20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ladovská zima

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 15.1.2010 20:15

Re: co zanecháme potomkům

Tohle bych nesvadel na programatory. Ti pravdepodobne pouze splnili zadani. Nejspis je to jen ukazka pravidla Garbage in, garbage out.

Tedy blbe zadani, blbe vysledky.

J. Ryba 15.1.2010 13:50

Re: Doba od Lady pokročila - svět se změnil - chcem to vůbec slyšet?

Jinými slovy říkáte, že před 100 lety bylo v ovzduší jen 0,024% obj. CO2 oproti nynějším 0,033% obj. Můžete to nějak doložit?

exulant 15.1.2010 0:32

Ladovy obrazky

A co takhle Brueghelovy obrazky Holandanu (nebo Flamu) jak se tam u  nich klouzou po lede.

Hadí oči 15.1.2010 0:23

Ony ty Ladovy obrázky

jsou spíš ze dnů kolem tří králů, tedy začátek ledna. Což odpovídá nejen současnému, ale i dlouhodobému klimatu. Vždyť každý z nás, kdo už něco pamatuje a kdo se zamyslí, tak si vzpomene, že prakticky veškeré ty kalamitní situace za posledních třicet-čtyřicet let nastaly až kolem Silvestra nebo krátce po Novém roce.

Ne nadarmo naši předkové věděli, že přicházejí tři ledové vlny:  1)  tříkrálová - počátek roku       2) hromniční - počátek února        3) fabiánská - přelom února a března. Fabiánská proto, že kdysi v těchto dnech slavil  svátek Fabián, dnes už dávno vytlačený "novočeskými" jmény.

Tato fabiánská zima byla velmi obávaná, protože příroda, domácí dobytek i lidé již byli zimou buď zesláblí, nebo někdy docházely zásoby a muselo se šetřit. Lidé znalí problematiky jistě potvrdí, že doslova hrůzu z této "ledové vlny" měli naši (tehdy) kočovní spoluobčané ze specifického etnika.

Han 15.1.2010 9:28

S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

Sv. Fabián (20 ledna) , takže ne konec února. Jinak je pravda, že fabiánská zima byla velmi obávaná, trvala asi do konce ledna a byl to vrchol zimy.

    Doporučuji v článku zmíněného autora Z. Vašků : Velký pranostikon.

krmič 15.1.2010 14:17

Re: S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

Jak je to s tím Fabiánem, to nevím. Ale chtěl bych připomenout, že spousta jmen světců se v různých dobách posuvala na nejrůznější místa v kalendáři. A že i dnes se to v různých kalendářích velice liší - například náš občanský - český církevní - římský církevní. V každém je něco jiného. Kromě toho na každý den připadá v církevních kalendářích velký počet různých světců a mnozí mají stejná jména. Vůbec nejvíc je myslím různých Janů. Ale pro zajímavost, taky existuje několik Saturninů.

Jinak, já jsem opravdu vždycky slýchával, že cikáni se nejvíc báli únorové zimy.

Han 15.1.2010 18:56

Re: S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

Fabián už není ani v církevním kalendáři, to je pravda.

Z. Vašků uvádí pranostiku: Fabiánské zimy, se i cikán bojí.

Hadí oči 15.1.2010 21:41

Re: Ještě k Fabiánské zimě.

Nestudoval jsem žádné kalendáře ani pranostikony. Vycházel jsem z toho, co mi kdysi řekla moje babička. Možná už to s těmi daty a jmény svatých popletla, možná jsem to popletl já.

Nicméně téma nebylo o kalendáři a jménech, ale o tom, že přichází tři vlny mrazů a to přibližně v termínech, jak jsem psal a je úplně jedno, jak si ty vlny pojmenujeme.

krmič 16.1.2010 13:59

Re: S Fabiánskou zimou jste vedle jak ta jedle.

V církevním kalendáři je 20. ledna sv. Fabián a Šebestián, ne že by nebyl.