5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
bruno 27.1.2007 8:23

povinné členství?

Nenemítám nic proti odborným komorám jako takovým. Ti, kteří se chtějí sdružovat,vyměňovat zkušenosti,být "organizovaní", ať jsou v komoře nebo ve sdružení. Proč ale nutit ostatní, aby byli členy nějakého spolku, o který nemají zájem, který jim nic nepřináší, a za který platí ročně tisíce?Téměř všichni jsou jen pasívními členy, kteří nedobrovolně platí komoře, pár jedinců si tím pěkně přilepšuje, vykonáváním zbytečné agendy se zaměstnává řada úředníků a kupují se paláce.A také si vzpoměňte, jak vydávala Lékařská komora časopis, kdo z toho měl prospěch? Ráth a Klimovičová ( jak asi dopadlo vyšetřování?). Ať se lidé se stejnými zájmy a problémy sdružují, proč ne, ať platí příspěvky, pokud chtějí, proč ne ( na této bázi funguje poměrně dobře OSMD - občanské sdružení majitelů domů, členství je dobrovolné, příspěvek minimální a na rozdíl od profesních komor hájí zájmy svých členů. ). Vůči spotřebitelům nemá neúčast v komoře žádný význam - každý podnikatel a občan má ze zákona odpovědnost za výkon své činnosti, a to jak občansko-právní, tak trestně- právní, tedy odpovídá za kvalitu provedené práce i za případně způsobenou škodu. A to platí i bez komory.Povinné členství v profesních komorách je přežitkem, je omezováním podnikání,byrokracií a řízením životů lidí moudrým státem a hrstkou vyvolených i proti jejich vůli .Podle mého názoru je vynucování členství a podmiňování výkonu zaměstnání povinným členstvím v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

JR 2.2.2007 12:22

Re: povinné členství?

Připojuji se k názoru. Jsem členem jedné z komor a nedobrovolně. Když jsem potřeboval, aby mi komora pomohla, sdělila mi pracovnice, že nemají kompetence a že mi nepomohou. Ale příspěvky v tísících za rok posílat musím. Ale o to nejde. Pokud by komory neměly strach, že řada členů odejde, tak by se proti tomuto návrhu vůbec nemusely vystupovat, ne?

takyprofesevykonavatel 26.1.2007 7:19

Professions as a conspiracy against society

Byl to tusim jiz Oscar Wilde (1854-1900) ktery se vyjadril, ze profese jsou spiknuti vybranych, proti zbytku spolecnosti.

martin TT 25.1.2007 23:48

komory

autor má pravdu, není sám, ale pokud je povinné členství stanoveno zákonem, tak může být změněno jen zase na této úrovni.

Richard iii. 25.1.2007 23:03

Ouřada jako ouřada

Stejně jako se ti "velcí" ouřadové v Bruselu bijí a budou bít stále tvrději za "ústavu" a jiné zhovadilosti ve jménu EU, budou se "malí" ouřadové z komor bít za jejich existenci a za svoje pohodlné živobytí za cizí peníze z cizí práce. Fuj.

Alda 25.1.2007 23:20

Re: Ouřada jako ouřada

Tak by mě zajímalo, jestli tu má někdo aspoň trochu reálnou představu o práci v komoře a příjmech za tuto práci, nebo je to jenom samý dojem. :-)

68 25.1.2007 23:40

Re: Re: Ouřada jako ouřada

Tak fajn, no.  Berou teda za tu práci málo. OK?

Svoboda 25.1.2007 22:42

Paraziti

Poviné profesní komory? Banda zapšklých polopolitiků parazitujicích na práci odborníků.

STA 25.1.2007 20:32

Povinné členství v komorách

Stavím se do řady těch, kteří mohou potvrdit, že povinné členství v komoře je pouhou formalitou a na kvalitu díla má pramalý vliv. Nadále platí, že míra kvalifikace je stanovena úspěchem u zákazníka a s "kvalifikací" osvědčenou tou kterou komorou nemá mnoho společného. Tvůrci a budovatelé komor zde možná pomýšleli na zajištění vyšší kvalifikační úrovně "lidu", ale celé snažení vyšlo jaksi mimo. Takže jediným hmatatelným výsledkem zavedení systému komor jsou instituce s bohatými odměnami pro pár odborníků, kteří byli při zrodu u věci.

IS 25.1.2007 18:30

OSA -Ochranný svaz autorský

Někteří diskutující si neuvědomují, že profesní organizací je i OSA, která vymáhá poplatky za autorská práva velice nekompromisně. Už slyším řev, až ji bude někdo chtět zrušit.

jeff 25.1.2007 22:47

Re: OSA -Ochranný svaz autorský

to není profesní, ale vyděračská organizace.

Alda 25.1.2007 22:49

Re: Re: OSA -Ochranný svaz autorský

a není zřízena ze zákona, nemá tedy ani zákonem dané povinnosti

Karel 25.1.2007 17:50

Aldo,

také, jako značná část zde diskutujících, píši o Komoře architektů a inženýrů činných ve výstavbě. Tam je členství povinné, jinak své projekty nemohou dávat na stavební úřady. Splnění nároků kontroluje komise Komory (i když nevím o tom, že by byla podjatá), které se vyplatí nechat zkoušeného opakovat (platí se každý pokus) a která je živa z povinných příspěvků.

Krom toho funguje (a docela dobře) Obec architektů, kde členství není povinné.

Doufám, že jsem tímto své "černobílé" vidění alespoň částečně objasnil.

Jana 25.1.2007 17:56

Re: Aldo,

Souhlasím a připojuji se k Vašemu názoru.

Alda 25.1.2007 23:03

Re: Aldo,

"Černobíle" jsem psal kvůli tomu, že nelze přece říci, že to dělají lidé kvůli korytům. To je prostě hloupost.

Na druhou stranu Vaše naštvání chápu, ale je třeba změnit komoru, aby byla skutečně funkční a plnila to co má předepsáno.

jirka.s. 25.1.2007 17:38

Laik.

Povinné profesní komory jsou, podle mého názoru laika, zakládány pouze proto, aby například takoví "lékaři" jako je soudruh dráth a od kterého bych si já nenechal ani přilepit náplast, měli koryto. Předpokládám, že taková profesní komora musí být docela pěkně obludný aparát, která jenom vysává celou odbornou obec.

Aby snad někdo nenabyl dojmu, že jsem proti komorám apriori, to zdaleka ne! Ale taková profesní komora by podle mne měla být naopak  výběrovou organizací. Členství v ní by mělo být poctou a jednotliví adepti by se měli o něj ucházet před odbornými komisemi. Pro lékaře, který by měl na dveřích oznámení, že je členem Lékařské komory by taková tabulka měla být tím nejdokonalejším doporučením. A podle mého názoru by posléze nedocházelo ani k různým případům vzájemného krytí při pochybení jednotlivých lékařů.

Je mi jasné, že než dojde ke konkrétní stabilizaci takových komor, uplyne spousta času. Ale domnívám se, že už ho bylo díky takovým jako je dráth vyplýtváno příliš a je skutečně na čase s celým problémem něco dělat.

Olda 25.1.2007 19:54

Re: Laik.

Mýlíte se ve své fanatické nenávisti k MUDr Rathovi, který je velmi dobrý lékař a pochází za ctihodné pražské lékařské rodiny ke které se zřejmně dle svého výrazového slovníku nemůžete  v žádném případě rovnat.Baví vás to tímto způsobem se vyjadřovat?Rv

Trotl 25.1.2007 21:25

Re: Re: Laik.

A co prosím napsal Laik tak hrozného? A původ od ctihodné pražské rodiny je jako atomatické povolení arogance a neslušnosti? Vy si asi děláte srandu z plastelíny pane Oldo.

jeff 25.1.2007 22:50

Re: Re: Laik.

oldo mýlíte se o obém. Po dobrém a ctihodném v tomto případě není ani stopy.

Joska 25.1.2007 23:20

Re: Laik.

Jirko S., trefil jste se naprosto přesně do celého problému. Profesní komory totiž ani náhodou nevzešly z přirozené potřeby podnikajících či pracovníků v oboru, ale násilným ustavením komor z řad především nikdy pořádně nepracujících ouřadů ( vychcandírů) kteří ony  idiotské zákony protlačili přes parlament v oněch dobách pionýrských. Komory tedy vznikly zcela uměle, bez podpory členstva. Nyní už je členstvo pěkně po bolševicku svázané ( a tudíž nesvobodné) povinným členstvím. Takže bez přijetí potupných podmínek a poplatků adresovaných těm " šikovným" aparátčíkům nesmí ani podnikat. Souhlasím s Vaším názorem na komory jako prestižní (nepovinné) organizace, u kterých členství je věcí cti a garance odbornosti.

Nevolník 25.1.2007 15:16

Okamžitě zrušit

Příslušníci svobodných povolání jsou paradoxně nejvíce nesvobodnými občany.Aby mohli pracovat,resp,vykonávat svou profesi musí si za to zaplatit povinným členstvím v komorách.Nezaplatí-li členský příspěvek - je utrum ergo konec pseudosvobodného povolání.Systém spíše připomíná nevolnictví......a to možností likvidace "svobodného" jedince i mimozákonnými cestami,

Ladislav N. 25.1.2007 17:22

Re: Okamžitě zrušit

Jedna moje známá - architektka - loni neudělala "autorizační" zkoušky, kde ji zkoušeli z jakýchsi právních předpisů. Musela je opakovat znovu letos... Takže teď už je způsobilá pracovat jako samostatný architekt. Má na to papír s komorovým razítkem. Kolik to stálo, jsem se raději ani neptal. :-/

joska 25.1.2007 17:27

Re: Re: Okamžitě zrušit

Komora si z toho udělala "kšeft" a to dobře placený.

Sebaus 25.1.2007 18:57

Re: Re: Okamžitě zrušit

Takže architekt nemusí znát příslušné právní normy? Hmmmmm ....

Asi by zase měla stačit ta správná legitimace :-(

Joska 25.1.2007 19:36

Re: Re: Re: Okamžitě zrušit

Nevím,jestli znáte rozsah právních norem,které jsou požadovány.Ale mnohými se projektant za celý život nesetká.

Alda 25.1.2007 22:47

Re: Re: Okamžitě zrušit

Ale to je samozřejmě špatně, o tom už jsem od kamarádů architektů slyšel. Ale je to, podle mého mínění, řešeno zcela špatně. Je, v tomto případě, nutné nastavit jiné podmínky a ne tu komoru rušit. Čili tak, aby nebuzerovala členy a konala co má.

Jak jsem již psal, opravdu nějaké zkoušení nemusím.

Nevolník 25.1.2007 14:59

Test

Test

Alda 25.1.2007 14:04

co je za tím

Ona situace není tak jednoduchá, jak si asi pan Holásek myslí. ODS je dlouhou dobu vedena snahou pomstít se nějakým způsobem lékařské komoře a některým jejím představitelům především. Měla však zvolit jiný způsob - měla donutit ČLK a její představitele, aby se nechovali protizákonně.

Je také jasné, že zrušení povinného členství bude znamenat pro mnoho komor fakticky konec. A komu se to hodí? Za prvé a především politikům. Myslí si snad někdo, že jim (politikům napříč spektrem)vyhovuje jako protivník silná organizace se znalostí problematiky v příslušním oboru, která je schopna do jisté míry účinně oponovat mnohdy naprostým nesmyslům a diletantismu politiků? Myslíte si, že je pro stát levnější kvalitní samospráva nebo státní centralizovaná moc? Jak mají komory a zvláště pak lékařské plnit své zákonné poslání, když nebudou mít jednak prostředky a jednak nemohou postihovat nečleny? Myslí si snad někdo, že mezi prvními vystoupivšími nebudou především ti, kteým hrozí disciplinární řízení?

Podle dnešní situace vidím, že kraje mnohdy vůbec nezajímá při registraci, jaká je skutečná kvalifikace a kvalita žadatele o registraci zdrav. zařízení.

Otázek je mnoho, odpovědí také. Podle mě se zde jedná o centralizaci moci do rukou státu, byť politici hovoří jinak.

Mablung 25.1.2007 14:17

Re: co je za tím

Základní otázkou je co poskytují dnes a na jaké úrovni.

Alda 25.1.2007 14:39

Re: Re: co je za tím

Ano, ta otázka je na místě. A odpověď by asi pro každou organizaci byla jiná. Záleží také na členech,jak se k tomu všemu staví. Často kolem sebe slyším komora a je myšleno nějaké představenstvo, nebo jiný orgán. Ve skutečnosti znamená komora všichni členové, takže jak si jí udělají, tak to taky mají. A opravdu hodně lidí, vč. těch vysokoškolsky vzdělaných, si myslí, že se věci udělají samy, že se na tom nemusejí nijak podílet. I v tomto kontextu chápu, že jsou mnohým komory trnem v oku. Naivně si myslí, že to stát bude dělat levněji a ještě v jejich prospěch. No to se musím opravdu zasmát.

Bohužel je hodně věcí, které komory pro své členy dělají, ale nikde to není na první pohled vidět, takže pokud se to přímo neprezentuje na nějakém fóru nebo v časopise, tak to opravdu vypadá, že nikdo nic nedělá a občas je jenom někdo lidově řečeno zbuzerován.

Jinak výčet činností by asi byl na tomto místě nesmyslem, osobně si myslím, že potenciál komor je docela velký a stát by s nimi měl spíše spolupracovat než válčit.

Takže na Vaši otázku asi nelze jednoznačně odpovědět, jen bych jí upravil ve smyslu nejen členům, ale také občanům.