13.5.2024 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
PH 1/09 9.2.2010 17:24

Re: Velice zajímavé, díky / kize a její sociální rozměr

Krize má etický a sociální rozměr, připomínají zvláště církevní hodnostáři, mezi kterými se najde řada Marxových příznivců. Canterburský arcibiskup Rowan Williams například zpochybňuje základy dnešního kapitalismu. V rámci systému jde všem pouze o dosažení co největšího materiálního blahobytu. Zdroje ovšem nejsou pro všechny a tak se čím dál větší část populace se dostává do potíží. Williamsovi to připomíná třicátá léta v Německu, kdy značná část lidí dala přednost jistotě národního socialismu před nejistou existencí v krizí zasaženém tržním prostředí.

Předseda rady Evangelické církve v Německu Wolfgang Huber si v deníku Berliner Zeitung stěžoval, že peníze dnes nahrazují Boha. Výslovně kritizoval předsedu představenstva Deutsche Bank Josefa Ackermanna, který před počátkem krize údajně sliboval svým klientům roční výnosy cenných papírů ve výši 25 procent. „Tím vzbuzoval stále větší očekávání, která nemohla být naplněna,“ upozornil biskup na jednu z příčin krize.

Nejdůkladnější práci si dal s oživením Marxe jeho jmenovec, katolický mnichovský arcibiskup Reinhard Marx, který dokonce napsal knihu s povědomým názvem „Kapitál“. K myšlenkám svého slavného předchůdce se hlásí úvahou, že společnost není pouze souborem jednotlivců, kteří soutěží o ekonomický prospěch, ale zároveň má sociální rozměr.

Tomáš X. 9.2.2010 14:44

Vynikající článek

Nepamatuji si, zda jsem někdy v životě četl lepší politický článek. Asi ne.

ou 9.2.2010 17:38

Re: Vynikající článek

Až si všichni ti co žijí od výplaty k výplatě uvědomí, že jsou tím čemu se v jedné zločinné ideologii (v souladu se stupněm rozvoje tehdejších výrobních sil) říkalo "dělnická třída", tak změníš názor.

Tomáš X. 9.2.2010 21:15

Re: Vynikající článek

Proč bych změnil názor? On ten článek pak přestane být pravdivý a výstižný? Padni komu padni?

Pidra 9.2.2010 14:44

souhlasím s p. Starým.

xxxKubeš 9.2.2010 14:38

Autor

napsal výborný článek, kéž by jeho obsah pronikl k co největšímu počtu hlav.

Londýn 09 9.2.2010 17:28

Re: Autor

Londýn - Rychlá privatizace - masivní nezaměstnanost - chudoba a stres - větší riziko nemocí - smrt.

Takovou posloupnost kreslí autoři studie o vlivu privatizace v postsovětských republikách na zdraví populace, která vyšla v britském lékařském časopise Lancet.

Tým pod vedením oxfordského profesora Davida Stucklera došel k závěru, že překotná privatizace si vyžádala v bývalém komunistickém bloku životy přibližně jednoho milionu mužů v produktivním věku.

Česko bylo mezi zeměmi, které údajně dopadly nejlépe, jednou z nejvíce postižených zemí bylo naopak Rusko.

ou 9.2.2010 17:41

Re: Autor

Válka má vždy své oběti. Vzhledem k tomu, že se odehrála v době existence ZHN jsou ztráty nepatrné.

Václav V 9.2.2010 14:36

V zásadě

Připadá mi článek pana Podrackého spíš jako levná agitka přesvědčeného zastánce názoru, že neviditelná ruka trhu všechno spraví, jednoduchá řešení jsou nejlepší. Světová ekonomika není tak jednoduchá. Stálo,by za to si přečíst něco o Keynesovy teorii a taky o postkeynsiánství. Třeba od Robinsonové a Kaldora (USA). Suhlasím, že je chyba že není ekonomická vazba třeba, mezi zemědělskými výrobci a spracovateli a netvoří nedílnou součást. Myslím tím alespoň část stuktury.

strejda 9.2.2010 20:47

Re: V zásadě

Však to také není žádný myslitel. Jeho názory se hodí tak pro Neviditelného psa.

Pamětník 2 9.2.2010 13:55

Každá proletářská společnost směřuje ke komunismu.

Sice velmi dobře napsáno,poměrně bohatá diskuse,která se někdy hodně liší.protože řada příspěvků je z vlastní zkušenosti,jiná z doslechu.Za první republiky se možná říkalo,že nejlépe bylo za Rakousko-Uherska.Prostě nemá pořád cenu plakat nad tím co bylo,ale za zamyšlení i diskusi by stálo kam vede současná společnost a kam směřuje.Myslím si,že nikdo není v současnosti schopen jak bude naše reublika vypadat.Jak vypadala ,se dá říci víme ale jaká bude je otázka,Pomineme skutečnost,že lidé odmítnou Paroubkovu politiku,která nenutí lidi k práci,ale podporuje určité skupiny lidí,které si kladou neustálé požadavky.Žel   smutné je,že se nejedná vždy jen o důchodce,socany,komunisty,či lidi,kteří o práci zájem nemají.Proč je u nás zaměstnáváno tolik cizinců,když skoro stejný počet máme nezaměstnaných?Proč se vycházelo vstříc celé roky lidem,kteří odcházeli do předčasného důchodu?Jak odpovědně byly posuzovány částečné invalidní důchody,které se mají přehodnocovat?Jistě mi řada lidí dokáže odpovědět,ale situace bude pořad napjatá.Mluví se o nadměrném množství úředníků,což je pravda,ale nevěřím,že Topolánek jejich stavy sníží.To půjde těžko,protože státní orgány včetně Parlamentu chrlí tolik předpisů a zákonů,že potřeba úředníků je potřebná i když se dá diskutovat,zda vždy  nutná.Adiuty,které zadávají firmy na zjištění vytíženosti svých zaměstnanců a platí obrovské peníze,považuji za zbytečné,protože předpokládám,že ten pracovník,který je zodpovědný za chod svého úseku,by měl nejlépe rozpoznat jak jsou lidé vytížení.Jinak sdílím názor,že současného politického boje ,kdy se každé straně jedná o moc,se těžko dočkáme  takového řešení,abychom postupovali vpřed.Nepochybuji,že už máme dostatek schopných mladých lidí,ale zatím to mnoho vidět není.Naše příspěvky si čteme jen mezi sebou a ti,kteří by je číst měli,ty to nezajímá.

válečné dítě 9.2.2010 17:31

Re: Každá proletářská společnost směřuje ke komunismu.

,,Hitlera jsme si najali. Za dva měsíce ho zatlačíme do kouta, až bude kvičet," prohlásil sebevědomě Franz von Papen. Psal se leden 1933. Fanatik s knírkem a novopečený říšský kancléř byl podle konzervativního intrikána bezpečně ,,zarámován" ve vládě plné spolehlivých lidí. U moci měl vydržet pár týdnů. Zůstal 12 let." (50 milionů mrtvých, z toho 27 milonů občanů Sovětského svazu). Ve volbách získal Hitler od katolické strany Centrum 11,5% hlasů a volby vyhrál. Do koncentráků byli deportováni komunisté a pak i židé již v roce 1933.

Po Mnichovu (zločin proti Evropě - zrada Anglie a Francie) bez boje získal Hitler zbraně a munici z ČSR (25 % světového obchodu ) a chystal se na komunistické Rusko. Ale nějak se to zvrtlo.

TAM TO VŠECHNO ZAČALO , PO VÁLCE CHUDOBA A BÍDA, NEZAMĚSTNANOST, PADESÁTÁ LÉTA (neměla se nikdy stát, amnestie pro politické vězně v roce 1960).

Silná propaganda ze Západu i z Východu, reálné nebezpečí nové války ? Platily výsledky jednání z Jalty pravidla určoval, jak už to bývá, vítěz - na papírku předal své zájmové území.

Zajímavé je, že Západ ctil zájmové území Východu i v roce 1968 - Československo.

Arnold 10.2.2010 18:17

Re: Každá proletářská společnost směřuje ke komunismu.

Množství úředníků je velice vážný problém. Čím větší počet úředníků, tím více potřebují vedoucích, ředitelů, náměstků a s tím souvisí výše platů.

Počet zaměstnanců (úředníků) se dá snížit velice jednoduchým způsobem. Zaměstnance nebudu mít tehdy, když budu služby (práce) zadávat jiným a budu jim za to platit. Poklesnou mi mzdové položky a tím následné odvody státu. Budu sice platit za zadané práce, někdy možná i více, ale má to jednu výhodu. Je to jiná účetní nákladová položka a ta možnost odpočtu DPH? Nehledě na to, kolik kámošů s tím dobře uživím.  A tak by se dalo pokračovat.

Dnes se vyčítají důchodcům důchody. Ano vyčítají. O ničem jiném se nemele. Uvědomil si vůbec někdo, kolik ztratil stát investičníma pobídkama na zřízení pracovních míst? Průměrný důchodce dostane od státu za 10 let tak 1,5 mil. Kč, které nasype okamžitě zpět, když chce bydlet a podobně. Investiční pobídka na zřízení jednoho pracovního místa uživí těch důchodců deset. Bohužel musím konstatovat, že nejvíc peněz bylo odčerpáno za 8 leté vlády socdem. A to ty firmy dnes převážně zaměstnávají tzv. agenturní pracovníky, čili cizince. Platy směšné, daně rovněž.

M. Starý 9.2.2010 13:39

Nejlepší článek na Psu za poslední léta

Souhlasím s autorem a děkuji mu. Navíc si myslím, že majetek se vytváří po generace. Každý sedlák měl vždy i akcie mlýnu, cukrovaru a jiného zpracovatele a tudíž se nemohlo stát, že by zpracovatel raději dovezl obilí ze zahraničí (kde je možná vypěstují levněji) a domácího zemědělce nechal padnout. Po r. 1989 se sedlákům (či spíše jejich dětem a vnukům) vrátila pole a část strojů, ale zpracovatelský průmysl byl zprivatizován nadnárodním společnostem, které pranic nenutí hledět na domácí producenty. Navíc spousta dětí jakmile byla příležitost odešla ze zemědělství, aby nemuseli potupně dělat "na svém" pro komunisty dosazené JZD. Tím se vazba lidí přerušila a i ti kteří se po Listopadu vrátili k soukromému hospodaření živoří a jsou pod diktátem zpracovatelů.

Závěr článku je pesimistický, ale obávám se že zcela realistický.

Jakub S. 9.2.2010 13:45

Re: Nejlepší článek na Psu za poslední léta

Potvrzení historika: zemědělství a řemeslo bez kontinuity - bohužel. Samozřejmě o to větší čest výjimkám! Leč - kdo to nesaje odmala, doma, v dílně, chlév, dvůr, pole - málokdo se do toho vpraví. Jedno z nejhorších, nejďábelštějších dědictví tzv. komunismu. Přitom bezděčné - by-product...

ou 9.2.2010 17:51

Re: Nejlepší článek na Psu za poslední léta

Jakube už nejsme ve středověku. Nemáme ani farmičky na alpských loukách. Měl by to sát v kravíně, STS, či v učňáku. To vše se zrušilo a návrat do chaloupek a dvorů se 24 hodinovou službou dnešní generace nebere.

Jakub S. 9.2.2010 20:40

Re: Nejlepší článek na Psu za poslední léta

No a co říkám v podstatě jinýho?

Tomáš X. 9.2.2010 14:48

Re: Nejlepší článek na Psu za poslední léta

Jo, se zemědělstvím si dělá jeden člověk - Andrej Babiš - úplně cokoliv ho napadne. Kdyby se pan Babiš rozhodl, že příští rok se na téměř všech polích v České republice budou pěstovat sedmikrásky, tak to tak bude.

Dr. Quartz 9.2.2010 15:05

Re: Nejlepší článek na Psu za poslední léta

Pravdivé a skvěle napsané. Děkuji.

sanace bank ČR 9.2.2010 16:34

Re: Nejlepší článek / zemědělství - ČR 3%, EU 5%, Polsko 18 % prac. v zemědělství

Na sanaci bank stát - ČR věnoval 500-600 miliard Kč (před více než 10 lety - Le Monde), na to peníze byly.

Stát, který socializoval před desítkami let, měl na sebe vzít 120 miliard (zřejmě však víc), vyrovnat se s restituenty a následně privatizovat (ne opačně).

Jenomže někdo prohlásil "Venkov - prý - kolaboroval"

a venkované odkrouhali, stejně jako dnes při "Rozpočtovém určení daní"  ( což je lup za bílého dne). 

Takže i stát má svoje resty z minulosti  a ze současné doby. Dnes vysoká produktivita prace v zemědělství ČR. Potravinové řetezce- soutěží výše dotací zemí EU.Likvidační cena mléka.

Janek 9.2.2010 12:43

Díky autore

Výborný článek, bohužel až příliš pravdivý ....

krize 1929 9.2.2010 17:35

Re: Díky autore

V Evropě se krize nejdříve projevila v Německu a Rakousku, které byly závislé na americkém kapitálu. Došlo ke zhroucení velkého množství německých i rakouských bank.Krize se postupně projevovala i v řadě dalších evropských zemí, například ve Velké Británii došlo k devalvaci libry. Začaly se hroutit i ostatní měnové systémy, navázané na libru, marku nebo americký dolar.

Na Francii dolehla krize až koncem roku 1931 především díky tomu, že nebyla tolik závislá na anglosaských trzích.

Prudce stoupala nezaměstnanost, v roce 1932 bylo např. v Německu sedm milionů lidí bez práce, nezaměstnanost činila 30 procent. Ve Velké Británii byla nezaměstnanost nejvyšší též v roce 1932 (22 procent) a v Rakousku se v roce 1933 vyšplhala až k 29 procentům.

Krize se pochopitelně projevila i v zemědělství, kde prudce poklesly ceny zemědělských produktů, též v zahraničním obchodě, kde bujel boj o nová odbytiště. Bylo nutné uzavřít velké množství mezinárodních kartelových dohod.

Vzhledem k tomu, že došlo ke zhroucení hospodářství velké většiny zemí, kromě Sovětského svazu, panoval mezi lidmi názor, že kapitalismus je u konce, že krizi přivodil demokratický systém. Tento názor se velmi hodil fašistům, kteří se postupně dostávali k moci a slibovali nastolení nových pořádků. Lze konstatovat, že velká hospodářská krize je považována za jednu z hlavních příčin 2. světové války.

Jiřina 10.2.2010 9:31

Re: Jednoduché řešení

Krize 1929 - Bezesporu byla velká hospodářská krize příčinou 2. svět . války. Miliony nezaměstnaných, pro které nebyla práce, byly navlečeny do vojenských uniforem a bylo o ně postaráno....

Štastný Jim 9.2.2010 11:40

V zásadě,

s autorem souhlasím,jen přemýšlím co z pracovitého,vzdělaného národa,kterým jsme mezi válkami byli,dokázaly udělat dvě obludné totality.Hnědá a rudá,které nás totálně demoralizovaly.Ze sedmého místa ve světě jsme na chvostu Evropy.Pseudoelity,rychlokvašky a deprivanti nás pomalu ale jistě vedou k bankrotu.Možná jen pád na držku,nám pomůže se vyšrábat se tam,kam jsme kdysi patřili.Je mi líto času, který jsme přešlapovali na místě,zatím co nám rychlík svět ujížděl.

Jakub S. 9.2.2010 11:44

Re: V zásadě,

Pseudoelity, rychlokvašky a deprivanti - to je krásné! Tedy není... vůbec... leč c´est ca.

JaS 9.2.2010 11:50

Re: V zásadě,

Souhlasím. Bez toho pádu na držku to asi nejde, bohužel.

Lišák FOX 9.2.2010 13:16

Re: V zásadě,

Pád na držku vidím jako nevyhnutelný. Nejde o to jestli padneme, nyní už jen kdy. Mám ale obavu, že ani pád na držku nemusí umožnit následnou obrodu.

Mgr. Milda 9.2.2010 11:34

Smutná bilance, v podstatě však reálná

problém je především v hlavách. Za těch více než 40 let totality si lidé navykli, vše co získají, zase vydat. To by jistě bylo i národohospodářsky správné, peníze jsou proto kulaté, aby se kutálely.

Problém je v tom, zač se ty peníze vydávají. Když lidé dostali první restituce, mnozí nemovitosti rovnou zase prodávali, málokoho napadlo, zděděný dům nebo pozemek nějak sám spravovat a vylepšovat. Motivem bylo třeba pořízení auta, nebo jiné konsumní cíle. Přispělo k tomu i drobení majetku, po předcích dědila v restituci zpravidla celá rodina a proto bylo nutno nemovitost prodat, aby se jednotlivé nároky mohly vyplatit.

Dále působily skutečnosti, vzniklé diktaturou proletariátu, domy, obsazené dekretovanými nájemníky, kteří byli zvyklí s dekrety obchodovat jako s nemovitostmi. Majitel byl odsouzen k pasivní roli domovníka, případně směl ještě doplácet nebo zajišťovat náhradní byty. Ve světle této zkušenosti lidé preferovali, udělat si za tu trošku peněz hezký život na úrovni, než je pohltí inflace, reforma nebo žraví socialisté.

Po první světové válce jsme měli také plno válečných zbohatlíků,"keťasů" a za těch dvacet let demokracie se jenom zvolna společnost z té války zotavovala. Současná společnost je zhruba na téže úrovni, jako byla ČSR v r. 1938, potřebuje nejméně ještě 20 roků klidu, aby se mohla zregenerovat. Válka pro nás skončila teprve v listopadu 1989 a to mnohým připadá jako teprve včera. Ty dekrety na cizí byty, kupříkladu, máme ještě dnes. Agenti StB a "bývalí" komunisté straší v politice dodnes.

sofiv 9.2.2010 11:38

Re: Smutná bilance, v podstatě však reálná

pravdivá slova, Mildo.  *palec nahoru*

egoist 9.2.2010 11:41

Re: Smutná bilance, v podstatě však reálná

V 38 jsme byly jednou z nejvyspělejších zemí Evropy. A to jak ekonomicky ,tak kulturně, tak demokratickou strukturou.