29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fafa 1.12.2008 13:18

Re: Ypsilone,

Tady se hlavne tak tretina deti rodi matkam, ktera nikdy vdane nebyly. A myslim, ze v Cesku to neni o moc lepsi. Tak zase priste pod nejakym clankem.

Jura Jurax 29.11.2008 20:08

Re: Není mi jasné,

No, nesporně jsou bohatí i zloději, podvodníci, šíbři a vyčuránci, tedy někteří,, ovšem o rovnováze bych nehovořil. Rovnováha značí, že je to jaksi fifty fifty a že tedy půlka bohatých jsou ti zloději, podvodníci, šíbři a vyčuránci - a to mi přijde poněkud hodně přehnané.

Nechci se pouštět do spekulace,kdo je vlastně bohatý, kde je hranice, za níž je jeden nesporný bohatec, ale Vaše doplnění mi přijde přehnané, skoro bych si dovolili - s omluvou, mýlím-li se - říct, že je možná  důsledkem té závistivé zášti zmíněné v článku.

Fafa 29.11.2008 20:38

Juro,

moje definice nesporneho bohatce je clovek, ktery si muze udrzet vysoce nadprumernou spotrebu bez nutnosti obtezovat se praci. ;-)

A cesky danovy system se v tomhle punktu podoba feudalismu. Pokud uz mezi slechtu patrite, tak Vam bude pomahat. Pokud se ovsem mezi slechtu chcete vlastni usilim vypracovat, tak Vam bude hazet klacky pod nohy.  

Liberta 30.11.2008 0:01

Re: Juro,

Vaše definice bohatce je přesná R^, lépe to ani nelze vyjádřit. Je omylem myslet si, že někdo, kdo má momentálně vysoké příjmy (ze závislé či nezávislé činnosti, to je fuk) je jím automaticky. Není jím automaticky, a možná vůbec. Protože jakmile přestane "činit", je s bohatstvím konec. - Systém s tím nepočítá.

hisotrik 29.11.2008 18:16

Pro pepina z 29.11. 12.45

"obyčejným lidem co je nezajímala politika ale práce a rodina bylo každopádně líp" Já jsem tu svou poznámku psal v kontextu s diskutéry. Např. Ypsilon píše: bývalí "jézeďáci" tehdy měli důchody dost bídné. Tak s bídným důchodem jim bylo líp? A jinak. Na vesnici bydlím celý život. V Praze jsem byl naposled někdy před čtyřiceti lety.

historik 29.11.2008 18:18

Re: Pro pepina z 29.11. 12.45

Jsem to pořád já, historik. To byl jen obyčejný překlep.

Fafa 29.11.2008 15:22

Ypsilone,

zcela v pořádku, že pokud pracuji a odvádím "zdrávko",  platí se z něj zdravotní péče i o ty děti a důchodce

Nemela by se platit jenom pro "potrebne" deti a duchodce? Ja mam pocit, ze treba deti pana Grosse nebo duchodci panove Zeman, Salzman nebo Havel by si pojisteni mohli zaplatit sami.  

Ypsilon 29.11.2008 15:56

Fafo.

jistěže by někteří pojistné platit mohli. Jenže , kde se stanoví ta hranice "potřebnosti"? U příjmů někde na dvojnásobku (jen přílad) životního minima? Výš, níž?

P.S.: docela pochybuji, že by třeba pan Gross s ratolestmi docházel "obvodní" děckařce :-P

Fafa 29.11.2008 16:18

Ypsilone,

ten dvojnasobek zivotniho minima zni celkem dobre. mproblem je spis v tom, ze u duchodcu a deti by neslo pouzit procento z prijmu a pojistne premie by se asi musely vypocitat podle skutecnych rizik.

Ypsilon 29.11.2008 16:37

Re: Ypsilone,

A když budou rizika vysoká, pak co? Není stávající český systém jednodušší a méně problémový? Já pořád nějak nevidím  výhody do posledního detailu prosazovaného principu "každý sám za sebe."

Fafa 29.11.2008 16:49

Re: Ypsilone,

Ne, samozrejme, ze se vysoka rizika zaplati. Ale bude najednou prilis viditelna skutecna cena pojisteni.

Ypsilon 29.11.2008 17:02

Re: Ypsilone,

Přiznám se, že Vám  teď zcela nerozumím. Pokud bude mít důchodce příjem těsně nad limit, kdy je "potřebný" a současně vysoká rizika spadne  zaplacením vysoké pojistky příjmově zatraceně dolů. Viditelností ceny pojištění se  asi zabývat nebude, spíš tím jak přežít .

Fafa 29.11.2008 17:06

Re: Ypsilone,

Vysoka pojistka se zaplati z verejnych penez. Ale dneska stat plati pojistku zcela smesnou za deti a duchodce a vsem zcela chybi aspon hruby odhad, kolik by stala skutecna pojistka spocitana podle komercnich pravidel, k tomu mam dole ten maly citat z NEJM.  

Ypsilon 29.11.2008 18:14

Re: Ypsilone,

Přečetl jsem. takže americké zdravotnictví má problémy, m.j. s " free ride", hmm.

Pořád nějak nevím Můj laický pohled je, že se stále přesýpá více méně obdobná suma peněz, placená více méně stejnými lidmi. Buď se to udělá  tak, jak je to v současné době v Česku, kdy existují  "státní pojištěnci" na základě jednoduchých kriterií a bez ouřadování. Nebo se rozšíří počet plátců a sníží počet "státních pojištěnců" za cenu ouřadování v pojišťovně, dokazování potřebnosti, povinných doplatků.Tím vším se musí někdo zabývat a ten někdo za to bude placen. Bude samozřejmě snaha systém nastavit tak "uživatelsky nepřívětivě", aby lidi odradil. Což může být zejména u starých lidí malér, nebudou už schopni si potřebné ouřední záležitosti vyřídit. :-/

Fafa 29.11.2008 18:26

Re: Ypsilone,

to se prave neshodneme u te "obdobne" sumy penez. Pojisteni za deti a duchodce je nominalni. Pritom podstatna cast rodin by mohla za deti platit skutecne pojisteni a cast duchodcu by mohla platit skutecne pojisteni.  

Americke zdravotnictvi s "free ride" ma obrovske problemy. Free riders budou podstatnou casti lidi bez pojisteni. A ani v pomerne tvrdem americkem systemu neni moznost je proste nelecit.  

Ypsilon 29.11.2008 19:30

Re: Ypsilone,

Tak to se dostaneme do debaty o tom co míníte "skutečným pojištěním" za děti a důchodce.

Český model. Zaměstanec platí ze superhrubé mzdy 13,5% . Dvojnásobek ŽM pro jednotlivce je asi 6400 Kč. Takže pod asi 7500 Kč důchodu už by důchodce neplatil. Průměrný důchod je asi 9000 Kč. Lze odhadnout, že víc než 2/3 důchodců mají méně...Podotýkám, že si nedovedu představit žít z 6400 Kč. Ony tady totiž náklady na základní potřeby docela vzrostly, ale hodnota ŽM se valorizovala naposled někdy v r. 2005(6?). Jak počítat pojistné za děti?  Rodina s dvěma dětmy  6 -15 let má dvojnásobek ŽM asi 19 400 Kč. Průměrná mzda je asi 23 000 (hrubého). Takže odhadem více než 2/3 rodin májí méně než 31000 (hrubého)

Nebo si představujete komerční pojištení model USA? Pevnou částkou na rodinu bez ohledu na příjem?

Fafa 29.11.2008 19:42

Ypsilone,

pevnou castku na rodinu bez ohledu na prijem jako naproste minimum. Osobne bych dal prednost tomu spocitat v komercni pojistovne bezne komercni pojistne a lidem, kteri si jej nemuzou dovolit poskytnout pomoc z verejnych penez. Ale chapu, ze v Cesku bych byl v mensine.

Vite, mne ten cesky system solidarity pripada na hlavu postaveny. Ja osobne jsem dobrym prikladem. Napred medicina zadarmo pro mne, nasledne prace mimo republiku bez placeni dani v Cesku a v budoucnu v Cesku zdravotni pojisteni pro mne a  pripadne universitni vzdelani a zdravotni pojisteni pro moje deti, opet zadarmo. A pokud bych odesel do Ceska do "duchodu", tak moje prijmy z investic budou nezdanene.

Ypsilon 29.11.2008 20:34

Fafo,

Já netvrdím, že český systém je dokonalý.  Proč se mi zdá lepší, nebo přesněji řečeno jednodušší a zejména pro ty důchodce "uživatelsky" příjemnější, jsem napsal.

To, co prosazujete Vy, je rozšíření počtu plátců směrem k nízkopříjmovým, které to zatíží. Může se tím zvětšit objem peněz v systému nebo taky jen snížit  platba pojistného "za  hlavu".

Ano, Vy jste na českém systému vydělal. Jenže kolik lidí tady vystuduje a usadí se v cizině?  A na nezdaněné příjmy z investic, jak  jsem někde četl, už si Kalousek brousí nože :-). Jenže byl kolem toho nějaký dost intenzivní řev, že by se zdaňovly  už jednou zdaněné peníze.... 

Fafa 29.11.2008 20:42

Ypsilone,

Jenže kolik lidí tady vystuduje a usadí se v cizině? 

V ramci EU asi docela dost a  treba ve zdravotnictvi to cislo narusta. Mne pripada, ze cesky danovy a socialni system je nastaveny na pozdni socik. Jaksi predpoklada, ze zdrojem vsech prijmu je zavisla cinnost a prace mimo republiku se schvaluje v Polytechne. ;-) 

Ypsilon 29.11.2008 21:07

Re: Ypsilone,

O zdravotnictví přehled nemám. V mém oboru bych to neviděl dramaticky, lidi vyjíždějí a celkem dost, hlavně do EU, ale kupodivu se po pár letech dost vracejí. Případně někteří působí v Česku i venku.

Díky za debatu a dobrou...

Fafa 29.11.2008 21:13

Re: Ypsilone,

Dobrou. Tedy pro mne dobre odpoledne.

Fafa 29.11.2008 16:22

Ypsilone.

o obvodni deckarku ani tak nejde. Tam jsou penize vicemene nulove. A u skutecne drahe pece b ych se vubec nedivil, kdyby ji cerpali v Cesku. Pres vsechno nadavani je totiz po technicke strance ceska medicina naprosto v pohode.   

Pasáček koz ve Vermontu 29.11.2008 15:20

České zdravotnictví je vlastně levné

Jaké jsou ceny v Americe (částka, kterou žádají zdravotníci, kdo má pojištění, platí méně):  Návštěva praktického lékaře (na venkově) sestávající z poptání na zdraví, potřesení rukou, změření teploty a krevního tlaku, vypláznutí jazyku a předepsání léků stoji 100 dolarů. Léky na snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi (Vytorin, Lisinopril, Nifediac, Glyburide) stojí 150 dolarů měsíčně. Den v nemocnici, jídlo a postel (bez lékařských zákroků) je za 500 až 1000 dolarů.  Vytržení zubu 300 dolarů, můstek (10 zubů) 9,000 dolarů, protéza (8 zubů) 4,700 dolarů. Jiný případ: Pacient navštívil zubaře. Po umrtvující injekci se mu udělalo špatně. Byla zavolána sanitka, pacient převezen  na pohotovost (asi 3 km), kde pobyl 30 minut. Účet byl 1300 dolarů. Se sanitkou nejezdí lékař, ale pouze střední zdravotní personál. Bylo by to příliš drahé.

Pojištění 4 členné rodiny stojí ročně asi 8,000 dolarů (záleží v kterém státu). Pro 47 miliónů Američanů je to příliš mnoho, nemohou si to dovolit.  České zdravotnictví je vlastně levné.  Pan Julínek to jistě brzy změní.

Účelem výroby automobilů není, aby lidé měli v čem jezdit, ale zisk. To funguje velmi dobře. Účelem amerického zdravotnictví není zdraví lidí, ale zisk. To někdy funguje hůře.

janoryna 29.11.2008 15:29

Re: České zdravotnictví je vlastně levné, ale to

americké ho má u nás nahradit. je známo, že americké zdravotnictví je nejdražší na světě, ale ani zdaleka tak efektivní. navíc, hodně ameročanů na platby nedosáhne a tak má nárok v podstatě jen na první pomoc. to si máme nechat zavést tady. proč se nepoohlédnout po evropštějším modelu. proč jen usa náš vzor.

Fafa 29.11.2008 15:35

Pasacku,

zkuste si promluvit se svym doktorem. Minimalne lisinopril a glyburide jsou na seznamu generic, ktera se ve Walmartu prodavaji za 10 $ na 90 dni. Mozna byste mohl misto Vytorinu brat pravachol a misto nifediacu dilthiazem pripadne genericky nifedipine. Takze celkova castka za Vami jmenovane 4 leky by mohla byt 40 $ za tri mesice.

Jinak, myslim, ze uz jsem se Vas na to ptal minule. Kolik u Vas ve Vermontu stoji treba navsteva holice nebo vymena oleje v aute? A kolik by mel podle Vas byt pomer cen techto sluzeb v pomeru k cene navstevy u doktora?

Pasáček koz ve Vermontu 29.11.2008 16:19

Re: Pasacku,

Pane Fafo, hair designer (po sprostu holič) na vesnici je asi za 15 dolarů. Auto nemám, na nákupy jezdím na svém oslu Alanovi.

Já jsem si snad na americké zdravotnictví někdy stěžoval ? To snad ne !  Vydělávám dost prodejem kozího mléka a sýrů. A můj nejchytřejší kozel Devil je managerem v nedalekém zahradnictví.

Přivydělávám si pletením košíků a malováním abstraktních obrazů. Daří se nám všem výborně.

Pane doktore, a kolik Vy berete od pacientů za návštěvu ?  Prozrad´te nám to.

Zdraví Vás spokojený  Pasáček koz

Fafa 29.11.2008 16:25

Re: Pasacku,

V ambulanci jsem minimalne, takze ceny pri hospitalizaci. Konzilium nebo prvni den prijmu cca 100 $, dalsi den v nemocnici cca 60 $. To jsou ceny Medicaru, takze od pacientu bych ocekaval 20 % spoluucasti.

Fafa 29.11.2008 16:30

Pasacku,

ted Vy zase mne prosim prozradte, kolik by to podle Vas melo byt.

Pasáček koz ve Vermontu 29.11.2008 17:02

Re: Pasacku,

Pane doktore, Váš plat 100 dolarů za hodinu je jistě dobrý. Tolik si asi vydělá ten můj venkovský lékař. Procedura za 100 dolarů, kterou jsem popsal (včetně vypláznutí jazyku) trvá asi 15 až 20 minut. Tento lékař si ovšem ze svého příjmu platí svojí sekretářku, zdravotní sestru a nájem za ordinaci. A platí také velké daně.

Vždy jsem byl toho názoru, že lékaři by měli mít nadprůměrné platy. Nejsem dobře informován, ale myslím, že v Čechách jsou platy lékařů příliš nízké. Bylo by jistě vhodné, aby si 30 korun za návštěvu mohli ponechat. Lékaři v nemocnicích tuto možnost ale nemají.

Poplatek 30 korun za položku v receptu se mi ale zdá, že je to  pouhé plošné zvýšení cen léků. V 99 procentech lékárník lék pacientovi pouze prodá, aniž vytvoří nějakou hodnotu (pacientovi poradí, a pod.)

Zdraví Vás  spokojený Pasáček koz z Vermontu.

Fafa 29.11.2008 17:08

Re: Pasacku,

to si nerozumime. Tech 100 $ neni muj plat za hodinu. To je platba za provedene konzilium. Naklady na provoz praxe jsou cca 50 %, takze do platu dostanu cca 50 $. nekdy konzilium trva vic nez hodinu, nekdy min.