25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 10.12.2009 15:13

Přečtěte si Paul Johnson, Civilizace starého Egypta

Tam uvidíte, jak tehdy i jednoduché matematické výpočty znamenaly složitý úkol. Skoro všechny poznatky starých Egypťanů byly empirické. Pythagorovu větu používali v praxi, věděli totiž, že trojúhelník s poměrem stran 3:4:5 je pravoúhlý.

eko 10.12.2009 8:24

nabubřelost vědy

Pan Petr dělá základní chybu scientismu. Nepochopil ještě že kromě vědeckých pravd jsou tu pravdy matematické, logické, etické, estetické či metafyzické. Věda není jediným nástrojem k získání pravdy ačkoliv je tak často pojímána. Prohlášení "věda je jediným způsobem jak k dojít pravdivého poznání" je samo o sobě filozofické...VĚDECKY se jeho pravdivost ověřit nedá. Je mi jedno zda "vědci" ignorují veřejnost ale chápu proč veřejnost často ignoruje vědu. Je to věda která vedená svými filozofickými předpoklady přichází s tak absurdními závěry jako třeba vznik vesmíru z ničeho, či dochování mékké tkáně na kosti hadrosaura po 65 mio letech. Vědec není objektivní ale je při interpretaci faktů zcela v područí svého světonázoru přijatého stranou od faktů. Podívejme se pro ilustraci na tzv. climategate. Myslím, že není lepšího příkladu na kterém ukázat proč být občas skeptický k myšlence objektivního vědeckého poznání.

Spiderman 10.12.2009 8:29

Re: nabubřelost vědy

Eko absolutně nechápe podstatu vědy, kterou je třeba i matematika či logika, jež jmenuje. A už vůbec nechápe rozdíl mezi poznáním vědeckým a poznáním, k němuž se dochází na základě víry.

eko 10.12.2009 8:34

Re: nabubřelost vědy

OK....dokažte mi prosím "vědecky" že 2+2 je 4.  Jak na to půjdete? A nebo že "A není zároveň ne A"

Pletete si jestli si myslíte že opakem rozumu je víra. Opakem rozumu je nerozum a opakem víry nevíra.

Poznání ke kterému se dochází na základě víry (tak jak ji evidentně definujete) není žádné poznání.

lkj 10.12.2009 9:26

Re: nabubřelost vědy

Nechapu, v cem je problem s 2+2.Teoretickou matematiku jsem nestudoval, ale ciste selskym rozumem bych to dokazal asi takto: 2+2 = (1+1)+(1+1) = 1+(1+(1+1)) = 1+(1+2) = 1+3 = 4.  Vyuzil jsem toho, ze scitani je asociativni a ze postupne pricitani jednicky k nule generuje posloupnost 1,2,3,4 ... . Matematici na to urcite maji nejake axiomy. (Jejich platnost se predpoklada, ty samozrejme dokazat nejdou.)

Co se tyce: "A není zároveň ne A".  Takto formulovana veta nedava smysl, a proto ji nejde ani dokazat, ani vyvratit.

Jinak samozrejme dokazatelnost veci v matematice neni neomezena, viz napr. Gödelova veta o neuplnosti. Ale toho si je veda vedoma a pred verejnosti to nezatajuje :-)

Kukulín 10.12.2009 10:00

Možná je eko

 tak šikovný, že si uťal dva prstíčky na tlapičce a nemůže si spočítat kolik je dvě a dvě na prstíčkách a co nevidí tomu nevěří.

Zephir 10.12.2009 11:34

Re:Poznání ke kterému se dochází na základě víry

Máte zcela a naprosto pravdu. Ostatně základem každé moderní vědecké teorie je neochvějná víra v její postuláty. Proč dnes vědci přijímají teorii relativity? Protože dává výsledky o dvěstě řádů odlišné, než kvantová mechanika?

To určitě ne. Je to proto, že věří v její postuláty: konstantní rychlost světla, princip ekvivalence atd. Je to jako podestýlka v králičím kotci: navrch je čerstvá tráva a voňavé seno. Ale na pozadí každé teorie je zase jen a jen víra - tím bigotnější, čím je teorie rozšířenější.

Machi 10.12.2009 12:45

Re: Re:Poznání ke kterému se dochází na základě víry

Vědci přijímají teorii relativity, protože výborně pasuje na makrosvět. Neznamená to že, je úplně přesná, ale znamená to, že je dobře použitelná. Ostatně Newtonova teorie gravitace při jistých omezeních funguje také dobře, jen není tak přesná jako ta Einsteinova. A z těch postulátů se v teorii relativity vychází a funguje to. Dejte jinou teorii ověřitelnou v praxi (aspoň tak dobře jako je OTR), ať předpoví aspoň jeden nový jev (měřitelný), která nepočítá s výše zmíněnými omezeními a ta pak může v některých aplikacích OTR nahradit. Pokud ne, pak se jedná jen o hospodské žvanění.

Zephir 10.12.2009 14:57

Re: protože výborně pasuje na makrosvět

O tom není sporu, ale ani poznání. Poznání není numerická regrese ala Ptolemaiovy epicykly, které se používaly  jen proto, že výborně seděly na tehdejší pozorování.

Jinými slovy mi říkáte, že dokud heliocentrický model nedokáže předpovědět pozorování aspoň tak dobře, jako epicykly, tak pro současné vědce nemá smysl jej ani uvažovat. Klidně budou používat současné vzájemně nekozistentní teorie, protože jim to umožňuje sedět a brát peníze za výpočty.

Jak vidíte, váš postoj reprezentující současnou vědu je sice logický, ale koncepčně se od postoje církve svaté za doby Galilea zas tak moc neliší.

Machi 10.12.2009 15:21

Re: protože výborně pasuje na makrosvět

Za prvé věda nikoho neupaluje. Za druhé existovaly a existují i jiné teorie než OTR, ale povětšinou nedávají tak dobré výsledky shody s realitou. Ostatně i ve vašem příkladu si heliocentrický systém musel své místo vybojovat důkazy a ne vírou.

Stredocech 10.12.2009 15:44

Ty dvě nekonzistentní teorie jsou zobecněním experimentálních poznatků,

platných pro určité oblasti. To že je neumíme sjednotit je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí.

Když to vezmu polopaticky, tak třeba Boylův-Mariotův zákon. Jules Verne jej (možná vědomně) aplikoval ve svém románu Cesta do středu země tak, že dospěl k úplnému nesmyslu, který je zcela v rozporu s tím co víme ("bude tady tak hustý vzduch, že budeme potřebovat zátěž, abychom mohli níže"). Vzduch se ale nedá dostupnými tlaky stlačit na větší hustotu, než má cca voda. Ale pro určité oblasti tlaku tento zákon platí, do 40l lahve s tlakem 150 atm se opravdu vejde cca 6m3 kyslíku, vodíku nebo dusíku.  Jinak ale, existují i neutronové hvězdy...

Zephir 10.12.2009 15:49

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Ale stačí, teorie hustého éteru byla navržená už před sto lety Oliverem Lodgem - já si ji nevymyslel. Za to, že jste o této teorii nikdy neslyšel poděkujte současné vědecké garnituře, která dobře ví, které teorie jsou nebezpečné pro její zdárný vývoj a další tahání peněz z kapes daňových poplatníků.

Co se hustoty vzduchu ve středu země týče, ke stlačení na hustotu vody nepotřebujete hydrostatický tlak větší než bratru tisíc atmosfér (metr kubický vzduchu váží asi kilo). Takže Verne měl pravdu a nevím, proč to tady teď otevíráte.

Machi 10.12.2009 16:27

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Zřejmě proto, že při vysokém tlaku vzduch zkapalní.

Zephir 10.12.2009 16:34

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Nezkapalní a už vůbec ne při teplotách, jaké panují uprostřed Země. Ve skutečnost se vzniklá plasma nebude příliš lišit svými vlastnostmi od železa a bude i srovnatelně hustá. Dobře je to vidět na Slunci, které má na povrchu přibližně tytéž podmínky, jako Země ve svém středu a v jeho plasmě plavou všechny možné prvky pěkně dohromady.

Machi 10.12.2009 16:37

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Aha, já myslel, že se bavíme o teplotách se kterými počítal Jules Verne :)

Zephir 10.12.2009 16:48

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Ani tehdy by vzduch nezkapalněl. Superkritická teplota dusíku je kolem - 147 °C při tlaku 33.5 atmosfér. Tak hustý vzduch by vás zřejmě zabil jako jako organické rozpouštědlo, ale kapalný byste ho při normální teplotě vidět nemohl.

Machi 10.12.2009 17:12

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Jo, máte recht. Díval jsem se do tabulek a dusík má skutečně kritický bod jak uvádíte. Taky jsem ale zjistil, že při tlaku přes 4 bary dojde k dusíkové narkóze, takže Vernovi cestovatelé by stejně moc daleko nedošli.

Zephir 10.12.2009 17:16

Re: je dáno tím, že naše současná úroveň poslání na to nestačí

Ano dusík je v podstatě organické rozpouštědlo, které se mísí s lipidy nervové tkáně a rozpouští je. Jakmile zředění přesáhne určitou mez, zanikne kapalně krystalická struktura neuronů a šíření nervových vzruchů se zastaví.

http://petrik.bigbloger.lidovky.cz/c/105326/Eter-a-teorie-vedomi.html

lesov 10.12.2009 8:38

Re: nabubřelost vědy

Tak nám to vysvětli, ať neumřem jen v pitomé víře v bůhvíco (třeba ve vědu). Dík. R^

eko 10.12.2009 8:46

Re: nabubřelost vědy

Proč bych vám to měl vysvětlovat? Vysvětlil jsem přece že ne všechno poznání nám zprostředkovává vědecký přístup. Zkuste to vy vědeckým induktivním přístupem. Ukažte nám prosím jak vědecky potvrdit že 2+2=4.

Přístup k těmto druhům pravd nemáme skrze vědu, toť vše.

lesov 10.12.2009 8:59

Re: nabubřelost vědy

"Ukažte nám prosím jak vědecky potvrdit že 2+2=4."

Na to jsem se ptal já, tak mi neblbni, už tak dost zblblou, hlavu! Tohle mě řekli ve škole a já tomu pořád, jak idiot, věřím. Teď mám možnost získat vědecký důkaz a ty... ;-(

eko 10.12.2009 9:15

Re: nabubřelost vědy

tak teď už nevím....:-/......dokažte vědecky že milujete svojí ženu / své dítě. ;-P

lesov 10.12.2009 9:31

Re: nabubřelost vědy

To Vám nedokážu, ale mohu Vám dokázat, že je jistojistě nemilujete! Ale přišel byste o iluze a to si nevezmu na svědomí. ;-D Tenhle fakt, se nikde nedozvíte a na žádné škole se to neučí. Lidé mají radši hezké iluze, než hnusné pravdy. Pokud byste trval na důkazu, je jednoduchý, jak facka a dá se dobře předvést na třeba Vašich zesnulých rodičích. ;-)

lkj 10.12.2009 10:30

Re: nabubřelost vědy

Tyhle veci se nejlepe dokazuji sporem.  Nejdrive je potreba se s manzelkou natolik pohadat, ze ji vyhodite z bytu.  No a pokud ji milujete, pak ji dovolite se vratit. Jenze: Jako kazde mereni, i toto je zatizeno urcitou neurcitosti. Navic psychologove davno vi, ze laska je vec docasna. Proto je lepsi vysledek formulovat  napr. takto:  Hypotezu, ze jsem svou zenu miloval 10.12.2009,  nelze na hladine vyznamnosti alfa=5% zamitnout.  A pokud chcete byt opravdu "in", tak pridate i P-hodnotu onoho testu.

Zen 10.12.2009 13:16

Re: nabubřelost vědy

A jeje, zase si nekdo plete lasku a zamilovanost :-(

eko 10.12.2009 9:31

Re: nabubřelost vědy

tak teď už nevím....:-/......dokažte vědecky že milujete svojí ženu / své dítě. ;-P

lesov 10.12.2009 9:54

Re: nabubřelost vědy

Ad "Proč bych vám to měl vysvětlovat?" Taky nevím, neptal jsem se! :-)

Spiderman 10.12.2009 11:00

Re: nabubřelost vědy

Věda má své axiomy, víra svá dogmata. Obojí nelze dokazovat. Že lze něco zaškatulkovat jako formu poznání, neznamená, že to poznání odpovídá realitě. I když věda vychází z axiomů, neznamená to že nefunguje. A víra? Odpovězte si sami.

Zen 10.12.2009 13:20

Re: nabubřelost vědy

Jediny dotaz: Je vira falzifikovatelna?

Pod tim neznamym pojmem "falzifikovatelna" se obvykle mysli to, ze na zaklade vedecke teorie se pripravi experiment, jehoz vysledek bud potvrdi nebo zneplatni onu teorii.

Zephir 10.12.2009 15:13

Re: nabubřelost vědy

Je strunová teorie falzifikovatelná? Za současného stavu techniky nikoliv a jako celek, protože vede na nějakých 10E+500 možných řešení taky ne. Ověřovat lze pouze dílčí předpovědi náročnými experimenty, které možná vyjdou, možná ne.

Ale i teologie má své ověřovací prostředky a odborné metody, např. jak dokázat, že slečna Bernardeta Sabirousová nepozorovala panenku Marii Lurdskou, ale nějakého fejka.