19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo má zájem na reinterpretaci druhé světové války

Sedmdesáté páté výročí konce druhé světové války – byť zastíněné koronavirovou epidemií – se stalo daleko větším tématem veřejné diskuse, než tomu bylo při všech předcházejících kulatých výročích konce války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 3.6.2020 11:36

No právě, SSSR byl mnohonárodní stát ale komunistické zločiny jsou neprávem připisovány pouze Rusům.

Mimochodem, politbyro se roku 1917 skládalo z pěti osob, Lenin, Trockij, Zinověv, Kameněv a Stalin. Kolik z nich bylo Rusů? Lenin byl Rusem napůl, z ostatních ani jeden...

J. Vintr 3.6.2020 11:51

SSSR bylo Rusko a ( většinou násilně) připojené sousední země. Proto je normální, že SSSR většina lidí vnímá jako Rusko.

V. Petr 3.6.2020 11:55

Rusko bylo po roce 1917 ovládnuto bandou zločinců, kteří převážně NEBYLI ruského původu.

R. Doubravský 3.6.2020 12:25

Těch třiadvacet tisíc bolševiků, kteří ten převrat provedli, to byli Eskymáci?

J. Vintr 3.6.2020 13:40

V tom vám dávám za pravdu. Ale našli tam velmi mnoho lidí, ochotných jim pomáhat.

V. Podracký 3.6.2020 12:45

což je blbost a manipulace s pojmy.

Z. Lapil 3.6.2020 18:05

Normální, ale fakticky špatné. Navíc - i to Rusko je možná nejmnohonárodnostnější stát na světě. Přinejmenším počítám-li, že se za Američany považuje naprostá většina Macounů (to je zrovna Kanaďan, ale dejme tomu, že je to jedno), Pateků - dále jen američtí šachisté opsaní z Wikipedie - Kajdanov, Gulko, Rousseau, Nakamura, Oniščuk a dokonce včetně diakritiky Lubomír Kaválek.

A teď si uvědomuju, že do Číny ani do Indie v téhle souvislosti naprosto nevidím.

J. Pavelka 3.6.2020 11:54

On byl založen na ruské hegemonii....a mnohdy i tvrde rusifikaci....Mimochodem, byť je to trochu jiný případ, u SS sloužilo mnoho příslušníků jiných národů....Kolaboranti se vždyckz najdou...

V. Petr 3.6.2020 12:17

To je hodně jiný případ. Kromě Rakušanů, kteří se před WW2 z velké části sami považovali za Němce (a za Němce je pochopitelně považoval i Hitler), žádný příslušník jiného národa nezaujímal v Německu postavení jako v SSSR Berija, Mikojan nebo Kaganovič.

S těmi SS je to složitější, např. příslušníci z pobaltských zemí se považovali za vlastence a k velkému vzteku Moskvy, jsou takto hodnoceni i dnes. Totéž platí o 14. granátnické divizi SS "Galicia."

V. Petr 3.6.2020 11:42

A ještě jeden seznam: Džeržinskij, Menžinskij, Jagoda, Ježov, Berija. Kolik zde máme Rusů???

Z. Lapil 3.6.2020 17:52

Taky jsem si všiml :-).

T. Kočí 3.6.2020 10:24

Článkům IVK se delší dobu vyhýbám. Dnes jsem udělal výjímku.To jsem neměl.Je to dlouhé, nepřesné a tendenční.Usilují o medaily od Putina?

ČR plus a seriál o konci války, to bylo něco jiného-plus!

D. Stirsky 3.6.2020 10:13

Pravdou je, že GULAGy nebyly vyhlazovací tábory. Leč něměcké "Vernichtung durch Arbeit" (zničení prací) se tam praktikovalo v míře nebývalé. Genocida Židů, jejich průmyslové vyhlazování evropským kulturním národem je něco hrůzného. Zcela stejně hrůzné je záměrné vyhubení vlastních občanů hladomorem (Ukrajina, Kazachstán...). Zde šlo o národ Dostojevsklého, Čajkovského, Mendělejeva, Lomonosova... A nacistické čistky nikdy nedosáhly úrovně Velkého teroru. Proti roku 1937 byla Noc dlouhých nožů slabým odvarem. Rovněž si přiznejme, že naše (tj. protektorátní) oběti okupace byly ve srovnání s Poláky, Rusy, Ukrajinci, Balkánem atd. relativně skrovné (zvláště odečteme-li Židy). Nebýt atentátu, A54, britských letců a L. Svobody, kdoví, zda bychom nebyli mezi poraženými. A propos: I L. Svobodu internovali. Byl jsem minulý rok v Suzdalu. V tamním klášteře byl malý GULAG. Pikantní bylo, že jedna paní nám vyprávěla: "Já tu byla shodou okolností před dvěma roky. A ruská průvodkyně nás k expozici GULAGu vůbec nezavedla." Byl jsem i na Solovkách: Klášter je nádherný, ovšem muzeum prvního GULAGU je stranou. V dešti a blátu jsem se k němu nedostal. Zakladatelem vzorového KT v Říši byl Theodor Eicke (Dachau). Obdobnou roli v SSSR hrál Naftali Frenkel (Solovky). Oba režimy si byly podobny jak vejce vejci. Přečetl jsem "Novou třídu" od Djiase. Uvádí tam pro obveselení citáty z projevů stranických fukcionářů o kultuře. Vůbec nepoznáte, který je sovětský a který nacistický. Lze je zaměnit.

V. Církva 3.6.2020 10:50

Jako jistě, Rusové dělali méně oficiálně to, co Němci oficiálně. I když s tím záměrným hladomorem na Ukraji to tak evidentní není. Prostě komunismus dělá i nezáměrně sebevražedné věci. A to i ten nový Západní, multikulti, gender,... modernismus.

Přesto všechno kdyby Němci vyhráli bylo by mrtvých víc, navíc Stalinismus je přece jen nejhorší forma komunismu, za Chruščeva se sice zavíralo, ale už ne tak jak za Stalina. Jinak jasně, komunismus nepodceňovat.

V. Petr 3.6.2020 11:53

Nejhoší forma komunismu byl rudozelený režim Pol Pota. A nezapomínat na Velký skok...

Z. Lapil 3.6.2020 18:18

"Oba režimy si byly podobny...":

Potkal jsem tabulku - porovnání vražednosti různých "dějinných událostí".

1. Mao Ce Tung - asi 100 000 000

2. - 3. Hitler a Stalin - každý tuším ke 40 000 000

4. k mému překvapení Belgické Kongo, v těsném závěsu

5. a další - už jen takové "drobné", miliónek sem, miliónek tam...

D. Stirsky 3.6.2020 10:11

Pravdou je, že GULAGy nebyly vyhlazovací tábory. Leč něměcké "Vernichtung durch Arbeit" (zničení prací) se tam praktikovalo v míře nebývalé. Genocida Židů, jejich průmyslové vyhlazování evropským kulturním národem je něco hrůzného. Zcela stejně hrůzné je záměrné vyhubení vlastních občanů hladomorem (Ukrajina, Kazachstán...). Zde šlo o národ Dostojevsklého, Čajkovského, Mendělejeva, Lomonosova... A nacistické čistky nikdy nedosáhly úrovně Velkého teroru. Proti roku 1937 byla Noc dlouhých nožů slabým odvarem. Rovněž si přiznejme, že naše (tj. protektorátní) oběti okupace byly ve srovnání s Poláky, Rusy, Ukrajinci, Balkánem atd. relativně skrovné (zvláště odečtemeli Židy). Nebýt atentátu, A54, britských letců a L. Svobody, kdoví, zda bychom nebyli mezi poraženými. A props: I L. Svobodu internovali. Byl jsem minulý rok v Suzdalu. V tamním klášteře byl malý GULAG. Pikantní bylo, že jedna paní nám vyprávěla: "Já tu byla shodou okolností před dvěma roky. A ruská průvodkyně nás k expozici GULAGu vůbec nezavedla." Byl jsem i na Solovkách: Klášter je nádherný, ovšem muzeum prvního GULAGU je stranou. V dešti a blátu jsem se k němu nedostal. Zakladatelem vzorového KT v Říši byl Theodor Eicke (Dachau). Obdobnou roli v SSSR hrál Naftali Frenkel (Solovky). Oba režimy si byly podobny jak vejce vejci. Přečetl jsem "Novou třídu" od Djiase. Uvádí tam pro obveselení citáty z projevů stranických fukcionářů o kultuře. Vůbec nepoznáte, který je sovětský a který nacistický. Lze je zaměnit.

T. Kočí 3.6.2020 10:32

Já byl zase v Igarce- taky hezké místo.Bylo tam -47.

Jeden z ostrovů gulag, aby bylo jasno.A ne ten nejhorší.

J. Pavelka 3.6.2020 10:52

Nicméně,paradoxně, kdyby vyhrálo nacistické Německo, už bychom neexistovaly...Také ani v padesátých letech státní teror nenabyl zdaleka takových rozměrů, jako v sovětském svazu...

J. Vintr 3.6.2020 11:41

Gulagy sice nebyly vyhlazovací zařízení, ale i tak se v Rusku vraždilo ve velkém. Třeba "zručnost" s jakou v Katyni "ručně" povraždili během pár dní přes dvacet tisíc Poláků, jasně naznačuje, že takovou "práci" nedělali ani zdaleka poprvé (a zřejmě také ne naposledy). Třeba oblíbený Stalinův kat (nebo spíš vrah) jistý Blochin, zastřelil vlastnoručně přes padesát tisíc lidí. Pro představu je to slušně velke okresní město, které vyvraždil jediný člověk.

R. Veselá 3.6.2020 10:04

"v koncentráku zvaném socialistická soustava" pardon, já v ní žila a koncentrák vypadal opravdu jinak, znám to z obrázků:-)

H. Rybnická 3.6.2020 10:05

.. já také na příklad Jáchymov..

J. Jurax 3.6.2020 10:39

Ale plynové komory a krematorium v Jáchymově přece jen nebyly. Ani stínítka z lidské kůže tam nevyráběli.

To víte, herrenwolk byl technicky na výši, kam se na něj podřadné slovanské rasy hrabou, že?

H. Rybnická 3.6.2020 11:29

Pane Juraxi řekl jste nám právě, že když někdo zabije člověka klackem, o nic nejde, kdežto když na to vezme nejmodernější samopal je do vražda?

J. Jurax 3.6.2020 11:33

Neřekl. Máte potíže s chápáním textu.

V. Petr 3.6.2020 12:27

Hitlerův zločin se jmenuje Holocaust. Jinak je Protektorát s 50 lety srovnatelný (pokud nepočítáte padlé na frontě a v povstání, což je dáno válkou)!

M. Moravcová 3.6.2020 9:48

Mimořádnost a výjimečnost německé viny je v něčem jiném. Tato vina je v tom, že se tehdejší genocida a vraždění staly oficiální státní politikou a že byly bez emocí, chladně, za použití byrokratických mechanismů moderního státu, průmyslově uskutečňovány. To bylo zcela zrůdné, naprosto zavrženíhodné a v historii lidstva výjimečné.

Zavrženíhodné je to o to více, že se této zrůdné perverze dopustila vláda civilizovaného státu, která se do poslední chvíle těšila mimořádné masové podpoře svého obyvatelstva, takové, že jeho občané neváhali ze všech sil zuřivě bojovat i za cenu totálního zničení vlastní země až do posledních dnů prakticky proti celému světu, který se musel k porážce tohoto výjimečného zla spojit.

Skvělý článek, díky.

H. Rybnická 3.6.2020 10:04

Pan9 Moravcová, pokud si vzpomínám se komunistická vláda Československa těšila mimořádné masové podpoře svého obyvatelstva, tak že jeho občané neváhali zuřívě bojovat i za cenu totálního hosopodářského a morálního, ostatně i věcného zničení vlastní země prakticky proti každému zdravému rozumu ...... Článek je tendeční a nezdravý, člověku se dělá špatně z účelového podání historie

M. Moravcová 3.6.2020 10:21

Vůbec nerozumím tomu, proč mi to píšete.

H. Rybnická 3.6.2020 10:59

To je právě Váš problém...