29.10.2020 | Svátek má Silvie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ladovská zima

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
para 15.1.2010 11:50

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

On má ten lišák, provokatér a neúnavnej demagog v něčem i pravdu. Obsah CO2, N2O ... ve vzduchu NOx, SOx v půdě a vodě... totiž na prvý pohled vidět opravdu není a pan V.K. už se těší jak bude středem rozprav. // Zas jsem mu naletěl.//

jarda 15.1.2010 12:37

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

ničí planetu slon, který vylamuje stromy a žere větve celé dny a šlape po trávě nebo bakterie, které potom mrtvého slona rozkládají a ničí až z něj nic nezbyde nebo ničí planetu sopky, které vyvrhují daleko více plynů a radioaktivity než všechno ostatní dohromady včetně člověka? Co je to vlastně ničení planety?

pepin 15.1.2010 11:55

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

Když ty Zimo nemáš ani ten plaveckej a to tě hrozně žere. Změň si aspoň jméno, takhle vypadáš jako popírač GW, to tě do té nové církve nevezmou .....

Glosator 15.1.2010 12:47

Re: "Nevidím ničení planety člověkem" V. Klaus president (42 diplomů + plavecký odznak )

Jde o to, že sám pojem "ničení planety" je LIDSKÝM VÝMYSLEM. Nezávisle na mínění lidí se nedá ani definovat. Např. u nás většina lidí považuje za "přírodu" kulturní krajinu, které nemá nic společného s Hercynským lesem, známým z antiky. Naše lesy jsou v podstatě plantážemi pro pěstování dřeva.

Mirek Šejna 15.1.2010 11:52

milej BuBu

Vy jste opravdu vzorem ignorantského exota. Dokonce i místní klimaskeptik-extrémista Kremlík tvrdí, že globální oteplování je realita. Kremlík pouze pochybuje o tom, že je to způsobeno člověkem. Podobný názor má dokonce i Klaus. Ovšem BuBu nepochopil učení velkého hradního klimatologa a je přesvědčen, že když globální oteplování nezpůsobil člověk, ta to globální oteplování vlastně nemůže ani existovat a je to podvod.

jarda 15.1.2010 12:40

Re: milej BuBu

mirku, práívě že dnes už není jisté ani to oteplování, díky "vědcům" kalibru IPCC se můžeme spolehnout jen na vlastní pozorování a to mi říká, že se otepluje, hlavně na jaře/ tedy na jižní polokouli na podzim, takže je otázka, zda-li je to globální/..

BuBu 15.1.2010 17:39

Re: milej BuBu

Vy Vole . . . nejprv se naučte číst - a pak kritizujte !!! Nic z toho, co plácáte . . . a dáváte mi do úst . . . . jsem neřekl !!!

Jste klasický, demagogický sociál-bolševik ! A to o Vás - zde na NP - tvrdím už léta !!!

tosz 15.1.2010 12:53

Re: Vážení tlachající . . .

Krátce a výstižně. Není co dodat.

mirek 15.1.2010 13:21

Re: Vážení tlachající . . .

je to stejná blbost, jako pandemie prasečí chřipky - hrajou s námi betla a my jim to žereme

Chris Kelvin 15.1.2010 10:41

Teorie globálního ochlazovaní...

...byla v sedmdesátých létech zcela ojedinělá. Ale protože tehdy asi byli v módě mamuti a doba ledová, tak se toho chytl neodborný tisk a tím  tato ojedinělá teorie získala zcela nezaslouženou popularitu.

Jinak samozřejmě už v té době převládaly názory o postupném globálním oteplení vlivem produkce skleníkových plynů, i když tenkrát to ještě bylo tlumeno aerosoly síry, které mají opačný efekt.

Jinak u těch malých dob ledových, klimatickým optim, zeleného Grónska a podobných jevů je třeba velmi pečlivě rozlišovat jevy globální a jevy lokální, dané změnami proudění atmosférických, ale hlavně mořských proudů. Jestli opravdu bylo Grónsko zelené, začal bych spíše tady.

Mard 15.1.2010 10:48

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Houbelec. Asi jste nějaké mládě, které tehdy ještě nebylo. V 70-tých letech byla teorie příchodu doby ledové velmi populární, také se natočilo několik velkofilmů, které z této teorie vychází. A většina klimatologů v té době byla o tomto faktu pevně přesvědčena, stejně jako dnes věří stejně pevně, pravému opaku.

Petr 15.1.2010 11:03

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Má pravdu, viz třeba:

http://www.skepticalscience.com/ice-age-predictions-in-1970s.htm

Všimněte si, že vy argumentujete velkofilmy (kterými?), autor v článku časopisem Newsweek a dalším bulvárem. Většina vědeckých prací předpovídala oteplování.

Mard 15.1.2010 11:09

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Tak nevím co tvrdíte - zda že já mám pravdu nebo ne. Pokud se domníváte že se mílým, tak se podívejte na váš odkaz a zkuste si přeložit větu: "Scientific studies in the 1970's re global cooling".

Petr 15.1.2010 12:15

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

aha... tak problém bude s angličtinou. To je nadpis sekce. Ta stránka říká, že mnohem víc vědeckých prací předpovídalo oteplování, pokud bude koncentrace CO2 růst a doba ledová byla převážně v bulvárních časopisech.

Jenda 15.1.2010 11:18

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Dost mozna v soucasne dobe vetsina praci predpovida, ze to oteplovani bude mirne, clovekem neovlivnene a neovlivnitelne a pro lidstvo prinosne. Mozna. Ovsem je jim to houby platne.

Chris Kelvin 15.1.2010 11:28

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Houbelec? Houbelec Mard.....? Těší mě, Chris. Cris Kelvin :-)

Mládě určitě zdaleka nejsem, milý Marde. A na svých tvrzeních si více něžli trvám. Dal bych Vám tu odkaz, ale zdroj, ze kterého to mám, je pouze pro předplatitele.

A argumentovat velkofilmy.... to je komické. Kdy se vynoří Godzila, co Vy na to.....? :-)))

para 15.1.2010 11:37

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Naopak houbelec Marde. Když už nečteš alespon poslouchej: Vstupte (11. 4. 2008, ČRo Leonardo)

para 15.1.2010 10:57

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Každému kdo má v hlavě "zelené Gronsko" jako byt krátkodobý ráj zemědělců... doporučuji si v Googlu najet na Mapy ... a zacestovat si Gronskem. V místech osad se někde dostane až na rozlišení 20m/3cm obrazovky a tak tam může uvidět místy i postavu či dokonce dráty el. vedení. Jinak je to ale jen jeden ohlazený balvan od ledovců a větší či menší kameny kamaž oko dohlédne - pokud to tedy není tedy voda a led. Půda v našem pojetí tam rozhodně nikdy nebyla protože prostě neměla čas kdy vzniknout. Tou zelení je zpravidla tráva, lišejníky a max přízenmí keře. Strom jsem tam nikde neuviděl ani uměle pěstovaný.

Mard 15.1.2010 11:02

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Pane, strčte si koupenou pažitku do mrazáku a po dvou letech se jí vyndejte a nechte dva měsíce venku. Uvidíte v kelímku jen suchou půdu. A teď si zkuste představit, jaké by to bylo, kdyby jste tu pažitku (nebo třeba strom) měl v mrazáku několik set let. Dle kronik z tehdejší doby se v Gronsku normálně živili Vikingové pěstováním obilí.

Petr 15.1.2010 11:06

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

oni tam pěstovali obilí, protože byli zemědělci a to tam přinesli... Vikingové v Grónsku odmítali lovit ryby například, zřejmě z nějakých kulturních předsudků.

Jinak ani dnes není problém tam pěstovat zeleninu, chovají se ovce, krávy... rozdíl je, že dnes se dají potraviny levně dovézt a vyvézt třeba ty ryby.

V. Novák 15.1.2010 12:15

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Byli zemědělci a nějakou dobu se tím živili, protože ŠLO se v Grónsku zemědělstvím uživit.

A pak se ochladilo, zemědělstvím se už NEDALO uživit - a tak postupně zemědělství i osídlení zaniklo. Ne proto, že by bylo snadné dovézt náhradu - tenkrát šlo o život. Ale klima si duplo - a i takový tvrďák jako viking musel kapitulovat.

A pak se zase začalo oteplovat, i když furt ještě teploty z doby Eirika Rudého nemáme.

A o tom se bavíme.

Petr 15.1.2010 12:41

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

těch důvodů proč pochcípali bylo víc - konflikty s Inuity, stále menší frekvence spojení s mateřskou zemí, nakonec to byla jedna loď za několik let a to ne proto, že by přes kry nemohla proplout.

Všimněte si, že Inuité tam přežili.

Pokud byste chtěl provozovat to co oni, tak není problém. Akorát dneska to nikdo nebude dělat, když si může koupit letenku na Havaj, nebo v Grónsku jednoduše chytat ryby namísto pěstování obilí ve velkém (zelenina se tam pěstuje, ovce chovají už dávno). Nemáte důkaz, že v Erikově době bylo tepleji.

Historik 15.1.2010 13:34

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Eskymáci byli lovci, nezávislí na zemědělství.

Vikingové jim podlehli poté, co byla jejich komunita v důsledku nedostatku potravin už oslabena. Jde o to, že kolem roku 1000 se MOHLI zemědělstvím uživit a roku 1400 se NEMOHLI zemědělstvím uživit, protože se klima ochladilo. Ani dnes by se JEJICH zemědělstvím nedokázali v Gronsku uživit. 

Proč nechytali ryby nevím, ale se zmíněným problémem to nesouvisí. Zemědělství je zmiňováno v souvislosti s klimatem, jako jeho indikátor.

Petr 15.1.2010 14:23

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Říká se Inuité. Že lovili vím.

Kolem roku 1000 Vikingové obchodovali s mateřskou zemí např., dostávali železo a další nesmírně důležité věci. Kolem roku 1400 z toho neměli nic.

Proč by se dnes nedalo zemědělstvím v Grónsku uživit, pokud byste chtěl žít tak primitivně? Pěstuje se píce pro dobytek a ovce a zelenina, proč by nevyrostlo obilí?

Zemědělství ještě nemusí indikovat nic, dnes se to prostě a jednoduše nevyplatí protože se dají dělat produktivnější věci.

para 15.1.2010 11:42

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

To by v tom Gronsku alespon tu půdu právě museli mít. Živili se pastevectvím a odmítli se živit jak Inuité i lovem tulenů... a právě také proto nepřežili. Jeli to jinak uvedte zde tu kroniku.

Mirek Šejna 15.1.2010 12:01

paro

Na pobřeží Gróska půda je. Je tam i bujný travní porost. Teploty na jihu Grónska v létě dosahují +15°až +20°C. Posledních 14 dní bylo na jižním pobřeží Grónska, ale i v jejich hlavním městě Nuuk na leden neobvyklých +4 až +8°C. Letošní zima je totiž poněkud nezvyklá a o co víc je zima v Evropě a USA, o to je tepleji v Kanadě, Gronsku a na Sibiři. V kanadském Vancouveru (dějiště zimních OH) mají letos velice mírnou zimu a denní teploty tam jsou okolo +8°C.

para 15.1.2010 12:21

Re: paro

No já se tam asi budu muset zajet podívat - rád bych. Neviděl jsem tu půdu ani v záběrech karmer cestovatelů ani na snímcích z družic. Pokud ale nazveme půdou i štěrkopiskovou zem vzniklou nánosem říček a drcením skal... - nikoli biochemickou přeměnou -  pak tam půda asi rozhodně je. Také bychom analogicky mohli říci že půda je na hřebenech krkonoš v místech kde už ani ta kleč neroste a měli bychom v tomto ohledu pravdu. Tam kde se pravidelně pohyboval ledovec sem a tam tak tam nutně vše co nebylo pevně srostlé se skálou jeho pohyb odnesl a donedávna //10tis let zpět//bylo masivně zaledněné úplně celé Gronsko. Jihozápadní pobřeží ale opravdu má podmínky relativně nejlepší.

Tokamak 15.1.2010 12:56

Re: paro

Jen k tomu Vancouveru, mám pocit, že mírné zimy tam jsou pravidlem, docela bych si tipl, že průměrné lednové teploty tam jsou vyšší než v Praze

Mirek Šejna 15.1.2010 13:05

Tokamaku

máte pravdu, že zima je tam mírnější, než v Praze. Ale okolo +8°C tam zas tak často v zimě není.

tss 15.1.2010 11:07

Re: Teorie globálního ochlazovaní...

Google má satelitní mapy Grónska z doby vikingů ? :-)