11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo má zájem na reinterpretaci druhé světové války

Sedmdesáté páté výročí konce druhé světové války – byť zastíněné koronavirovou epidemií – se stalo daleko větším tématem veřejné diskuse, než tomu bylo při všech předcházejících kulatých výročích konce války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 3.6.2020 19:42

Pokud vím, poslanecká sněmovna právě zamítla vydání POSLANKYNĚ, obviněné z verbáního trestného činu. Za první reoubliky bylo takovéto obvinění nemyslitelné.

Z. Lapil 3.6.2020 17:24

Pravda JE jenom jedna. Lišit se může interpretace.

D. Stirsky 3.6.2020 14:42

Kdo má zájem o další podobnost obou systémů: Poslsko, r. 1939, západní část. Einsatzgruppen R. Heydricha vraždily polskou inteligenci (kněze, učitele, zbylé důstojníky, šlechtu). O pár měsíců později Polsko, východní část. NKVD vyvraždila polské důstojníky v Katyni. Již mnohokráte jsem psal o údajném setkání dvou vlaků s uprchlíky v září 1939. Jeden jel na západ, druhý na východ. A lidé na sebe z oken volali: "Vy blázni, proč jste nezůstali tam, odkud jedete." Jen bych připomenul, že i Stalin byl antisemita a že na vraždách Židů organizovaných SS se s chutí podíleli místní (Pobaltí, Ukrajina). Nebýt Stalinovy smrti, možná by načal další židovksý pogrom (viz vražda Michoelse). Nebetyčný vrchol nevkusu byl, když sdělovací prostředky v ČSR na příkaz KSČ (jak jinak) uváděly "Margolius, židovského původu" atd. Po 6 miliónech mrtvých!!! To už chtělo opravdu silný žaludek. Jenže to v IVK jaksi vidět nechtějí. Četl jsem i o odstranění pamětních desek v Tveru (připomínka Katně). Roger Moorhouse nazval svoji knihu o Paktu MOL-RIEB správně: Aliance mezi ďábly. Jakže řve Hitler v "Untergangu" na své generály? No přece že je měl zlikvidovat jako to učinil "Štálin." V monografii o Romanovích spočítal autor spíše pro pobavení, o kolik km2 se Rusko rozšiřovalo průměrně každý rok, tuším od roku 1614 do roku 1914. Představme si, že by car neprodal Aljašku. To by studená válka možná vypadala jinak.

V. Petr 3.6.2020 16:19

Kdyby car neprodal Aljašku, tak mu ji Američané seberou. Rusové měli velkou práci s integrací východní Sibiře a na Aljašku už neměli síly. Takhle se car zřekl toho, co nemohl udržet aniž došlo k nepřátelství s USA. Totéž Napoleon a Luisiana.

J. Dobrý 3.6.2020 14:09

Clanek varuje pred relativizaci dejin, ale dela presne totez.

Souhrn historickych faktu je sice pravdivy, ale neuplny.

Proc v souhrnu udalosti zacatku valky je podivna valka, ale neni tam pakt Molotov-Ribbentrop vcetne tajneho dodatku? Proc tam neni ani zminka o obsazeni pobalti a polska?

Co se tyka povalcenych dejin, ke stazeni vojsk sice doslo, ale rozdelneni Evoropy ve smyslu "sem az saha sovetsky vliv" bylo presto nepochybne. Ano, komuniste tehdy zvitezily "demokraticky", ale problem je v tom, ze to byl jediny vysledek, ktery nam hodlal nas vychodni soused tolerovat (jak se o nekolik let pozdeji ukazalo uplne jasne v Madarsku). Jak je z toho mozne vynechat prenechani zakarpatske ukrainy sovetum a jak to semlelo zakarpaske vojaky bojujici ve "Svobodovo" armade?

A ucast Vlasovcu na prazskem povstani je priliz komplikovana zalezitost aby se dala cist cernobile at se na to koukam z kterekoli strany.

P. Urban 3.6.2020 16:12

Přesně.

P. Brich 3.6.2020 17:36

No, výsledky voleb byly jasné (na Slovensku komunisté nezvítězili). Jinak co by, kdyby historie nezná.

L. Severa 3.6.2020 13:27

V druhé světové válce spojenci porazili společně Německo . Protože Hitler nepřipouštěl do poslední chvíle že prohrál, museli obsadit celé území které ovládal. Hnali vojska bez ohledu na to přes jaké území. Než zvítězili, tak se spojenci dohodli na linii kterou jejich vojska obsadí. Základním cílem bylo vítězství, při kterém i naši zem zbavili německé nadvlády. Stalina, při tom jak si nevážil lidských obětí, jistě nevedl altruismus, když chtěl aby Koněv zachránil Prahu, ale myslel na něco úplně jiného. Stejné poválečné úvahy ho vedly k tomu, když se jeho vojska zastavila před Varšavou. Někde se dohodlo, že naši zem obsadí převážně Rusové, i když zásluhu na porážce Němců mají všichni kdož proti nim bojovali. Musíme být za „osvobození“ vděční jen Rusům ? Proto, že nás obsadili ?

V. Petr 3.6.2020 13:28

Máte pravdu!

M. Panter 3.6.2020 14:08

Ano, jen Rusům . Jinak jsme byli vyhlazení . Ostatní maj na našem osvobození marginální podíl . Jinak - západní oblast nás nejdříve zradila a posléze chtěla vyhladit, vše ostatní jsou jen kecy v kleci . A to že si Sověti vzali cenu vítěze, tak to byl jen důsledek a výsledek západní politiky . Přátelství mezi národy neexistuje, jen zájmy . A my se dostali v důsledku války do sovětské zóny zájmu . Ze všech špatných možnosti tahle patřila k těm lepším... přežili jsme.

P. Krasny 3.6.2020 15:00

To máte přímo z PŠM, co?

M. Panter 3.6.2020 15:08

Z dostupných zdrojů . I vám je doporučuji, namísto novodobých PŠM...

D. Marynel 3.6.2020 16:09

Pane M. Pantere

Mate spatne zdroje nesmite cit tqak moc ruske clanky

D. Marynel 3.6.2020 16:10

opravuji cist tak moc ruske clanky

M. Panter 3.6.2020 16:25

Vy máte jednoduché vidění světa . Za Mnichovskou zradu a hrozící vyhlazení českého národa můžou ne fakta, ale špatné zdroje....

J. Pavelka 3.6.2020 15:38

Problém je, že bez západních spojenců, ale i bez domácího odboje v jednotlivých zemích, také povstání na Slovensku a Rumunsku, které odřízlo Německo od zdrojů ropy atd atd. by porážka Německa a tudíž i okupace trvalz mnohem déle se všemi důsledky....I přes to že mají skutečně hlavní podíl(což by nemělo být zpoichzbňováno), to ostatní není rozhodně marginální...Krom toho Rudá armáda bojovala na vlastní půdě, za podporz partizánů a místního obyvatelstva....Jakmile by Němci bojovali na vlastní půdě, bez otevření druhé fronty by se válka pořádně protáhla...

M. Panter 3.6.2020 16:10

Zajisté máte pravdu, jen je trochu divné, že západní spojenci se začali víc aktivovat až po bitvě u Stalingradu . Laika by třeba mohlo v této souvislosti leccos napadnout...

D. Marynel 3.6.2020 16:12

Tak ze podle vas Anglie zacla aktivovat boj az po padu stalingradu nebo podle vas je Anglie vychod?

M. Panter 3.6.2020 16:32

Anglie si jela svou válku...za celou dobu války měla Anglie tolik obětí, co bylo ve Stalingradu za měsíc. Jen na okraj.

P. Urban 3.6.2020 16:41

A Vy si myslíte, že války se vyhrávají jen oběťmi?

V tom případě byl největším vítězem SSSR v roce 1941. Ani ve Stalingradu už neměl tolik obětí, jako v prvních měsících války.

P. Manda 3.6.2020 16:36

To nemá cenu. Debata jak se 144.

P. Urban 3.6.2020 16:28

K bitvě u Stalingradu došlo na jaře 1940? K aktivizaci západních spojenců ve válce totiž došlo právě tehdy.

V. Petr 3.6.2020 16:32

Krátce před sovětským protiútokem u Stalingradu začala britská ofenziva u El Alameinu, která byla, spolu s operací Torch,teprve počátkem vyhnání Němců a Italů z Afriky. Předtím se tam, od června 1940, to se ještě Stalin s Hitlerem bratřili!, fronta pohybovala sem a tam stovky km daleko. A těsně před počátkem operace Barbarossa dokázali Němci vypudit Brity z Řecka a dobýt Krétu. Nicméně, útok na SSSR se tím zpozdil o 6 týdnů (původně měl začít 15. 5. 1941).

Tak nevím, jakou "aktivizaci" máte na mysli.

P. Urban 3.6.2020 16:42

Přechod od války vsedě do skutečného (byť neúspěšného) boje ve Francii. Následně leteckou bitvu o Británii.

P. Urban 3.6.2020 16:45

Jinak válečná fronta se těžko může pohybovat stovky kilometrů sem a tam bez jisté aktivity na obou stranách.

P. Urban 3.6.2020 16:07

Kdo ze Západu nás chtěl kdy vyhladit?

Někteří dnes tvrdí, že že Rudá armáda Prahu neosvobodila. Pokud budeme uvažovat jen příjezd Rudé armády do Prahy bez širších souvislostí (například porážka a kapitulace Německa), pak všechno ostatní jsou jen kecy v kleci.

Podobně platí, že pokud budeme uvažovat jen bitvy, oběti a padlé, bez širších souvislostí, pak všichni kromě SSSR mají na porážce nacistického Německa jen marginální podíl. Všechno ostatní jsou jen kecy v kleci.

L. Severa 3.6.2020 18:00

Pane Pantere, k mému příspěvku se rozeběhla dost obsáhlá diskuse. Protože reagovat jednotlivě je prakticky nemožné, odpovídám Vám, protože jste první. Jak jsem se dočetl většina pánů, i Vy, zapomíná, že šlo o světovou válku. Nelze se tedy omezovat jen na Evropu. Ke spojencům patřila i Amerika, která bojovala s Hitlerovým spojencem Japonci i v Africe a později v Italii. Nemalou část vojska tak nacistům blokovali. Kromě toho jejich desítky konvojů, s nemalými ztrátami, podporovaly materiálně Stalina. Že by SSSR bez pomoci západu porazil nacisty, to je hodně diskutabilní tvrzení. Proto jsem napsal, že to bylo společné dílo a jen jakousi dohodou k nám přišli Rusové. Ti pak v létě 45. šli pomoci Američanům s Japonci. Obsadili Kurily, které si již ponechali, dle současných kremelských vládců, jako válečnou kořist.

Z. Mikulášek 3.6.2020 14:09

Hlavní a rozhodující tíhu bojů s Němci nesl SSSR, logicky...šlo mu o přežití. Druhá (západní) fronta byla otevřena, až bylo jasné, že se rozjetá Rudá armáda nemusí zastavit jenom v Berlíně.

P. Urban 3.6.2020 15:59

Západní fronta existovala od roku 1939. Mezi pádem Francie a invazí v Normandii byla sice pasivní, ale vázala poměrně velké německé síly. Jak poznamenal jeden německý autor, polovina tankových jednotek vázaných ve Francii mohla zabránit stalingradské katastrofě (z německého hlediska).

Pokud by invaze do Francie byla motivována pouze postupem Rudé armády, pak by určitě bylo lepší zaútočit v roce 1942 a dojít do Varšavy.

Ve skutečnosti byla fronta ve Francii otevřena poté, kdy USA a Británie soustředily dostatečné síly na to, aby invaze s velkou pravděpodobností uspěla. Protože její krach (a následné uvolnění německých sil) by Rudé armádě zcela jistě nepomohl.

Z. Lapil 3.6.2020 17:38

Nezapomínejte, že od prosince 1941 měly USA dost starostí v Tichomoří.