5.12.2021 | Svátek má Jitka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kanár 12.12.2009 13:37

Zavádějící myšlenka

Tento článek není o české vědě, v jiných zemích je situace stejná. Spíše by se ale dalo mluvit o ignorování vědy a vědců veřejností (včetně té politické). Zvláště u nás, kde jsou investice do vědy několikanásobně menší než v jiných zemích a školství, logický mezičlánek mezi vědou a veřejností, je zcela rozvrácené. Tady hledejme kořeny stavu české vědy!

Zephir 11.12.2009 7:24

Před mnoha léty

napsal nejmenovaný ctihodný profesor vysokoškolskou učebnici o mostních konstrukcích, ve které ovšem nebyla ani zmínka o konstrukcích betonových. Učil, jak počítat mosty ocelové.  Pátrali jsme proč, protože onen proferor musel o betonu a jeho schopnostech vědět. Nakonec jsme zjistili, že onen profesor byl akcionářem  (nikoliv bezvýznamným) nejmenované ocelářské firmy.

Je známo, že člověka prakticky není možné přimět ke změně názoru, pokud z něj má také hmotný prospěch.

Spiderman 11.12.2009 10:28

Re: Před mnoha léty

To je jen část pravdy. To, že některé lidi nelze přimět ke změně názoru, mají-li z něho hmotný prospěch, je pouze jeden z možných důvodů. Lidé všeobecně neradi mění názory, jde-li o názory pevně zafixované. Může za tím být pochopitelně hmotný prospěch, také ideologie, náboženství (náboženská víra) a pak taky to, že si člověk nerad přiznává názorovou porážku (psychologické důvody). Člověk nerad ukazuje, že se mýlil, nerad to přiznává a mnohdy tak raději bude mlet "tu svou" než aby otočil o 180 stupňů a řekl "promiňte, máte pravdu"

007karel 10.12.2009 23:00

Není to o vědě, ale o vědecké obci (o vědcích)

VVOno to nakonec všechno není o vědě, ale o vědcích...:-)

Dovolím si malý odkaz: 

Pokud budete mít volnou chvilku, stojí za přečtení:

http://karelwagner.blog.idnes.cz/c/113988/Paranormalni-jev-v-lune-ceske-vedy.html

Zephir 11.12.2009 7:28

Re: Zatímco tedy ČKS Sisyfos existenci magnetorecepce živoči­chů popírá

Nedávno proletěla tiskem zpráva o krávách, které se orientují severojižně - jak to asi dělají?

Skeptici jsou stejně věřící šarlatáni, jako ti ostatní - jenom prostě věří v opak toho, co jiní říkají. Korunu tomu dává Grygar se svým bojem proti pavědě a současně vírou v boha.

Šerlok Homeless 5.1.2010 18:43

Re: Zatímco tedy ČKS Sisyfos existenci magnetorecepce živoči­chů popírá

A kdeže Grygar popírá magnetorecepci, smím-li se ptát? Odkaz by nebyl?

moebius 10.12.2009 21:51

věda a víra

proč asi lidé vědcům nevěří? viz prasečí chřipka a ostentativní odmítání vakcíny nebo viz globální oteplování a články na NP? Je to tím, že vědci nevěří - vytěsnili víru ze svého života. A jak má člověk věřit člověku, který ničemu nevěří? Nevěří a tak to nakonec dopadne jako s těmi podvody kolem oteplování, vědci to dělají jen pro prachy a pro prachy si ohnou a přefiknou i tu vědu.

Nemo 10.12.2009 22:00

Re: věda a víra

O jaké víře mluvíte? Víra v co? Kteří lidé vědcům nevěří?

Sir Coldrex 10.12.2009 22:05

Re: věda a víra

Nemyslím, že lidé vědcům nevěří. Jsou spíše zmateni z toho, jak jsou vědecké závěry prezentovány jinými než vědeckými kruhy. Takže spíše nevěří novinářům, popularizátorům, blogerům, amatérům. Věda se od víry liší především v tom, že je dynamická a mnohé závěry nejsou definitivní, vyvíjejí se s novými poznatky. Jedna teorie nahrazuje starší a tím se přibližuje více realitě. Že se na této cestě vědci dohadují mezi sebou, je přirozené. Právě ze sporů se rodí pokrok. To je ten rozdíl od víry, kde není třeba nic dokazovat, kde není třeba interpretovat fakta, kde je třeba pouze věřit. Mnozí ani nevědí, že věří v dogma, které bylo nejednomyslně odhlasováno na koncilu někdy ve 4. století (božská trojice apod.). Ale víru není třeba odsuzovat. Je součástí života, i když její metoda je v rozporu s vědou. I mezi vědci je mnoho věřících a nebrání jim to v konání vědecké práce podle všech metodologických zásad, protože prostě dokáží vést mezi vírou a vědou svou hranici. Je to obsáhlé téma a vydalo by na dlouhé eseje. Zde na to není prostor.

Zephir 11.12.2009 5:16

Re: proč asi lidé vědcům nevěří?

Ve skutečnosti sám pan Petr je krystalická ukázka, proč lidi vědcům nevěří: téměř každej jeho článek obsahuje více či méně skrytou reklamu na genetické technologie (Biotrin), skepticismus ohledně ochrany přírody nebo životního prostředí, atd. Je tak provařenej, že mu instinktivně nevěřím ani to, co náhodou napíše nestranně.

V důsledku toho si pan Petr sice přihřeje u pár lidí svou polívčičku, ale zbytek vědecké komunity tím poškodí. Upřímně řečeno se divím, že mu to toleruje.

Dolly 10.12.2009 20:28

Momentální vztah většinového množství

této společnosti ke vzdělání a vědě nutně vede k postupnému mentálnímu úpadku. Samozřejmě, že vědci jsou schopni uživit se i komerčně (astronomie - astrologie), sice u toho občas trochu švindlují nebo pracují pro cizáky když tato společnost jejich poznatky nechce nebo nemůže koupit a zužitkovat.

Minutus 10.12.2009 18:06

Ježíš, tu je ale fanatických blbů

Joudové, pro vás ten článeček není, netrhejte si žíly a běžte si dát párek a pivo.

Jouda Joudovič 10.12.2009 23:15

Re: Ježíš, tu je ale fanatických blbů

Jen se směj, nafoukanej blbečku. Až stát přijde na buben, budeš mít houno, pak teprv pochopíš co jsem tady napsal.

tmoravec 11.12.2009 0:58

Re: Ježíš, tu je ale fanatických blbů

Pane Jouda. Na tom, ze tento stat brzy prijde na buben se zrejme shodneme. Nicmene nedomnivam se, ze to by to mohlo byt zpusobeno tim, ze by ministertvo prumyslu bylo donuceno vratit 0.5 GKc z polozky "darek kamosum ze spratelenych firem" zpet do rozpoctove polozky "podpora verejneho vyzkumu". zrejme jste jineho nazoru.

Jouda Joudovič 10.12.2009 13:46

Jste asociální ignorant

To, že někdo "má pravdu", ať už je součástí většiny nebo menšiny, vůbec neznamená, že má nárok říci jiným členům společnosti, že ho musí živit, nebo že mu musí přispívat na jeho oblíbené drahé hračky.

Mohl jste si ušetřit ten obří kýbl nabubřelých keců. Je mi úplně jedno jestli máte v něčem "vědeckou" pravdu, "obyčejnou" pravdu nebo jste-li zcela vedle. Nemáte žádné právo, natož nárok, ode mne žádat jakékoliv peníze (byť skrytě a zpostředkovaně skrze daně a nějakou "vládní politiku").

Buď si financujte svoje aktivity ze svého, nebo si najděte někoho (ne veřejný rozpočet), komu bude vaše práce připadat tak přínosná a důležitá, že bude ochoten ji zaplatit. Tečka, šmidra.

Jinak byste ale zasloužil nakopat tu vaši drzou, arogantní, příživnickou držku.

Machi 10.12.2009 14:13

Re: Jste asociální ignorant

Říkáte blbosti. Vědci nikde netvrdí, že mají nárok na nějaké peníze. Jenom tvrdí, že je prospěšné jim ty peníze dávat. Jestli nepoznáte rozdíl, tak vás hluboce lituji.

Navíc existují výzkumy kde se pozitivní efekt projeví po delší době nebo vyplyne něco úplně jiného než bylo původně plánováno. Jen málo soukromníků do takového výzkumu dá peníze a když je dá, chce je řádně zaplatit, viz třeba neustálé stížnosti na vysoké ceny léků, které vyvíjejí zpravidla soukromé firmy.

Stredocech 10.12.2009 14:47

Re: Jste asociální ignorant

A pak jsou ty firmy nuceny dávat to např. chudým zemím "za hubičku," prý by to jinak bylo "asociální."

Kdo chce využívat plody vědy a neplatit ji je sám parazit.

Machi 10.12.2009 15:03

Re: Jste asociální ignorant

Tuším, že ty léky jsou sponzorovány bohatými zeměmi (přímo, či zvýšenou cenou léků prodávaných v nich).

Jouda Joudovič 10.12.2009 15:52

Re: Jste asociální ignorant

Já chci užívat jen toho, co jsem si sám objednal a zaplatil. A chci se svobodně rozhodnout, nikdo totiž nemá právo rozhodovat za mě, pokud tedy platí, že jsme si všichni rovni - ne, že někteří jsou si rovnější.

Machi 10.12.2009 16:41

Re: Jste asociální ignorant

Problém je v tom, že kdyby to bylo na vás, většinu z toho, co je zde dnes (a co považujete za samozřejmost), byste neměl. Pak skutečně záleží jen na vás, jestli si myslíte, že je to dobře či špatně.

Zephir 10.12.2009 17:12

Re: Jste asociální ignorant

Myslím, že populace těch správně uvědomělých lidí by mohla být 100x menší a tudíž spotřebovat 100x méně zdrojů při zachování téže výkonnosti jakou současná civilizace, která většinu zdrojů stejně prožere. Nikomu nemůže uniknout, že výzkum ve smyslu opravdu velkých projektů jako byly lety na Měsíc a objevů v podstatě stagnuje. 

Největší potenciál lidské civilizace je totiž v efektivní velikosti civilizaci samotné. Myslím, že při překročení určité velikosti civilizace začíná spotřebovávat pro svou existenci více zdrojů, než stačí vyprodukovat podle Murphyho zákonů byrokratické organizace, přestože (resp. právě proto, že) v ní všichni jedinci v ní freneticky pracují a běhají jako mravenci.

Jouda Joudovič 10.12.2009 15:34

Re: Jste asociální ignorant

Kdyby to jenom "říkali", tak prosím. Jenže oni to "říkají" s nataženou dlaní a navíc to říkají jaksi... velmi samozřejmě. Ale ono to není příliš samozřejmé, dát někomu pár miliard jen proto, že si o ně řekne.

Jestli nevidíte ten podstatný rozdíl, tak náš potěš pámbu. Vy a vám podobní ignoranti budou voit v příštích volbách ty, kdo už dneska přemýšlejí o tom, jak by z nás vydřeli ještě víc peněz aby je mohli rozdat.

Jestli jsme si rovni, tak mám stejné právo rozhodovat o svých penězích jako kdokoli jiný. A já toto právo CHCI reálně vykonávat, nechci se jenom nechat holit jako ovce.

Zephir 10.12.2009 15:38

Re: Jste asociální ignorant

Věda je zkrátka takový malý ostrůvek reálného komunismu, ostatně jako každá ideologie, která extrapoluje moc do budoucna (včetně exponentů tzv. globálního oteplování).

Na rozdíl od Klause jsem přesvědčen, že ti hoši mají pravdu, ale už si vůbec nejsem jist, zda by nebylo lepší investovat do něčeho jiného, než odpustků za uhlí, zvlášť když pomáhají přežit nenažraně socialistické vládě EU, která z nich mj. financuje ten LHC.

Jouda Joudovič 10.12.2009 23:16

Re: Jste asociální ignorant

Řekl bych, že neumíte číst, respektive pochopit sdělovanou myšlenku. Říká se tomu funkční negramotnost a v ČR to má asi 80-90% lidí. Nemusíte se znepokojovat, jste běžný exemplář.

Hm... 10.12.2009 14:14

Re: Jste asociální ignorant

Joudo, 

doporucuji precist jeste jednou a zapnout neco jako racionalni mysleni. Nebo jste natolik uvedomely obcan, ze v pripade jakychkoliv zdravotnich nesnazi se s nimi vyporadate sam a za sve? Pak klobouk dolu a vy si vyzkum a vedce opravdu platit nemusite. Jinak komentar k vasemu stylu - hnus. Nevychovany cesky spratek.

Jouda Joudovič 10.12.2009 15:49

Re: Jste asociální ignorant

Asi neumíte číst nebo nechápete smysl textu. Já nemám vůbec nic proti podpoře vědy, ani základního výzkumu. Ale výhradně za své. Čili z peněz poskytnutých _DOBROVOLNĚ_, nikoliv vynucených daňovámi zákony a přihraných nějakým mocným strejčkem.

Hlavní smysl mého komentáře k článku je tento: pane Petře - dokud jste placen z našich daní, kde berete tu nebetyčnou drzost si stěžovat, že vám (obecně "vědcům") nedáme všechno o co si řeknete. Kde zůstala vaše vděčnost? Kde zůstala obyčejná lidská slušnost a pokora?

A proto ho nazývám nechutným a arogantním parazitem. S kvalitou jeho výzkumu, spelhlivostí, inteligencí nebo užitečností jeho výsledků to nemá co dělat. Jde o principiální postoj: od koho dostávám peníze, zda mi je dává dobrovolně, a zda reflektuji to, že jsou vynucené silou (policejní, soudní apod.)

Když vidím jak 90% zde diskutujících není vůbec schopno extrahovat základní myšlenku jakékoliv informace, je mi smutno až k smrti.

Zephir 10.12.2009 15:57

Re: A proto ho nazývám nechutným a arogantním parazitem

Ve skutečnosti pan Petr při každé přiležitosti nevynechá příležitost nás cíleně oblbovat za naše vlastní peníze - a tam už je moje trpělivost vyčepána. Vědec, který se takové manipulace s informacemi dopustí pro mě není kvalifikován pobírat veřejné peníze od státu podobně jako politik přistižený při lobbování nebo lži. Ať si klidně bádá dál za peníze firmy Monsanto a vystupuje pod jejím jménem, ale ne jako ušlechtilý nezávislý vědec. Proč bychom měli pořád jen prcat Paroubka, když tu existuje celá řada dalších fiškusů, kteří dělají v bledě modrém totéž?

http://jaroslavpetr.bigbloger.lidovky.cz/clanok_disk.asp?cl=108176

Jouda Joudovič 10.12.2009 15:51

Re: Jste asociální ignorant

Jinak k tomu stylu - držím se přísloví "na hrubý pytel hrubá záplata". Důvody v mé předchozí odpovědi, ale jsou beztak daleko za hranicí vaší schopnosti racionálního chápání.

Stredocech 10.12.2009 14:45

Pokud to náhodou nevíte, tzv. základní výzkum je věcí veřejnou do té míry, že

je znám každému, kdo o to stojí. Teprve na tom jsou postaveny veškeré aplikace. Takže výzkum buďto hradili bohatí mecenáši, poté stát prostřednictvím universit a teď i jiným způsobem. Proč by měl soukromník platit něco, co je k dispozici všem? Neoddiskutovatelné je rovněž sepětí akademické vědy s veškerým, i ryze praktických vzděláním technického či lékařského směru, proto se věda držela na universitách, zajišťovala kvalitu výuky. Pouze superfirmy, mající dominantní postavení mohly financovat základní výzkum. Slavné Bell Laboratories, kde byl mimo jiné vynalezen transistor !!! zničil americký antimonopolní úřad, když donutil k rozdělení firmu, které je vlastnila.

Mimochodem, dříve nebyly ani patenty a vše se tajilo. Benátčané dokázali udržet v tajnosti amalgamovou technologii výroby zrcadel přes 150 let. Dokonce si najímali vrahy, aby zabili uprchlé skláře.

Věda je prospěšnou investicí, toť vše. Prospěšnější než většina ostatních výdajů ze státní kasy. A vědci o tom pouze informují.

Zephir 10.12.2009 15:01

Re: Věda je prospěšnou investicí, toť vše

To jistě je, ale jako všude platí, všecho s Mírou topolánkem... Vědci umí přerůst společnosti přes hlavu úplně stejně, jako každá jiná skupina lidí financovaná převážně z mandatorních výdajů společnosti. Jste si např. opravdu jistý, zda výzkumy na LHC jsou v dané chvíli to nejpotřebnější a nejdůležitější pro společnost, která čelí energetické krizi?

Nebo se zde jen náhodou spojil zájem vědců a privátního sektoru, který takovýto monstrózní projekty přitahujou jako spolehlivý zdroj odbytu?