19.6.2024 | Svátek má Leoš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Nax 4.10.2006 8:32

Re: Krach statu

Vy mate vsechny sve financni zdroje ulozene v Cechach? Ano, pak se Vas to dotkne, ale zkusenost radi uvazovat take o teritorialnim riziku. Osobni zkusenost, ve Venezuele pred nastupem komunistickeho Chaveze jsme presunuli sve majetky do lepsich mist jako Svycarsko a jazykove blizka Florida. Chavez si od nas po tom moc nevzal.

jozka 4.10.2006 8:31

Re: Re: Krach statu

Prave ze to nakonec odnese (jako vzdycky) ta stredni vrstva.

Ti bohatsi maji sve rezervy v zahranici (a nebo v krabici od bot..)

Nax 4.10.2006 8:28

Re: a co střední třída?

Ale ten clanek je prece o stredni tride. O zadnych zbohatlicich tam neni ani slovo.

Sibi 4.10.2006 8:09

a co střední třída?

Vy tady vytváříte dojem, že existují jen zbohatlíci a na druhé straně lidé závislí na různých dávkách od státu. Zapomněli jste ale, že existuje také střední třída, která dokáže zabezpečit svoji rodinu, platí daně, z toho, co jí zbyde platí různé hypotéky a od státu nemá díky výši výdělku na nic nárok. Životní úroveň střední třídy je velké často stejná, jako životní úroveň různých socek, které toho moc nenadělají , velké platy nemají, ale stát jim to dorovná různými dávkami.

Pavla B. 4.10.2006 7:59

Re: Krach statu

Zadlužení domácností je (plus mínus autobus) 500 miliard, přibližně stejně tolik úspor mají domácnosti (pochopitelně zase jiné) uloženo v bankách. Myšlenka tyto částky vzájemně vynulovat (a oddlužit alespoň domácnosti) se přímo vnucuje:-)

Kocour Mikeš 4.10.2006 7:59

Re: Dělení lidí

Nemysím, že by původní článek byl v rozporu s tím co tu píšete.

Bez ohledu na stranickou příslušnost je třeba vidět , že mnoho nerozumných politiků (jak píšete - majetných parazitů) pochází svým založením ze skupiny která by za jiných okolností spíše spotřebovávala než produkovala.

Pouze shodou náhod,  konexím, absenci morálky apod. se dostali do pozic ze kterých jim plyne užitek. Nyní působí dojmem, že jsou to právě oni, kteří mohou za to, že se ostatní mají dobře (nebo špatně....pochopitelně).

Nelze samozřejmě házet všechny na jednu hromadu, ale to jste sám nepřímo zmínil v posledním odstavci.  Je ovšem lépe být mírným pesimistou, jeden bude možná mile překvapen.

bruner 4.10.2006 7:53

Re: Re: Re: Re: další z chybujících

trocha filozofie. Dá se myšlení skutečně redukovat jen na spálení cukru v mozku? Je myšlenka jen přetvořený cukr? Již mnohokrát jsem si tuto otázku položil, ale nokdy jsem nenašel racionální odpověď a tak si říkám, že snad nejenom materie, ale i duch je součástí světa.

meandr 4.10.2006 7:47

stát není firma

ikdyž   řada  pitomců  s ním  tak jedná......Až s e krach  dotkne  těch kdož  jsou  na  něm závislí,  vezmou  tito   sudlice  a  vyrazí  do  boje.  Přece  nepůjdou  doplynu.   Ale  to se  nestane, dříve   se stanete  vy  na státu   také  závislý,  pane  Vašíček. Neboť   není  sladší  pocit pro Evropana,  než  někomu  potřebnému  pomáhat. A  když   žádný  potřebný  není, no tak  to se teprve  uvidí!!!!

bruner 4.10.2006 7:46

Re: Re: Kto vytvára hodnoty?

to není pravda, že autor popisuje podstatu problému, když mluví o vytváření hodnot. Tam problém není. Ten je v rozdělování vytvořených resp.přetvořených hodnot, odebraných přírodě. A to rozdělování je vpravdě politický ba dokonce mocenský stav. Jedna skupina lidí, říkajících si pravicoví, je toho názoru, že jen šikovnost jedince je určující k tomu, kolik si toho člověk - jediný člověk- přivlastní z darů přírody. Jiní - zvaní levicoví - jsou toho názoru, že všichni mají dostat stejně. A na této odlišnosti hoří vatra rozporů. Ukazuje se, že pravda je v tomto případě relativní a uplatňování ani jedné čisté pravdy nevede k reativně spokojené společnosti.

Ales 4.10.2006 7:34

Krach statu

Netuším, kde autor bere jistotu, že krach státu se nedotkne těch bohatších. Měl by to nějak zdůvodnit, že nebude inflace, devalvace koruny vůči Euru...

Matně si vzpomínám na zprávy, že v Argentině při podobné příležitosti stát zabavil penzijní fondy a i dolarové vklady v bankách.

Krach státu je po válce asi to nejhorší co by nás mohlo potkat.

Kvido 4.10.2006 7:33

Pes je zakopán, řekl bych , někde jinde, a zdaleka není neviditelný

  Obě skupiny, o kterých se vyjadřujete existovaly vždy, obě však dokáží produkovat zdroje, každá jiným způsobem, liší se především schopností prosadit se a také motivací vytvářet zdroje. Daně nejsou vůbec malé, jde o to, co se s nimi děje po té co jsou vybrány. Řešení není v linčování neschopných a slabých, ale především ve správném fungování státní správy, samosprávy, soudnictví, bankovnictví, policie, zdravotnictví ...

čtenář 4.10.2006 7:32

Re: Prace je nutnou nikoli postacujici podminkou

Mohl byste, byť ve zkratce, definovat práci viděnou z úhlu ekonoma a práci viděnou z úhlu fyzika ?? Až se zase vrátím k počítači, rád se na to podívám.

Díky.

čtenář 4.10.2006 7:26

Re: Kto vytvára hodnoty?

"Jedna skupina obyvatel vytváří více hodnot, než dokáže sama spotřebovat. Druhá skupina spotřebovává více, než dokáže vyprodukovat." - Tu první větu nelze citovat, nebo hledat její význam, bez té druhé, protože autor ve zkratce popisuje podstatu problému. :-)

Veselý 4.10.2006 7:02

Re: Kto vytvára hodnoty?

Taky mne to hned napadlo. Ještě přesněji, jsou to úspěšní pánové, jejich část už bydlí na vzdálených ostrovech?

Wlasta 4.10.2006 6:56

Re: Dělení lidí

myslím si, že jste se dopustil jedné chyby: "...je například jeden politik ODS..." Správně má být  "... je například nejeden politik..." Tyto archetypy je možno nalézt ve všech politických stranách. 

vladovlado 4.10.2006 6:54

Kto vytvára hodnoty?

Citujem "Jedna skupina obyvatel vytváří více hodnot, než dokáže sama spotřebovat". Dokázal by autor článku presne definovať, kto tam presne patrí, a podľa akých kritérií ?

Netřeba 4.10.2006 6:27

Nedávno na to přišel i pan Profesor největší

Že totiž ekonomika nemůže být postavena na službách a obchodu (de facto šmelině), ale je nutno nejprve něco vyrobit.

Aby na to přišel, tak kvůli tomu jel až do Brna na strojírenský veletrh. Zkrátka Profesor.

Netřeba 4.10.2006 6:23

Re: Dělení lidí

Podstatně výstižnější, než původní článek.

Jenže příslušníci vrstvy popsané zejména ve 2. a 3. odstavci vašeho komentáře si to jistě nenechají líbit. Ještě si dnes asi počteme.

Prasyr 4.10.2006 5:40

Re: Re: Re: další z chybujících

Spotreba energie je to, cim a jak vytvarime "hodnoty".

..."protože velikost hodnoty je objektivní kategorie,..."  Jaka je ta objektivni kategorie. Jak se to meri? Jake jsou jednotky? Penize? Drobna detektivni prace .. a zjistime, ze penize jsou funkci spotrebovane energie - muze to byt energie ziskana z prace otroku, detska prace, prace na poli, ci prace ziskana z ropy, zemniho plynu ci elektriny. 

Meritkem hodnoty je tudiz jen a jen spotrebovana energie (za ticheho predpokladu, ze jsem tu energie vyuzili chytre diky tomu ze jsme spalili trochu cukru v nasich mozcich)

M

bruner 4.10.2006 5:24

Re: Re: další z chybujících

až tak hluboko jít, že nikdo nic nevytvořil, jít nejde. Ale klepl jste hřebíček na hlavičku tím, že říkáte "spotřebovali hodně vnější energie". V tom je jádro pudla, že nově vytvořené hodnoty jsou z drtivé většiny kryty vnějšími zdroji. Jen to ocenění nově vytvořené hodnoty penězi je jablkem sváru. A bude pořád, protože velikost hodnoty je objektivní kategorie, kdežto odměna za vytvoření této hodnoty je kategorií subjektivní.

Prasyr 4.10.2006 5:11

Re: další z chybujících

Nikdo zadnouhodnotu nevytvoril. Ani prodavacka ani reditel Sazky. Mozna tak snizili (docasne) entropii nejakeho dilciho subsystemu. K tomu ovsem nepridali ani co se za nehet tyce prace ci energie. Mozna prodavacka vice nez reditel. Ta aspon hybala zbozim a tudiz tak skutecne konala praci. Reditel tak nejvys honil kursor po obrazovce a jedinou fyzickou praci co udelal bylo klikanim ukazovacku na mys.  Oba spotrebovali hodne vnejsi energie. A to je to bohatstvi a hodnoty, ktere vytvareli.

Ekonomoveas vsechny pekne oblbli.  

M

bruner 4.10.2006 4:32

Re: Teda, pane Vasicek....

myslel jste pochvalu vážně nebo ironicky?

bruner 4.10.2006 4:27

další z chybujících

hned na počátku článku autor vychází z chybné myšlenky a nutně tedy musí dojít k nesprávným závěrům. Není totiž pravdou, že by byl až tak velký rozdíl mezi hodnotami, které jednotlivci vytvářejí. Pouze je neopodstatněný rozdíl v tom, jak jsou jednotlivci za vytvořené hodnoty honorováni. Není zkresleno měřítko hodnot, ale měřítko odměn.

Vezměme si např.ředitele Sazky, ten je v práci 8 hodin a bere milion měsíčně. Naproti tomu pokladní v samošce za stejných osm hodin bere 8 tisíc. Je opravdu vytvořená hodnota tak rozdílná? Může skutečně jeden člověk vytvořit za stejnou dobu 125 x více než druhý?

Prasyr 4.10.2006 4:14

Prace je nutnou nikoli postacujici podminkou

Cela ekonomie (zvlaste pak tu, kterou vzyva pan Klaus) je mimo misu. Nekonecny rust, bohatstvi narodu, pilna prace ....

"Relativně stabilní demokracii mohou udržet pouze státy, ve kterých je většina lidí schopných efektivně pracovat a současně se o výsledky své práce s méně úspěšnými dělit."

Jo bez prace to nejde, ale jak Rusko zavre kohouty bude po demokracii.

Pokud se nepletu jste fyzik. Zkuste se podivat na ekonomii z uhlu prirodnich zakonu. zjistite zajimave souvislosti. Napriklad si vsimnete, ze prace (jak ji chape klasicky ekonom) a prace (fyzikalni velicina) neni to same.

Problem je uplne jinde. M

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 4.10.2006 2:18

Re: Re: Opatrně s tím optimismem

Mate tam smajlika, ale jak tak koukam na ten bordel u nas, mozna by to bylo nejlepsi reseni. No a jednou, za 100, 200 let se by mozna zase nechalo vytvorit neco jako samostatna Ceska republika. Tedy pokud by o to jeste v te dobe byl vazny zajem.

Borek@Exil 4.10.2006 1:25

Teda, pane Vasicek....

Takhle strucne, prehledne a presne se vyjadrit.....gratuluji. Cela "politicka ekonomie" v par vetach.  

Vilém 4.10.2006 1:23

Dělení lidí

Představa geneticky zakódovaného výdělku není podložená žádnými údaji, které by stály za řeč. Z toho také plyne, že tvrzení o rozdělení společnosti na soběstačné a nesoběstačné je založeno pouze ve fantazii poměrně simplexních jedinců, kteří nemají potřebu hledat doklady pro své představy a spokojují se s tím, co konvenuje jejich předsudkům. Ukazuje se, že v posledních letech schopnosti majetných daňových poplatníků zřejmě prudce klesají, protože k veřejným zdrojům se sápou mnohem hladověji než nesoběstační jedinci.

Tím se dostávám k nové HYPOTETICKÉ analytické kategorii - majetný parazit - takový člověk sám nic neprodukuje, vše, y čeho žije, vytvořili jiní - jeho předkové, jeho zaměstnanci, oběti jeho podvodů, pracovníci firem, které vytuneloval nebo zprivatizoval. Tento typ není geneticky, nýbrž sociálně vytvořený - jeho přímo archetypem je například jeden politik ODS, který za sebou nechal víc dluhů než kdy může sám vydělat. Tyto elementy se nevyhnutelně dostávají do subjektivní nouze, neboť jejich chtivost je neomezená, zatímco zdroje vytvořené pro tyto parazity jsou nutně omezené. Pak se vydají cestou iracionálních politik (nenamáhají se ani počítat a 100 považují za většinu z 200 např.), laciného klientelismu u stran, které jim slibují nízké daně, aby mohli neomezeně konzumovat, deregulace, aby mohli své zaměstnance neomezeně ždímat.

Tato skupina lidí bez produktivity, invence, přínosů, parazitující na ekonomickém a politickém životě ostatních, nechávající za sebou desetimilardové díry prohraných arbitráží, stamiliardové díry v bankovních bilancích, miliardy nezákonných daňových vratek a vůbec spoušť v morálních, politických a lidských vztazích, však v demokracii nikdy nemůže převládnout, proto se přes přechodné problémy není čeho obávat.

SP 4.10.2006 0:55

Re: Opatrně s tím optimismem

Pak ovsem by mohla nastoupit EU, a Cechy a Cesi, jako obvykle by se stali vyvojovou stanici noveho "nadnarodniho" statu EU, s regionalnim vedenim, bez prezidenta a s menou EURO ;-)

Lapil 4.10.2006 0:26

Opatrně s tím optimismem

Platit nebudou chudí, nemajíce z čeho, takže to ve skutečnosti přeci jen zbyde na vás. Možná to nebude zrovna milionářská dávka, ale jen drastická inflace, devalvace a vůbec. Taky by stát mohl prostě přestat fungovat, což by byl taky bezva šrumec.