26.5.2024 | Svátek má Filip


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 26.6.2007 15:08

Re: Já bych tak rád věřil autorovi. Kdyby.....

Prvně je třeba si ujasnit,  co jsem napsal. Nijak tím nepopírám, že existují pochybení,  dokonce vyjadřuji respekt k MUDr Marxovi, který se jimi zabývá skutečně seriosně a zpravuje o nich také tak, byť se médiím občas podaří překroutit jeho slova.  

Věrný popis skutečnosti je základem serisoního přístupu. Píši o tom, že mi cosi nehraje na sdělení, že skrze pochybení v poskytované zdravotní péči zemře více lidí než v důsledku dopravních nehod.  Dokládám to některými statistickými nálezy, které lze dohledat v ÚZIS

Onen Vámi zmíněný případ dítěte s epiglotitidou znám. Lékařka byla obžalována a soud ji zprositl viny v plném rozsahu, odůvodnění najdete na i.netu.  Nevím, jak dopadl soud s ředitelem toho zdrav,. zařízení a s primářem oddělení ve věci zajištění nepřetržitého provozu lékařským místy. .  Pitevní zprávu neznám. Předpokládám, že příčinou smrti byla epiglotitis a haemophilová (-b) sepse.  Kolonka " příčina smrti " není podstatná pro vyhodnocení pochybení v péči,  z pitvy to vyplývá jinak, jiným způsobem, jinými údaji a¨jinými důsledky.  

Kanylace trachei při výrazně zduřelé epiglotis nemusí být možná a řešením je koniotomie nebo tracheotomie. Epiglotitis u malých dětí je smrtící onemocnění a spíše se má za úspěch její zvládnutí. Záleží velice na tom, v jakém stavu je pacient při přijetí, jde o minuty, někdy o vteřiny. Kdo zažil hrůzu při tomto onemocnění, bude vždy s hodnocením péče opatrný. Ano, včasná diagnosa určuje naději na přežití,je-li následována patřičnou léčbou, k níž patří m.j. i intubace a UPV.  Dnes už takový strach z tohoto onemocnění není,  většina dětí pročla očkováním proti infekci Haemophilem b, který byl v 99% příčinou tohoto onemocnění. Mým oddělením za 23 roků, po které je vedu, prošly desítky dětí s touto zákeřnou nemocí,  mám za obrovské štěstí, že úmrtím neskončilo žádné.

Lidé píší, že lékaři se mají za bohy a vyčítají to. Já si naopak myslím, že se za bohy nemáme a vyčítám lidem, že si to o nás myslí. 

Fafa 26.6.2007 15:54

Lojre;

no u nemocnice si aspon muzou vybirat. Ve vasem oboru je soud jaksi lidem urcen ze zakona a to cemu se v pripade doktoru rika malpractice je u pravniku odlisny pravni nazor. Nebo Vy jste uz slysel o pravnikovi, ktery by za profesni pochybeni sel sedet? ;-P

balthasar 26.6.2007 17:05

Re: Lojre;

Jak vidíte na Čunkovi, máte se schopnym advokátem nárok i na téměř svobodnou volbu státního zástupce. Natož soudu. ;-)

Fafa 26.6.2007 17:13

Balthasare:

No pripad pana Cunka je docela poucny. Pan statni zastupce Obst tusim stihal pana Hucina nekolik let, dokonce castecne ve vazbe. Nasledne byl pan Hucin osvobozen a pan statni zastupce bez problemu dal pracuje a stiha mistopredsedu vlady.

Predstatve si totez v psychiatrii, lekar zavre pacienta na uzavrene oddeleni na par mesicu, pak jej par let vysetruje/leci pro psychozu a nasledne se ukaze, ze pacient byl zcela zdrav. Myslite si, ze zrovna tenhle psychiatr by nasledne lecil mistopredsedu vlady? ;-)

balthasar 26.6.2007 17:22

Re: Balthasare:

To je ovšem blbá analogie, protože soud neni patologie. ;-)

Fafa 26.6.2007 17:34

Balthasare:

Nejde o patologii. Malpractice je definovana tim, ze a) pacient byl poskozen a b) postup lekare byl mimo bezne prijimane standardy (non lege artis). Docela by mne zajimalo, jak tohle funguje v justici. V medicine muzu mit odlisny medicinsky nazor, jestli je lepsi lecit hypercholesterolemii atorvastatinem nebo simvastatinem. Pokud ji ale budu lecit digoxinem, tak skoncim pred porotou. Zatim jsem neslysel o soudci / advokatovi / statnim zastupci, jehoz nazor byl natolik mimo bezne prijimane standardy, aby doslo k soudnimu postihu. Samozrejme nepocitam karne rizeni. V medicine taky vynadani od sefa kliniky pripadne lekarske komory neni totez co civilni nebo trestni soud.  

balthasar 26.6.2007 18:01

Re: Balthasare:

Ale ono to bylo jinak -- u pana Hučína po delší a obtížné diagnostice (některá těžší vyšetření se prostě musí provést při hospitalizaci, ba i v celkové narkóze) učené konsilium usoudilo, že současná medicína neni k jeho léčbě kompetentní a propustilo ho do domácího ošetřování. K žádné léčbě tudíž nedošlo, pouze k vyšetření které neprokázalo patologický původ choroby. Možná je to závěr nesprávný a bude na čase ho revidovat, až naše poznání zase pokročí o kousek dál ;-)

Fafa 26.6.2007 18:15

Balthasare:

Mozna. Mne by jenom zajimalo, jestli by v pripade pana Hucina z deseti statnich zastupcu  obdobne postupoval jeden, zadny nebo vsech 10.

Porad se mluvi o malpractice v medicine a vsichni nam davaji USA za vzor. Ono taky v  Severni Karoline meli statniho zastupce pana Nifonga. Ten jaksi zapomenul obhajobe sdelit, ze pri vysetreni udajne obeti znasilneni se nenasla DNA ani jednoho ze trech obvinenych, ale zato se nasla DNA 5 jinych muzu.  Dneska uz pan Nifong nema pravni licenci a ti tri obvineni jej budou v civilnim rizeni soudit o nahradu skody. To by mne zajimalo, jak by se podobny pripad resil v ceskem pravu. ;-D 

A.S. Pergill 26.6.2007 13:58

Obávám se, že dost velký průšvih je lékařská komora

Jednak je to povinné členství, které vede k silné demotivaci, protože většina lékařů s politickými cíli této cechovně - odborové organizace nesouhlasí (stanovy jsou udělané tak, že není reálně možné to změnit - např. absence korespondenčních voleb).

Další jsou boje ČLK a na ni navázaných organizací proti alternativním léčitelům. Já osobně bych šel raději s hexenšúsem k chiropraktikovi, který vyřeší příčinu (posun obratle), než k praktikovi, který mi předepíše Brufen (a až ten dojde, bude to bolet zas, pokud si tělo nepomůže samo). Totéž problematika výživy a nemocí (dietu často nasazují lékaři s katastrofálními znalostmi této problematiky nebo dietní sestry, které sice něco vědí, ale jejich poznání ustrnulo přechodem přes maturitu (takže občas doporučují desítky let překonané postupy - podle ročníku).

Za určitých okolností bych bral i toho homeopata nebo léčitele, hlavně tam, kde má pacient potřebu, aby s ním někdo pokecal a doktor s 60 pacienty za den na to jednoduše nemá čas.

Zcela jistě by měla být i akupunktura metodou první volby, ne až pro druhoatestovaného neurologa s nějakou obskurní nádstavbou na druhou atestaci, kdy pacient chodí s potížemi dva roky po špitálech a ambulancích, než se do něj zapíchne pár jehliček a je po problému.

V USA až 2/3 případů řeší nelékaři a pouze zbytek jde na klasickou medicínu - to je i obrovská úspora veřejných výdajů na zdravotnictví.

doktor 26.6.2007 16:47

Re: Obávám se, že dost velký průšvih je lékařská komora

Je to sice zcela mimo původní rozvahu kolegy Kiliana, ale nešť. Lékařská komora byla a je přežitek středověké cechovní soustavy. Její tvůrci se v roce 1990 mylně domnívali, že jejím založením, které občany nestálo ani korunu, dostaneme české zdravotnictví na úroveň Němců a Rakušanů, kde komory, a ne všelijaké spolky těch či oněch odborností,  jsou hlavní lékařskou organizací. My lékaři bychom ji dávno považovali za zbytečnou - kdyby neexistovaly také komory lékárníků, soudců, a bůhvíkoho ještě. Všechny hájí nejen úroveň a čistotu povolání, ale hlavně své členy a samy sebe. Zrušme je! Znamená to ovšem, že některé jejich důležité funkce bude muset znovu převzít stát - a to je u nás v pravicových kruzích téměř nadávka.   K těm "alternativním léčitelům": Chtělo by to víc konkretních znalostí, krajane. Chiropraxe, kterou u nás umí a používá každý slušný orthoped i fysiotherapeut se střední školou - čili nejde o nic "alternativního", leda v USA. Účinek diet (krom specielních indikací, na př. u cukrovky) je obecně silně přeceňován, a to právě  "alternativním i léčiteli". Homeopatie nebo "léčitelství" (u nás "psychotronika" s upravováním tak zvané aury) jsou jednoznačně šarlatánské metody. Jejich vliv může být jen ten, který uvádíte. Akupunktura je u nás řádně uznávaná specializace. Srovnávat USA s námi nelze hlavně proto, že systém a cena tamějšího zdravotního pojištění jsou zcela odlišné od našeho (evropského). Vede to právě k tomu, že tolik Američanů se léčí u "nelékařů". Přijde je to mnohem levněji. Kvalita je jak v levém supermarketu. U nás je skutečná alternativní medicina (už jsem napsal, že tam nepatří chiropraxe, dietologie ani akupunktura) drahá. Právě proto je asi u mnoha pacientů psychologicky tak účinná. Kvalitu českých alternativních "léčitelů" přitom nehlídá NIKDO, ani stát. Jako skoro ve všem, myslíme si, že připouštěním alternetivní mediciny hájíme lidské svobody, ale ve skutečnosti jsme místo toho zpátky v 19. století.

Doktor 26.6.2007 16:59

Re: Obávám se, že dost velký průšvih je lékařská komora

Nikomu z členů lékařské komory nic nebrání přijít na okresní shromáždění a volit (nebo se i nechat volit). Ale dle složení vedení ČLK je zřejmé, že z těch co volit chodí si většina nepovinné členství nepřeje a ostatním je to jedno.  Před časem i tak zíksali v celostátním představenstvu většinu zastánci nepovinného členství, když se ale pokusili  komoru paralyzovat, byli na sjezdu smeteni a rezignovali.

Nic vám nebrání chodit k chiropraktikovi či homeopatovi, ale na pokladnu to prostě nebude. Píchat do lidí jehličky je jistě možné a zjevně to i funguje, ale měl by to dělat někdo, kdo o lidském těle něco ví a dokáže předtím stanovit diagnosu. Aby se nestávaly takové zločiny jako když v centru celostní mediciny léčili pána na "dysbalanci tenkého a tlustého střeva", což ho stálo několik tisíc a od rakoviny konečníku, kterou ve skutečnosti trpěl, mu to kupodivu nepomohlo. To, že jde o rakovinu mohli snadno zjistit - pouhým zasunutím prstu lékaře do zadku pacienta - to je ale pod úroveň celostních vědátorů.

V USA - kde dle vás spoří ohromné sumy - vydávají na zdravotnictví neuvěřitelných 18% (jejich)HDP. U nás, plýtvačů, jde asi o 7.2% (našeho).

paták 26.6.2007 17:29

Re: Re: Obávám se, že dost velký průšvih je lékařská komora

Nezbývá,než zcela souhlasit.

janci 26.6.2007 19:07

Re: Re: Obávám se, že dost velký průšvih je lékařská komora

R^

Pavla B. 26.6.2007 13:40

Děti ledacos vydrží,

neumřou hned, jakmile se v nemocnici stane nějaká chyba.

Moje dcera byla při záchytu DMI hospitalizována vloni na podzim téměř měsíc. Za tu dobu už jsem zjistila, kterou sestru musím hlídat, aby něco nezvorala - například jí nedala na stolek sladký čaj (je jasné, že po vypití hrnku sladkého čaje by dcera v nemocnici neumřela).

Téměř stejně dlouho s ní na pokoji bydlela holčička s celiakií - ta proseděl na WC celé dny. V silách nemocnice prostě nebylo dát jí stravu, která by neobsahovala lepek... Samozřejmě i ty průjmy se dají přežít, nešlo o miminko...

Pavla B. 26.6.2007 13:42

Re: Děti ledacos vydrží,

Jinak procento poškozených nemohu posoudit - na pokoji spolu téměř celou dobu bydlely jen tyhle dvě holky:-D

Fafa 26.6.2007 12:19

Alfrede

Nedovedu si představit, že by podobný přístup ke klientům měli například zaměstnanci supermarketu

Pokud by Vam strhavali 13 procent platu na jidlo a vlada by udrzovala statni vydejny, kam byste si s kartickou pojistence chodil pro potraviny, tak byste na podobny pristup narazil i v supermarketu.

MUDr Jiří Kilian 26.6.2007 15:29

Re: Alfrede

:-D:-D:-D no, to by narazil na mnohem horší věci, myslím si já

Doktor 26.6.2007 11:57

Ministerské mlžení

Každý, kdo si jde lehnout do nemocnice, by měl předtím vypořádat svoje záležitosti. O tom žádná. I sebebanálnější zákrok je zatížen určitým rizikem a stát se může cokoliv.

Nicméně, tvrdit, že při hospitalisaci dojde k poškození 10% pacientů - to je nehorázná drzost a lež jako věž. Ony se procenta komplikací sledují - ale jde o poměrně složitou a odbornou záležitost, zcela mimo rozsah chápání ministra zdravotnictví. A navíc - výskyt komplikace neznamená automaticky chybu ze strany ošetřujícího personálu.

Ze strany ministra jde o velmi průhlednou záležitost. Letos se díky jeho aktivitě opět roztáčí nákladová spirála - výdaje rostou, aniž by se zlepšovala kvalita péče či její rozsah - zde je situace spíše horší než byla loni. Takže výkřiky o 10% poškozených pacientů jsou pouhou kouřovou clonou, která má odvést pozornost od skutečných problémů ve zdravotnictví.

tomáš 26.6.2007 13:24

Re: Ministerské mlžení

jde o poměrně složitou a odbornou záležitost, zcela mimo rozsah chápání ministra zdravotnictví

pane doktore, nechtě jste potvrdil to, jsem napsal o něco níže:

prostě blbečkové do toho nemají co mluvit neb tomu nerozumějí, na posouzení kvality lékařské péče máme monopol my lékaři. Nezdá se vám to trochu jako začarovaný kruh?

A.S. Pergill 26.6.2007 13:42

Re: Re: Ministerské mlžení - Něco o tom vím

Vyvěštit např. to, jestli se nosokomiální infekci dalo nebo nedalo zabránit (případně, zda vznikla porušením platných předpisů nebo naopak jejich bezhlavým dodržováním) je někdy opravdu svízelné a vycházejí o tom články po celém světě, protože takové případy se stávají i v uznávaných nemocnicích v USA. Zhodnocení něčeho podobného potřebuje skutečně odborné vzdělání, praktické zkušenosti a načtení spousty literatury.

MUDr Jiří Kilian 26.6.2007 15:15

Re: Re: Re: Ministerské mlžení - Něco o tom vím

samozřejmě je hodnocení NN svízelné v ohledu, o němž píšete. Pak je ještě jedna věc - smrtící onemocnění, onemocnění ohrožující život, zejména pokud mají delší průběh, jsou spojena s risikem NN ze své podstaty. Je možné říci, že pacient na dlouhodobé UPV zemřel na sepsi v důsledku NN, jenže samo to základní onenocnění je tak významnou podmínkou pro uplatnění NN, že není možné této NN zabránit.  I to je třeba zvážit, chceme-li říkat, že došlo k pochybení.

IS 26.6.2007 19:51

Re: Re: Re: Re: Žádná lež, rozptyl statistiky.

Samozřejmě lze pochybovat, zda číslo 10% je přesné, zda se nejedná o 10,1 % apod. Navíc je to průměr, rozdíl mezi zdravotnickými zařízeními může být značný. Jenže těch 8-14 % se uvádí o různých zemích dlouho, takže je to varující i bez znalosti přesného údaje. Vezmu-li v úvahu příbuzenskou statistiku, tak by to bylo kolem 40% pochybení, v mém případě posledních 3  pobytů 100%. To sice není žádná statistika, ale osobní zkušenost značně děsivá.

MUDr Jiří Kilian 26.6.2007 21:02

Re: Re: Re: Re: Re: Žádná lež, rozptyl statistiky.

Víte, ono je to obtížné takto diskutovat.  Nikdo nepodal definici pochybení, ale už je spočítáno, kolik se jich stalo.  Ministr - resp. varianta jeho vyjádření na Novionky.cz. uvádí měřitelnou skutzečnost : v důsledku pochybení v poskytované poči zemře více lidí než v důsledku dopravních nehod.  Vybral jsem ze souboru množinu dětí proto, že u všech musela být provedena pitva. Za 15 let zemřelo v důsledku dopravních  nehod cca 500 dětí. Pitevní nálezy ( nikoli jak tu kdosi psal jen diagnosa příčiny smrti ) by mkusely v naprosté většině takovou skutečnost ohdalit. Muselo by te byý vedeno nejméně 500 trestních stíhání za pochybení v souvislosti s výkonem povolání , jeho následkem byla smrt. 

Vezměme druhý, obtížněji měřitelný a méně objektivní způsob hodnocení :  Naši pacienti a/nebo jejich rodiče  známkují jak ve škole řadu z projev§ů námi poskytnuté péče.  V dlouhodobém průměru máme stále známku pod 1,5.  A tu mi kdosi píše , že lékař = hnus.  

 

:) 26.6.2007 11:36

Já si myslým,

že všem tenhle systém vyhovuje. Zřizovatelé nemocnic zaměstnávají málo zdravotníků, nějaké ty přesčasy vyjdou levněji než nový zaměstnanec. Zdravotníci si díky přesčasům přijdou na nějaké jakž tak rozumné peníze a pacienti nemusí tolik platit na zdravotnictví. A co je po nějakých mrtvých. O svoji ženě, zdravotní sestře jsem mohl kdysi říci, že slouží na oddělení, nebo je na ambulanci, či na sále. Dnes to už říci nemohu. Je na ambulanci, zároveň je i na oddělení a od toho ještě odbíhá na sál. Ještě před měsícem sloužila 62 hodin týdně, dnes je to 66 hodin a za měsíc to bude 78 hodin. Přepracovanost a přebíhání mezi ambulancí, oddělením a sálem určitě nahrává k chybám. Dáváte léky, odvolají vás na ambulu nebo sál, po návratu se dá lehce zapomenout nebo splést co jste komu dal a neštěstí je hotovo. A proč s tím něco dělat, když to je pro všechny tak výhodné.

oakman 26.6.2007 11:31

Vážení čtenáři, toto není poplašná zpráva!!!

MUDr. Kilián není ochoten připustit, že tato statistika může být pravdivá. On není ochoten připustit více věcí. Konstatuji, že jediné, za je mu třeba děkovat je to, že ve své nebesahající lékařské aroganci páchá toto harakiri.

Ano, pane doktore, pojďme spáchat forenzní audit jednotlivých pracovišť i celku - od ministra po ministranta, aby i člověk vaší Jezuitské víry ve vlastní nadlidství pochopil, kolik lékařů krade, kolik z nich neumí léčit a kolik z nich vraždilo z nedbalosti. Rád si s příbuznými vzpomeneme na kauzy zatutlaných průšvihů, rád u soudu odsvědčím svým příbuzným verbální útoky od vedení nejmenované nemocnice proti patologům, kteří nechtěli pokrýt záda primáři.

Vážení čtenáři, lékaři se nám snaží vsugerovat, že ten morální marast, ve kterém se obecně pohybujeme, je něčím, co se jich netýká. To je jen první z mnoha lží od lidí, kteří se podílejí na porcování 220 mld. korunového pašíka z našich daní a snaží se nám říci, že pokud nejsme lékaři, tak jsme příliš hloupí, abychom s nimi nejen diskutovali, ale hlavně je řídili.

Jsem rád, že zpupnost tohoto člověka, reprezentujícího zde "to nejlepší myšlení druhé poloviny 20. století u nás" se obrátila proti Novinkám - největší pavlačové novinářské senkrubně na netu - pod kuratelou Práva!!

MUDr Jiří Kilian 26.6.2007 15:35

Re: Vážení čtenáři, toto není poplašná zpráva!!!

Mé oddělení ma zá sebou foresní audity, je adreditovaným pracovištěm ( SAKCR) a drží certifikát ISO (LLoyd ).

Netvrdím, že ona statistika není pravdivá. Já nevím, jestli je pravdivá, to ví pan ministr, když její platnost dle Novinky.cz potvrdil pro ČR:  Já poukazuji na některé rozpory tohoto potzvrzení. Nemám to za arogantní, ale za věcné.

Financování zdravotnictví není založeno na 220 mld z daní.

Kritisovat může kdokoli, pokud to činí patřičně a v dobrém úmyslu. Chtít řídit lékaře, to je, domyšleno do důsledku, docela riskantní věc.

Jinak mám docela silný dojem, že jste si řádně nepřečel nebo alespoň řádně nevnímáte obsah obou statí, jak té na Novinky.cz, tak té mé.

Vondráček 26.6.2007 10:47

kontakt

vážený pane doktore, obsah článku se mi líbil natolik, že bych Vás rád poznal osobně. Prosím o kontakt na Vás

MUDr Jiří Kilian 26.6.2007 11:09

Re: kontakt

kili@seznam.cz

AGO 26.6.2007 10:31

Kontrolní otázka "šmejdi"!

Kolik diskutujících umí anglicky?

Kolik anglicky diskutujících si přečetlo orginál ve FT?

Psí vrah Čumil 195 113 26.6.2007 10:34

Re: Kontrolní otázka "šmejdi"!

Jsou na špatný adrese, bojovníku...;-P