27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo má zájem na reinterpretaci druhé světové války

Sedmdesáté páté výročí konce druhé světové války – byť zastíněné koronavirovou epidemií – se stalo daleko větším tématem veřejné diskuse, než tomu bylo při všech předcházejících kulatých výročích konce války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Moravcová 3.6.2020 11:39

Pokud jste za komunistů žila, tak jste s nimi spolupracovala. Jinak to prostě nešlo. Do Macochy ani pod vlak jste evidentně neskočila a emigrovat jsme prostě všichni nemohli.

P. Manda 3.6.2020 11:40

ne,ne to je problém lidí jako vy . Co mají oltářík s bustou stalina.

J. Pavelka 3.6.2020 10:49

no Jo, ale do války jsme za komunistů netáhli....Jak by to vypadalo, je těžko představitelné...

J. Vintr 3.6.2020 11:16

Jen díky Američanům si Rusi na nic netroufli. Jinak by byla celá Evropa součástí "tábora míru a socialismu".

J. Jurax 3.6.2020 11:37

No, vzhledem k existenci jaderných zbraní by taky možná Evropa moc nebyla. Resp. vypadala by převážně jako uzavřená oblast kolem Černobylu.

J. Šebek 3.6.2020 11:40

Anebo obráceně. Díky Rusům se Američani drželi zpátky. To držení se na uzdě bylo oboustranné. Díky bohu že si obě strany uchovaly pud sebezáchovy. Mám oprávněnou obavu, že ten pud sebezáchovy v dnešním světě ubývá a nabývají vrch síly které by si apokalypsu rády znovu zkusily.

T. Kočí 3.6.2020 16:35

VUML?

J. Jurax 3.6.2020 10:51

Paní Rybnická, Vám s prominutím kape na karbid. Máte snad za to, že občané Československa neváhali zuřívě bojovat za Husáka a KSČ i za cenu totálního hospodářského a morálního, ostatně i věcného zničení vlastní země v rozvalinách Prahy bis zum bitteren Ende?

Ovšem že Vám článek neleze pod nos chápu.

M. Varadinková 3.6.2020 12:00

Lžete, paní Rybnická, jen se Vám od huby práší!

Buď jste tady vůbec nežila, nebo jste tady žila uprostřed nějaké tvrdé stalinistické bubliny, zcela oddělené od obyčejných lidí.

Protože není pravda, že se komunistická vláda těšila "mimořádné masové podpoře obyvatelstva". Pravý opak je pravdou! Komunistické vlády měli lidi plné zuby!

Tendenční a nezdravá a prolhaná jste Vy!

V. Kučer 3.6.2020 20:31

Předchozí režim dosadila k moci sovětská vojenská intervence a to stačilo k jeho neoblíbenosti mezi obyvatelstvem.

F. De Winter 3.6.2020 10:32

Přesně!

R. John 3.6.2020 9:30

Ten Hitler byl učenlivej... von se podíval na východ, na jednoho socialistu, internacionálního..a založil socialismus dělnický národní.... a koukal dál na východ... a co uviděl ? "Osvobozování" Polska Tuchačevským , po letech "osvobození "Finska"... dokonce dvakrát... Besarabii...Litva Estonsko a Lotyšsko také Stalin "osvobodil"... a to se Hitlerovi líbilo... ten "osvobozovací boj"..a koukal dál na východ... to probíhaly čistky v RA... věšeli se maršálové a i nižší hodnosti... to se Hitlerovi také líbilo, tak udělal krátkej proces s SA.. "krásná" čistka ...kdo měl štěstí, skončil v Dachau, nebo na východě v Gulagu...také "vymoženost " socialistů..i proti židům se Hitler poučil na východě....viz dvacátá léta ...Polsko-Ukrajina ...a ve velkém finále se ti dva rozhodli, že se "osvobodí" navzájem, když si strategicky společně obsadili Polsko... aby se dostali na dotyk.. a to je celé...Stalin vyhrál a kam rusobolševik vstoupil, zavládla krutovláda po bolševicku... tedy, mučení, vraždění, kradení ve velkém..koncentráky se zostřeným režimem v koncentráku zvaném socialistická soustava.... Němci se poučili a jsou kde jsou,Rusové jsou nepoučitelný doposud... a jsou kde jsou...

P. Victorin 3.6.2020 9:35

Pane Johne - BRAVO!

PS Interpretaci WWII. a Pražského povstání bych raději četl od Vás, než od prof. Ing. Václava Klause, CSc., dr. h. c. mult. a jeho fábula... Čestné slovo!

R. John 3.6.2020 9:55

Dík.... někdy se k tomu můžeme vrátit a pokecat.... dnes již musím "pa".... až později večer zase zde... ještě jdu poškádlit Vobra na úvodník a potom padám....:-)

J. Jurax 3.6.2020 11:02

Technická - noc dlouhých nožů byla v noci z 29. na 30. června 1934. Stalinské procesy začaly v lednu 1935 a specielně ten s maršály byl až v létě 1937.

Takže Vámi uváděný směr inspirace je chybný, skutečnost byla právě opačná. Tedy pokud zde nějaká inspirace byla.

V. Petr 3.6.2020 12:43

Motáte páté před deváté, časově to vůbec nesedí! Hitler mohl roku 1934 např. těžko napodobovat procesy z let 1936-1938 a ta čistka měla úplně jiný charakter. V podstatě byla Hitlerovi částečně vnucena armádou a Hindenburgem...

J. Hanzal 3.6.2020 9:28

Dějiny se vždy dají s odstupem času vykládat různě. Tak například Napoleon Bonaparte, dnes líčen jako skvělý vojevůdce a vojenský stratég, což nepochybně byl, ovšem kolik zemí, hlavně těch, jenž napadl, by ho takto označilo v jeho době.

Nebo klidně zabrousím do našich končin Jan žižka z Trocnova a jeho husité-táborité, vypalování, vrždění, ničení a to, prosím, na vlastním obyvatelstvu.

A teď mně kamanujte.

R. John 3.6.2020 9:34

Už jsem chtěl hodit.... ale rozbil bych si monitor... :-) Bonaparte nejen že byl skvělý vojevůdce....ale zapsal se do dějin né bojem, jak se zdá na první pohled.... ale obrovskou prací na "Cod de Civil".... tedy první "Občanský zákoník".... to je jeho velká zásluha...

J. Zima 3.6.2020 9:39

Ne jen to. Napoleon byl velkým podporovatelem vědy. Ne náhodou velký počet známých francouzských matematiků, fyziků a dalších vědců žil za jeho éry.

R. John 3.6.2020 9:46

Ano... máte pravdu...Francouzká Akademie věd... "Akademická palma"... a Polytechnický institut...on byl vzděláním dělostřelecký důstojník... s matematikou si "tykal"..

J. Hanzal 3.6.2020 9:54

Pánové, pánové reagujete na úplně něco jiného než je v článku. Ten je o válčení. To bychom mohli klidně říci, že Hitler přispěl k tomu, že člověk stál na Měsíci.

R. John 3.6.2020 10:04

Máte pravdu.... ale v souvislosti je to pravda..a i ten bolševik se díky hitlerovskejm odborníkům dostal do kosmu... jsou paměti něm. inženýrů, kteří v rusobolševistánu několik let vyvíjeli rakety... někteří, jako zajatci, někteří na kontrakt, takové donucení, ale za slušný plat...na Sloveckých ostrovech... jedno z mnoha míst raketového vývoje...

T. Kočí 3.6.2020 10:28

Když, tak Soloveckých- pěkné místo!

J. Jurax 3.6.2020 11:31

A ovšem Hitler má taky nezanedbatelnou, byť jistě původně nezamýšlenou zásluhu na vzniku evropských sovětských satelitů. A taky se zasloužil o vznik Izraele; ten by nejspíš bez holocaustu taky nevznikl, neboť Britové ovládající Palestinu byli tradičně a pragmaticky proarabští. Dokonce i Stalin má zásluhu - dovolil nám dokonce, i když krátce, Izrael podporovat.

A Japonci a následně USA požadavkem na zapojení SSSR do války proti Japonsku se zasloužili o vznik KLDR.

To jsou paradoxy, pane Vaněk ...

S. Pavuk 3.6.2020 10:09

Doporučujem spustiť sa na zem. Z občianskeho zákonníka Napoleon nenapísal ani vetu. Inicioval ho, lebo to podporilo jeho vládu. Eliminovalo to vplyv starej šlachty, ktorá bola proti nemu v opozícii.

V. Petr 3.6.2020 13:27

Přečtěte si historické romány V. Vondrušky neno třeba Angelika, markýza andělů. V podstatě se tam dočtete, že v evropských válkách (ne ve válkách s muslimy) nebyl pro běžné obyvatele moc velký rozdíl mezi vlastní a cizí armádou... Vyjímkou bylo obléhání měst.

D. Stirsky 3.6.2020 9:02

Weiglovo bývalé členství v KSČ z článku prosakuje jako flek na stropě při vytopení bytu. Pořád si mnozí nechtějí přiznat jedno: Stalinský internacionální socialismus a hitlerovský macionální socialismus byly stejně zrůdné. Ba dokonce, po přečetení desítek a desítek knih, jsem nabyl přesvědčení, že stalinismus byl ještě o chlup horší. To, že r. 1945 nebyl jen osvobozením, si uvěomovali mnozí skuteční demokraté již v r. 1945. Jeden příklad z mnohých: Právě čtu knížku J. Smutného (Benešův kanceléř), kde uvažuje o úmrtí J. Masaryka. Vyšla nyní, text je z let 50. Smutný si již ve druhé půli 40. let uvědomoval, že v r. 1945 nešlo jen o osvobození. Ostatně stačí si připomenout údajná Masarykova slova z r. 1947: "Do Moskvy jsem jel jako československý ministr, ale vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek." Zásadní úlohu SSSR při osvobození, pokud vím, nikdo nezpochybňuje. Ale je třeba upozornit, že válku skutečně rozpoutalo nacasitické Německo a SSSR se za pár dní přidal. A oběti? Ano, byly veliké. Jenže za kolik z nich mohl svými amatérskými rozhodnutími z počátku války Stalin? V Rudé armádě něco jako "vítězství s co nejmenšími ztrátami" neznali. Pěkný příklad: Po skončení sovětsko-finské války se vyměňovali zajatci. Finští byli vítáni, objímáni, oslavováni. Sovětské čekal GULAG. Nechali se zajmout a tak byli zrádci. A výraz "snaha o revizi výsledků Druhé světové války" patřil do komunistické hantýrky již v 60. - 80. letech.

P. Victorin 3.6.2020 9:13

Pane Stirsky - BRAVO!

PS Tímto příspěvkem jste překonal vlastní malost, kterou zde někdy projevujete...

V. Zadák 3.6.2020 9:17

O Mnichovské dohodě napsal Sebastian Haffner:" Německo mělo s anglickou pomocí obdržet všechny německy mluvící oblasti, které chtělo integrovat do Říše a na oplátku mělo spolupracovat s Británií a Francií" připomíná "politicky nekorektně" Václav Bělohradský.

P. Staronový 3.6.2020 9:21

Tvrdí ti, kdo ochotně zapomínají, že až do června 1941 byl SSSR spojencem Německa, i v boji proti GB.