13.5.2024 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
yenda 9.1.2008 8:21

Re: děti

Přečti článek ještě jednou a zamýšlej se nad ním. V článku je hodně logických argumentů.

yenda 9.1.2008 8:19

Na tzv. biopaliva asi jednou přece jen dojde (až budou mizet ropné zásoby)

takovým způsobem, že jejich cena se zvýší natolik, že se začne vyplácet používání biopaliv pro pohon spalovacích motorů. Myslím, že to nebude dlouho trvat. Teď je ropa za 100 dolarů, až bude za 200 dolarů, tak nebude co řešit a biopaliva se stanou jasnou alternativou pro spalovací motory. Aby to však fungovalo dobře, musí to být na tržním základu a nikoliv dle diktátu dotací, nařízení, přerozdělování apod.

Ovšem za 100 - 200 let bude celkem jedno, kolik skleníkových plynů vytváří ten který způsob využití paliv. Ropa nebude vzhledem k jejímu množství a ceně běžně dostupná, množství lidí na planetě se nedá odhadnout, pravděpodobně v boji o zdroje pitné vody, potravin, energetických a nerostných surovin dojde k obrovské planetární katastrofě, které asi bude schopná odolat USA a možná přibere někoho z Evropy. Zbytek Země se pročistí a přeživší začnou nanovo, s novými zkušenostmi.

cca 9.1.2008 8:17

děti

v určitých končinách umírali od hladu dávno před biopalivami a vypadá to tak že bohužel budou umírat i po biopalivách jen autor je tak mimo že plete 5/9 /páté přes deváté/ čímž se dostává na úroveň Bursíka & comp.

Kolombo 9.1.2008 8:15

Celá akce s biopalivy

vypadá jako dobře promyšlený tah proti producentům ropy. Ti si dnes staví paláce, vodopády  a umělé lyžařské svahy někde na arabském poloostrově, eventuelně sponzorují terorismus a vývoz islámu a nikomu to nevadí, zatímco západ je dnes a denně obviňován z nedostatečného vcítění do osudů chudých z rozvojových zemí a nedostatečné pomoci. Takhle může západ říct ... prodávají nám draho paliva a utržené peníze rozhazují za luxus. My si musíme paliva vypěstovat , k tomu potřebujeme půdu. Nemůžeme tedy pěstovat levné potraviny a zdarma rozdávat do všech směrů. Ať pomáhají bohaté ropné státy - konečně tam vydrželo otrokářství déle než v Americe, Arabové vysílali víc výprav lovců otroků než evropané. Přoč mají pořád platit jenom bílí?

dr Turnovský 9.1.2008 8:14

Re: Re: Re: Re: Re: Biopaliva

o ničem takovém nevím a to jsem farmář.......ale vím jen to, že dostat pastvinu, nebo louku do stavu, aby se dalo na ní něco pěstovat je práce na léta, nejde to jen zorat a zasít. Je to stejně dlouhodobí proces, jako zvýšení mléčných kvot a tak podobně. Je to běh na dlouhou trať.....u "soustruhu" je to fakt rychlé...u polí ne.

Al 9.1.2008 8:12

Zastavme to šílenství!!!!

Zastavme to šílenství!!!!

Al 9.1.2008 8:11

Re: BIOPALIVA r. 2008

Vedle vyšší spotřeby (a vyčerpání) to přinese:

- zvýšení ceny potravin hlad chudých ve třetích zemích

- chemizace a vyčerpání půdy, zvýšené poškození půdy, krajiny a přírodfy

- vyšší znečištění a vyšší produkce CO2, kancerogenních částic atd.

- kácení a ničení pralesů, ničení biotopů

brok 9.1.2008 8:10

Re: Bioetanol

Brambory mají (v sušině) daleko menší obsah škrobu než kukuřice. Takže výroba lihu z brambor je méně výnosná. Proč se tedy nevyrábí škrob pouze z kukuřice? Je to technologicky složitější než z brambor. Pro výrobu lihu není isolace škrobu nutná a technologická nevýhodnost odpadá. Pak je kukuřice výhodnější.

Al 9.1.2008 8:10

BIOPALIVA r. 2008

BIOPALIVA r. 2008 jsou největší hrůza za posledních 50 let. Výroba paliv z "obnovitelného" obilí spotřebuje víc energie z ropy, uhlí atd. než využítí nafty. Proč? Z jedné energetické jednotky totiž "vyrobíme" sotva její polovinu!!

eTony 9.1.2008 8:10

Re: Re: Re: Re: Biopaliva

a tuším, že za "zmrtvením půdy" stojí něco jako záložní, či rezervní, půdní fond, alespoň takto to v bruseli nazývají.

Ladislav N. 9.1.2008 8:09

Re: je to naopak hledání alternativy a příprava na budoucnost

Jenom ve vaší hlavě, které chybí fyzika ze základní a střední školy... Jestliže na produkci "biopaliv" potřebuji více energie z ropy, než z nich získám, tak vlastně nic neprodukujete, ale jenom víc spotřebováváte vzácnou ropu. ;-P

Ladislav N. 9.1.2008 8:05

Re: Pišta IP: 88.103.123.xxx

Jste 20 let pozadu. Dnes na to zemědělci nemají dost peněz... ;-P

dr Turnovský 9.1.2008 8:05

Re: Re: Re: Biopaliva

je to jen a pouze administrativní rozhodnutí...nemá to s kvotami nic společného, i když se zdá logické, že ano. Prostě se rozhodli kolik v které zemi má být "umrtveno" půdy. Teď je ta samá situace  s vinicemi....

Ladislav N. 9.1.2008 8:03

Re: Re: Biopaliva

Dotace na "nepěstování" ale souvisí s kvótami. Ty byly přijaty kvůli nadprodukci, a proto jsou zemědělcům vypláceny "dávky" za to, že nepěstují na polích produkty, jichž (v určitém okamžiku) byl nadbytek. Je to sice absurdní a rozum se vzpírá, ale socialismus už takový je. ;-P

honzak 9.1.2008 8:02

Re: Re: biomasa

sice nenávidím melounisty jak osinu v bruseli, ale žívé dřevo bych nelámel. Už asi 50 let vím, že blbě hoří. Zvlášť listnaté.

eTony 9.1.2008 7:57

Re: Re: biomasa

jen maličkost : honzak psal o dřevu suchém.

dr Turnovský 9.1.2008 7:57

Re: Biopaliva

půda ladem leží kvůli dotacím na nepěstování...na ní se nic pěstovat nemůže, i kdyby jste se postavil na hlavu, protože je vlastně vyjmuta ze zemědělského "fondu"

dr Turnovský 9.1.2008 7:55

jo jo...biopaliva jsou super....

je to taková zvláštní věc, ale je to naprosto krytá "investice" dostanu peníze dvakrát, nejen za to, že něco vypěstuji, v podstatě s minimálníma nákladama a ještě dotace, no nekupte to. A půda ladem je nesmysl, pokud existuje něco jako dotace na "nepěstování" tak spoustu farmářů toho hnedle využije. Kvoty s tím nemají mnoho společného.  Pro farmáře a ekologistické etanology jsou biopaliva super záležitost, ale pro ostatní, je to strašně drahá legrace. A hlavně úplně zbytečná a neefektivné pitomina. Stejně jako spalování biomasy a dalších ptákovin.

eTony 9.1.2008 7:54

Re: Re: Biopaliva

.... a dotace na neobdělávanou půdu, c bruseli se tomu říká krajinotvorba.

jan hájek 9.1.2008 7:54

Re: článek je přitažený za vlasy

Teda, že by vyšší než průměrná úroda vedla k poklesu cen potravin? Pokud jsem si všiml, tak vedla jen k zvýšeným požadavkům na dotace, zrovna jako podprůměrná.

brok 9.1.2008 7:48

Re: Brezina je demagog

"Lihobenzin" ve třicátých letech min. století nesloužil jako "ekologická" náhrada fosilních paliv, ale jako forma dotace pro bramborářský obor a řešil nadbytek škrobárenských brambor. Problém tedy přesně opačný. Povinný přídavek lihu z brambor byl něco, jako v nedávné minulosti návrhy na spalování nadbytečné pšenice v tepelných elektrárnách.

Fleischer 9.1.2008 7:46

Re: biopaliva jsou cestou do pekla

Nafta a tedy i benzín, stejně jako zemní plyn a uhlí, jednoho dne dojdou. Nebo nám Arabové přestanou naftu dodávat a budou ji raději dodávat třeba do Číny nebo do Indie. V každém případě cena fosilních paliv jde a ještě půjde silně nahoru. Biopaliva pod tímto pohledem nejsou cestou do pekel, je to naopak hledání alternativy a příprava na budoucnost.

Ladislav N. 9.1.2008 7:45

Re: vymysleli kvóty...

 ;-DR^

Pišta 9.1.2008 7:42

Re: Re: Deštné pralesy

Těmi sedláky patrně myslíte jézeďáky ,peroucí do půdy tuny herbicidů ,pesticidů , insekticidů a umělých hnojiv, ve vítězných bojích o zrno?

honzak 9.1.2008 7:42

Re: Biopaliva

Blbost! Zemědělec bude pěstovat cokoliv, na co dostane dotaci. Třeba datle (vím, že to je blbost, ale když EU dá dotaci...). A proč leží půda ladem? Tak děti, kdo odpoví? Maruška" protože v bruseli vymysleli kvóty".

Pišta 9.1.2008 7:38

Re: Re: Deštné pralesy

Za souhlasu ekologistů? Nevzpomínám si, že by někdo z nich schvaloval, nebo dokonce vítal kácení deštných pralesů. Vlastními těly bránily šumavské stromy v rezervaci ,před chamtivostí zdivočelých vrtulníkových drvoštěpů. Tam určitě nešlo o biopaliva.

Fleischer 9.1.2008 7:36

Re: biomasa

Jenom maličkost: Dřevo obsahuje asi 50% vody. Po vyschnutí (po několika měsících) se podstatně zvýší jeho výhřevnost a ochota hořet. To je známá věc.

Pišta 9.1.2008 7:34

Re: Re: Deštné pralesy

Mluvím o Brazílii, ne o řepce. Deštné pralesy začaly mizet kvůli těžbě mahagonu, balzy a stavbě dálnic. A to dávno a dávno před panem Březinou. Takže kdo si to  pamatuje, je vyčůránek a kdo ne je filosof? 

Fleischer 9.1.2008 7:33

Biopaliva

Pan Brezina by však měl také uvést kolik orné půdy leží ladem a také to, že se přestává vyrábět cukr z řepy. Měl by se zeptat, jaký názor na pěstování energetických plodin mají zemědělci.

Pavel 9.1.2008 7:26

Ono je to především

o známém "socialistickém přerozdělování". Pokud by platily standardní podmínky (tedy bez různých dotací, podpor výkupů apod.), tak by se asi brzy ukázalo, že ony "obnovitelné" zdroje  nejsou vůbec obnovitelné, natož "trvale udržitelné". Je to vše pouze velký podvod "administrativního" charakteru, na kterém vydělávají "zelení" tuneláři. Problémem je, že to ale platíme opět my všichni.8-o