26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Šerlok Homeless 5.1.2010 18:43

Re: Zatímco tedy ČKS Sisyfos existenci magnetorecepce živoči­chů popírá

A kdeže Grygar popírá magnetorecepci, smím-li se ptát? Odkaz by nebyl?

Kanár 12.12.2009 13:37

Zavádějící myšlenka

Tento článek není o české vědě, v jiných zemích je situace stejná. Spíše by se ale dalo mluvit o ignorování vědy a vědců veřejností (včetně té politické). Zvláště u nás, kde jsou investice do vědy několikanásobně menší než v jiných zemích a školství, logický mezičlánek mezi vědou a veřejností, je zcela rozvrácené. Tady hledejme kořeny stavu české vědy!

Spiderman 11.12.2009 10:28

Re: Před mnoha léty

To je jen část pravdy. To, že některé lidi nelze přimět ke změně názoru, mají-li z něho hmotný prospěch, je pouze jeden z možných důvodů. Lidé všeobecně neradi mění názory, jde-li o názory pevně zafixované. Může za tím být pochopitelně hmotný prospěch, také ideologie, náboženství (náboženská víra) a pak taky to, že si člověk nerad přiznává názorovou porážku (psychologické důvody). Člověk nerad ukazuje, že se mýlil, nerad to přiznává a mnohdy tak raději bude mlet "tu svou" než aby otočil o 180 stupňů a řekl "promiňte, máte pravdu"

Zephir 11.12.2009 7:28

Re: Zatímco tedy ČKS Sisyfos existenci magnetorecepce živoči­chů popírá

Nedávno proletěla tiskem zpráva o krávách, které se orientují severojižně - jak to asi dělají?

Skeptici jsou stejně věřící šarlatáni, jako ti ostatní - jenom prostě věří v opak toho, co jiní říkají. Korunu tomu dává Grygar se svým bojem proti pavědě a současně vírou v boha.

Zephir 11.12.2009 7:24

Před mnoha léty

napsal nejmenovaný ctihodný profesor vysokoškolskou učebnici o mostních konstrukcích, ve které ovšem nebyla ani zmínka o konstrukcích betonových. Učil, jak počítat mosty ocelové.  Pátrali jsme proč, protože onen proferor musel o betonu a jeho schopnostech vědět. Nakonec jsme zjistili, že onen profesor byl akcionářem  (nikoliv bezvýznamným) nejmenované ocelářské firmy.

Je známo, že člověka prakticky není možné přimět ke změně názoru, pokud z něj má také hmotný prospěch.

Zephir 11.12.2009 5:16

Re: proč asi lidé vědcům nevěří?

Ve skutečnosti sám pan Petr je krystalická ukázka, proč lidi vědcům nevěří: téměř každej jeho článek obsahuje více či méně skrytou reklamu na genetické technologie (Biotrin), skepticismus ohledně ochrany přírody nebo životního prostředí, atd. Je tak provařenej, že mu instinktivně nevěřím ani to, co náhodou napíše nestranně.

V důsledku toho si pan Petr sice přihřeje u pár lidí svou polívčičku, ale zbytek vědecké komunity tím poškodí. Upřímně řečeno se divím, že mu to toleruje.

tmoravec 11.12.2009 0:58

Re: Ježíš, tu je ale fanatických blbů

Pane Jouda. Na tom, ze tento stat brzy prijde na buben se zrejme shodneme. Nicmene nedomnivam se, ze to by to mohlo byt zpusobeno tim, ze by ministertvo prumyslu bylo donuceno vratit 0.5 GKc z polozky "darek kamosum ze spratelenych firem" zpet do rozpoctove polozky "podpora verejneho vyzkumu". zrejme jste jineho nazoru.

lesov 11.12.2009 0:52

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Zatím se ale neví, jestli takové objekty vůbec existují a jestli jo, zda by se chovaly tak, jak se předpokládá... :-)

Jouda Joudovič 10.12.2009 23:16

Re: Jste asociální ignorant

Řekl bych, že neumíte číst, respektive pochopit sdělovanou myšlenku. Říká se tomu funkční negramotnost a v ČR to má asi 80-90% lidí. Nemusíte se znepokojovat, jste běžný exemplář.

Jouda Joudovič 10.12.2009 23:15

Re: Ježíš, tu je ale fanatických blbů

Jen se směj, nafoukanej blbečku. Až stát přijde na buben, budeš mít houno, pak teprv pochopíš co jsem tady napsal.

007karel 10.12.2009 23:00

Není to o vědě, ale o vědecké obci (o vědcích)

VVOno to nakonec všechno není o vědě, ale o vědcích...:-)

Dovolím si malý odkaz: 

Pokud budete mít volnou chvilku, stojí za přečtení:

http://karelwagner.blog.idnes.cz/c/113988/Paranormalni-jev-v-lune-ceske-vedy.html

007karel 10.12.2009 22:45

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Vzkaz pro Pedrák: nad některými oslabenými zónami v zemi byly ve vzduchu naměřeny anomální koncentrace kovů závislé jen na aktivitě slunce a nezávislé na tom, jaký byl pod nimi povrch (hlína, asfalt, sklo či beton) a jaký právě  foukal vítr,   a geofyzikální měření zjistila, že správně držený proutek reaguje každému na hranici mezi lehčí a těžší horninou,"

Pokud máte k dispozici nějakou literaturu, kde byli publikovány tyto údaje, buď te tak hodný a ozvěte se mi na můj e-mail: 007karel@seznam.cz

Sir Coldrex 10.12.2009 22:05

Re: věda a víra

Nemyslím, že lidé vědcům nevěří. Jsou spíše zmateni z toho, jak jsou vědecké závěry prezentovány jinými než vědeckými kruhy. Takže spíše nevěří novinářům, popularizátorům, blogerům, amatérům. Věda se od víry liší především v tom, že je dynamická a mnohé závěry nejsou definitivní, vyvíjejí se s novými poznatky. Jedna teorie nahrazuje starší a tím se přibližuje více realitě. Že se na této cestě vědci dohadují mezi sebou, je přirozené. Právě ze sporů se rodí pokrok. To je ten rozdíl od víry, kde není třeba nic dokazovat, kde není třeba interpretovat fakta, kde je třeba pouze věřit. Mnozí ani nevědí, že věří v dogma, které bylo nejednomyslně odhlasováno na koncilu někdy ve 4. století (božská trojice apod.). Ale víru není třeba odsuzovat. Je součástí života, i když její metoda je v rozporu s vědou. I mezi vědci je mnoho věřících a nebrání jim to v konání vědecké práce podle všech metodologických zásad, protože prostě dokáží vést mezi vírou a vědou svou hranici. Je to obsáhlé téma a vydalo by na dlouhé eseje. Zde na to není prostor.

Nemo 10.12.2009 22:00

Re: věda a víra

O jaké víře mluvíte? Víra v co? Kteří lidé vědcům nevěří?

moebius 10.12.2009 21:51

věda a víra

proč asi lidé vědcům nevěří? viz prasečí chřipka a ostentativní odmítání vakcíny nebo viz globální oteplování a články na NP? Je to tím, že vědci nevěří - vytěsnili víru ze svého života. A jak má člověk věřit člověku, který ničemu nevěří? Nevěří a tak to nakonec dopadne jako s těmi podvody kolem oteplování, vědci to dělají jen pro prachy a pro prachy si ohnou a přefiknou i tu vědu.

Dolly 10.12.2009 20:28

Momentální vztah většinového množství

této společnosti ke vzdělání a vědě nutně vede k postupnému mentálnímu úpadku. Samozřejmě, že vědci jsou schopni uživit se i komerčně (astronomie - astrologie), sice u toho občas trochu švindlují nebo pracují pro cizáky když tato společnost jejich poznatky nechce nebo nemůže koupit a zužitkovat.

Nemo 10.12.2009 20:20

Re: Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

Teologie vychází z předpokladu, že Bůh existuje, zatímco religionistika se snaží vědecky zkoumat a porovnávat různá náboženství, přičemž existence či neexistence boha pro ni z tohoto hlediska (z hlediska víry) není podstatná.

Nemo 10.12.2009 19:59

Re: Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

Ne, vy si to pletete. Nevěřící teolog je religionista.

Jaké velké objevy učinila teologie a jak se ty objevy promítly do náboženské věrouky?

Guláš 10.12.2009 19:23

Re: Jste asociální ignorant

Tím, že po celý život používáte a zřejmě hodláte i nadále používat neuvěřitelné množství produktů vědy (počítač,elektřinu, splachovací záchod atd.), v podstatě vědě jen splácíte svůj dluh. Jestliže nehodláte tyto produkty používat, zahoďte šaty, zapomeňte číst, psát a zmizte v lese. Vaše hrubost napovídá, že by to asi vyhovovalo i zdejším přispivatelů.

Pavel 10.12.2009 18:34

Re: Jste asociální ignorant

Tak vypni počítač a běž žít do jeskyně, debile.

Pavel 10.12.2009 18:30

Re: Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

Proč by teolog musel věřit v boha? K tomu není žádný důvod. Nepleteš si to s náboženstvím?

Minutus 10.12.2009 18:06

Ježíš, tu je ale fanatických blbů

Joudové, pro vás ten článeček není, netrhejte si žíly a běžte si dát párek a pivo.

Minutus 10.12.2009 18:02

Jste Jouda

tím je řečeno vše. Kdybyste nebyl, výdaje na vědu by vám nevadily, poněvadž by vám došlo, že se i vám vrátí. Ale jste Jouda, takže to nechápete. Ale klid, jsou vás milióny...

Zephir 10.12.2009 17:16

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Ano dusík je v podstatě organické rozpouštědlo, které se mísí s lipidy nervové tkáně a rozpouští je. Jakmile zředění přesáhne určitou mez, zanikne kapalně krystalická struktura neuronů a šíření nervových vzruchů se zastaví.

http://petrik.bigbloger.lidovky.cz/c/105326/Eter-a-teorie-vedomi.html

Zephir 10.12.2009 17:12

Re: Jste asociální ignorant

Myslím, že populace těch správně uvědomělých lidí by mohla být 100x menší a tudíž spotřebovat 100x méně zdrojů při zachování téže výkonnosti jakou současná civilizace, která většinu zdrojů stejně prožere. Nikomu nemůže uniknout, že výzkum ve smyslu opravdu velkých projektů jako byly lety na Měsíc a objevů v podstatě stagnuje. 

Největší potenciál lidské civilizace je totiž v efektivní velikosti civilizaci samotné. Myslím, že při překročení určité velikosti civilizace začíná spotřebovávat pro svou existenci více zdrojů, než stačí vyprodukovat podle Murphyho zákonů byrokratické organizace, přestože (resp. právě proto, že) v ní všichni jedinci v ní freneticky pracují a běhají jako mravenci.

Machi 10.12.2009 17:12

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Jo, máte recht. Díval jsem se do tabulek a dusík má skutečně kritický bod jak uvádíte. Taky jsem ale zjistil, že při tlaku přes 4 bary dojde k dusíkové narkóze, takže Vernovi cestovatelé by stejně moc daleko nedošli.

vita 10.12.2009 16:51

Jste asociální ignorant, Joudo.

A vybral jste si správný nick.

Zephir 10.12.2009 16:48

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Ani tehdy by vzduch nezkapalněl. Superkritická teplota dusíku je kolem - 147 °C při tlaku 33.5 atmosfér. Tak hustý vzduch by vás zřejmě zabil jako jako organické rozpouštědlo, ale kapalný byste ho při normální teplotě vidět nemohl.

Machi 10.12.2009 16:41

Re: Jste asociální ignorant

Problém je v tom, že kdyby to bylo na vás, většinu z toho, co je zde dnes (a co považujete za samozřejmost), byste neměl. Pak skutečně záleží jen na vás, jestli si myslíte, že je to dobře či špatně.

Machi 10.12.2009 16:37

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Aha, já myslel, že se bavíme o teplotách se kterými počítal Jules Verne :)