2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Autor článku 25.3.2007 3:44

Re: establishment ve vědě není opevněn ideologicky (naštěstí)

"Hodně velkou kravinu pozná skoro každý" ....skoro každý v 15. století věřil, že Země je placka a za oceánem sídlí netvor, který spolkne každého opovážlivce, který poruší "obecně samozřejmé" paradigma.

Petr Kiebel 25.3.2007 13:19

Re: Re: establishment ve vědě není opevněn ideologicky (naštěstí)

Ovšem věda prokázala jek je to ve zkutečnosti...Vy s vědou nemáte nic společného

krmič 25.3.2007 17:24

Re: Re: establishment ve vědě není opevněn ideologicky (naštěstí)

"skoro každý v 15. století věřil, že Země je placka"  No vidláci možná ano. Jinak už v antice byl běžně přijímaný názor o kulatosti Země. Který ve středověku nezanikl, jak si snad myslíte. Vy a většina lidí si to plete se sporem o geocentrický a heliocentrický systém. Na preferenci geocentrického systému není nic divného, je podporován běžnou zkušeností denního života. K podpoře opačného názoru jsou zapotřebí náročná měření.

Karel 25.3.2007 22:17

Re: Re: Re: establishment ve vědě není opevněn ideologicky (naštěstí)

Neřekl bych, že je třeba náročných měření. Spíše jde o oproštění se právě od "běžné zkušenosti denního života" a preferenci jednoduššího modelu, bez epicyklů.

Postrach 24.3.2007 20:17

Re: Ještě větší vědci než jsme doufali...

Příklady chyb:

1)Einstein měl trochu jiný životopis, něž píše autor

2)Autor zjevně není schopen použít středoškolskou fyziku, aby si spočítal slapové síly v jím zamýšleném pokusu (jinak by uvedl hodnoty a nežádal gravimetr).

3)lepším (co do shody experimentu s teorií) je existence zakřiveného prostoročasu

4)jeho "teiorii" chybí jakýkoliv odhad velikosti jím hledaných anomálií. Mám pokračovat?

Autor článku 25.3.2007 3:39

Re: Ještě větší vědci než jsme doufali...

Děkuji. VV

Autor článku 25.3.2007 3:46

Re: Re: Ještě větší vědci než jsme doufali...

To "Děkuji" je určené panu Hanákovi. S pozdravem.

Marond 24.3.2007 14:26

Zatím žádná víra nerosvítila žárovku

Einstein měl sen, ten sen si zapsal. To nikdo nepopírá, že ten sen byl začátek objevu.

Tady se objevil nový vztah, který by ani žák pomocné školy nenapsal. Spojovat marxismus, katolickou církev a Jiřího Grygara sice pitomec dokáže ale i to musí mít formu. Bludný balvan má celkem jasnou formu, potlačuje blbosti a budiž mu za to dík.

Autor článku 25.3.2007 3:51

Re: Zatím žádná víra nerosvítila žárovku

Jiří Grygar publikoval a stal se velmi populární díky podpoře KSČ v 80. létech. Dnes usiluje o totéž za podpory římskokatolické církve, k níž se pokud vím po "změně klimatu" veřejně hlásí. Jinak přímá spojnice mezi ŘKC a KSČ bylo třeba sdružení katolických duchovních "Pacem in Teris". Grygar proto není ojedinělý případ, kdy si marxismus podal ruku s katolickou církví.

M 25.3.2007 19:41

Re: Re: Zatím žádná víra nerosvítila žárovku

JSTE ZAKOPLEXOVANY AROGANT

www racek 24.3.2007 13:56

nechci nic říkat, ale článek obsahuje řadu věcných chyb ...

einstein pracoval na patentovém úřadě před profesurou na německé unoversitě v praze a ne poté. v praze začal formulovat základy obecné teorie relativity ... nicméně, byl zde něšťasten (nehledě na řadu žen, co mu prošla ložem...) a na přednášky mu chodili celkem dva posluchači ..

teslovy genrátory jsou fakt jen povídačky. vysílat energii tak, aby se pozsvicely na desítky kilometrů žárovky ... bože ...

hmm, že by edison neměl vysoké IQ ... tedy ...

hmm, a s tím experimentem ...

Viktor 24.3.2007 14:09

Re: nechci nic říkat, ale článek obsahuje řadu věcných chyb ...

Vysílat energii samozřejmě jde. Jen s tou účinností je to dost bídné. Bursík by neměl radost.

hanak 24.3.2007 14:26

Re: nechci nic říkat, ale článek obsahuje řadu věcných chyb ...

Tak když nechcete nic říkat, proč to říkáte. ... "spousta věcných chyb"... Připomíná mi to Semafor: "...tisíce příkladů, no například, například, prostě tisíce příkladů..."

EmilXX 24.3.2007 16:15

Re: Re: nechci nic říkat, ale článek obsahuje řadu věcných chyb ...

Hanáku, zadejte si do Google "Albert Einstein" a uvidíte sám.

dvd 24.3.2007 17:25

Hanáku

kdybyste o popisovaných reáliích něco věděl - jako že tedy evidentně víte prdlajs - tak byste takhle hloupou poznámku neučinil.

BTW: mě tedy dojmul ten patenťák ve Vídni kam z Prahy odešel asistent (sic!) Einstein.

Pavla B. 24.3.2007 15:13

Re: nechci nic říkat, ale článek obsahuje řadu věcných chyb ...

Nejlepší je ovšem ten ESTABLIŠMENT:-D

Milý racku, správnému paravědci na nějaké věcné chybičce nesejde... nebuďte prudič a detailista:-)

No a Einstein měl na přednášky nahnat ty svoje baby, pak by byl hoden svého jména;-)

www racek 24.3.2007 18:25

Re: Re: nechci nic říkat, ale článek obsahuje řadu věcných chyb ...

no, jednu měl docela inteligentní, jistou milicu a zdá se, že také měl v čechách syna ...

A.S. Pergill 24.3.2007 13:46

Pár fakt:

Faktem je, že Sisyfos je dost podivným spojením skalních marxistů a skalních křesťanů katolického zaměření, a oba tyto ideologické proudy v nedávných dobách prokazatelně potlačovaly "ideologicky nepřípustné" vědecké teorie a hypotézy (ale i dosažené objektivní vědecké výsledky). Rovněž je faktem, že i velmi úctyhodně se tvářící oficiální státní vědecké instituce občas podvádějí v případě ideologicky nevhodných teorií (US FDA byla přistižena při podvodu během testování účinků marihuany na nevolnost a nechutenství při cytostatické léčbě - jeden z testovaných propašoval ven vzorky a bylo prokázáno, že neobsahují THC - šlo buď o technologickou odrůdu konopí, nebo o materiál uměle zbavený farmaceuticky účinných látek; podobní kostlivci by se dali vytáhnout ze skříní mnoha oficiálních institucí všude po světě, nás nevyjímaje).

Jinými slovy, pokud se pana Grygara (kterého si jinak opravdu, ale opravdu vážím) zeptám třeba na ten průměr prvotní singularity, nebo na to, jaký by byl průměr horizontu událostí u Země stlačené na hustotu černé díry, pak nemám důvod o jeho odpovědi pochybovat. Pokud ho ale budu konfrontovat např. s Dänikenem, pak musím jeho odpovědi prohnat "filtrem", zohledňujícím jednak skutečnost, že myšlenka inteligentních mimozenšťanů je pro věřícího křesťana naprosto nepřijatelná a myšlenka jejich zapojení do biblických zázraků ještě o něco víc.

Evropan (original) 24.3.2007 13:57

Re: Pár fakt:

Pane Pergille, vzhledem k tomu, ze drtiva vetsina ctenarstva vykazuje zcela podobnou vekovou a nazorovou strukturu jako celnstvo Sisyfa, obavam se, ze Vas prispevek nepadne na urodnou pudu. Ja jsem si ale vsiml a ocenuji R^

jurist 24.3.2007 13:59

Re: Re: Pár fakt:

To víte, tady je to samý marxista a náboženský tmář. ;-D

doktor 24.3.2007 14:10

Re: Pár fakt:

Pane kolego, Jiří Grygar je také jedním z vědců, kteří v sobě dokázali oddělit vědu a víru. Na západě je takových plno, a třeba katolická církev smýšlí podobně (jak známo, Vatikán má své přírodní vědce, a také svou astronomickou observatoř). Oba pojmy (věda, víra) patří zřejmě k podstatě lidství. Pavěda, kterou zřejmě reprezentuje pan Primas (bylo by zajímavé vědět, zda je to on, kdo podle internetu" hat die Schule Hermann-Mattern-oberschule (POS) im Berlin bis zum Jahr 1986 besucht."), se na západě proměnila ve scientismus a kreacionismus, které si, podobně jako středověké církve nebo i současný islám, pletou vědu s náboženstvím. Jinak níž můj názor o J.Grygarovi a Sisyfovi před půl hodinou.

A.S. Pergill 24.3.2007 17:09

Re: Re: Pár fakt:

Pane kolego, to oddělení vědy a víry není nic jiného než jakási mentální berlička, kterou chytřejší lidé potřebují k vyrovnání se s absolutní neslučitelností jmenovaných pojmů.

Buď vysvětlujeme svět vědecky, a pak tam není místo pro náboženskou víru (alespoň takovou, jakou hlásá naprostá většina křesťanských směrů, iudaismus i islám; v případě polyteismů apod. už to tak jednoznačné není), nebo vysvětlujeme svět na základě bible a souvisejících (či odvozených, jako např. korán) náboženských textů, a pak v tom světě není místo pro vědu.

To, že má Vatikán svoje přírodní vědce, bádající kompatibilně s náboženskou vírou, to je trochu slabý argument. I Stalin měl svého Lysenka.

Víru a vědu do vzájemného souladu neuvedete, leda ignorováním zjevných rozporů nebo podváděním. Scientismus a kreacionismus jsou pokusy uvést víru do souladu s vědou; sice totálně hloupé a trapné (protože zjevné ptákoviny hlásající), ale na druhé straně poctivé a snažící se nepodvádět, což se o způsobu, jakým se to snaží dělat třeba ti sysifovci, říct nedá.

dvd 24.3.2007 17:20

Pozor na aspergilosis

Fr. Pierre Teilhard de Chardin, S.J.

A.S. Pergill 24.3.2007 17:27

Nebyl to ten pán,

co prohlásil, že "Náboženství je opium lidstva" (pochopitelně coby pozitivní hodnocení), v době před narkotikovým boomem a "war on drugs"

Hanka 24.3.2007 21:19

Dvě poznámky

Poznámka první: nevidím důvod, proč by měla být existence inteligentních mimozemšťanů v rozporu s biblickou zvěstí. V bibli ani v učení církve se neříká nikde nic o neexistenci inteligentních mimozemšťanů.

Poznámka druhá: co přesně myslíte pojmem věda? Věda, a konkrétně přírodověda, o které se tu bavíme především, jenom a pouze vytváří modely "reality", které svou hodnotu odvozují podle míry shody s pozorováními. To zdaleka neznamená, že věda svět "vysvětluje" tak, jak jej vysvětluje víra. Na úrovni víry si představuji to, co bylo pojmenováno "vědecký světový názor". Ale samotná věda nemá prostředky na to, aby se vyjadřovala k transcentdentnu - jinak by to přece nebylo transcendentno.

Postrach 24.3.2007 22:08

Modely reality

I jednotlivá náboženství vytvářeji modely reality. A vyvozují z toho nějaké praktické důsledky (budeš to a to praktikovat tak a tak, případně budeš uvažovat tímto Jediným Správným Způsobem a dostane se ti věčné odměny). Křesťanství například mělo kdysi celkem vyhraněný přístup k tomu, co vede ke spáse a inkvizice mnohé lidi k té "správné" spáse vedla, i když je to mělo stát život.

Markéta 28.3.2007 20:39

Dnešní katolická církev je totožná se středověkou? Leda názvem a několika základními dogmaty.

Jinak - je to o něčem jiném ...

"autor" je zjevně militantní antiklerikál. No co, asi taky dostal od katechety rákoskou a ještě to nerozchodil. Stávají se i horší traumata.

Autor článku 25.3.2007 4:02

Re: Dvě poznámky

Milá Hanko,

mám doktorát z přírodních věd a k transcendentnu se přesto s klidem vyjadřuji. Přečti si můj článek v příloze.

Hanka 25.3.2007 21:38

Re: Re: Dvě poznámky

Odpovím oběma naráz - věda, narozdíl od náboženství, neprohlašuje svůj model za nic jiného než model, jeden z možných, který nemusí mít s "podstatou" nic společného. Náboženství si dovolují tvrdit, že to, co nabízejí (nikoli ovšem to, "jak" to nabízejí), je mnohem více než model - že jde o realitu samotnou, přímo spojenou s podstatou věcí. Ač vnějšímu pozorovateli to jako model připadá. Zejména v té široké nabídce :-)

Na doktorát z přírodních věd mám sice teprve zaděláno :-), ale myslím, že nelze z podstaty věci modelovat transcendentno. Vyjadřovat se k němu můžete, ale s vědou to nemá nic společného, jsou to jen a pouze jednotlivosti, a to ještě pěkně přešlé naším antropomorfismem. Tudíž se vracím k tomu, že nekonkurence vědy a víry je možná a není vnitřně sporná. Víra je k recepci toho, co je ve stvoření a nad stvořením (principiálně) mimo náš dosah. Věda je k recepci toho, co v moci našeho poznávání (principiálně) je.

Ten taky ;) 24.3.2007 14:19

Re: Pár fakt:

Milý pergile, slyšel jste o placebu? ;)