16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Gerard 19.3.2008 11:43

Re: Re: Re: Možná je to tak a možná není.Těžko říci a vědci už tolikráte hlásali bludy.

Tak se do něj tak neobouvejte. Pan Metelka asi opravdu není z těch, kteří v Bruselu lobbují za záchranu lidstva prostřednictvím zničení průmyslu (respektive jeho přesunutí do Číny s ještě horšími dopady na ŽP). On se jen snaží dělat si "tu svou vědu", ale neuvědomuje si, nebo si nechce uvědomit, že svým výzkumem a svými vyjádřeními ať chce nebo ne poskytuje munici pro politiky a ekoteroristy.

Ladislav N. :-))) 19.3.2008 11:41

Re: Metelka sveřepě mlčí a neví na co všechno má lidstvo síly.

"Zavedeme ve vesmíru pořádek!!" ;-D

K. Babák 19.3.2008 11:41

Co to je klima

Měli bychom začít definicí pojmu. Vždycky jsem si myslel, že klima je jakýsi nadřazený všezahrnující pojem, tedy klima je, co je. Měnit se může teplota, směr převládajících větrů, množství srážek ve druhé polovině května, prostě to, co se dá změřit a vyjádřit číslem. Klima může být mírné, nesnesitelné, příznivé pěstování cukrovky, ale popisujeme ho termíny, které obsahují hodnocení. To je věc, která nepatří do přírodovědy. Jakmile někdo prohlásí, že klima se mění příliš rychle, nevěřím mu ze dvou důvodů: 1) Že se klima mění není žádná informace. Všechno se mění. 2) Hodnotící výraz nemá co v přírodovědě dělat.

Nemá smysl ani porovnání rychlosti změny v různých obdobích. Pokud definujeme rychlost jako podíl změny nějaké veličiny a času (a klima není veličina), je rychlost závislá na volbě časového intervalu. Například rychlost pohybu mého auta, počítaná za posledních 24 hodin je velice odlišná od rychlosti 10. března mezi devátou a půl desátou. Porovnáváme-li některý parametr klimatu zprůměrovaný za posledních 10 let s tímtéž parametrem za předchozí desetiletí, v minulém tisíciletí s předchozím tisíciletím a minulých deset let s celým tisíciletím, dostanu tři úplně různé věci a nikdo neví, která je "lepší". Ale určitě ani jedno porovnání neposkytne podklad pro předpověď na příštích 50 let.

Vývoj lidstva je historií přizpůsobování vnějším podmínkám. Možná, že existence lidstva tyto podmínky mění stejně jako existence primitivních organismů v prahorách odstranila z atmosféry téměř všechen oxid uhličitý a otrávila ji kyslíkem, následkem čehož tyto původní organismy téměř úplně vyhynuly. Problém je v tom, že neznáme časovou konstantu a přesnou kauzalitu. I zde platí teorie motýlího křídla. A lepší, než plácnout motýla je vystřelit novou meteorologickou družici.

Ekonom 19.3.2008 11:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Proto jsem zmínil dva, poměrně důležité, agregátní a relevantní ukazatele, HDP a zaměstnanost, pokud vám ani toto nestačí....

Ladislav N. :-))) 19.3.2008 11:40

Re: kecáte

Melounisti jdou ruku v ruce s klimatology "oteplovači", kteří se od nich zatím nikde nedistancovali. Až to jednou udělají, možná se pohled veřejnosti změní. Ale pochybuji, že by je zelení "alarmisté" nechali bez peněz, aby sami přišli o báječný kšeft...

L.Metelka 19.3.2008 11:39

Re: Na co by nám měli klimatologové odvědět:

;-D

Většinu odpovědí najdete v http://www.ipcc.ch/ipccreports/ar4-wg1.htm, http://www.ipcc.ch/ipccreports/ar4-wg2.htm nebo  http://www.ipcc.ch/ipccreports/ar4-wg3.htm

Šnek 19.3.2008 11:39

Metelka sveřepě mlčí a neví na co všechno má lidstvo síly.

Lidstvo má zřejmě dost sil změnit celý vesmír.

Jako svého času komunisté:

"Budem za mír bojovat, že nezůstane kámen na kameni."

Tokamak 19.3.2008 11:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Tím teď samozřejmě myslím v letních měsících, zase takové oteplení, že by byly aktivní v březnu ještě není :-)

JH 19.3.2008 11:37

Pane Autor: Ekonom

Jestli nejde jen o přezdívku, ale jste opravdu ekonom, tak jste opravdu "ekonom" jako např. Ing. Klaus! Politici a ekonomové myslí tak 4 roky nebo pětiletku dopředu. Udělám si stejnou srandu ze čtenářů jako vy: bude se oteplovat a oteplovat a stavební činnost poroste a poroste. Je to lineární závislost? Pro ekonomy: bude-li 3x větší průměrná teplota, bude 3x větší stavební činnost a HDP? :-)  Tragické bude, až se dosáhne bodu, odkud nebude návratu. No snad to dopadne dobře jako koncem permu, ovšem kdo tady vyhyne a kdo přežije nevidí ve hvězdách ani astronomové :-)

Ekonom 19.3.2008 11:36

Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Je vidět, že v tom máte opravdu hokej, nebudu vás tedy trápit

RomanL 19.3.2008 11:36

Re: Re: Klimatologové ať už vědomě nebo nevědomě zabrousili do politiky,

... a jaká dávají doporučení pro zesílení sluneční aktivity lidmi a kolik to bude stát?

Tokamak 19.3.2008 11:35

Re: Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Pro škůdce to platí také, budou jednoduše tam, kde je pro ně vhodná teplota, vlhkost, potrava, množství predátorů .... Napadá mě třeba expanze plzáka španělského, je to docela nenažrané zvířátko ;-( a zatím u nás není dostatek predátorů, což se snad změní, například jsem ve spojitosti s ním zaznamenal poměrně vysoký nárůst populace světlušek, které jsem dříve viděl tak maximálně jednou za 5 let a teď nám téměř osvětlují zahradu :-);-)

Ekonom 19.3.2008 11:35

Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Právě minulý únor byl použit jako příklad právě proto, že úrovni jednoho konkrétního měsíce je dobře vidět vliv počasí třeba na zaměstnanost. Pokud chcete dlouhodobější pohled, no tak dobře, ale zdá se mi, že i přes všechny "nevýhody" klimatických změn (oteplování) ekonomika např,. Slovenska rekordně stoupá již několik let, podobné je to s ekonomikou českou a navzdory apokalyptickým vizím i s ekonomikou globální.

Ostatní témata která jste zmínil (požadavky systémových změn) - s těmito změnami si myslím, že je lidstvo navyklé pracovat od počátků své ekonomické aktivity (provázanost ekonomické úspěšnosti, rozvoje civilizace třeba s budováním zavlažovacích systémů je dobře známa, historické změny v lesním hospodaření a zemědělství rovněž, není to nic čeho bychom se měli děsit či naopak předpokládat, že i do budoucna bude stále statické)

dr Turnovský 19.3.2008 11:32

Re: Re: Možná je to tak a možná není.Těžko říci a vědci už tolikráte hlásali bludy.

zatím to vypadá, že v EU se Vám to evidentně daří. A je jedno, jestli to dělají politici, nebo Vy, protože se rozdíl již úplně vytratil....

Sýček 19.3.2008 11:29

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

11. Jaká je bilance skleníkových plynů při velkoplošném nasazení OZE, aby bylo možné nahradit 10%, 20%...50% fosilních paliv, včetně výroby, hnojení, zavlažování a ošetření, spotřeby elektrické energie a pohonných hmot.

Sýček 19.3.2008 11:29

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

10. Jaký je vliv tzv.: obnovitelných zdrojů energie na GKZ - velkoplošná produkce biomasy, zpracování na biopaliva při 10%, 20%,... 50% nahrazení fosilních paliv OZE.

Sýček 19.3.2008 11:29

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

9. Určení zpětných vazeb - množství exhalací, kterých exhalací, za jakých podmínek a s jakou pravděpodobností Země je schopná vstřebat (pohltit neutralizovat) bez významného vlivu na klima.

Sýček 19.3.2008 11:29

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

8. Vzájemné působení přírodních a lidských vlivů jejich pravděpodobnost.

Sýček 19.3.2008 11:29

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

7. Roztřídit klimatické změny se záporným vlivem na životní prostředí, s neutrálním vlivem na životní prostředí a s kladným vlivem na životní prostředí - z hlediska člověka, z hlediska životního prostředí.. pravděpodobnost a velikost těchto změn v závislosti na produkci skleníkových plynů

Sýček 19.3.2008 11:28

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

6. Určit přírodní vlivy na GZK, jejich podíl na GZK a závislosti množství, čas, teplota, pravděpodobnost.

Sýček 19.3.2008 11:28

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

5. Určit vliv jiné-ostatní lidské činnosti na GZK (např.: odlesnění-zalesnění, intenzivní - extenzivní zemědělství, umělé zavlažování, prach, exhalace, aerosoly) jejich podíl GZK, závislosti množství, čas, teplota, pravděpodobnost

Sýček 19.3.2008 11:28

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

4. Jaký vliv má změna koncentrace skleníkových plynů na změnu globální teploty a s jakou pravděpodobností (závislost čas, koncentrace, teplota, pravděpodobnost).

Sýček 19.3.2008 11:28

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

3. Podíl skleníkových plynů na GZK a s jakou pravděpodobností (např. Gaussova křivka).

Sýček 19.3.2008 11:28

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

2. Podíl člověka na GZK a s jakou pravděpodobností  (např. Gaussova křivka).

Sýček 19.3.2008 11:28

Na co by nám měli klimatologové odvědět:

1. Pravděpodobnost (např. Gaussova křivka), že člověk způsobuje svou činností globální změnu klimatu.

Šnek 19.3.2008 11:28

Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Ekonome, ekonome! Copak nevíte, jak positivně se na našem národním hospodářství podílí všechna ta místa těch ekologických institutů? A to tu ještě nepůsogbí osvětáři ze zahraničí. To teprv budete koukat až nám tu zavedou institut pro Technoologiefolgeabschaetzung.

To je prosím zařízení, kde se zkoumají následky zavádění nových technologií.

Jen mi není známo, jestli už také zkoumají následky presování CO2 pod zem.

Gerard 19.3.2008 11:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

To samozřejmě ne.

L.Metelka 19.3.2008 11:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

... jedním z ...

Tak to asi ano... Ale pochybuji, že byste celou ekonomiku popsal jen tímto parametrem...

Gerard 19.3.2008 11:25

Re: Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Narážel jsem na rozšíření škůdců v případě změn klimatu.

Tokamak 19.3.2008 11:25

Re: Re: Re: Tak nám pane Metelko poraďte

Já bych řek, že je to celkem přirozený proces, jak se v historii měnilo klima, tak se podle toho druhy, přizpůsobovaly, posunovaly, případně vymíraly nebo naopak vznikaly nové. Nedávno byla vydána studie o změnách klimatu a rozšíření ptačích druhů v Evropě.