20.6.2024 | Svátek má Květa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Prasyr 4.10.2006 14:48

Re: Re: Prasyre,

.... EROEI =< 1.. 

Prasyr 4.10.2006 14:47

Re: Prasyre,

O nevedomosti ... je to vzajemne. Setrvavejte v ni take. Pokud si myslite, ze EROEI  je jenom trojcenka pro investora, tak se mylite. S EROEI =< neni se muze investor stavet na hlavu.

Argument, ze "lidi neco vzdycky vymysleli" je jaksi mimo - lehce pristupnou a lacinou energii z ropy a uhli nevymysleli.

A nevim, proc bych nemohl rici, ze se Friedman myli. To ze dostal Nobelovu cenu, jeste neznamena, ze se nemuze mylit. A  nedostal ji za fyziku, ale ze ekonomii, ktera at chcete nebo nechcete je soucasti tohoto svet a ne naopak.

Dag Badman 4.10.2006 14:35

Re: jak opustit tenhle stát?

;-D;-D;-D

Pokud by existoval stát bez peněz, tak byste nemohl zkrachovat. Třeba.

A uvědomte si, že peníze jsou jenom jistým zjednodušením směnného obchodu, takže zrušení peněz vám v žádném případě nepomůže.

moebius 4.10.2006 14:31

jak opustit tenhle stát?

přemýšlím, jak opustit tenhle stát a systém, aniž bych musel emigrovat. Ani stát ani systém se mi nelíbí, nutí mě dělat něco, co nechci a nedovolí dělat, co chci. Je mi z toho nepříjemně. Např. když se chci postarat o své staré rodiče a zůstanu s nimi doma, ekonomicky zkrachuju, variantou je poslat je do domova důchodců. Obojí je nefunkční a nelíbí se mi to, přesto mě tenhle stát nutí dělat takovéhle strašná rozhodnutí.

Co mě v tomhle státě vlastně drží? Peníze. Když pracuju a někdo mě platí, musím platit daně. Pokud potřebuju služby jiných lidí a dávám jim peníze, stát na nás dohlíží. Pokud by existoval systém bez peněz, stát by nad náma stratil moc.

Dag Badman 4.10.2006 14:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Níže jsem našel pozoruhodné věty.

to je technická realizace. Těžko můžete vědět, jestli to nepotřebujete, pokud do toho do hloubky nevidíte.

Modrý pták 4.10.2006 14:30

Prasyre,

pokud hodláte setrvat v nevědomosti, tak v ní setrvejte. Je mně to naprosto lhostejné. EROEI stejně jako ROI a ROA a nevímkolik dalších ukazatelů je prima nástroj pro investora, aby si spočítal, za jakou dobu se mu jeho investice vrátí. Zkoušet aplikovat vydanou energii na cenu zboží je možná akademicky zajímavé a dovedu si představit ty elegantní modely. Ale na rovnovážnou nebo nerovnovážnou cenu to bude jedním z možných vlivů, které se projeví v nákladech. Páni, já myslel, že tyhle nákladové bludy už opravdu s Marxem definitivně skončily.

A Miltona Friedmana do takové debility vůbec nezatahujte. Ten si nic podobného od Vás nezaslouží.

Dag Badman 4.10.2006 14:29

Re: Dagu Badmane

Tak se laskavě podívejte, co jste mi vytýkal a uváděl jako naprosto pokřivený pohled: funkce, které zajišťuje státní úředník obvykle někdo dělat musí. Buď to bude někdo placený přímo státem, nebo někdo, kdo je placený firmou, kterou platí stát.

Náš spor tedy není o tom, že existují lidé, kteří málo pracují, ale o tom, že existují agendy, které nepotřebujeme a mohli bychom je tedy zrušit.

Navíc zájmy státu jsou mnohdy složitější než potřeby jednotlivce. Jednotlivec třeba nepotřebuje armádu ale policii, stát většinou potřebuje armádu, jak tady tvrdil někdo s kým jste horlivě souhlasil.

Jura Jurax 4.10.2006 14:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Níže jsem našel pozoruhodné věty.

Ale docela potřebuju STK a registrační značku - ale co nepotřebuju, je ta hora ouředničiny kolem ...

Dag Badman 4.10.2006 14:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Níže jsem našel pozoruhodné věty.

jistě, ovšem předpokládám, že ani vy nezpochybňujete tu samotnou agendu. Zpochybňujete pouze realizaci.

Mimochodem, MI by pokročilo mnohem dál v realizaci e-governmetu, kdyby jim například neházeli klacky pod nohy z MPSV. A to je jiný kolos.

Prostě: agenda chvályhodná, provedení špatné, ovšem tím se nezbavíte nutnosti zaměstnat lidi, kteří tu agendu povedou (třeba dobře, ikdyž oni se v podstatě snaží, akorát jim do toho pořád někdo leze se svými politickými zájmy)

Modrý pták 4.10.2006 14:20

Dagu Badmane

přestaňte mě zlobit :-))). "jenomže vy byste ty pracovníky u soukromníka nepovažoval za budižkničemu, narozdíl od státu". Jestliže jsou to soukromníci, tak jsou mně zcela lhostejní - pokud jejich služby nepotřebuji, tak jejich služby neplatím. Jenže já ty státní služby platit musím bez ohledu na moje přání. Ačkoli je k ničemu nepotřebuji, platit je musím. V tom je celý náš spor. Já ty náklady nesu a nečerpám žádné plnění. Na plnění od soukromníka máte nárok. Dokonce to funguje tak, že si nejprve vyberete a následně zaplatíte. V případě státní služby na to dokonce nemáte ani AUTOMATICKÝ nárok a nejprve o to musíte zažádat. Jestliže jste se službou nespokojen, tak dodavatele (narozdíl od soukromníka) vyměnit nemůžete.

Jura Jurax 4.10.2006 14:19

Re: autore pouze populistická polopravda

Jojo - jenže v sociálním "pojištění" zaplatím nuceně násobně, ba řádově víc než je ta vpravdě almužna, co dostanu zpátky ve stavebním spoření ... ;-€ ... a jako zaměstanec (nestátní) daním a "pojištěním" neuteču ....

Dag Badman 4.10.2006 14:17

Re: Re: Re: obejdem se například bez

takové úřady tam vzniknou, až budou mít co regulovat ;-P

Roy Boehm 4.10.2006 14:16

Re: Re: Re: Kto vytvára hodnoty?

Co kdybyste si to přečetl ještě jednou? Já přece nepíšu o tom, že je někdo socka čili nic. Pokud si milionář pořídí dům ze SVÝCH VYDĚLANÝCH peněz a ještě mu něco zbude, tak splňuje kritéria. Pokud si jej pořídí na hypotéku, tak prožral víc než měl a má pasívní bilanci. V dlouhodobém horizontu má ale stále šanci dostat se do plusu (což nehrozí Paroubkovi a ani dalším naším politikům). Požíračem hodnot je ten, kdo utrácí peníze, které sám nevydělal. Tedy např. každý státní úředník nebo pobírač sociálních dávek.

ok 4.10.2006 14:14

Re: Vysvětlete mně,

Bankerem myslim pracovnika v bance. Ma dejme tomu srovnatelnou kvalifikaci jako lekar, presto je jeho vydelek radove vyssi, protoze se nachazi na jinem miste ve spolecenske hierarchii (a na jinem miste v hierarchii mezilidskych vazeb). A nesouvisi to pouze s "mirou uzitecnosti" jak nas uci ekonomove. Banker (nebo treba stavar) je k penezum proste bliz nez lekar. "Prerozdelit" ve svuj prospech je pro nej mnohem snazsi nez pro lekare.

K druhemu dotazu :o) to je snad zrejme, pokud bude ve spolecnosti dejme tomu 20% obyvatelstva mimo, a budou se nachazet ve stejne lokalite jako ti bohati, oni si to bohatstvi proste vezmou, a zadna policie vam nepomuze - az vam budou 4x rocne vykradat dum, pomuze vam policie? Urcite ne. Ty spolecenske rozdily proste musi byt spolecensky unosne a zaroven motivujici. Za ryzim pravicactvim odsuzujicim ty "povalujici se v socialni siti" jsou casto pouze predsudky, neznalost reality a hlavne neznalost lidske psychologie. Ona ta socialni sit je zatracene nepohodlna a nikdo normalni se v ni "nepovaluje" dobrovolne.

Jura Jurax 4.10.2006 14:11

Re: Hodnota

Platone, jste vůl a nejste tudíž hoden svého nicku, pravíte-li že ti produktivní mají své hodnoty většinou nabyté podvodně na úkor celku.

Jsem produktivní a nemám své hodnoty nabyté podvodně na úkor celku. A obávám se, že osočil-li by mne někdo tak jako Vy - totiž že kradu - dostal by přes hubu. Vážím 120 kilo a všechno není špek. ;-€(Y)

Rik 4.10.2006 14:07

Re: Re: obejdem se například bez

Z toho vyplývá, že pokud v chudých afrických zemích tento balast zavedeme, stanou se z nich ráje. Výborná myšlenka, doporučme Somálsku ;-)

A.D. 4.10.2006 14:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Níže jsem našel pozoruhodné věty.

Ehm, možná tohle bylo úkolem MI, ale moc toho v této oblasti neudělalo a o co se pokusili, to byla spíš komplikace pro ty úřady, kde už nějaký smysluplný systém zavedli a měli rozumné zásady např. nákupu software.

Jura Jurax 4.10.2006 14:04

Re: Re: v článku je bohužel podstata naší situace

Já taky bych chtěl pobírat plat koncipienta Langera - jenže se obávám, že mi ho nikdo za koncipientování nedá. A to nikoliv primárně proto, že nejsem právník. Zamyslete se nad tím, za co toho Langera skutečně platí - zřejmě za něco, co bychom my, Vy i já, asi neuměli, kdežto on ano. Co to je, to se můžeme jenom dohadovat.

Prasyr 4.10.2006 14:03

EROEI a ekonomie ... a hodnota

Nekteri ekonomove mozna studovali pred dveste lety. To je mozne. Fyzika ale od te doby postoupila. Bohuzel dnesni ekonomove nestuduji ani tu fyziky pred dveste lety (viz Friedman ktery prohlasil, ze prirodni zakony pro ekenomii neplati - lze najit v anglictine na Internetu)

Mohu doporucit spostu cteni ale nejlepsi je samostudium. Zkuste si nagooglovat "EROEI" nebboli Energy Rerurn on Energy Invested. Pozornym studime si pak o ekonomii opravite mineni. Zadne moderni ekonomicke poucky EROEI nezmeni.

PeS 4.10.2006 14:01

Re: úředníci

Nechtel bych problem zuzovat na ucitele. Co mne osobne depta, je mnozstvi naprosto nesmyslnych postupu. Konkretni priklad: prave jsem prisel z obeda, kde jsem platil stavenkami (Gastroturky). Kdo proboha vymyslel takovou kravinu ? Nekdo ty stravenky musi tisknout, distribuovat, kolega u nas je musi objednat, evidovat, predat zamestnancum, nechat si je zaplatit. A restaurace v nich ma ulozene penize, musi je poslat, aby dostala sve penize... A vydelava vydavatel stravenek. Proc proboha state, kdyz mi chces pomoci, mi nesnizis dan o  xxx korun mesicne ? A populistickou argumentaci, ze prispevek je na jidlo a nekteri by ho pouzili jinak - nech to state na obcanech, jak s temi penezi nalozi a s odpustenim se nam do toho nes..

Ivan 4.10.2006 14:00

Re: obejdem se například bez

Zajeďte si tedy do některého z afrických rájů, kde takový balast nemají.

;-) 4.10.2006 14:00

hele Vlali, visvětlete my. Re: Re: Re: Re: Naprosto souhlasím s autorem.

jak ty poserové bez většyni mohou změňyt zákoni ? Pravopys jsem změňyl podle Vašeho vzoru, abiste rozuměl

Prasyr 4.10.2006 13:59

Re: Prasyre,

Ze ji studovali pred dveste lety je mozne. Fyzika ale od te doby postoupila. Bohuzel dnesni ekonove nestuduji ani tu fyziky pred dveste lety.

Mohu doporucit spostu cteni ale nejlepsi je samostudium. Zkuste si nagooglovar EROEI nebboli Energy Rerurn on Energy Invested. Pozornym studime si pak o ekonomii opravite mineni. Zadne moderni ekonimicke poucky EROEI nezmeni.

Ivan 4.10.2006 13:59

Re: Re: Dělení lidí

Ještě jsem neviděl zaměstnavatele (a ani o takovém neslyšel), který by zaměstnancům něco dával. Všechno, co zaměstnavatel má,  je vytvořeno prací jeho zaměstnanců. 

Jura Jurax 4.10.2006 13:55

Re: a co střední třída?

R^R^

pirat 4.10.2006 13:54

obejdem se například bez

100% pracovníků úřadů práce, cca 95% pracovníků sociálek, cca 90% pracovníků finančáků, cca 95% pacovníků ČNB, KPCP, cca 95% památkového a obdobných pseudoregulačních orgánů, Ministerstvo kultury je naprosto zbytečné, atd... naprostá většina státních zaměstnanců jsou zbytečný balast

Dag Badman 4.10.2006 13:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Níže jsem našel pozoruhodné věty.

STK potřebujete třeba k tomu, aby vás nějaký kretén nezabil na silnici s polorozpadlým vrakem, zatímco vy si jedete na kole, v ceně mnohokrát převyšující cenu toho vraku i s řidičem.

Pletete si postup - nejdřív vznikla potřeba nějakým způsobem regulovat provoz vozidel na silnici, teprve potom vznikl úřad.

Jistě, můžeme zrušit v podstatě všechny úřady, ale obávám se, že se ke kýženému (pro vás pravicovému) ráji tímto způsobem nedostaneme.

Jura Jurax 4.10.2006 13:51

Re: Re: Nedávno na to přišel i pan Profesor největší

Tak proč sám sebe (autor "Netřeba") označuje za šmelináře??

Inu proto, že je bl... pardon, alternativně inteligentní.

Jura Jurax 4.10.2006 13:48

Re: Re: Re: další z chybujících

No, ono je to asi tak - generální ředitel Sazky by práci té prodavačky v Albertu zvládl nejspíš po několikahodinovém zácviku, kdežto ta prodavačka by práci generálního ředitele Sazky s pravděpodobností hraničíčí s jistoto nezvládla.

tris 4.10.2006 13:48

Re: Re: Re: trisovi a joskovi

Ekonomové tomu rozumí trošku jinak. Ke směně (věc za věc, věc za peníze) dojde tehdy, kdy věc, kterou směňuju, považuji za nižší hodnotu než věc, kterou dostanu. Stejně tak druhá strana. Takže pro každého z nás mají různé věci různé hodnoty, některé vyšší, některé nižší, a pokud se sejdeme s člověkem, který má tyto preference obráceně, pak je pro nás výhodné směnit. Takže se dohodneme na nějakém směnném poměru (tržní ceně) - který ale může být v poměrně širokém intervalu.

Hodnota pokladu na opuštěném ostrově je nulová, pokud poklad nikdo nechce. V momentě, kdy někdo začne preferovat poklad před nějakým jiným alternativním statkem, pak už hodnota (pro něj) nulová není.

Tolik ekonomie a teorie subjektivní hodnoty :-)