28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 25.2.2008 21:04

Re: Autor: ZEPHIR - Jak to vidim já (a zas tak moc často se nepletu)

Haha, no to je fór!!Vy se naopak pletete pořád - viz vaše umanuté bláboly o GMO. ;-P

Raději si dodělejte tu vaši střední hotelovou školu. A berte si příklad třeba z Ericha von Danikena... Hoteliér, a jaké prachy si nakonec vydělal svými bláboly o mimozemšťanech na Zemi... ;-)

ZEPHIR 25.2.2008 22:25

Re: Vy se naopak pletete pořád Raději si dodělejte A berte si příklad

Přesně tak se diskutovat nemá.

Ladislav N. 26.2.2008 1:14

Re: ZEPHIR IP: 85.160.2.xxx

Já reaguji na vaše bláboly, tohle nepovažuji za diskusi.

Bez přírodovědného vzdělání a znalostí souvislostí v geologickém měřítku historie zemského klimatu tady jenom plašíte vrabce množstvím "odborných výrazů", které jste někde opsal...

Ludva 25.2.2008 17:18

Klobouk dolů,

výborný článek, konečně někdo shrnul racionální argumenty proti panikaření s globálním oteplováním. Mimochodem, jak se mohlo ochladit v letech 1940 - 1970, když obsah CO2 musel zákonitě růst.

ravalpindii 25.2.2008 17:27

Re: Co pouzivat mozek, Ludvo?

Kdybyste se seznamil se zakladnimi principy fungovani sklenikoveho efektu a s trendy ve znecistovani ovzdusi, tak byste si odpustil jak pochvalu na  adresu  autora, tak svou hloupou poznamku. ;-D;-D

Pet 25.2.2008 17:43

Re: Re: Co pouzivat mozek, Ludvo?

'A'A'A-zelenej melun se ozval

Hans 25.2.2008 17:52

Re: Re: Co pouzivat mozek, Ludvo?

Tak nám ukažte, jak umíte používat mozek Vy, a poučte nás blbečky. Nebo umíte jen pindii?

Ludva 25.2.2008 18:11

Re: Re: Co pouzivat mozek, Ludvo?

Příteli, já se třeba vyznám v IR spektrech. Ukažte mi, v čem je CO2 tak nebezpečný, když jeho hlavní absorpce leží mimo vyzařování zemského povrchu. A i kdyby nebezpečný byl,  tak jeho produkci nesnížíte bez poklesu počtu obyvatel Země. Nezdá se, že by něco takového hrozilo. Neznám žádný živý organismus, který by se dobrovolně vzdal svého růstu a člověk už vůbec ne. V době kdy dochází k průmyslové revoluci v nejlidnatějších zemích světa, můžete o nějaké regulaci spotřeby fosilních paliv jen snít. Možná nějaký převratný objev, třeba jaderná fúze, ta ovšem je pouhým snem už přes půl století. Je hezké brojit proti oteplování a přitom spotřebovávat mnohonásobně více energie než průměrný obyvatel Země. Jako třeba Al Gore. Co Vy ? Chodíte pěšky, netopíte a nesvítíte ? A co ten počítač - dobrých 8 % spotřeby.

ZW 25.2.2008 20:08

Re: Re: Re: Co pouzivat mozek, Ludvo?

Celá lidská historie je - mimo jiné - historií regulací. Regulace omezuje náš svobodný pohyb po silnicích (dopravní předpisy), regulace omezuje naši okamžitou spotřebu (daně, povinné zdravotní a sociální pojištění), regulace omezuje čerpání některých životně důležitých zdrojů (vodohospodářské a jiné předpisy). Teoreticky si lze tedy představit i regulaci čerpání neobnovitelných zdrojů, zvláště pak těch, jejichž využití má nepříznivé důsledky pro životní prostředí. Teoreticky ano, prakticky asi ne. Kdyby někdo chtěl regulovat spotřebu dejme tomu antimonu, pes by po něm neštěkl. Ale protože jde o Její Královskou Výsost ROPU, tedy hlavní podmínku našeho posvátného Automobilového Pokroku, je hned oheň na střeše.

ravalpindii 25.2.2008 16:47

Tak to vypana na velky klimaticky svindl. Ale ci?

Verit lidem z Akadamie ved ČR a NASA nebo Vaclavu Klausovi a Petru Machovi ???

Stredocech 25.2.2008 17:59

Věřit Klausovi v tom, že SOUČASNÝ "BOJ PROTI GLOBÁLNÍMU OTEPLOVÁNÍ" JE NESMYSL

bez ohledu na to, zda existuje či nikoliv a čím je případně způsobeno. Stejně účinně a mnohem levněji můžete bojovat proti globálnímu oteplováníá tak, že budete křepčit před totemem Boha klimatu.

Jediným účinným prostředkem pro snížení emisí CO2, bez ohledu na jejich vliv, je přechod na jádro. Klaus to řekl na summitu EU v Helsinkách bez jakékoliv odezvy. Vyvodil z toho logický závěr, že celý ten povyk se ve skutečnosti emisí CO2 vůbec netýká.

EU už teď odhodila masku když dekretuje povinný podíl drahého nesmyslu, nazývaního OZE.

ZEPHIR 26.2.2008 0:05

Re: je přechod na jádro

Těch cest je samozřejmě celá řada, jen si nesmíte představovat energetiku tak centralizovaně. Cena uranu vyskočila za posledních pět let na desetinásobek. Zásoby uranu nejsou o nic víc vyčerpatelnější, než zásoby ropy. Ale řekněme, že v případě naší republiky uran umožní odsunout nástup palivoenergetické krize o pár desítek let. Ale musí se tomu přizpůsobit ekonomika, proto mluvím o elektrifikaci železnic a přechod na vodíkové hospodářství. Uhlí bychom si měli nechat jako náhradní zdroj pro petrochemii, to naše je stejně dost mizerné a jeho spalování zatěžuje životní prostředí. Měli bychom se přestat živit vývozem energie a naučit se dělat něco pořádnýho.

Ladislav N. 26.2.2008 1:23

Re: Re: je přechod na jádro

Tak už si konečně udělej maturitu a přihlas se na techniku (univerzitu), ať můžeš sám něčím "pořádným" přispět - místo blábolení nesmyslů po diskusních fórech. ;-P

ZEPHIR 26.2.2008 1:49

Re: Re: Re: je přechod na jádro

Že ty sis Ládíku zase nevzal tabletku?

JE 25.2.2008 15:23

Andělóóóó!!!

Anděla snad odjela na brigádu do Brazílie kácet deštné pralesy!

Kecal. 25.2.2008 14:52

Rozum by měl zvítězit.

Fundovanější článek jsem dlouho nečetl.Díky.

ZW 25.2.2008 14:59

Re: Rozum by měl zvítězit.

To vás docela lituji.

mondeo 25.2.2008 15:19

Re: Rozum by měl zvítězit.

Opravdu,jeden z mála kvalitních a přitom  fundovaných článků,který jsem za poslední dobu četl !      Škoda jen,že článek si přečte dost lidí,ale málokdo z těch ,,zelených zabedněnců" se zamyslí,že

Darwin 25.2.2008 15:33

Re: Rozum by měl zvítězit.

Článek není špatný, i když o fundovanosti některých se dá pochybovat. například faktory ovlivňující klima - vesmírné faktory - ano, ale také změny v koloběhu CO2, s tím související změny systému mořského proudění. Autor také opomenul, že evropská platforma (geologicky) se do stávající zeměpisné šířky přesunula z jižní polokoule přes rovník, také proto ty tropické pralesy.

Karel 25.2.2008 16:30

Re: Re: Rozum by měl zvítězit.

Na rovníku jsme byli před 350 miliony let, čtvrtohory a doby ledové začaly před 2 miliony let. Při úvaze o zalednění u nás je možné kontinentální drift pominout.

Ludva 25.2.2008 18:25

Re: Re: Rozum by měl zvítězit.

Chybička tam je - při tuhnutí betonu se CO2 nespotřebovává, na rozdíl od vápna, proto beton tuhne i pod vodou.

Malý Aston 25.2.2008 14:49

Nepřítelem planety Země je člověk!

Jednak ničí přírodu,vypouští plyny,spaluje všechno co hoří a pokouší se spalovat i to co nehoří.Takže čím méně bude obyvatel Země,tím bude lépe.Evropa a ostatní vyspělé kontinenty na tom pracují.Čím se má obyvatelstvo lépe,tím menší přírůstek dalších kazisvětů.A naopak čím se mají hůře,tím více rodí kazisvětů.Takže jediná možná alternativa je snížit počet člověků na m2.Místo toho se řeší větrníky,místo žrádla se pěstuje řepka olejnatá a někteří dokonce chodí po ulicích a pokřikují "Otepluje se bude konec světa"Pokud nám jde o planetu Zemi,nemám obav ona si to vyřeší sama.Pokud nám jde o řešení,preferuji zdravý rozum.Využívat všechny vymoženosti vědy a techniky,žrádla mít plné stoly to se to bojuje proti změně klimatu co Vy na to Zelené hlavy.:-D

Alex 25.2.2008 14:42

Výborný článek

DěkujiR^

Jeste jednou 25.2.2008 14:24

U uhli zde ...http://zlomropy.blogspot.com/

 Peak Coal – zlom uhlí kolem roku 2025?

Problematika vrcholu těžby uhlí je podrobně zpracována v článcích, na něž odkazuji. Tento příspěvek pouze shrnuje hlavní závěry.

Úvodem je třeba říci, že je pravděpodobné, že k případnému využití nám zbývá mnohem méně uhlí, než se většina lidí domnívá.

Dostupná data o rezervách vykazují nízkou úroveň spolehlivosti a to jak na globální, tak i na státní úrovni. Lze se oprávněně domnívat, že v globálním měřítku jsou rezervy uhlí nadhodnocené – nasvědčuje tomu fakt, že během posledních dvou desetiletí byly tyto opakovaně přehodnocovány směrem dolů, v některých případech drasticky. Globální odhady rezerv byly během posledních 25 let sníženy o 55% (z 10 bilionů tun v roce 1980, na 4.5 bilionů tun v roce 2005). Některé země (včetně Velké Británie a Německa) revidovaly objem svých zásob směrem dolů v tomto období o 90%. Dokonce i Polsko, které je největším producentem uhlí v EU, snížilo své rezervy za posledních 10 let o 50%.

Jeste jednou 25.2.2008 14:22

Fosilni paliva

Mnoooo... fosilni paliva jsou v zasade nevycerpatelna. To mate pravdu. Nikdy se nam nepodari dostat kazdou kapicku ropy, kazdy kousek uhli ci kazdou bublinku zemniho plynu z podzemi.

Problem je, ze se nam v brzke dobe nepodari dostat z podzemi tolik, kolik budeme potrebovat.  Budeme si muset utahnout opasky. Lepe receno upasky nam budou utazeny.   A nedelejte si iluze a falesne nadeje o ropnych piscich v Kanade. Jednak jsou v Kanade a potom a hlavne se jejich ekonomicka vyhodnost se jaksi  s inlfaci a slabnoucimi menami nepriblizuje. Je to totiz ENERGETICKY drahe a ne moc vyhodne (energeticka navartnost!!).

MMnoooo... fosilni paliva jsou v zasade nevycerpatelna. To mate pravdu. Nikdy se nam nepodari dostat kazdou kapicku ropy, kazdy kousek uhli ci kazdou bublinku zemniho plynu z podzemi.

Problem je, ze se nam v brzke dobe nepodari dostat z podzemi tolik, kolik budeme potrebovat.  Budeme si muset utahnout opasky. Lepe receno upasky nam budou utazeny.   A nedelejte si iluze a falesne nadeje o ropnych piscich v Kanade. Jednak jsou v Kanade a potom a hlavne se jejich ekonomicka vyhodnost se jaksi  s inlfaci a slabnoucimi menami nepriblizuje. Je to totiz ENERGETICKY drahe a ne moc vyhodne (energeticka navartnost!!).

M

Honza z podhůří 25.2.2008 13:57

co je cílem "snižování emisí CO2"?

Mám pocit že cílem je zejména nastolení chudoby i v nyní rozvinutém světě. Jinak bych se nemohl dočkat (nyní tak častého) upozorňování, že chudí "třetího světa" produkují na osobu mnohem méně CO2, než já, průměrný středoevropan. Měl bych se asi zastydět - stlouci si boudu ala slum z vlnitého rezatého plechu a manželce přikázat vařit na ohništi. Sorry, to nedovedu - na to za sebou vidím hodně dlouhou řadu civilizovaných předků.

ZW 25.2.2008 14:39

Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

Cílem není "nastolení chudoby" ale mírné "zpomalení bohatnutí". Jak je vidět, pro většinu z nás je i tohle minimum naprosto nepředstavitelným zásahem do našich "posvátných" práv.

Honza z podhůří 25.2.2008 14:48

Re: Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

no vida - a je to venku! A pak že je cílem "záchrana planety" ;-D

jasan 25.2.2008 15:05

Re: Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

ale kdez... cilem je jen presun prostredku  od obyvatelstva k pravym a jedinym "bojovnikum" proti klimaticke zmene.

Stredocech 25.2.2008 18:03

Re: Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

A k čemu je ten cíl dobrý? Já bych řekl, že 1) k hownu a 2) leda k tomu, aby věrozvěstové změny získali koryta.