2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Cara 16.11.2005 10:20

Re: Re: vzdelani

Tak je to všechno o ochotě lékařů pracovat s počítači. Znám lékaře, kteří stále píší (s mnoha překlepy) na starých psacích strojích a zaboha se nechtějí učit práci s počítačem, přestože ve věci mediciny se stále musí doučovat. Na druhé straně jsem byl velmi mile překvapen (vzhledem k vpředu uvedeným zkušenostem) v nemocnici Na Homolce, kde jsem např. absolvoval rentgen plic a plicní lékař si po půl hodině, při mé návštěvě v jeho ordinaci, prohlížel můj snímek na obrazovce. V počítačové databázi zde mají uloženy skoro všechna data pořízená během návštěv a hospitalizací. A hlavně s nimi musí pracovat.
jezevec 16.11.2005 1:22

Pár poznámek:

 Pár poznámek: Ad 1: omezení spotřeby léků nemá spočívat v tom, že očař vysadí diabetické léky - ale v tom, že s jedněma bolavýma zádama nepůjde jeden člověk k pěti doktorům, aby od každého dostal léky s podobným nebo dokonce kontradiktivním účinkem. Pojišťovna by na každou chorobu měla zaplatit JEDNU medikaci - a kdo se chce škatuli léků, ať si jí koupí, nebo raději ať to nežere. K tomuto účelu se IZIP hodí dokonale. Ad 2: rovněž deduplikace vyšetření mají zabránit zejména tomu, aby člověk s bolavou nohou navštívil dle své vlastní invence libovolné množství doktorů, a pojišťovna mu platila všechna vyšetření, a opakovanou diagnostiku téhož. Pojišťovna by měla zaplatit JEDNO takové vyšetření - a kdo se chce nechat vyšetřit pětkrát, zbývající vyšetření už by si měl zaplatit sám. K tomuto účelu se IZIP hodí dokonale. Ad.3: Pokud si myslíte, že nejlepšími doktory jsou lékaři obvodní, a že tito mají nejlepší erudici znát to nejlepší ze všech oborností - dejte si na hlavu obklad. Obvoďákem se doktor stane tehdy když nic moc neumí a jen od každýho trochu. A pokud si myslíte, že doktor si pamatuje veškerá zdravotní data všech svých pacientů, a to včetně těch, která i přečíst na monitoru by byla "nepřehledná" - pak vám jeden obklad nebude stačit. Ad reálný provoz: pokud systém funguje, je vám leda kulový do toho, jak jsou lékaři motivováni ho používat.
kirast 16.11.2005 1:13

Já, ač se cítím stále mládý,

musím uznat, že mé tělo můj optimismus již nesdílí. A tak se smiřuji s běháním po doktorech. Pojištěncem VZP již nejsem - po nátlaku některých lékařů. Ale uvítal bych, kdyby se do tohoto nebo podobného systému mohli přihlásit i pojištěnci jiných pojišťoven. Administrativa mé lékařské dokumentace totiž padla na mne a ani neustálé vyptávání specialistů na můj zdravotní stav a zdravotní stav mé rodiny mě netěší. Nejsem odborník a někdy mám dojem, že stejnými slovy sděluji různým lékařům různé informace. Zdravotníkům to možná žádné výhody nepřináší, mě by se zase trochu ulevilo.
Milena 16.11.2005 1:04

Pokud ve zdravotnictví pracují informatici

s tak hloupými názory, pak se nelze divit, že se tam zbytečně prošustrují miliardy.
Proč například při každé hospitalizaci lékař z pacienta opakovaně tahá celou anamnézu jeho i jeho rodiny? Proč pacient opakovaně musí diktovat doktorovi do psacího stroje informace, které by mohly být jednou provždy někde zapsány a doktor by si je jen vytiskl ? Ušetřilo by to čas i nervy oběma stranám. Jak kvalitní informace mu "z hlavy" poskytne stará babička? Zkuste se jí zeptat, které všechny prášky bere a proč, jestli vám je vyjmenuje. A pokud jste někdy potkali doktora, který by skutečně zevrubně studoval nepřehlednou "papírovou kartu" a hledal v načmáraných nečitelných zápisech na mnoha listech , co jí kdy kdo předepsal, tak já jsem takového doktora ještě nepotkala. Každý se spokojí s tím, co mu pacient sám o sobě řekne a to může být zejména u starých lidí (kteří konzumují nejvíce léků) velmi nepřesné. Například si babička, kterou honí po vyšetřeních, postěžuje různým specialistům na svoji bolísktu, a každý jí na to předepíše lék - a třeba každý jiný, i když s podobnými účinky.  A chudák babička pak denně baští 20 pilulek a je jí hůř a hůř.
Kdyby měl každý doktor v každém okamžiku k dispozici objektivní přehled o každém pacientovi, které léky bere, na které je alergický, jakými nemocemi trpí (a tudíž které léky jsou u něj kontraindikovány), ušetřilo by se nejen mnoho peněz za zbytečně či duplicitně předepsané léky, ale zlepšil by se i zdravotní stav pacientů.
 
Pokud ale něco takového považuje za zbytečné "zdravotní informatik", tak to je fakt smutné. Možná to píše  na objednávku samotného Ratha.
aida 16.11.2005 1:18

Re: Pokud ve zdravotnictví pracují informatici

Ještě, že jste informatik a ne lékař... A ještě dotaz - u doktora jste v životě byla a na něco se Vás zeptal?
No a představte si, takový alergolog homeopat to by bylo dílo.
jonáš 16.11.2005 2:17

K čemu Aido doktora,

dyť se to dá všechno naprogramovat -- no já už se těšim jak ze mne budou v šedesáti páčit PIN od mý IZIPový knížky, když si nepamatuju ani čtyrmístný na kartu už teď ;-)
mike 16.11.2005 7:05

Re: K čemu Aido doktora,

PIN neni nezbytne nutny. Stacil by snimac otisku prstu, technologie je k dispozici uz dnes. Nebo jina biometricka data. Ale vy byste si zase neco nasel, ze Jonasi? V hledani duvodu, proc neco nejde, jsou Cesi opravdu dobri. Ovsem vy jste doslova prebornik.
Janus 16.11.2005 8:34

Re: Re: K čemu Aido doktora,

Snímač otisku prstu je fajn - jen se do toho prstu nesmíte říznout nebo si ho nedej bože zlomit.
jonáš 16.11.2005 8:38

Re: Re: Re: K čemu Aido doktora,

A hlavně si takhle nikdy "nezabezpečujte" bankovní karty, nebo budou kapsářský gangy kromě kradení peněženek i šmikat ukazováčky --
Janus 16.11.2005 8:43

Re: Re: K čemu Aido doktora,

Snímač otisku prstu je fajn - jen se do toho prstu nesmíte říznout nebo si ho nedej bože zlomit.
informatik senior 16.11.2005 8:38

Re: Re: Pokud ve zdravotnictví pracují informatici

U doktora jsem byl a vždy ze mne tahal informace k anamnéze osobní i rodinné. Ještě že si to ve svých 60ti ještě jakž takž pamatuji, včetně babiček a dědečků.
Milena 16.11.2005 10:31

Re: Re: Pokud ve zdravotnictví pracují informatici

představte si Aido, že byla, a to mnohem častěji, než by mi bylo milé. Pokaždé znovu a znovu ze mne  - v lepším případě - každý doktor informace tahá, z mé karty (plné popsaných lejster) si něco přečte tehdy a jen tehdy, když ho upozorním, že si k tomu, co mu říkám,  má ještě dohledat detaily např. v nějaké propouštěcí zprávě z nemocnice. V tom horším případě ze mne ty informace ani netahá a musím ho - například na alergii - upozornit já sama. Počítám, že až budu stará a paměť mi přestane sloužit, nebo když budu např. po úraze ve stavu, kdy si to nebudu schopna pohlídat, tak mne nějaký doktor svojí léčbou zabije. Ale to je přece cílem dr Ratha: čím více pacientů zemře, tím více nákladů se uspoří. Mrtvý pacient už žádnou péči nečerpá. A doktoři dostanou vyšší prémie, přesně tak, jak si to vymyslel Rath.
jura-p 16.11.2005 0:30

Ale, ale, zdravotnícký informatiku.

Není mi jasné, proč by vyšetření starší ztrácelo hodnotu. Má hodnotu už pro porovnání s novějším. Není mi také jasné, proč by informace o tom, co předepsal jiný lékař, nebyla pro dalšího lékaře potřebná. Slyšel pan zdravotnický informatik o interakcích léků. Stejně tak není pravda, že by se lékař neodvážil změnit medikaci předepsanou jiným lékařem. Za patnáct let v nemocnici jsem viděl, že medikaci ošetřující lékař mění dle své rozvahy a bez rozpaků zcela běžně.
Andy 16.11.2005 0:46

Re: Ale, ale, zdravotnícký informatiku.

medikaci zhusta nemění, ale vrství. A pak vyčítají babkám, že: " těch pilulek máte nějak moc, pani". Nebo dědkům, samozřejmě. A dorazí to Emmerová, která odborným jazykem lékaře praví:" to snad ani nemůže být zdravé, tolik léků." :))
A.S. Pergill 16.11.2005 7:59

Re: Ale, ale, zdravotnícký informatiku.

Budu li se u vás rozhodovat při zažívacích potížích po nějaké recepci mezi podrážděním slinivky, podrážděním žlučníku, akutní infekcí nebo třeba atentátem na účastníky, tak budu zcela jistě dělat amylázy, jaterní testy a spoustu dalších. A dokonce pouhý den staré výsledky budou naprosto k ničemu, leda byste měl některé z těch hodnot vrozeně trvale zvýšené, což taky existuje, ale na to by se ve vašem věku už přišlo a bylo by to v dokumentaci.
Andy 16.11.2005 0:28

aha, takže vlastně je to nové, všichni to nemají,

málokdo s tím umí pracovat, tak je to špatně. Lékařský syndrom zpráv klofaných na otřískaném Consulu je evidentně neléčitelný. Já jsem jen pacient, ale dost mne potěší, když si ošetřující lékař v nemocnici bude moci před tím, než půjdu na operaci zlomené nohy, ověřit mé glykemické křivky za poslední dva roky, aby měl lepší informace o nutné pooperační péči, když nebude muset moje osmdesátiletá tetička pendlovat s papírama mezi obvoďákem a špitálem atd. Předpokládám, že si pánové doktoři( tedy ti, co se jim IZIP systém nelíbí, jsou ti samí, co se rozčilují, že musí běhat s lejstry po úřadech od dveří ke dveřím a ptají se, na co tam ty báby mají počítače. Pozor, cenu nehodnotím. Nic nevím o technické a organizační specifikaci projektu, tak si kecy o drahých nebo levných giga odpustím. Že to není jen samotná databáze v SQL a nic víc, to ale poznám i já.
xyz 16.11.2005 1:02

Re: aha, takže vlastně je to nové, všichni to nemají,

Pan informatik je zjevně mladší člověk, jinak by nemohl psát takové bludy. Při každé návštěvě specialisty musím odpovídat na dotaz, jaké léky beru krom těch, které mi předepíše. Starší lidé odpovídají obvykle, že je to takový ten růžový, 2 bílé na srdce, někdy něco zapít před spaním, ale názvy si pamatuje jen někdo. A pan specialista něco předepíše, co si myslí, kontraindikace nikoho nezajímá, to je jasné, a doma se hromadí všelijaké léky, o nichž nikdo neví, kdo je předepsal a proč. O putování mezi obvoďákem, roentgenem, kartotékou, ortopedem, rehabilitací a zpátky asi taky nic neví. Možná, že je IZIP dobrej kšeft, ale proč se tady závidí, když někdo něco vymyslí a funguje to? Páni doktoři to asi nechtěli používat, protože spousta jich  jsou doktorky a jejich nechuť používat IT je známá, takže motivační poplatek sloužil jako bolestné.   
xyz 16.11.2005 1:02

Re: aha, takže vlastně je to nové, všichni to nemají,