31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ladovská zima

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
krmič 16.1.2010 13:59

Re: S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

V církevním kalendáři je 20. ledna sv. Fabián a Šebestián, ne že by nebyl.

krmič 16.1.2010 13:56

Re: Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

Step ale opravdu není poušť.

A jak se tak dívám na průměrné srážky u nás, většinou je to nad 500 mm a ne jen v horách. Největší sucho (pod 500 mm) je v Praze.

I.Laengsfeld 15.1.2010 23:27

Re: Vždyť tu máme jen klasickou českou zimu,sněžilo všehovšudy tři dny a to je leden...

Zadna "klasicka ceska zima" neexistuje. A nikdy neexistovala.

Na horach mozna - ne universalne (pripomenme napr. vanocni pozar suche travy a lesa v Krkonosich roku 1924 na Kotli) v nizine ne. Kolik zminek o snehu je ve starych povestech ceskych, ve zpravach o husitskych valkach apod. Nula (?) Pozdeji (tricetileta valka a 17/18/19 stoleti) uz ano, to bylo chladneji

kvetla 15.1.2010 23:20

Vždyť tu máme jen klasickou českou zimu,sněžilo všehovšudy tři dny a to je leden...

Proč asi naši předkové ten měsíc takhle nazvali ?  Hledejme spíš problém v tom,že bolševik zrušil domovníky jako ctihodnou a potřebnou profesi a majitelům se schůdnost chodníků zajišťovat zajídalo.Tudíž tuto svým způsobem vazalskou povinnost ze zákona vypustili,aniž by naši moudří domysleli,kdeže se vezme nahonem úklidová technika a kde na ní nahonem vzít.....Ostatně, škoda slov,jen další z polovičatých a nedomyšlených zákonných novel.

Talián 15.1.2010 23:00

Re: Mně už to globální oteplování hrozně se.re!

Moc bymě zajímalo, k čemu by došli "vědci" kdyby vypočítali přírůstek skleníkových plynů v atmosféře v důsledku spalování výbušnin a třaskavin ve světovém měřítku. Produkce trhavin, střeliva a podobně je známa a kolik čeho se vyprodukuje spálením jednoho kg černého střelného prachu, nebo korditu dokáže spočítat i podprůměrný chemik. Kolik asi skleníkových plynů vyprodukuje chudá Afrika při kmenových válkách? Asi bychom se divili. Což začít z tohoto konce.

Nytra 15.1.2010 22:32

Globální oteplování

Není úplně pravda že by se všude psalo jen o oteplování,  na české Necyklopedii se s tím vážně zabývají viz: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Necykloverzita:V%C3%BDzkum/GO

Ostatně jsem tento článek napsal. Sem by to nevešlo.

I.Laengsfeld 15.1.2010 21:51

Re: Uklid snehu & dodatek

Jeste k tomu uklidu. Roku 1941 to mela tedy na starosti zidovska obec... roku 1970 bolsevik jeste dokazal (ne moc uspesne) pracujici donutit k uklidu chodniku, roku 2010 se ve meste brodime tyden po kalamite v huste prosolene brecce. Pred barakem na venkove mam jisteze uklizeno, v Karline, kde pracuji, ale lopatu nikdo nezvedne. Zide nejsou, Cikany neni videt (to spis jsem potkal na sidlisti brigadu rusky mluvicich lidi s lopatami) zamestnance mistnich cetnych uradu, skol apod. taky ne (pri takovehle praci). Ani ja neodhazuji tu brecku, prestoze jsem byl pred 30 lety, jako mlady, silny a ochotny, jmenovan do krizoveho stabu naseho pracoviste pro pripad snehove kalamity, davno zapomenuta to funkce :-)))

Hadí oči 15.1.2010 21:41

Re: Ještě k Fabiánské zimě.

Nestudoval jsem žádné kalendáře ani pranostikony. Vycházel jsem z toho, co mi kdysi řekla moje babička. Možná už to s těmi daty a jmény svatých popletla, možná jsem to popletl já.

Nicméně téma nebylo o kalendáři a jménech, ale o tom, že přichází tři vlny mrazů a to přibližně v termínech, jak jsem psal a je úplně jedno, jak si ty vlny pojmenujeme.

I.Laengsfeld 15.1.2010 21:39

Uklid snehu

Jak ten cas bezi... sleduji pocasi dost pozorne uz mnoha desetileti. Roku 1969/70 jsem prijel do Prahy na studia, velmi dobre si pamatuji tehdejsi snehovy "sok" v Praze

25. listopadu, naopak malo snehu na horach ten rok az do konce ledna - a teprve potom velke privaly snehu na horach

i v podhuri, vrcholici 6. brezna 1970. Myslim, ze zimy 80 let mnozstvim snehu ve vychodni casti Prahy (tu mam lepe "v oku" a je tam typicky snehu min, nez na jih a zapad od Prahy) letosku nemohou uz konkurovat. Zimy 50 let nepamatuji presne a zimu 1941, kdy magistrat zmobilizoval prazske Zidovstvo k uklidu (kalamity pozdejsich valecnych let uz nebyly tak vyrazne a taky Zidu na uklizeni uz bylo min) jisteze taky ne.

I tak asi plati ze 1941, 1969/70 a 2010 jsou asi snehove nejbohatsi zimy posledniho stoleti :-) na vychod od Prahy

a v Polabi to plati skoro urcite

Breeder 15.1.2010 21:22

Re: Vydržte tak do roku cca 2015,

Pane para, hluboce před Vámi smekám. Vy jste skutečně renesanční vzdělanec a zdá se, alespoň dle Vašich příspěvků, že žádná oblast lidského poznání Vás neminula. Vy jste opravdu schopen diskutovat na jakékoli téma, počínající astronomií, ekologií, klimatologií až po společenské vědy. Věřte mi, já opravdu stojím v němém úžasu, jaká že to bytost obohacuje nevědomost lidu obecného. Gratuluji !!!!!!!!!!!!! 

Jelínková 15.1.2010 20:22

Re: Oteplovaci uz sase vykladaji svoje bludy?

ÁNO,TEORIE JE ŠEDÁ A STROM ŽIVOTA ZELENÝ,Už se těším,jak budou všichni předpovídat suché léto,a na Medarda zaprší a bude to ...a ch... a ch...a chč...!

Jelínková 15.1.2010 20:18

Zrochu sněhu

Kdo je slušný občan a má trochu času a zdravé ruce jde uklidit sníh okolo svěho bydlení,PROTOŽË TÍM USNADŇUJE ŽIVOT OSTATNÍM.TROCHA FYSICKÉ PRÁCE JE LEPŠÍ NEŽ BĚHÁNÍ FITNES.Bohužel dnes ti  mladí akorát křičí,že nikdo neuklízí míasto aby uklidili a potom napsali důrazný dopis na obvod svému volenému delegátu .

Jenda 15.1.2010 20:15

Re: co zanecháme potomkům

Tohle bych nesvadel na programatory. Ti pravdepodobne pouze splnili zadani. Nejspis je to jen ukazka pravidla Garbage in, garbage out.

Tedy blbe zadani, blbe vysledky.

Jenda 15.1.2010 20:07

Re: "Kolika divizemji disponuje papež?" (c) J. V. Stalin

Ano a dost časti i mentálně opožděně. Jako třeba v případě toho DDT...

Wlasta 15.1.2010 19:53

Re: Mně už to globální oteplování hrozně se.re!

to nemůže pamatovat - nebyl na světě

honzak 15.1.2010 19:43

Re: Ladovská zima

Bohajeho, ty jsi totální blb! Strč si kytku do huby a běž demonstrovat proti válce ve Vietnamu, ty zastydlej hipísáku!

honzak 15.1.2010 19:41

Re: Vydržte tak do roku cca 2015,

běž radši házet sníh a sekat led! Alespoň k něčemu budeš dobrej.

honzak 15.1.2010 19:39

Re: Oteplovaci uz sase vykladaji svoje bludy?

proroctví slepého mládence....

honzak 15.1.2010 19:38

Re: Mně už to globální oteplování hrozně se.re!

co to zase kafráš? Bydlím zde 30 let a moc dobře si pamatuju, že začátkem 80 let byly přesně takové zimy.  Každý den házení sněhu, o víkendu sundavání ze střechy. Taky povodně z rychlého tání, v Srbsku na domečku přívozu jsou kóty a data!

para 15.1.2010 19:32

Re: Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

A já čím to, že se sem dostává tu a tam jak Saharský písek tak Ukrajinský prach... Nebude to časem vedle poryvů větru stále pravidelněji taky v důsledku podobné úrodností?

para 15.1.2010 19:25

Re: "Kolika divizemji disponuje papež?" (c) J. V. Stalin

Mám jen právš tu představu - čísla neznám. Kolkkrát se bohužel stane, že limit na imise se stanovuje opožděně, přistoupením k úmluvě .... viz freony a DDT... Umím si představit, že obranu před uzavřením rozjeté výroby kde jde o miliardové investice si investor bude snažit ochránit ekvivalentně. Uhelně energetická loby může být zrovna tak příkaldem jako farmaceutický a chemický průmysl. V tomto je asi nejvíc bit jaderně energetický sektor kde platí neúměrně přísnější pravidla jak jinde.

para 15.1.2010 19:15

Re: Vydržte tak do roku cca 2015,

Ten dopad hrozí průběžně prakticky denodenně. I když už je lecos známo tak není funkční žádná metoda jak včas odhalit i několikakilometrový balvan co k se k nám řítí od Sluce - odtud se může k Zemi dostat prakticky nepozorovaně. Museli bychom vypustit systém dalekohledů do vzdálenějších koutů Sluneční soustavy a to se stane sotva když už ani na údržbu Hubbla nejsou peníze. Máme přece krizi tak se musí šetřit i na vědě, včasném vědění...

Jen by mě zajímalo zdali se richard postavil na své nožičky jen za své, bez využití sociálního školního, zdravotního, bezpečnostního... systému, a nikdy ho nikdo na žádném subvencovaném kolotoči nesvezl a taky jak se bez soukromých subvencí stará o své potomstvo.

para 15.1.2010 19:02

Re: Oteplovaci uz sase vykladaji svoje bludy?

No bych takto vůbec netvrdil. U nás v průměru asi přibude srážek v zimě a asi ubude v létě - celkově se srážková bilance asi moc nezmění. S nárůstem teplot by pro produkci potravin bylo dobré kdyby nepřibylo těch letních přívalových a ty zimní snadno nestekly. Na každý stupen nárůstu průměrné teploty nám ale pravděpodobně bude chybět 100mm srážek což při 500mm ročního průměru v nížinách bude znamenat tendenci k suchu. Tuto zimu se se vsákáváním zatím přírodě u nás daří. V jiných regionech / kontinentech to ale může být docela jinak a jsem také zvědav jak. Všeobesně bude vláhy ve vzdušných masách více a tak asi spíše natropí i nějakou neplechu.  Mášli i.h. rád tornáda a přívalové deště - třeba se jich dočkáš častěji i v Čechách podobně jako ted přívalového sněžení.

Han 15.1.2010 18:56

Re: S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

Fabián už není ani v církevním kalendáři, to je pravda.

Z. Vašků uvádí pranostiku: Fabiánské zimy, se i cikán bojí.

para 15.1.2010 18:51

Re: Mně už to globální oteplování hrozně se.re!

Já taky ještě odhazuju ale dělám to po chvilkách a když novej nepřibývá tak jsou pokroky docela vidět. Mám za to, že takovéhle neobvyklé změny cirkulace atmosféry budou časem přibývat. Tak na druhou stranu nám přinesou i víc zajímavých situací. Snad to nějak ustojíme.

para 15.1.2010 18:46

Re: Ladovská zima

Jsem pro humor- bez toho to vidím úplně beznadějně - ale pokroku v odsíření u nás je v reálu pokles imisí jen na čtvrtinu, ty dusíkaté naopak rostou... Proti totalitní době sice pěkné ale svět je mezi tím jinde - hlavně ten rozvojový..... Včera zde Lapin uvedl, že jsme v situaci kdy během 200 let se atmosféta obohatí o 2000GtC. To jeho přirovnání k impaktu jež vyhhubil dinosaury ale nikoho moc asi nevzalo - bohužel.

Zimu máme ale skutečně jak malovanou.

Jurajda 15.1.2010 18:36

Mně už to globální oteplování hrozně se.re!

Už mám plný zuby toho jak lopatou odhazuju sníh!

Jurajda 15.1.2010 18:33

Re: Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

ani ho nemusej sejt.

BuBu 15.1.2010 17:39

Re: milej BuBu

Vy Vole . . . nejprv se naučte číst - a pak kritizujte !!! Nic z toho, co plácáte . . . a dáváte mi do úst . . . . jsem neřekl !!!

Jste klasický, demagogický sociál-bolševik ! A to o Vás - zde na NP - tvrdím už léta !!!

Aniryba 15.1.2010 17:38

To jsou ale věci.

http://www.kusi.com/weather/colemanscorner/81559212.html