30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: I ty, Grygare?

„Jak jsem starej, tak jsem blbej,“ řekl jsem si při sledování internetu a zpráv ČT dne 5. ledna 2017.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 7.1.2017 12:01

Clanek je zarnym prikladem

rozzureneho psa, stekajiciho z principu uplne na vsechno a vsechny, ve svem vidi cerveny hadr, ktery ho drazdi k nepricetnosti. A ze pes pochazi z vlka, vsichni prece vime.

F. Houžňák 7.1.2017 11:57

Ani vy jste to nepochopil,

přečtěte si to ještě jednou a zapněte čudlík na chápání textu. Pokud vá, nefunguje, tak to ani nečtěte, je to ztráta času.

P. Klíma 7.1.2017 11:55

Re: Ani vy jste to nepochopil,

Vážený pane, nejste Vy momentálně zavostalej?

P. Klíma 7.1.2017 11:53

Spálím Haškovy Dekamerony!

Drahý pane Vlku, tak dokonale věcně a vtipně napsané fejetony o lidské blbosti a jiných věčných tématech, jako píšete Vy, jsem už dlouho nečetl. Díky za ně, řvu smíchy!

A ze své knihovny odstraňuji Haška, Nerudu a Čapka, protože jejich satira na lidskou blbost se té Vaší jen stěží vyrovná.

Piště dál a hojně!

F. Houžňák 7.1.2017 11:43

Ani vy jste to nepochopil,

zkuste si muj prispevek precist jeste jednou a zapněte si i chápání textu.

V. Vlk 7.1.2017 11:43

Re: Reklamní neon.

Milý pane Rado,kde vidíte v Čechách nějaké neony? Vždyť tady prakticky žádné nejsou! A všechny pouliční lampy mají kryt nahoru. Je otázka,jak kvalitní. Ale kvůli tomu se budou vyhazovat stovky miliard?

L. Písařík 7.1.2017 11:41

Re: Doufám, že pan Vlk

Víte, že jsou lidé, kteří raději spí při rozsvíceném světle? Patřím mezi ně, v teplém žlutém a hřejícím světle mám pocit, že ležím v létě a na slunci a hlavně, když můžu ležet, tak proto, že nemusím nic dělat a proto je mi dobře a příjemně usínám.

L. Písařík 7.1.2017 11:35

Re: Pane Vlku, obávám se, že jste něčemu neporozuměl

Milý pane Houžňáku, neprozrazujte to policajtům. Podle vás, když v noci potkáte auto, tak asi 10 minut pořádně nevidíte jako chodec a co teprve jako řidič? Jak se to poldi dozvědí, zakáží po setmění jakýkoliv pohyb, no a pak nebude třeba ani noční osvětlení. Leda že do té doby budou funkční roboti, kteří budou dopravovat lidi potmě. Nebo, co tak vykopat osvětlené tunely, něco jako Blanka?

F. Houžňák 7.1.2017 11:28

Pane Vlku, obávám se, že jste něčemu neporozuměl

a tak zbytečně štěkáte na špatný strom. Astronomové by chtěli, aby se svítilo pokud možno jenom dolů (kde je to potřeba) a ne nahoru (kde to není nikomu k užitku a jenom to astronomy ruší). A oko po osvětlení bílým světlem skutečně potřebuje těch 5-10 minut, aby se adaptovalo na úplnou tmu (tedy abyste zase začal vidět při tak nízké intenzitě světla jako před tím oslněním). Je vidět, že jste nikdy s amatérskou astronomií neměl nic do činění, jinak byste tohle všechno věděl a nemusel byste se zesměšňovat. Co z toho všeho udělali nějací novináři, za to astronomové nemůžou.

V. Kotas 7.1.2017 11:18

Re: Příspěvky pana Vlka a Ulče

Co bychom nesvítili, když to jiní platí ( ti slušní, co pracují a platí daně. To však nejsou ti zaměstnaní ). Parafráze ze/na Švejka.

V. Kotas 7.1.2017 11:10

Re: V mnohém máte pravdu autore,

Na úředníky mají také peněz dost.

V. Kotas 7.1.2017 11:09

Re: V mnohém máte pravdu autore,

Když napíši, za našich předků, tak mám na mysli ty nejbližší = rodiče, prarodiče.

M. Brada 7.1.2017 10:56

Hodnocení

Článek jsem si se zájmem přečetl. Sedí, že to je iniciativa především astronomů, kterým vadí, že nevidí na hvězdy a vymýšlejí si i další zástupné, avšak dle všeho poměrně relevantní důvody, proč s tím něco dělat, protože jen argument hvězd asi málokoho přesvědčí.

Na druhou stranu je škoda, že se zde využívá klasická zkratka, že by někdo chtěl něco zhasínat. I když by asi sami astronomové přivítali, kdyby se celkově skutečně svítilo méně, tak i jim je jasné, že s touhle myšlenkou nemůžou moc mezi lidi a vždy důsledně hovoří o tom, že by se měla používat svítidla, která zbytečně nesvítí nahoru (a třeba i do oken). A tím se to snažit udržet v nějakých mezích, aby se to alespoň ještě dál nezhoršovalo. Snažit se vrátit oblohu, která tu byla třeba ještě před 20 lety, už asi nejde.

M. Malovec 7.1.2017 10:49

Příspěvky pana Vlka a Ulče

jsou pro mne tím nejlepším, co v NP čtu a proto NP taky čtu. Nicméně si myslím jako čtenář níže, že svítit se má s rozumem a účelně, nikoliv pánu Bohu do oken. Sám nevidím důvod celoročně osvětlovat jakoukoliv sochu v jakékoliv obci od setmění do rozednění.

M. Brada 7.1.2017 10:34

Re: Technická poznámka ke světelnému smogu

Ta idea je spíš při následné plánované výměně osvětlení brát ohled na to světelné znečištění při výběru. Ne něco hned plošně měnit.

Ten odhad 5% se mi zdá poměrně podhodnocený. Nejčastější svítidla, co vídám, svítí do horního poloprostoru poměrně výrazně. Přičemž on je cílem spíš relativně úzký kužel směřující dolů, paprsky kolem vodorovného směru taky nemají moc význam.

R. Tesařík 7.1.2017 10:32

Re: light pollutiion

Otázka je, které ty názory jsou rozumné, že?

R. Tesařík 7.1.2017 10:31

Re: Pane Václave Vlku st.,

jestli jste pilot:-)) tak si najděte jiný technický příměr.

R. Tesařík 7.1.2017 10:30

Re: Pane Václave Vlku st.,

Ten náčelník jenom nebyl vůbec schopen s tím zacházet..jako by vám někdo daroval proudovou stíhačku, ať si vy sám v ní proletíte.

I. Mertl 7.1.2017 10:28

Re: light pollutiion

I tady jsou podobné koniny vyhledávány, pro rozumné názory místa není.

M. Brada 7.1.2017 10:21

Re: Kolik ...

Nerozumím, co myslíte tím, že nejsou důležité hvězdy slabší než 3. velikosti. To právě způsobuje, že se z měst dá nenarušeně pozorovat v podstatě jen Měsíc a planety, které jsou dostatečně jasné a jas oblohy u nich nevadí. Jiné zajímavé objekty jako různé hvězdokupy, galaxie, mlhoviny či komety jsou v podstatě zabité, protože se ztrácí v tom světlém pozadí.

Možná jste chtěl říct, že viditelnost hvězd 3. velikosti stačí na rozeznání základních tvarů souhvězdí, s tím by se dalo souhlasit.

Jinak 10 jasných nocí za rok je hodně pesimistický odhad, to se vám v létě, kdy je počasí obecně lepší, podaří nasbírat i za jeden měsíc.

T. Kohout 7.1.2017 10:18

light pollutiion

O tzv light pollution jsem prvně slyšel v Sev. Americe asi před 15 lety. Ono, aby vám publikovali nějaký názor, tak musíte mít opravdu extrémně protichůdný názor k tomu, co se současně děje. Např napsat na téma že "Beatles nebyli tak dobří, jak se myslí". Když máte opravdu velkou blbinu, tak máte jistotu, že vám to publikují. Jak říkal W: to je blbý, to se bude líbit. Prorocká slova.

J. Kraus 7.1.2017 10:15

technická poznámka

Záleží na rozložení světelného toku toho kterého svítidla, na tom, jakou má světelnou křivku. Svítidla na stožárech jsou dlouhá desetiletí víceméně podobná, mají parabolický reflektor, který světelný tok směruje k zemi a do stran v příčné ose svítidla. Čím víc svítí „do strany“, tím větší procento jde i „nahoru“, je to ale procento nepatrné, mnohem více jde „nahoru“ odrazem od země. Změna proti minulosti je v tom, že jich, se stále přísnějšími normami pro osvětlení, přibývá. Zatím, odhadem, na dvoj až trojnásobek oproti osmdesátým létům. Potíž kvalitativní je s parkovými svítidly s kulovými kryty, s osvětlovacími sloupky, s reflektory nasvětlujícími fasádu a se svítidly pro nepřímé osvětlení – někdo by to jistě ještě doplnil. Ta opravdu svíti pánubohu do oken a za starých dob, kdy svítidla navrhovali technici a nikoli architekti a designéři, nebyla. Jestli je to dobře nebo špatně, ať každý posoudí sám. Někomu se nasvícené fasády mohou líbit, někomu, a nejen člověku, mohou připadat jako projev lidské marnotratnosti a pýchy.

J. Hruška 7.1.2017 10:10

Re: Tma a doba temna - osvícenství.

Máte to v tom počítači pěkně srovnané i podle odkazů na Starý zákon, ještě to tak srovnat bez předpojatosti a bez fascinace. Zdař Bůh, Josef.

L. Severa 7.1.2017 9:53

Příspěvky pana Vlka

čtu rád. Ovšem tentokrát mne nepříjemně překvapil přehnaným despektem k astronomům a k panu Grygarovi. Souhlasím s jeho názory na nesmyslné zákazy, protože je dovedu, doufám, rozumně zhodnotit. Ovšem jestliže astronomové vysloví svoje problémy, věřím jim, protože předpokládám, že si něco nevymýšlejí jen tak. Pan Grygar přidal nějaké argumenty asi proto, aby ty potíže zvýraznil. Nemám znalosti abych mohl zaujmout nestranný názor(pan Vlk ano), ovšem to, že by se nemělo svítit Pánu Bohu do oken, dovedu pochopit.

P. Trčka 7.1.2017 9:48

Pane Václave Vlku st.,

já s Vámi na rozdíl od předchozích diskutérů souhlasím ve všem a nemohu jinak. Když vidím, jak všichni ti poslanci, senátoři, ministři a další volení funkcionáři vždy po zvolení okamžitě "zmoudří" a začnou nám vykládat, jak se máme chovat, co máme jíst,kdy můžeme chodit nakupovat,jestli si může majitel ve své restauraci, na kterou mu nikdo nepřidal ani korunu zakouřit a dovolit svým hostům kouřit atd atd. Další kategorií jsou pak různá "bezpečnostní" opatření,jenž omezují naší svobodu zdůvodňovaná tím, že jsou zaváděna pro "naše blaho a spokojený život". (některé významy dávám záměrně do úvozovek) Takto bych mohl pokračovat tak dlouho, že by se to nevešlo do celých novin. Nesmyslné regulace a nařízení "ochraňující" naše životy nám omezují a znepříjemňují žití v tomto státě. Vše je zajištěno ze strany státu pro běžného občana likvidačními sankcemi. Jako jeden příklad za všechny udvádím následující. Jedem můj kamarád vypil v restauraci 3 piva. Jel pak domů na kole, zastavila ho policejní hlídka a dostal 25 000,-Kč pokutu.Holt na občana musí být přísnost. To je ten silný stát, o které snil a hovořil pan předseda vlády, než ho zvolili, a který on tak usilovně buduje. Státní moc, vytvářená námi volenými zástupci se chová tak, jako bychom byli stádo nesvéprávných a hloupých jedinců, kteří nevědí, jak mají žít a co mají dělat. Ke všemu mne uráží, pokud vládní úředník prohlásí, že "všetci kradnů", protože jsem nikdy nic neukradl. To by ale bylo další téma na dlouhý příspěvek. Z toho všeho pro mne plyne jediné. Vládní garnitura si vytváří nástroje v podobě omezujících zákonů a nařízení, aby v případě nějakého nesouhlasu ze strany občana či občanů, mohla zakročit a rebelujícího človíčka zmáčknout.A právě proto, že máme tolik různých regulací a nřízení, tak se nějaký důvod vždy najde, že ? Světelný smog bude dalším střípkem do mozaiky "ochrany našeho života".

R. Tesařík 7.1.2017 9:43

Re: Kolik ...

Jasně, prostě zhasnou a basta. Co zhasnout, spáchat sebevraždu, je nás tu moc, že.

P. Čech 7.1.2017 9:41

Re: Pane Václave Vlku st.,

Více hloupých a trapných nadávek by nebylo? Zdá se, že nic jiného neumíte. Což takhle mi vyvrátit můj názor nějakými argumenty? Pokud tedy víte, co to je.

R. Tesařík 7.1.2017 9:41

Re: Bláboly nevzdělance

Mertl, Mertl, voni v poslední době nevypadaj dobře....štřej se víc.

P. Rada 7.1.2017 9:41

Re: Obrovskou výhodu?

Dávám zapravdu až na tu triviálnost problému. Není to totiž jen o zdrojích světla ale i o tom na čem se to světlo v atmosféře rozptyluje a tedy i o tom co dýcháme... To autora za celou dobu sepisování článku zřejmě žel ani nenapadlo. Stává se to pak u dotyčných dokladem nevšímavosti až bezohlednosti k okolí.

P. Čech 7.1.2017 9:39

Re: Pane Václave Vlku st.,

Musel by se cítit jako v ráji? Silně o tom pochybuji. Četl jsem kdysi článek o člověku z t.zv. civilizovaného světa, jemuž zachránili život indiáni z pralesa v Brazílii. Tento člověk z vděčnosti vzal sebou do "civilizace" náčelníka kmene, jenž jej zachránil. Prováděl jej městy, koupil mu rádio na baterky, ukázal mu televizi, vlak, letadla. ten náčelník ovšem neprojevoval žádnou vděčnost a nebyl u vytržení. Chtěl jediné. Zpět do pralesa ke svému kmeni. Zde je nutno se zamyslet, zda ten náčelník nebyl se svým životem spokojenější než my , t.zv. civilizací rozcapení jedinci. Dříve? Onemocníš? Buď se uzdravíš a nebo ne. V tom případě zemřeš. No a co? Jistí vědci (ti skuteční) tomu říkají přirozený výběr a ten se týká na planetě Zemi všeho. Rostlin i živočichů vč. člověka. Člověk ovšem vymýšlí lumělá oplodnění, genetické manipulace a "vyrábí" tak zrůdy, v konečném důsledku neschopné života. Mohou sice přežívat, ale jen tak, že se cpou chemickými přípravky, kterým říkáme léky.Všechno je to důsledek t.zv. civilizace. Je mi 70 let a nepamatuji se (Alzheimera nemám) , že by v době mého dětství či mládí měl někdo z mých spolužáků nějakou alergii. A podívejte se dnes, kolik je mezi dětmi alergiků. A co k tomu přispělo? Netzdravý, t.zv. civilizovaný, ale hlavně rozcapený způsob života, kdy člověk v konečném důsledku ničí své životní prostředí. To žádná věda a technika nevrátí zpět do přirozeného stavu.