3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vladan 5.9.2008 14:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Glaciologů? Tak to určitě ne. Utkvělo mi právě to, že jste se distancoval od fyziky.

Pokud se k ní hlásíte, jsem spokojen.

L.Metelka 5.9.2008 14:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Glaciologů. Najděte si to.

BM 5.9.2008 12:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Nevylievajte s vanickou dieta, myslim, ze nespolitizovana klimatologia ma urcite vacsi vyznam pre ludstvo, ako gender-studie, multikulturnost, a ekologizmus, kde na jedneho absolventa prirodnych vied sa vyrobi stovka darmozracov odkazanych na statny rozpocet.

Druha vec je, ci sa pytate na spravnej adrese.

Vladan 5.9.2008 13:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

To jako, že pan Metelka není Klimatolog?

Na druhou stranu mi jsou lidičky přenášející skokana hnědého přes vozovku milejší, než teoretici, kteří na základě neověřených modelů s odhady jako  vstupními daty, dostávají přesné výsledky, na jejichž základě se mají realizovat celosvětové akce.

L.Metelka 5.9.2008 12:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jakého klimatologa? Dnes existuje statistická klimatologie, dynamická klimatologie, paleoklimatologie a další specializace. Nevím, kterou máte na mysli.

Vladan 5.9.2008 13:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

To je dno, prostě tak , aby bylo vidět, čím se vymezuje od neklimatologa.

Pjotr 5.9.2008 12:34

Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Vy jste ten pan Metelka? Tak když jste takový kabrňák, tak nám prosím pěkně vysvětlete jaké faktory vedly k době ledové? Proč bychom si měli myslet, že nás za takových pět deset let nečeká prudké ochlazení - nová doba ledová? A proč se před těmi tisícovkami let ledová doba během několika málo let tak náhle skončila? Proč se oteplilo během tak krátké doby řádově o několik stupňů Celsia, takže chudáci mamuti a srstnatí nosorožci do jednoho vyzdechali? Jak je možné že pan Eriksson v 10 stol. mohl na nehostinném Grónsku pozorovat pasoucí se ovečky a na dnes studeném Labradoru pěstovat vinnou révu. Jak je možné, že za Rudolfa II. pěstovali v Polabí melouny? Jenom to zkuste dnes. Prostě to je příliš mnoho proč na to abychom slintům pana Aće a jiným globálním oteplovačům mohli věřit byť jen jediné slovo z jejich prolhaných úst.

emil 5.9.2008 12:39

Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

AJEŠTĚ VČERA UKÁZALI V TELEVIZNÍCH ZPRÁVÁCH, JAK V ROVNÍKOVÉ AFRICE NAPADL SNÍH. SAKRAMENSTKÉ OTEPLOVÁNÍ.

Roman Šula 5.9.2008 12:53

Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jo, viděl jsem to taky, takový celkem poprašek v Keni, ovšem prý vydržel pěkných pár hodin, než roztál.

AA 5.9.2008 13:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

v te  Keni ovsem nesnezilo, ale padali docela slusne KROUPY - zvysovani ruznych extremnich projevu pocasi je jen dalsim z dusledku (a zaroven dukazu) oteplovani...

Roman Šula 5.9.2008 13:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Novináři v ČT tvrdily, že sníh, tak to byl sníh...;-D Novinář má vždycky pravdu, stejně jako politik. Podobně jako reportáže v ČT z Bali, kde ryby loví dynamitem, ale korály tam umíraji důsledkem globálního oteplování...:-D

emil 5.9.2008 14:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Ještě jsem neviděl, že by se z krup dala udělat koule, podle vás kroupová. Asi si to pletete s jelitem. Svůj k svému.

AA 5.9.2008 20:00

Emile,

aby bylo jasne, kdo si co s cim plete, prectete si jak do opravdu bylo, to urcite zvladnete ;-)

http://www.planetark.org/dailynewsstory.cfm/newsid/50091/story.htm

hailstorm je krupobiti a ne snih...

Roman Šula 5.9.2008 12:52

Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Poněkud přehnané, pan Eriksson, syn erika Rudého, objevitele Grónska, tam ty ovečky teprve dovezl a bylo to začátkem 11. stol, jeho otec poprvé přistál u břehů Grónska r.983. Pojmenování Grónska jako Zelená země byl podfuk, jak tam dotáhnout osadníky, byť je pravda, že v té době se oteplovalo a po pár století se tam dařilo některým skromným obilovinám. Ale žádný věrohodný pramen neuvádí, že by se někdy na Labradoru dařilo vinné révě.

Poslední doba ledová neskončila během pár let, začalo se oteplovat asi před 20 tis. lety, doba ledová skončila pak přibližně před 12 tis. lety, jestli je 8000 let pár let, tak to potom ano.

Pjotr 5.9.2008 13:37

Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Nijak přehnané pane Šula. Ty ovečky se tam skutečně pásly. Myslím si, že není důvod nevěřit panu Erikssonovi, že ve Vinlandu se dalo pěstovat víno, když ve srovnatelných zeměpisných šířkách k tomu docházelo - např. v severní Anglii.Pokud v Grónsku rostla tráva, dal se nazvat Zelenou zemí ne?Ohledně konce doby ledové: měl jsem na mysli závěrečnou fázi: během několika málo let se skutečně drasticky oteplilo, takže chudáci mamuti a nosorožci...Pokud by přechod byl tak pozvolný, jak říkáte, nebyl by pro ně problém se přesunout do severnějších končin, přizpůsobit se a přežít. Jak to dopadlo víme.

Roman Šula 5.9.2008 13:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

V Anglii tou dobou skutečně víno rostlo, ale ten Labrador se mi teda nezdá. A s povídáním vikinga Erikssona bych byl opatrný, stejně jako jeho táta Erik potřeboval nalákat osadníky, takže lze minimálně předpokládat určité chvalozpěvy na zemi zaslíbenou.

emil 5.9.2008 14:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Ti naši předchůdci byli mazaní. Ale stále mi není jasné, proč to nepojmenovali Eisland, když to bylo tak zmrzlé.  Nebo že by tady někdo dokazoval nedokazatelné ? Nevím, nevím, pane Šulo. Snažím se jen zvažovat pro a proti a mít svůj názor. Zkuste to i vy, odhoďte ekoklimatické klapky na oči, třeba se dostanete k něčemu jinému, než stále nedokazatelně tvrdíte.

L.Metelka 5.9.2008 14:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Eisland je hned vedle. Nejdřív tomu říkali "Snowland", pak "Iceland". taky asi proto, že tam bylo zeleno...

Roman Šula 5.9.2008 14:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Název Grónska co by zelené země vymyslel už Erik Rudý a byl to opravdu jen reklamní trik.

L.Metelka 5.9.2008 12:53

Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Milankovičovy cykly "nastartovaly" rychlý přechod klimatického systému z jednoho kvazistabilního stavu do jiného. Astronomické výpočty ukazují, že další doby ledové se nemusíme bát dalších asi 30000 let a že tenhle interglaciál bude (z astronomických důvodů) dost dlouhý. Rychlost ochlazování a oteplování na začátku a konci ledových dob je dána, mimo jiné, nelinearitou ve vazbě atmosféra-oceán, konkrétně v  tocích tepla do/z oceánu (hlavně jeho hlubších vrstev). Oteplení na konci bylo většinou podstatně rychlejší než ochlazení na začátku. A nejsou jen změny globální, jsou i změny regionální, které mohou někdy uít (v určité oblasti) i proti "globálnímu trendu". To taky není nic nového.

Roman Šula 5.9.2008 12:59

Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Pane Metelko, s těmi 30K lety bych byl opatrný, prudké ochlazení může mít i jiné příčiny, než jen Milankoviče, krom periodických astronomických jevů existují i jevy náhodné. Například nějaký impakt tělesa o rozměrech jednotek km. Dále jsou tu jevy geologické, které jsou také náhodné, přitom erupce megavulkánu může být na nějakou dobu dominantním klimatotvorným jevem.

L.Metelka 5.9.2008 13:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jistě. To jsou náhodné jevy, které ale do modelu nedáte, protože neumíme předpovědět (ani Vy a ni já), zda nastanou, kdy přesně, s jakou intenzitou a podobně.

Roman Šula 5.9.2008 13:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Samozřejmě nejdou předpovědět, ale nejdou ani ignorovat, vykazují pouze nenulovou pravděpodobnost. Podobně nelze předpovědět kdy a kde dojde k dopravní nehodě, ale lze vyčíslit míru pravděpodobnosti, že se můžete zabít v autě. Ignorování pravděpodobnosti dopravní nehody už řadu lidí přivedlo na hřbitov.

L.Metelka 5.9.2008 13:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Přesně tak. Proto taky klimatologické modely nepředpovídají počasí (jednotlivé nehody), ale statistické vlastnosti atmosféry (statistiku nehodovosti, chcete-li)

Roman Šula 5.9.2008 13:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Souhlas, ale aby ta statistika byla přesná, musí počítat se všemi jevy, okolnostmi, pravděpodobnostmi a podobně. Já vím, že to není jednoduché, ale počítat se s tím musí. Nelze předpovídat budoucnost stylem, že koho mají oběsit, ten se neutopí. Proto taky nabádám k opatrnosti k výrokům typu, že nejbližších 30 000 let nám doba ledová nehrozí. Stačí blbá náhoda a máme ji tu za pár století.

Bob 5.9.2008 14:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Zase neznalosť problému. Ľadová doba sa rozbieha pomaly aj z iných príčin. Všetok ľad polárneho a horského zaľadnenia vzniká výlučne z napadaného snehu. Pretože padá v polárnych oblastiach málo snehu (50 až 300 mm ročne, výnimkou sú len exponované horské polohy), trvá rozvoj zaľadnenia do polovice najväčšieho objemu ľadu aj viac ako 10 tisíc rokov. Treba počítať aj s tečením ľadovcových splazov, preto sú ročné vrstvičky polárneho ľadovca hrubé iba niekoľko milimetrov.

I.Laengsfeld 5.9.2008 13:02

Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Zkuste presne vysvetlit, co to je "kvasistabilni" stav klimatu  hlavne urcte periody

za poslednich rekneme 500 let s pojmenovanim tech "kvasistabilnich"

rezimu . V jakem kvasistabilnim stavu jsme ted a byli roku 1980? :-D

L.Metelka 5.9.2008 13:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jeden z těch kvazistabilních stavů je to, co máme po skončení poslední doby ledové. Jiný je vrchol doby ledové. Další třeba kompletně zaledněná země až k rovníku.

Roman Šula 5.9.2008 13:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Zalednění od pólu k rovníku už by nebyl kvazistabilní stav, ale stav stabilní.:-D S pravděpodobností blízkou jistotě už by ten led neměl důvod roztát do doby, než Slunce dostatečně zvýší svůj zářivý výkon, což je otázka minimálně stovek milionů let.

L.Metelka 5.9.2008 13:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Bez Milankovičových cyklů by ale taky ledové doby nejspíš nezačaly nebo neskončily. To KVAZI tam znamená, že to není neměnný konstantní stav, ta vnitřní dynamika tam pořád je, jen je velmi málo pravděpodobný přechod systému mimo určité meze. Mimochodem - co kdyby v tom 100% zalednění výrazně vzrostla sopečná činnost, nebo na Zem dopadl asteroid - náhodné jevy, které by mohly Zemi dostat z tohot kvazistabilního stavu.