19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Machi 10.12.2009 15:10

Re: Věda je prospěšnou investicí, toť vše

To je hodně blbý argument, zvláště když uvážíme, že ani vy si v tomhle ohledu nemůžete být jistý. Navíc je absurdní, že podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu, ale vadí vám evropské LHC. A co ITER, ALMA, ESO, ESA, SKA, taky lezou krkem? Ale máte pravdu v tom, že tyto projekty podporují privátní sektor, který je schopný dodat špičkové technologie. Jenže to je to jediné co nám jako EU nakonec zbyde, protože obyčejné a levné technologie je ekonomicky mnohem výhodnější dovézt z jiných zemí.

Zephir 10.12.2009 15:15

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Naopak, rozhodnutí americké vlády skrečovat projekt SSC (přestože do něj bylo nalito téměř tolik peněz, jako do LHC) tleskám jako moudrému a uvážlivému rozhodnutí. Domnívám se totiž, že byl vyvíjen jako potenciální zbraňový systém a tato motivace s pádem Sovětského Svazu padla.

Stredocech 10.12.2009 15:27

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Domníváte se špatně. Američané tehdy soudili, že si nemohou dovolit nebýt v čele. A Rusové v tu samou dobu zastávali názor, že si přinejmenším nemohou dovolit být v něčem příliš pozadu.

Mimochodem, studená fůze se zatím jeví jako naprostý nesmysl a nikdo nemá ani teoretickou představu, jak by to mohlo fungovat.

Machi 10.12.2009 15:27

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Zvláštní, minule jste psal, že na vývoj nových zbraní není třeba lepších znalostí, než těch co byly k dispozici ve 40. letech a naráz byl SSC vyvíjen jako potenciální zbraňový systém? A LHC tedy dle vaší logiky je také vyvíjen jako zbraňový systém? Proti komu, když na něm pracují i vědci z Ruska či USA (z Číny určitě též)?

Zephir 10.12.2009 15:34

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Řekl jsem, že na vývoj současných atomovek není třeba lepších urychlovačů, než ty co byly k dispozici ve 40. letech a teď jen pobaveně pozoruji, jak ste si tu větu překroutil k obrazu svému.. :-)

No ale aspoň že občas čtete a memorujete, co píšu - i když povrchně a po svém.

V případě, že se podaří na LHC vyrobit strangelet, měl by použití jako celoplanetární zbraň nebo prostředek vydírání. Osobně si myslím, že taková věc by se hodila třeba na rozbíjení asteroidů na dálku, tedy na "mírové účely", ale to by musela být od začátku stavena a koncipována ve vesmíru.

Machi 10.12.2009 15:43

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Ano, co by pak bránilo využití jako zbraně zmíněným jiným státům, když mají přístup k informacím z projektu?

Zephir 10.12.2009 15:45

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Ano a právě proto bych si raději počkal, až bude lidstvo na takové pokusy zralé nejen technicky, ale i morálně a intelektuálně. To je podobné, jako pokusy s transgenními viry, zatímco po světě běhá plno šílenců bez kontroly. Obávám se, že tyto pokusy budou bezpečné teprve tehdy, až bude Velký Bratr monitorovat každý náš krok.

lesov 11.12.2009 0:52

Re: podobný argument nemáte proti žádnému americkému výzkumu

Zatím se ale neví, jestli takové objekty vůbec existují a jestli jo, zda by se chovaly tak, jak se předpokládá... :-)

Zephir 10.12.2009 15:21

Re: ani vy si v tomhle ohledu nemůžete být jistý

Čím si můžu být celkem jistý je, že výzkum na LHC nebude mít v dalších padesáti letech žádné praktické uplatnění, protože ho dosud nemají ani urychlovače, postavené před padesáti lety.

Pak je samozřejmě otázka, zda výzkum nenasměřovat někam jinam, kde je návratnost prokazatelně vyšší - třeba výzkum studené fůze, anitgravitace, supravodivosti za pokojové teploty apod. Zkrátka fyzika vysokých energií je obor, který je pozůstatkem studené války a s ohledem na dnešní potřeby společnosti je zbytečně a hlavně nebezpečně přebujelý.

Pokud budeme něco z výzkum LHC potřebovat za padesát let, postavíme si v té době srovnatelný urychlovač mnohem levněji, v bezpečné vzdálenosti od Země apod.

Zephir 10.12.2009 15:28

Re: ani vy si v tomhle ohledu nemůžete být jistý

to málo, co se dnes z částicové fyziky dodnes skutečně využívá (protonová terapie např.) hravě svědou cyklotrony postavené v 30. letech. Je třeba si nalít čistého vína - investovat do vědy jen pro vědu samotnou je hezké, ale ať si to platí vědci sami, tak jako v době Faradaye. Já taky strávím dost času bádáním nad povahou vesmíru, ale nexi po někom, aby mi to platil - naopak, sám vědě odvádím dost času zdarma na její prezentaci.

http://193.85.232.91/.chatroom/69667

Málokterý náš vědec investuje tolik svého času zdarma do popularizace svého vlastního oboru jako amatéři - a už to samo o lecčems svědčí. Pokud se prezentujou na veřejnosti jako pan Petr, tak hlavně proto, aby propagovali zájmy organizací jako BIOTRIN a lobbovali pro svůj výzkum. Takový vědci mě s prominutím serou stejně jako oni na mě a žádné peníze na jejich koníčky jim dávat nehodlám.

Vlado Z 10.12.2009 15:35

Re: ani vy si v tomhle ohledu nemůžete být jistý

Nemáte pravdu, pozitronová emisní tomografie je podstatně mladšího data a nese základ v experimentech sedumdesátých let. Protonová terapie se v medicíně nepoužívá.

Zephir 10.12.2009 15:43

Re: Protonová terapie se v medicíně nepoužívá

Fakt ne? S myšlenkou pozitronové emisní tomografie přišli David Kuhl a Roy Edwards na konci 50. let 20. století. Fludeoxyglukóza se dá připravit na malém cyklotronu, žádný monstr urychlovač na to nepotřebujete..

 http://cs.wikipedia.org/wiki/Pozitronov%C3%A1_emisn%C3%AD_tomografie

a co se protonové terapie týče

http://www.ptc.cz/cz/news/a332.htm

Machi 10.12.2009 15:41

Re: ani vy si v tomhle ohledu nemůžete být jistý

Tím si jistý být nemůžete. Rozlišujte mezi vírou a jistotou (100% jistota prakticky snad ani neexistuje). Problém vašich nápadů je ten, že tam nejenže není návratnost vyšší, ale navíc je vysoké riziko nulové návratnosti.

Dnešní svět má velkou energetickou spotřebu a vy tvrdíte, že nepotřebujeme fyziku vysokých energií?

A jak můžete vědět co budem, nebo nebudem potřebovat, když pátráme po něčem, co neznáme? Myslíte že když např. budeme v budoucnu potřebovat více energie, že si řeknem, tak teď postavíme urychlovač a uvidíme co se stane? Když nebudeme vědět jestli to přinese nějaké aplikace nebo ne (neboť neexistoval výzkum, který by na tyto otázky odpověděl)? Svět je jako bludiště, ze kterého se máte dostat ven. Víte, že nejsnazší cesta ven je dostat se na vrch stěny a pak jen přeskákat po stěnách ven, nebo jít skrz stěny. Ale stěny jsou vysoké, pevné a vy tak vysoko nevyskočíte (fyzikální zákony). Proto musíte chodit po různých cestičkách, dělat si mapky a doufat, že naleznete správnou cestu (věda).

Stredocech 10.12.2009 15:23

Stačí přejít na atom je po problému

A mimochodem, jaderná energie (objev štěpení 235U roku 1939) je nečekaným produktem právě takovýchto abstraktních výzkumů. A pak napsal Szilard Rooseveltovi dopis, který dal podepsat Einsteinovi, Roosevelt na to dal 2 miliardy dolarů a byla z toho napřed atomovka a poté atomová elektrárna. Ale bez pokročilosti USA ve všech oblastech by to nebylo vůbec možné, zejména ne v takovémto časovém horizontu. Např. Cyklotron, který zkonstuoval Lawrence k ryze abstraktnímu výzkumu vyrobil za delší dobu nepřetržitého provozu první mikrokvanta plutonia, Seaborg se spol. určili jeho základní chemické vlastnosti a američtí inženýři dokázali na tomto základě postavit hned fabriku na jeho získávání z vyhořelého jaderného paliva.

vita 10.12.2009 16:51

Jste asociální ignorant, Joudo.

A vybral jste si správný nick.

Minutus 10.12.2009 18:02

Jste Jouda

tím je řečeno vše. Kdybyste nebyl, výdaje na vědu by vám nevadily, poněvadž by vám došlo, že se i vám vrátí. Ale jste Jouda, takže to nechápete. Ale klid, jsou vás milióny...

Pavel 10.12.2009 18:34

Re: Jste asociální ignorant

Tak vypni počítač a běž žít do jeskyně, debile.

Guláš 10.12.2009 19:23

Re: Jste asociální ignorant

Tím, že po celý život používáte a zřejmě hodláte i nadále používat neuvěřitelné množství produktů vědy (počítač,elektřinu, splachovací záchod atd.), v podstatě vědě jen splácíte svůj dluh. Jestliže nehodláte tyto produkty používat, zahoďte šaty, zapomeňte číst, psát a zmizte v lese. Vaše hrubost napovídá, že by to asi vyhovovalo i zdejším přispivatelů.

Pedrák 10.12.2009 13:19

Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Když se Galvanimu začala škubat žabí stehýnka, tak od nich neodešel se zdůvodněním, že se škubat nemohou a začal se zabývat tím, co vlastně s nimi škube. Díky tomu dnes nesvítíme loučí.

Když se bývalý ředitel fyzikálního ústavu ČSAV pan Doc. RNDr. Luděk Pekáre, Dr.Sc, dočetl, že nad některými oslabenými zónami v zemi byly ve vzduchu naměřeny anomální koncentrace kovů závislé jen na aktivitě slunce a nezávislé na tom, jaký byl pod nimi povrch (hlína, asfalt, sklo či beton) a jaký právě  foukal vítr,

nebo že geofyzikální měření zjistila, že správně držený proutek reaguje každému na hranici mezi lehčí a těžší horninou, prohlásil, že to není pravda, protože to není fyzikálně možné.

Díky tomu spousta "čarodějů" stále ještě oblbuje lidi proutkem, prodává jim za desetitisíce zázračné cizí přístroje na odstínění patogenních zón a Klub Sysifos může spokojeně existovat, protože mu nevzali nepřítele.

Machi 10.12.2009 13:23

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Ale proutek samozřejmě reaguje na hranici mezi lehčí a těžší horninou neb se zde mění gradient gravitačního pole. Ale změna je tak nepatrná, že to žádný proutkař nezjistí. Navíc s proutkaři byla udělána spousta pokusů a žádný nedal pozitivní výsledky mimo statistické chyby.

Pedrák 10.12.2009 13:47

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Není pravda. Nezávislá geofyzikální měření (KOP, KSG, refrakční seismika) zjistila, že reakce proutkaře, používajícího správnou metodiku, má v terénu přímou souvislost s geologickými jevy. Pokusy které zmiňujete a které popisuje např. Pekárek a Rojko (1989) a Kašpar (1994) testovaly proutkaře na mimosmyslové schopnosti (hledání ukrytých předmětů, hádání do kterého potrubí je přivedena voda a pod) a navíc vycházely z proutkařských představ o "pramenech". Tyto pokusy skutečně  neprokázaly žádný vztah mezi pohyby proutku a skutečností. Jenže tyto dva způsoby využití proutku (geofyzikální a telestetický) jsou principiálně a tím i metodicky neslučitelné. Na základě nulového výsledku jednoho nemůžete prohlašovat konkrétní výsledky druhého za zmatečné.

Machi 10.12.2009 14:06

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Fajn tvrdíte, že je rozdíl mezi "geofyzikálním a telestetickým" užitím proutku. Taky tvrdíte že "geofyzikální" interakce byla prokázána pokusy. Takže kde se o nich mohu dočíst, ale hlavně o použité metodice měření?

Pedrák 10.12.2009 14:15

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

To by tady asi nešlo. Pokud Vás to skutečně zajímá, tak buďte tak hodný a kontaktujte mi na info@aazzet.cz. Mohu Vám poslat jak literaturu, tak i souhrnný informační článek.

Zen 10.12.2009 13:34

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Az budete mit toho zazracneho hledace na dosah, tak mu reknete, ze ma predvest sve schopnosti pod dohledem. Ceka na nej milion liber v hotovosti ... uz skoro padesat let.

Pedrák 10.12.2009 13:51

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

To je problém. Protože ty podmínky jsou nejspíš nastaveny na pokusy s jasnovidci, takže podle mě skutečně nehrozí, že by se na tom někdo obohatil.

007karel 10.12.2009 22:45

Re: Věda je taková jací jsou ti, koho společnost za vědce považuje

Vzkaz pro Pedrák: nad některými oslabenými zónami v zemi byly ve vzduchu naměřeny anomální koncentrace kovů závislé jen na aktivitě slunce a nezávislé na tom, jaký byl pod nimi povrch (hlína, asfalt, sklo či beton) a jaký právě  foukal vítr,   a geofyzikální měření zjistila, že správně držený proutek reaguje každému na hranici mezi lehčí a těžší horninou,"

Pokud máte k dispozici nějakou literaturu, kde byli publikovány tyto údaje, buď te tak hodný a ozvěte se mi na můj e-mail: 007karel@seznam.cz

Nestranný pozorovatel 10.12.2009 10:13

Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

"Naštěstí má věda dostatek mechanismů k tomu, aby se pravdy prosadily a omyly předchozích generací byly odsunuty stranou. Není to vždy hladké, ale jde to."

Ve společenských vědách to nejde ani hladce, ani nehladce.

RomanL 10.12.2009 10:45

Re: Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

Problém je zejména v tom, že slovo VĚDA prakticky nesouvisí se slovem SPOLEČENSKÉ. Protože dát dohromady tolik vědců, aby tvořili společnost prakticky není v reálu ani možné. Ale dát dohromady společnost, která se PROHLAŠUJE za vědeckou, to není žádný problém! IPCC je toho zrovna zářným příkladem... ;-D

Spiderman 10.12.2009 11:03

Re: Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

Myslím, že to RomanL nepochopil. Společenské vědy nejsou společenské protože, že je dělá společnost, ale proto, že se zabývají různými aspekty společnosti. Že se nejedná o vědy exaktní, je zřejmé. Ale že používají vědeckou metodologii, o tom snad nenáí třeba (až na excesy, které najdeme všude) pochybovat.

Nemo 10.12.2009 10:59

Re: Jde to ach jde. Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru! ...

Viz třeba taková teologie. Má dostatek mechanismů k tomu, aby se pravdy prosadily a omyly předchozích generací byly odsunuty stranou?