26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R.J. 1.4.2009 13:11

Re: Když si představíte,

Ale jo Muki, já Ti věřím že to řekl, já netvrdím, že sis to vymyslel, jen tvrdím, že si to vymyslel Smrkovský. Proto tam píši, že bolševikovi nesmíš nic věřit, lžou podle toho, jak se jim to hodí do toho jejich vražedného krámu.

Mirek F. 1.4.2009 13:01

Re: O potopení lodi Wilhelm Gustloff se za bolševika nejen mluvilo,

+ještě Wilhelm Gustloff byl ve stavu Kriegsmarine.

Mirek F. 1.4.2009 13:00

Re: Zapomenutý hráč

Schörner:

-nesmlouvavě a neohroženě nechával střílet vlastní vojáky za skutečnou i domnělou dezerci,

-vydal spoustu podmanivých prohlášení o kamarádství a boji bok po boku až do konce,  

-následně v květnu vzal roha k Američanům, nestaraje se o pořád ještě početné zbytky jemu svěřených armád. Prostě takový morální vzor.

Historik 1.4.2009 12:57

O potopení lodi Wilhelm Gustloff se za bolševika nejen mluvilo,

ale tento čin byl oslavován, v Rusku je oslavován dodnes. Šlo o to, že se jednalo o ozbrojenou loď, která vezla jak vycvičené posádky ponorek, tak civilní uprchlíky, kterých bylo desetkrát tolik. Takže jde o to, co si z toho vyberete.

Němci tehdy celkem po moři evakuovali půl milionu lidí. Rozkaz zněl, evakuovat (obklíčené) vojenské jednotky, zbývající kapacitu doplnit uprchlíky.

Marat 1.4.2009 12:57

Re: Vojna / projev z Londýna 1941

To je ono ! Jak bylo možné preventivně zaútočit na Německo? A kdo to měl udělat? To by bylo řevu všech humanistu a mírových demonstrantu té doby. Což nevíte, co se děje nyní Spojeným Státum, když preventivně,dříve nežli bude hodně zle, zaútočili na Saddama? Vždyť po I. svět. válce bylo snad ještě více mírotvorných krřklounu kteří všemožně bránili vyzbrojení svých zemí. Ten Churchill nebyl zdaleka tak vynikajícím státníkem jak je z něj děláno. Zřejmě byl jen vlastenc a bál se o kolonie a především toho, že by Hitler mohl chtít na GB ty kolonie, které si GB přivlastnila. Kdyby ho napadlo, že to nebude Hitler, ale komunisté v čele s SSSR, kdo připraví GB i Francií o kolonie, tak by tá válka dopadla úplně jinak.

Mirek F. 1.4.2009 12:57

Re: Jaký moment překvapení?

Klasické bombardování nebylo nic nového, svět měl dost času si "zvyknout" na postupně se zvyšující intenzitu a účinky. Ale atomovka- jedna bomba, jedno letadlo, jedno město.....

Historik 1.4.2009 12:50

Re: Zapomenutý hráč

Schorner po oznámení německé kapitulace uletěl k Američanům, ti ho ale vydali Rusům. Když ho Rusové po několika letech propustili do Německa, Němci ho znovu zavřeli kvůli jeho rozkazu tuším z ledna 1945, podle kterého měl být zastřelen každý německý voják, přistižený za frontovou linií, pokud se nevykáže písemným rozkazem.

Historik 1.4.2009 12:47

Pane, vy žvaníte, a to tak, že hodně

Ještě v prosinci 1944 vrhl Hitler své poslední rezervy v Ardenách proti Američanům, v bláhové naději, že je porazí a přinutí k míru. Důstojník, který dle Němcům svou "nedbalostí" umožnil Američanům získat málo poškozený most přes Rýn u Remagenu (7.3.1945) byl zastřelen. Němci se houfně vzdávali až někdy koncem dubna, kdy se dostali do obklíčení (maršál Model např. kapituloval s více než 300 tisíci obklíčenými vojáky, sám se ale poté zastřelil).

qwerty 1.4.2009 12:45

Re: Jistěže ...kamoši proti sobě nějak urputně nebojovali !

Jen p1tomec hodnotí válku podle toho kolik padlo vojáků na naší straně.    Zlikvidovat vlastní vojsko totiž zřídka bývá cílem války, i když podle ruských statistik by se to mohlo zdát.

R.J. 1.4.2009 12:42

Re: PRYČ S AMERICKÝMI OKUPANTY ! ! !

Zasmál jsem se tj, i když je to k pláči. R^

Větší vlastenec 1.4.2009 12:40

Větší vlastenec je hrd a pyšen na výkon př.Reala !

Velebná Matko Přírodo !

Hugo ! Umíte číst ?! Osobo ?!  8-o

Na tato základní díla naší historiografie jsem dával odkaz dnes, i mnohokrát v minulosti.  R^

Je pro mne obrovským zadostiučiněním, že v mých šlépějích jdou další přátelé, soudruzi a soukmenovci !  V

>-  Socialistické školství - zdroj vzdělanosti fšeho našeho lydu !  Volte ČSSD a KSČM !  >-

R.J. 1.4.2009 12:38

Re: Patton byl malý pán, aby mohl sám o své vůli rozhodnout.

Něco relevantního ? Nic, .... myslel jsem si to.

prduch 1.4.2009 12:36

Re: osvobození Prahy

Doporučuji např. Buisson, Jean-Christophe - Jmenoval se Vlasov. Tuto

publikaci jsem objevil ve St. věd. knihovně v Hradci Králové, možná by

se našla i v jiných knihovnách. Zajímavé čtení...

honzak 1.4.2009 12:31

Re: Já trvám na tom ...

synku, ty budeš buď hrdina nebo blb, že?

Historik 1.4.2009 12:29

Vlasovci si možná mysleli, že svou pomocí Praze si zachrání

kůži, jenže vedení povstání jim nedalo žádné záruky. Jejich zásah byl velice významný dne 7.5. 1945, poté se, nedostavši záruk, stáhli. V Praze se bojovalo ještě dopoledne 8.5.1945, odpoledne bylo s Němci podepsáno příměří a umožněn jim odchod z Prahy. Rudá armáda přišla s křížkem po funuse, oni ale útočili hlavně tak, aby neumožnili útěk Němců do amerického zajetí, což se jim více méně podařilo (také proto, že Američané ty Němce nechtěli přijmout).

RomanL 1.4.2009 12:25

Re: Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945 !!! Volte Jiřího Paroubka a ČSSD !!!

... dyť to je z těch knížek! ;-D

cimbal 1.4.2009 12:25

Re: osvobození Prahy

Pardon. Z 600. a 650. divize?

cimbal 1.4.2009 12:24

Re: osvobození Prahy

"Řadové vlasovce postřílela Rudá armáda v lese u Lnářů" ?8-o Přez 20 000 mužů a 600. a 650. divize?

Historik 1.4.2009 12:23

Re: Vojna / projev z Londýna 1941 - pane, víte howno, zklamal

jste mě.

Churchill neřečnil s křížkem po funuse, on už někdy roku 1937 vystupoval jako "válečný štváč" (tak ho častovali tou dobou Labouristé). Jeho reakce na Mnichovskou dohodu je také známa "Volili jsme mezi hanbou a válkou, zvolili jsme hanbu a budeme mít válku."

Vhodný moment k reakci byl vstup německé armády do Porůří (1936), které mělo být demilitarizováno a výslovně se tam uvádí právo Francie na vojenský zásah, bude li tento bod porušen. Podotýkám, že Británie tehdy Francii vůbec nepodpořila, spíše se zastávali Němců, těm volům se patrně zdálo, že její vliv v Evropě je "příliš velký.".

A také bych ocitoval tajný projev J. Goebbelse kněmeckým propagandistům z roku 1938. "Francouzský ministerský předseda mohl roku 1933 říci - a já na jeho místě bych to udělal - "ten nový německý kancléř napsal Mein Kampf, kde stojí to a to a takového člověka v čele Německa nestrpíme. Buďto zmizí, nebo se dáme na pochod." Jenže to neudělal a my jsme překonali kritické období." (Kdy byla německá armáda ještě slabá).

RomanL 1.4.2009 12:17

Re: Ty nejsi vlastenec,

Nee, je to génius!

joe 1.4.2009 12:15

Re: Vojna / projev z Londýna 1941

Autor taktně pomlčel o spolupráci německé Wehrmacht a Rudé armády (společná cvičení, společný vývoj zbraní, studium na vojenských školách atd.) ve třicátých letech. Končilo to paktem Ribbentrop-Molotov, Stalin v pozadí spokojeně bafal z fajfky. Takže u SSSR to nebyla lehkomyslnost, ale záměr rozdělit si s Německem východní Evropu. Jako ostatně i dnes..

Denny 1.4.2009 12:11

Re: osvobození Prahy

Zajimave, slysel jsem stejny nazor od sveho (late) otce. Ale uz si nemohu vzpomenout proc ti vlasovci vlastne Prahu zachranili (pokud to tak opravdu bylo). Neco na tom mozna bude. Jedine vysvetleni vidim v tom, ze nejak ovlivnili Nemce, aby Prahu neznicili.

joe 1.4.2009 12:07

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Na konci války došlo i k dalším zbytečným útokům - viz třeba potopení německých uprchlických lodí u Gdyně sovětskou ponorkou, kde zahynulo několik tisíc žen a malých dětí. O této události se za bolševika samozřejmě nemohlo mluvit. Nálet na Škodovku byl aspoň avizován předem, aby zaměstnanci mohli utéct do bezpečí.

Schumacher 1.4.2009 12:01

Re: Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945 !!! Volte Jiřího Paroubka a ČSSD !!!

Po přečtení reakcí konstatuji, že mnohým došla vtipná kaše....

pivak 1.4.2009 11:57

Re: Autor zřejmě četl

Ja nepolemizuju s tim, ze by utok SSSR na Japonsko nemel vliv na ukonceni valky, ale s tim podcenovanim obrany samotnych Japonskych ostrovu. Oni i vojaci bez zkusenosti, dokazou udelat z mestskeho boje krvave peklo za pomoci par pusek, kulometu a granatu, pokud maji motivaci.

joe 1.4.2009 11:56

Re: osvobození Prahy

Bohužel i vydání všech ruských vojáků, zajatců a vůbec občanů, kteří se dostali do amerického zajetí, zpět do Sovětského svazu bylo součástí tehdejších dohod mezi USA a SSSR. Řadové vlasovce postřílela Rudá armáda v lese u Lnářů, důstojníky včetně Vlasova oběsili až doma v SSSR.

Karel Keller 1.4.2009 11:54

Zapomenutý hráč

V celé diskusi ale chybí jeden významný hráč a tím byl velitel skupiny armád MITTE  polní maršál Friedrich Schörner ,přezdívaný asi ne náhodou vlastními vojáky Krvavý Fritz,s jeho vizí ústupu do Alp a kalkulací s roztržkou mezi spojenci,což ještě v poslední dubnové dekádě nebylo nereálné. Pochopitelně,když se rozjela Pražská operace Rudé armády a Američané se zastavili na demarkační čáře,tak to už bylo o něčem jiném.Dnes to z nich nikdo nepřizná,ale svoji roli v tuto chvíli hrála asi i kalkulace jestli raději zajatecký tábor v západní Evropě nebo na Sibiři.Ale to až po 5.,6.květnu

BJ von Wolfenstein 1.4.2009 11:40

Re: Iluse.

Jako fór dobrý: Davaj časy!!! ;-D

BJ von Wolfenstein 1.4.2009 11:39

Re: Jistěže ...kamoši proti sobě nějak urputně nebojovali !

R^R^R^

BJ von Wolfenstein 1.4.2009 11:37

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Vážený pane, zbrojovka je za války naprosto legitimním cílem vojenského útoku. Pokud vím, tak zbraně se v Plzni vyráběly takřka do posledního dne války, takže bylo jenom logické, že než do Plzně vstoupili vojáci US Army, tak tento potencionálně nebezpečný cíl byl zlikvidován.  A vybombardovat jednu továrnu byla pro Američany drobná epizodka v porovnání s Německem, které bylo prakticky celé srovnáno se zemí. Mimoochodem, pokud by bylo cílem Američanů způsobit budoucímu Československu nějaké hospodářské těžkosti, tak pro ně nebyl problém vymazat Plzeň z mapy, stejně jako například Hamburg.