zkoušku bylo pro mne sado-maso. Nemohl by to fakt spočítat za mne někdo, kdo se matikou živí?

Michael 4.4.2007 12:55

Re: jasně.

Není možná nudné to jak povídá, ale to co prezentuje. Což jsou dvě různé věci. Když vám bude Bolek Polívka vyprávět vtipně o tom, jak se Slunce otáčí kolem Země, možná to bude pro leckoho zábavné ale vědecky zcela nudné.

Postrach 4.4.2007 12:55

Hledání pravdy

Ve fyzice se pravda ověřuje experimentem. Experiment určí, zda se teorie shoduje s realitou či ne. K tomu musí ta teorie dát měřitelné předpovědi (určit, jak experiment podle ní má vyjít). Pokud je nedá, není to fyzikální teorie.

Michael 4.4.2007 12:52

Re: Velikost jevu

No jo, ale mě matika nikdy nebavila. Nemohl by to spočítat někdo chytřejší za mě? Představa, že mám znovu studovat diferenciální počet mne odpuzuje.

Michael 4.4.2007 12:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pan dr. Grygar

Nejde o to vybudovat novou koncepci jenom kvůli tomu, aby šlo něco přesněji spočítat. Základním posláním vědy je hledání pravdy a technický rozvoj civilizace je až druhotný důsledek nebo ne?!