13.11.2019 | Svátek má Tibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
7.12.2009 15:19

Díky

Velmi obsažný článek.

K těm jmenovaným celebritám přidávám McCartneyho:

http://streit.blog.idnes.cz/c/113826/Lennone-vstavej-McCartney-se-zblaznil-Mene-masa-mene-rozumu.html

7.12.2009 15:07

OTEPLENÉ UHLIČITÉ TÉMA V POLITICE

OTEPLENÉ UHLIČITÉ TÉMA V POLITICE, V OBČANSKÝCH EKOLOGICKÝCH AKTIVITÁCH SEZNALA SVĚTOVÁ PLUTOKRATICKÁ OLIGARCHIE, jako jako úlitbu k posílení a udržení svojí moci. Včetně obdarování tučnými prebendami exponentům, včetně přenechání dílu společenské moci, důležitosti a prestiže. Hlavně a nejvíce jako z nebe padlý dar  účinného mařiče společenské občanské energie. Pamatují si totiž dobře, jak tato občanská energie na konci šedesátých let minulého století, CO2  ekologií ještě "nezaměstnaná", vyvolala celosvětově takový odpor proti haldu, odpor proti postkoloniálním válkám v Indii, Egyptě,  Alžíru, Národní gardou likvidované bouře občanských nepokojů v Americe a odporu proti válce ve Vietnamu, armádou likvidované barikády studentů ve Francii, Itálii, Německu, že  hrozilo zvrhnutí do světové občanské revoluce. Světoví plutokraté a oligarchové se tím poučili a naopak našli v zelených a v kysličníku uhličitém výnosný byznys a konkurenční brzdu rozvojového světa.....Kdo může vzpomene si, kdo ne, radím si tom něco dočíst. Nedávno o tom také

v TV publicistický seriál, mezinárodní koprodukce - název si nevzpomínám

Ani pavědci v oboru genetického inženýrství nezahálejí a již avizují úspěšně probíhající vývoj nových typů užitkových zvířat, také již se SE SNÍŽENÝMI EMISEMI ŠKODLIVIN.

7.12.2009 14:54

Na slovíčko skeptici....

Bylo by dobré když už se tvrdí,  že něco neexsistuje to nějak doložit. To se ale panu Drábkovi nedaří s následných důvodů: 1.... Skleníkový efekt je reálným projevem radiačně aktivních plynů a ten je vázán na jiné fyzikální spektrálně emisní vlastnosti větších molekul oproti molekulám malým. Viditelné světlo kde je nejvíce s celkové sluneční energie proto vzduchem prochází - kdežto pro infračervené záření je už atmosféra daleko méně prostupná. Tento efekt dnes  dělé relativní nárůst na antropogení příspěvek cca 1.5W/m2. oproti 342W/m2 celé plochy planety: ....http://zmeny-klima.ic.cz/sklenik/sklenik.htm ... 2.... kolísání Sluneční konstanty je oproti tomu cca 10x menší ...http://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_konstanta ...3. Kolísání od sopečných erupcí je významné ale jen několikaleté s pravidelným návratem a podobně PDO, ENSO, EL Nina...

4. Zemský plášt do systému přidává jen cca 70mW/m2

5. Vliv Milankovičových cyklů je významější cca 5W/m2 ale nabíhá s periodou desetitisíce let a k nejbližšímu zlomu máme min 500let.

5. Spočítaná citlivost systému na zdvojnásobení koncentrací skleníkových plyn. vyjma vodní páry je3 až 4C. Porovnámeli to s klimatickou mapou např Čech : http://www.chmi.cz/meteo/ok/tr6190w.jpg pak je vidět, že dnešní posun GO 0.6C který u nás na kontinentu dělá už 1.5C posune biotopy nař s polohy Liberecka do Prahy... 6... To se zatímm např. projevuje u nás jen větším suchem spojeným poklesem hladin vod ve studních, kratší zimou a o 14 dní časnějším jarem. Dnes to vypadá,  že do sta let zmizí smrkové a částečně borovicové porosty z naší krajiny - bude toho ale zřejmě aleko víc. Při nárůstu od dneška za cca 50 let to bude oteplení asi už o dalších 1.5C víc. Srážky ale zůstanou úhrnem stejné - jen se změní jejich chod - v zimě víc deštové a ty ztečou, v létě víc přívalové které ztečou rovněž. Pana Drábka tohle už asi nepotká a mě možná už také ne. Více o vývoji klimatu : http://www.czp.cuni.cz/knihovna/publikace/klimaticke-zmeny-web.pdf

7.12.2009 14:55

paro, vědci dokládají existenci,

ne neexistenci. Doložit, že něco neexistuje nejde.

7.12.2009 14:57

Re: Na slovíčko skeptici....

No a na základě takto chabých dat modelujete tak složitý proces jako klima na stovky let dopředu, a to vše bez zpětné vazby, na nová reálná data. Jste směšní.

7.12.2009 15:31

Re: Na slovíčko skeptici....

Pane Nový vaříteli si někdy čaj modelujete předtím složité pohyby molekul a vzájemné interakce na superpočítači? Sotva - že.

Např jen to oteplení na zdvojnásobení skleníkových plynů však už bylo spočítáno před zhruba stoletím a ono to dodnes sedí!

.Pokud bych byl "vychytralý drobeček" c tom hrnci s vodou a hrozilo mi uvaření ... nejspíš bych tomu co drží ruku na knoflíku začal jako Vy argumentovat, že je to velice složitý proces a kdví co se vše může stát....;-)

7.12.2009 16:05

Re: Na slovíčko skeptici....

Argument, dodnes sedí neberu, zítra to sedět už nemusí. Televizor mi včera hrál, jak to, že se dnes pokazil. A vaření čaje mohu libovolně krát zopakovat, a model, který vytvořím, mohu testovat na opakovaných experimentech. To pro klimatický model neplatí. Klimatologové si hrají s modelem, bez ohledu na realitu. Model je pohltil, vylepšují něco, co může, ale nemusí odpovídat realitě, výsledky modelování přitom mohou vypadat reálně, i když model je k ničemu, protože predikuje katastrofu, která nenastane.

7.12.2009 15:34

Re: Na slovíčko skeptici....

Konečně někdo fundovaný mezi námi kecálisty.....Určitě do toho může vlítnout ještě ledasco, ovšem autor článku ke kterému kecáme je očividně jen PONÁSPOTOPNÍK a kecálista.....

7.12.2009 16:05

Re: Na slovíčko skeptici....

Dík za fundovanost... ale ono jde v podstatě jen o nebezpečný ale velmi pomalu se vyvíjející proces. V průměru to globálně dělá jen cca 0.02C/ rok ale velmi setrvale se setrvačností celého století! To s roku na rok nerozliší ani odborníci. Ti odborníci by se i po desetiletí od jeho počátku mohli přít... Za století - kdy už s toho budou globálně celé 2C a kontinentálně pak 4C a polární čepička v létě odtátá a permafrost dosud zmrzlý miliony let začne uvolnovat víc jak veškerenstvo dnes...! - to už bude naopak průšvich se kterým si právě ani odborníci rady nevědí. Fantazie co dělat sice jsou ale vždy už na to někdo doplatí... Háček je navíc v tom,  že za ono půlstoletí začnou nevratně docházet podstatné suroviny. Nám Čechům dojde hnědé uhlí a s dovozu ruská ropa možná i o něco dřív a levnější zdroje pravděpodobně výpadek nenahradí. Následná genarace pak bude "v místní stepi" čelit suchu, požárům, přívalovým děštům a hlavně migrantům ze zemí kde na tom budou ještě hůře a to za situace kdy bude pravděpodobně mít na vše podstatně méně prostředklů. Teprve až současný atak těchto několika očekávaných změn může být - a asi bude - pro populaci homo opravdu nebezpečný.

7.12.2009 16:28

Re: Na slovíčko skeptici....

"Bylo by dobré když už se tvrdí,  že něco neexsistuje to nějak doložit." - sqělá myšlenka! Autorem jsi ty, nebo to říkali na PŠM?

7.12.2009 18:38

Re: Na slovíčko skeptici....

jsem nesmírně rád,že žiji v době,kdy naši vědci za peníze dokážou všechno zdůvodnit

7.12.2009 19:14

Re: Na slovíčko skeptici....

Taková je doba. Vědci za peníze dokážou všechno zdůvodnit, instalatér si vydělá víc než vysokoškolský profesor a díky internetu může každý svobodně psát své názory. To je prostě svoboda. Vám se to snad nelíbí? Vy se chcete téhle svobody vzdát? To chcete, aby nějaký imperátor, hlava pomazaná, všechno znal a o všem rozhodoval? Aby vám něco zakazoval, kvůli úspoře energie třeba i internet odpojil?

T. Kohout 7.12.2009 14:27

chránit své prostředí - etický postulát

Oteplování, neoteplování - pořád nechápu, proč by lidi měli zasviňovat vody, vzduch i půdu. Ničení vody-vzduchu-půdy je důsledkem lidské činnosti, zejména voda a vzduch je v mizerném stavu, na to nemusím být vědec ani pavědec. A nemusím řešit oteplování/ochlazování. Jde o etický přístup k věcem - šetrný k spolulidem i k přírodě.

7.12.2009 14:50

To je pěkné

Ale ti poraděnci v Kodani nejsou kvůli přírodě, ale kvůli přerozdělování peněz! Nebo mi řeknete, kolik přírody se ochrání pěstováním biopaliv nebo přesunem průmyslové výroby z Evropy do Číny?

7.12.2009 14:57

Re: chránit své prostředí - etický postulát

Jistě je základní myšlenka, chovat se k přírodě šetrně, správná. Problém je, že tzv.oteplovači, ať z přesvědčení, či z hledání prospoěchu pro svůj byznys, prosazují řešení bez ohledu na finanční náklady a dopady na celosvětovou ekonomiku a také další ožebračování rozvojových zemí, proto zveličují důsledky . Klimatický vývoj za několik miliard let bez vlivu člověka vystřídala období, kdy Zemi hrozilo stát se ledovou koulí natrvalo až po období s rozšiřujícími se tropy. Vliv Slunka, kosmu, větrů, oceánských proudů má daleko větší vliv než obsah sklen.plynů v atomosféře( v ovzduší jen 2%).

7.12.2009 14:57

Re: chránit své prostředí - etický postulát

Emanueli, potřebuješ k tomu, abys nezasviňoval přírodu deset tisíc vyžírků v Kodani? Potřebuješ aby na každým ministerstvu seděly desítky absolventů oboru ekologie, což je totéž co byl dříve marxismus (stoprocentně a navždy platný vědecký světový názor)? Potřebuješ mít všechny hory zasrané větrníky, které můžou existovat jenom proto, že je platíš ze svých daní? Potřebuješ aby naše země byla stoprocentně závislá na dovozu ropy a plynu, protože ekologisté považují jaderné elektrárny za dílo pekelníka? To je to oč tu běží, ne o nějaké oteplování.

7.12.2009 15:01

Re: chránit své prostředí - etický postulát

R^R^R^

7.12.2009 15:19

Re: chránit své prostředí - etický postulát

Nesmíte se na všechno dílvat ze svého, antropocentrického, pohledu. To, co vy nazýváte zasviňování (CO2), je např. rostlinami pokládáno za potravu, které mají nedostatek (proto je chytrý zemědělec ve skleníku tímto plynem přihnojuje).

U vody to máte obdobné - nebýt řek, přivádějících do moří živiny získané na cestě od pramene po ústí, nabyly by šelfové oblasti moří tak bohaté na život.

7.12.2009 14:25

úhel pohledu

Chápu, že pro mnohé ministerstvem životního prostředí organizované ekology může být oprávněné či neoprávněné strašení globálním oteplouchem i dobrým byznysem. Pravdou však zůstává, že v posledních 50-ti letech, tedy za dobu převážně let mého skromného života jsem zaznamenal vymření mnoha živočišných druhů anebo jejich vymizení z určitých lokalit jako hmyzu z rozkvetlých luk, kdy dnešní městské dítě nemaje možnost výjezdu na umělý sníh ani neví, co je to zima na sněhu. Někde jsem četl, že současné globální změny v řádu 50-ti let by se daly srovnat s třísetletými změnami v neglobalizovaném prostředí. A to říkám bez možnosti využívat ekologický byznys např. návštěvou Antarktidy. 

7.12.2009 14:58

Re: úhel pohledu

Druhy vymírali před dobou vašeho života, budou vymírat i po ní.

Jinak by tu kromě gerontosaura běhalo ještě i ledacos jiného.

7.12.2009 15:00

Re: úhel pohledu

No ale dokázáno to není. Jen takto interpretujete existující data. Například přiřadit aktuální koncentraci CO2 (v době růstu kmene), k letokruhům ve zkamenělině nejde. Takže hypotézy rychlosti změn klimatu v minulosti stojí na vodě.

7.12.2009 17:15

Re: úhel pohledu

Mohu se zeptat kam jste se to odstehoval? Ne ze by se dalo spolehnout na Vanoce na snehu, ale nepamatuji jedinou zimu kdy by nesnezilo. Takze to vase mestske dite nevi co je zima na snehu z uplne jineho duvodu. Sedi na gauci a cumi na televizi.

7.12.2009 14:20

Mohlo by zapadnout, co tu již někdo trefně formuloval

Kdyby zůstalo 10.000 ekoblbů doma, nespálili by na cestu tanker ropy.... to by byl nejlepší ekologický počin.

7.12.2009 14:25

Re: Mohlo by zapadnout, co tu již někdo trefně formuloval

Velmi správně, náš Vševěd Ponáspotopovič Klaus prý tam jede ač opět nepozván na Jaklovi a promluví, opět jako poslední.....Tepláci už se třesou....

7.12.2009 14:10

Proč pořád se straší s environmentální krizí

Envimentalisté jsou divní: jejich přesvědčení nejlépe popsat jako neznalost dějin, sklerotický dogmatismus, nezdravou láskou k Malthusovi nebo obyčejnou paličatost-jedná se však o  vytrvalou konstantu v jejich kalkulacích .Směšování vědy s politikou je špatná kombinace (a stojí dost peněz („ Evropská unie odhaduje, že pomoc rozvojovým zemím v boji s klimatickými změnami bude stát v dlouhodobém horizontu zhruba sto miliard eur.“)

Jestliže si ošklivé opice-lidé  představují, že dokáží stabilizovat atmosféru,je to dost arogantní přesvědčení..( "Máme to správné politické naladění. Všechny hlavy států a vlád mají jediný cíl: zamezit globálnímu oteplování," prohlásil Pan Ki-mun.,gen.tajemník OSN)

 http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=655050

Environmentální krize zaujala místo studené války. Politici totiž potřebují strach,aby ovládali lidi, média potřebují strach ,aby měli dostatek hrůzostrašných historek a prodávala se,  a vědci potřebují strach ,aby dostali peníze z grantů. A tak se všechny tyto tři stavy snaží  ten strach v lidech udržovat .

 

7.12.2009 14:17

Re: Proč pořád se straší s environmentální krizí

No ale kšeft je to špičkový, stačí se podívat zde, kolik peněz z našich kapes melouni přemístili svým kamarádům, nebo státu.

7.12.2009 14:22

Re: Proč pořád se straší s environmentální krizí

Domníváte se, že u nás strach z prostředí plného klientelismu a korupce, obavy z kdejakého bohorovného úředníčka a exekutorsko - justiční mafie nestačí....Nic se nemá přehánět, ovšem obavy jsou na místě.....

7.12.2009 14:28

Nestačí. Právě tento strach musí být nahrazen strachem ještě větším.

To proto, abyste klientelismus a státní mafii vnímal nakonec ještě jako dobrodiní. Ano, kradou, loupí a podvádí. Ale zachrání Vás před GO. ;-D

7.12.2009 14:04

Modra nikoli zelena planeta

Clanek je vyborny, zajemcum doporucuji precist si knihu uvedenou v nadpisu tohoto prispevku a dovolim si citovat z ni vetu (tak jak jsem si ji zapamatoval): Mysli si snad nekdo, ze konec posledni doby ledove zpusobil lid popelnicovych poli?

7.12.2009 14:16

Re: Modra nikoli zelena planeta

Autor té knihy by si měl cosi nastudovat o Milankovičově cyklu. Pak by neblábolil o lidu popelnicivých polí. Právě parametry Milankovičova cyklu nastartovaly před 15 tisíci lety konec doby ledové.

Problém je, že současné parametry Milankovičova cyklu odpovídají naopak novému nástupu doby ledové. Jenže jako na potvoru se místo toho otepluje.