18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 7.3.2008 19:45

Re: Re: Re: Re: Lineární oxidouhličitý myslitel - vážený autor

mea maxima culpa! Popletl jsem vlákno.

Oteplovač 7.3.2008 19:58

Re: Re: Lineární oxidouhličitý myslitel - vážený autor

Aha, takže tehdy v té době ledové na konci Ordoviku nezáleželo na koncentraci CO2, která byla kolem 4000 ppm, a dneska na ní záleží, když je 380 ppm a doba ledová není (zatím). Naprosto jste věc objasnil ;-)

L.Metelka 7.3.2008 20:08

Re: Re: Re: Lineární oxidouhličitý myslitel - vážený autor

Záleželo také na koncentraci CO2, ale nejen na ní. Je Vám například známo, že kdyby se střední vzdálenost Země od Slunce zvýšila z dnešních cca 149,6 milionu km na nějakých 155 milionů km, byly by Země zaledněná od pólu k rovníku?

pf 7.3.2008 19:20

Re: Lineární oxidouhličitý myslitel - vážený autor

a proc tvrdite, ze efekt CO2 je linearni?

Oteplovač 7.3.2008 19:52

Re: Re: Lineární oxidouhličitý myslitel - vážený autor

Já to netvrdím. Tvrdí to autor.

buš 7.3.2008 18:24

Nechal bych to na přírodě,

člověka si pořídila (jako kdysi dinosaury), až pro člověka nebudou podmínky, místo něj si pořídí něco jiného. A může se ten člověk snažit jak chce, větru dešti (naštěstí) neporučí.

Bob 7.3.2008 17:35

Klimatické zmeny za posledné 2 milióny rokov

Vidím, že viacerí sa nad tým zamýšľajú, pretože sa naozaj vyskytli veľmi veľko a viac-menej pravidelné klimatické zmeny. Vysvetlenie je vcelku jednoduché - Milankovičove cykly, teda zmeny orbitálnych parametrov obehu Zeme okolo Slnka + zmeny sklonu zemskej osi a možné zmeny slnečnej aktivity. Tie prvé a zmeny sklonu zemskej osi sa dajú vypočítať pomerne presne, o dlhodobých zmenách slnečnej aktivity sa možeme iba domnievať, no určite sa vyskytli, keďže sme ich mali aj počas posledných 1200 rokov. V kombinácii týchto faktorov mohlo dôjsť k veľkým zmenám v tzv. radiative forcing aj bez zmeny koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Na konci každej ľadovej doby sa k tomu pridali nepravidelné presuny obrovského množstva sladkej vody z roztopených ľadovcov zo severnej Ameriky a Pobaltia do severného Atlantiku. Pri niektorých došlo k náhlemu zdvihnutiu hladiny svetového oceánu aj o niekoľko metrov a k následnému zamrznutiu severného Atlantiku kvôli zmenenej oceánickej cirkulácii a menej slanej vode. To iba na vysvetlenie tým, ktorí si lámu hlavu nad príčinami klimatických zmien v posledných 2 miliónoch rokov, keď nedošlo k zásadným tektonickým pohybom na Zemi, neboli zaznamenané ani výnimočné série sopečných erupcií a nespadol nijaký pozoruhodný aseroid na Zem.

ZEPHIR 7.3.2008 18:38

Re: Milankovičovy cykly

Samozřejmě klimatologové znají, bohuže tato teorie dnes hraje spíš do noty těm, co věří na antropogenní původ globálního oteplování. Předně nástup interglaciálu začal mnohem dříve, než by měl nastat nějakých deset tisíc let po skončení poslední doby ledové, takže je zřejmé, že k návratu do interglaciálu lidé významně pomohli. Dále integlaciál by měl být ve srovnání s dobou ledovou vlhčí, zatímco dnes se naopak zdá, že klima přechází do kontinentálního režimu. Konečně nárůst teploty až dosud v předchozích cyklech předcházel o několik stovek let nárůstu koncentrace CO2, zatímco dnes je tomu právě naopak  - něco se tedy v pravidelném průběhu Milankovičových cyklů pokazilo. A to nemluvím o tom, že nárůst teploty by měl odpovídat nárůstu sluneční aktivity, zatímco tato je v posledních letech historicky na nejnižší úrovni.

Tokamak 7.3.2008 20:47

Re: Re: Milankovičovy cykly

Sluneční aktivita na historicky nejnižší úrovni8-o, pokud je tomu tak, tak historie začíná nástupem komunistů v Čechách ;-D

D.M. 7.3.2008 20:52

Re: Re: Re: Milankovičovy cykly

Myslis obcansko-"demokratickych" spudruhu z ODeSeS?

Tokamak 7.3.2008 20:55

Re: Re: Re: Re: Milankovičovy cykly

ne ne, stačí se podívat na odkazy a je to jasnější :-P

L.Metelka 7.3.2008 21:01

Re: Re: Re: Milankovičovy cykly

Na historicky nejnižší úrovni?

Tokamak 7.3.2008 21:07

Re: Re: Re: Re: Milankovičovy cykly

já se tomu jen divím. Také mě připadá zajímavé to překlopení se do jakéhosi globálního kontinentálního klimatu, přitom podle mě více tepla znamena více vlhkosti

Honza42 7.3.2008 17:01

Mně vadí hlavně jedna věc.

A to, že se mi zdá svět rozdělený pouze na dvě skupiny.

Ta první straší GO a vymýšlí neuvěřitelné debility. Jako třeba Bursík svoji státem dotovanou výrobu "šlupkolihu" z domovního odpadu.... a další a další. Zcela nedůvěryhodná banda zlodějů, která se chystá lidstvo nejdřív okrást a pak zbavit i osobní svobody. CO2 nevyřeší, naopak způsobí další ekologické škody.

Ta druhá skupina se tomu směje a říká, že se nic neděje.

Rád bych se přidal ke třetí skupině, která řekne: "Dobrá, zbavme se závislosti na ropě a pokud je CO2 jen humbuk, nevadí. Alespoň se zbavíme závislosti na arabákách a rusákách, což je možná ještě důležitější než celé CO2".    Je to technicky řešitelné a není to až takový problém jak by se mohlo zdát. Využijme k tomu platné fyzikální zákony a ne hloupé nápady nedouků. Bohužel mně připadá, že taková třetí skupina neexistuje. Lidi kde jste? (V parlamentu určitě ne.) A pokud jste, proč Vás není slyšet?

Ivan Nový 7.3.2008 17:06

Honzo42,

no je to proto, že poptávka po řešeních je umělá, je jen mediální. Šířící se kolektivní blud generuje jen poptávku po alarmismu.

Honza42 7.3.2008 17:11

Re: Honzo42,

Zbavit se šílených arabáků a nevycválaných rusáků je umělá poptávka? Tak to je pak těžký.

jasan 7.3.2008 17:10

Re: Mně vadí hlavně jedna věc.

obavam se ze nejak nevnimate  - reseni je a vsichni ho znaji  - jaderna energie.

A to vedi i v parlamentu a v senatu.....

Jenze jaksi tu mame ty zelene, ze......

JJ 7.3.2008 18:03

Re: Re: Mně vadí hlavně jedna věc.

Pro CR zrejme ano, zvlaste potom ta 4-ta generace reaktoru. Nicmene sama o sobe (zvlaste ve svetovem meritku) zdaleka nestaci.

xxx Kubeš 7.3.2008 18:03

Re: Re: Mně vadí hlavně jedna věc.

Souhlas R^

JJ 7.3.2008 18:02

Re: Mně vadí hlavně jedna věc.

Dotace do OZE byly primarne urceny ke snizeni zavislosti na dovozech energie. Dotace pro finalni vyrobek jsou celkem elegantni, nebot neurcuji podobu zdroje (je jedno, jestlije OZE vodni, vetrna ci slunecni) a navic vedou k rozvoji nejenom ve vyzkumu, ale i u technologii vyroby a vyrobnich procesu (zlevneni). Vyvoj je tak podstatne rychlejsi, nez kdyby se ty penize pres granty pridelovaly akademikum (akademikum se omlouvam, ale asi budou stejne souhlasit).

Dobre to udelali v UK, blbe v Nemecku. CR prevzala nemecky model (ovsem bez toho, ze by u nas, na rozdil od Nemecka, byly vyznamne vyrobni kapacity). Takze blbe a navic se CR zavazala k nesplnitelnym limitum (dekujeme CSSD a jejich praci pri vstupnich rozhovorech do EU). Pro CR je ovsem sance - pokud by mohla svuj limit splnit napriklad postavenim offshore VE v Severnim mori. CEZ by to bez problemu zvladl, hory by zustaly netknute (stejne tam nefouka) a bylo by to tak za tretinu ceny).

Prekvapive dobre (zvlaste treba ve srovnani s jadernou fuzi) dopada slunecni energie. Ne ta dnesni, ale ta, kde se predpoklada, ze nas vyvoj dostana za 10-20 let. i diky dotacim do OZE.

jv 7.3.2008 19:10

Re: Re: Mně vadí hlavně jedna věc.

Clovece o tom poslednim Vasem tvrzeni bych rad neco vedel. Udajne treba existuji laboratorni solarni panely s vice nez 50% ucinnosti.

 Budu rad kdybyste mi napsal na: jelenv zav centrum tecka cz Diky. Ovsem i ostatni psat muzete, pokud chcete .-)

honzak 7.3.2008 19:26

Re: Re: Re: Mně vadí hlavně jedna věc.

"aboratorni solarni panely s vice nez 50% ucinnosti." Tak takovou věc bych si dal na střechu a DC / AC měnič bych si postavil ve volném čase! Jenže ono to jaxi nejde průmyslově vyrobit, že? A cena laboratorního vzorkuje jistě astronomická, že?

Kamil 7.3.2008 16:54

Je stále tepleji

Je stále tepleji a lidé jsou také teplejší. Mělo by se něco s tím udělat. Až se změní lidé a budou se řídit božími zákony zlepší se to.  

Schumacher 7.3.2008 16:35

Ne. Problém bude až začne globální ochlazování.

To bude vejvar pro dnešní bojovníky proti oteplování. Vytáhnou nové fangle a ....

Ludva 7.3.2008 16:38

Re: Ne. Problém bude až začne globální ochlazování.

Zajímavé, že se nemluví o technických možnostech ochlazení Země, třeba rozptýlení odrazivých částic v kosmu. Když se před lety ochlazovalo, tak se měly práškovat ledovce černým prachem. Rozhodně bych se nebál o generace za sto let. Oni na něco přijdou.

clay 7.3.2008 16:50

Re: Re: Ne. Problém bude až začne globální ochlazování.

budou rozdávat tablety proti prdům, už je dávají dobytku

honzak 7.3.2008 19:28

Re: Ne. Problém bude až začne globální ochlazování.

nikoliv! Obrátí ty stávající naruby. Vojvodiu proti ochlazování bude zase bursík, akorát bude mít jinou katušku. Ta stávající bude mít už rezatou kastli a vylágrovanej motor.

Ivan Nový 7.3.2008 16:22

Jak se projeví informační technologie

na klimatických údajích? Dnes jsou přesnější než byly dříve, statistické údaje z před 20 let jsou částečně poškozeny "zapomínáním" dané technologiemi. Ovšem magnetické pásky jsou archivně spolehlivější médium než CD, takže se ten poměr časem obrátí. Za dalších 20 let bude ztraceno mnohem více dnešních údajů :-))))

JJ 7.3.2008 17:54

Re: Jak se projeví informační technologie

Na klimatickych udajich nijak. Archivace neni problem, zvlaste pri zlevneni kapacit jsou hlavni data archivovana na nekolika mistech. Naopak pristupnost dat bude nekde uplne jinde.