21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Globální oteplování není krize!

O tom, že se nejednalo o bezvýznamné setkání směšných klimaskeptiků a sebestředných klimapopíračů, svědčí účast reprezentativní plejády vědců zvučných jmen i témata jejich příspěvků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Nový 5.3.2008 13:44

Je po volbě prezidenta,tak už to mohou schovat.

:-))))

Bedřich 5.3.2008 13:43

Proč se neustále hádat?

At si každý věří čemu chce. Běž si do kostela nebo mešity a tam si hoď do kasičky co chceš. Nešlo by něco podobného? Postavit takový kostel zasvěcený bohu oteplování. Tam by byla kasička určená na boj s oteplováním- třeba na dotace na větrné elektrárny, apod. Tam může každý kdo chce přijít a hodit do kasičky kolik se mu zlíbí, třeba celou výplatu.

I. Laengsfeld 5.3.2008 13:42

Re: Re: Re: GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli

Ja mam k permokarbonu  primo citovy vztah (jsem z Podkrkonosi) kde

je  prosim nejake podrobnejsi pojednani o tehdejdim klimatu (a tom prechodu k triasu)

ale neco poradneho, ne nejake barvotisky a la Al Gore :-)

Machi 5.3.2008 13:40

Re: kde je

Pravděpodobně se dívá, kdo na té konferenci vlastně byl a co asi

tvrdil, neboť se zdá, že je jeden z mála, který skutečně něco ví a když

to neví, tak si to přečte.Obávám se, že od "klimaskeptiků" zde jde hlavně o urážky a ne o fakta,

i když se na podobných diskuzích objeví sem tam i sprostý obhájce GO a

klimaskeptik s fakty. Pokud někdo někoho za jeho názory jednoduše označuje za blbce apod. (i kdyby jím náhodou byl) spadá sám na tuto úroveň. Navíc bez jakýchkoliv fakt (nebo aspoň rozumných domněnek) se pohybujeme v oblasti víry, kde je možné cokoliv. Taková malá nesmyslná hospodská debata, kde každý ví všechno, ale každý tvrdí něco jiného.

žaba(k) na prameni 5.3.2008 13:38

Re: Re: GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli

Naopak   !!!!!!

Perm byl velmi suchý a na jeho konci mezi Permem a triasem se zalednil i rovník. Pak se začalo oteplovat. Mezi tím je desetitisíce let "mrtvá vrstva" - vyhynulo cca 90% života na Zemi. (zřejmě srážka s planetkou)

To velmi teplé a taky extrémě vlhké období předcházelo Permu, t.j. v Karbonu, prakticky po všechny 4 vrstvy (Kulm, Dinantien, Westfalien i nejvyšší Stephanien).  A koncentrace CO2 mnohonásobně tehdy převyšovaly jakékoli známé stavy. Ale přesličky,  plavuně, kapraďorosty i začínající cykasovité to  spolu s měkýši co tvořili uhličitanové skořápky  zlikvidovali (pro puristy - lilijice patří  mezi ostnokožce a ne měkýše - viz lilijicové vápencové lavice)

Přečtěte si něco z paleontologie. A je toho k mání dost. Jenže pak nebudete zelenejm žrát ty oteplistický kydy, a to Vás  naše zeleň svinibrodská - Bursík s Kačenou JauJauques nebudou mít rádi....

Ivan Nový 5.3.2008 13:37

pf,

co je nahradí? Syrové ryby jako v Japonsku.

ZEPHIR 5.3.2008 13:25

Re: Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

Ve vyšších místech prudce klesá objem srážek, úrodnost půdy a hlavně její výměra, protože terén země je fraktálovitej a čím je položen výše, tím je hrbolatější. Zkrátka iluze, že GO utečeme tím, že se přestěhujeme do kopců je pěkně ujetá. Nehledě k tomu, že nás tam nikdo nebude vítat s otevřenou náručí.  

I. Laengsfeld 5.3.2008 13:23

Re: Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ke změně klimatu

No, ja jsem spis zvedav jak dlouho to tam jeste nechaji. Tipuju, ze to casem ze studu

nekdo schova, uroven argumentace v tom pamfletu  nedela zrovna dobrou reklamu ceske

vede, rekl bych...

ZEPHIR 5.3.2008 13:21

Re: GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli

Obávám se, že každé GW bylo sušší a sušší - zeměkoule zkrátka vysychá.

Dnes je sotva možné, že by se na zemi spontánně vytvořily pralesy jako v Permu, kde třicetimetrové kmeny hnily v bažinách nastojato. Ve srovnání s takovými podmínkami jsou i dnešní tropické pralesy jen skromné skalničky.

Zatímco se dnes klima zřetelně otepluje, nic nenasvědčuje tomu, že by současně vlhlo. A to je divné, protože v meziledových dobách bylo až doposud vlhčí počasí. A  také v nich koncentrace CO2 rostla se zpožděním, ne s předstihem k nárůstu teplot.

Něco je zkrátka s tím naším oteplováním špatně - hádejte co.

pf 5.3.2008 13:20

Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

jen bude trochu problemek s vydaji na  prestehovani lidske civilizace do trochu vyssim mist (to jsem zvedav, ktera banka na to pujci!) a totalni zmenou v zemedelstvi - co asi nahradi brambory, ryzi a obiloviny, ktere jsou hlavnim nutrientem lidi?

hulwat 5.3.2008 13:18

Re: Re: dokud se nevrátí na hodnoty před sto lety

Někdo už vymyslel matematický model (rovnice) na vypočítání klimatu? Ne! Takže z matematického hlediska chaos. Je zde hodně neznámých o kterých ani nevíme, že existují.

Celý poslední týden pršelo, je to trend, který naznačuje počasí jaké bude celý následující rok. To mi tady v postatě tvrdíš o klimatu. :-)

Stále by mě zajímalo co je na letopočtu kolem r.1900 tak zásadního ohledně kilmatu Země.

NevericiTomas 5.3.2008 13:17

Re: Re: cestou okrádání většiny ve prospěch menšiny

JJ to co jsme tu meli 50let nebyl komunismus. Ale ted, ted uz mame mnohem dokonalejsi verze socialismu a podari se to....:-D

jasan 5.3.2008 13:04

kde je

METELKA?

pf 5.3.2008 12:59

ale v tom brani penez od energetickych firem

jsou samozrejme ti vjedecti skeprici naprosta orezavatka s malymi almuznami,  ve srovnani  rodinou profesora Klause. A to i kdyz se vezme dolar za 35 kacek!

žaba(k) na prameni 5.3.2008 12:58

Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

No oni budou mít opačný problém s vodou, pokud dojde k výraznému zvýšení globální teploty.

Budou muset máknout a koryta těch řek vybagrovat do hloubky, aby jim ten přebytek vody ze zvýšených dešťových srážek nenatekl na pole a do baráků.

Vono totiž už to to mockrát bylo v dobách geologických, víme? No a vždy, když došlo k úplnému roztátí polárních ledů, tak se zatraceně zvýšila  relativní vlhkost vzduchu a Sahara i poušť Gobi byly samý jezero v rozkvetlý zahradě.

Mimochodem, extrém byl naměřen někdy ve svrchní křídě, kdy se průměrná teplota moře za plárním kruhem vyšplhala až na 15°C plus. Dneska je to taky 15°, ale mínus. Na rovníku byla teplota mořské vody okolo 36°C. A bylo to jedno z nejvlhčích období, jaké paleontologie zná.

Na nejapné dotazy. Tu teplotu před těmi 90 milióny lety neměřili dinosauři, kteří v těch druhohorách žili a lebedili si v tom teplíčku, ale drobní mořští živočichové - dírkovci a uměli to zatraceně dobře a přesně. Takže GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli. Protože už to tu dávno několikrát bylo.....

honzak 5.3.2008 12:54

Re: Re: Povodně a vichry k lidskému životu patří

přestaň využívat elektrárny = vypni PC a ZMIZ, magore!

pf 5.3.2008 12:53

no jen tak namatkou

Přírodovědný problém to není, protože příroda s tím problém nemá.:

Autor: Pete Brich IP: 147.231.27.xxx Datum: 05.03.2008 11:30

Nemá s tím problém ani většina lidstva, protože lidé se musí vždy jen přírodním podmínkám přizpůsobit.

Klima si uz lide v minulosti, alespon lokalne zmenili - Stredni vychod, kdysi prijemna krajina s lesy a prijemnym klimatem (pro nic zanic se Babylon nestal civilizacnim centrem) se po totalnim podlesneni stala neurodnou aridni oblasti a mistni civilizace odpochodovaly do zapomneni a upadku, z ktereho se nevzpamatovaly dodnes (pres tu vsechnu ropu na ktere sedi)  Stejny osud potkal i nejvetsi pueblove spolecenstvi s Severni Americe - vykaceli porosty na energii a stavby, z\menili mikroklima a z cele civiliace zbylo akorat nejvetsi pueblo na svete.

No co se tyce tech nezavislych vedcu v New Yorku - Nekterym trochu jejich nezavislost kazi fakt, ze maji velmi tucne granty od olejarskych koncernu. Jednomu z prednich skeptiku pak kazi trochu povest jeho teorie o tom ze jeden z mesicu Marsu je umely a dilem mimozemske civilizace. Take o jeho nezavislosti neprilis svedci jeho spojeni s Tobacco research Institute (Kentucky, Lexington), jehoz hlavni poslani bylo dokazovat zdravotni nezavadnosti koureni.Jo a autore - Paul Crutzen, nositel Nobelovy ceny, ci Susan Solomon (ktere znam osobne) a kteri jsou podepsani pod dokumenty IPCC zcela zarucene nejsou 'delegovaní úředníci s příspěvkem, jehož znění odsouhlasila místní buňka brčálníků' :z  tohohle vaseho uplivnuti  bych mily autore soudil, ze jste modre h o v a d k o. Asi tak bych to videl 

ZEPHIR 5.3.2008 12:50

Re: budou účinnější větrné a solární elektrárny

Solární elektrárny ano, ale s těmi větrnými si nejsem tak jist. Pohyby atmosféry budou turbulentnější, ale to není přesně to, co by měly větrné elektrárny rády. Ohřívání planety bude v zásadě znamenat, že se horizontální proudění bude oslabovat ve prospěch vertikálního. Toho jsme už ostatně svědky v případě oceánských proudů.

ZEPHIR 5.3.2008 12:47

Re: cestou okrádání většiny ve prospěch menšiny

Neškatulkujte.

Biolíh v současný podobě je primitivní nesmysl ale se zpracováním biomasy jsme teprve v začátcích. To je jako předpovídat budoucnost MS Windows v době, kdy začínaly. 

Ivan Nový 5.3.2008 12:45

Zephire,

a proč by se mělo ochlazovat? Teplejší klima bude pro lidi výhodnější, budou účinnější větrné a solární elektrárny.

Bora 5.3.2008 12:39

Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

:-DR^

ZEPHIR 5.3.2008 12:39

Re: dokud se nevrátí na hodnoty před sto lety

Pokud hovoříte o chaosu, musíte mít několik překmitnutí sem a tam.

Zatím vám teplota jen roste, takže to místo chaosu vypadá na trend.

pf 5.3.2008 12:37

Re: Re: Re: Přírodovědný problém to není, protože příroda s tím problém nemá.

zatimco pocasi je chaoticke, ale presto predpovedi deste nad moh hlavou jsou vetsinou presne +- 1 hodina, klima cele planety chaoticke neni.

Haui1 5.3.2008 12:37

Re: Re: zelení se brání zuby nehty jejich stavbě

Zelení jdou cestou okrádání většiny ve prospěch menšiny. Nebo máte snad nějaký zisk z výroby biolíhu nebo bionafty? Pokud nejste jeden z téhle bandy.

hulwat 5.3.2008 12:35

Re: oprava

Mělo být: Z hlediska stáří Země má 100 let...

ZEPHIR 5.3.2008 12:33

Re: stabilní stav je nejméně pravděpodobný

Evoluci vyhraje zvířátko, který se těm změnám přizpůsobí nejlépe. Nejlepší přizpůsobení změně je anulovat změnu. Např. zajíc si na zimě vytvoří kožíšek a tím aspoň v malým kousku vesmíru změny prostředí kompenzuje. Samozřejmě si nedělám iluze, že současný klimatický změny zvrátíme rychleji, než jsme je vytvořili.

Bohužel žádná teorie, která v důsledku činnosti člověka předpovídá ochlazování neexistuje - takže bych se držel při zemi a řešil věci tak, jak se jeví nejpravděpodobněji. Zásoby fosilních paliv končí, pokud kvůli jejich zbytkům nechceme rozpoutat jadernou válku, měli bychom si najít jiná řešení. Že se tím zvýší pravděpodobnost, že se klima vrátí do starejch kolejí je z tohodle úhlu pohledu čistej bonus.

hulwat 5.3.2008 12:32

Re: Re: klimatologové popsali matematicky chaos

Vysvětli mi, proč tady stále omíláš to své: dokud se nevrátí na hodnoty před sto lety? Co je na letopočtu kolem r.1900 z hlediska klimatologie a klimatu tak zásadního? Z hlediska stáří Země nemá 100 let v klinatu Země jen minimální význam, skoro zanedbatelný. Sto let je jen jedna z mála veličin chaosu zvaného klima.

Haui1 5.3.2008 12:29

Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

Koukám, že vám už nemá co vyschnout.

Haui1 5.3.2008 12:28

Re: proc ne

Jen takový zvědavý dotaz. V čem je oteplování problémem?