11.5.2024 | Svátek má Svatava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cimbal 1.4.2009 12:25

Re: osvobození Prahy

Pardon. Z 600. a 650. divize?

R.J. 1.4.2009 13:53

Re: osvobození Prahy

Zřejmě myšleno některé.

Denny 1.4.2009 12:11

Re: osvobození Prahy

Zajimave, slysel jsem stejny nazor od sveho (late) otce. Ale uz si nemohu vzpomenout proc ti vlasovci vlastne Prahu zachranili (pokud to tak opravdu bylo). Neco na tom mozna bude. Jedine vysvetleni vidim v tom, ze nejak ovlivnili Nemce, aby Prahu neznicili.

Historik 1.4.2009 12:29

Vlasovci si možná mysleli, že svou pomocí Praze si zachrání

kůži, jenže vedení povstání jim nedalo žádné záruky. Jejich zásah byl velice významný dne 7.5. 1945, poté se, nedostavši záruk, stáhli. V Praze se bojovalo ještě dopoledne 8.5.1945, odpoledne bylo s Němci podepsáno příměří a umožněn jim odchod z Prahy. Rudá armáda přišla s křížkem po funuse, oni ale útočili hlavně tak, aby neumožnili útěk Němců do amerického zajetí, což se jim více méně podařilo (také proto, že Američané ty Němce nechtěli přijmout).

gerontusinza 1.4.2009 13:54

Nejednalo se jenom o záruky ......Re: Vlasovci si možná mysleli, že svou pomocí Praze si zachrání

ale komunisti ve vedení Prahy i generál Kutlvašr je žádali o odchod dost nevybíravě...... 

Kertag 1.4.2009 16:27

Re: Vlasovci si možná mysleli, že svou pomocí Praze si zachrání

Můj prastrýc padl 9.5. brzy ráno na Zlíchově jako řidič bojového vozidla, byl to myslím poslední boj na území Prahy. Dnes je tam umístěna pamětní deska.

prduch 1.4.2009 12:36

Re: osvobození Prahy

Doporučuji např. Buisson, Jean-Christophe - Jmenoval se Vlasov. Tuto

publikaci jsem objevil ve St. věd. knihovně v Hradci Králové, možná by

se našla i v jiných knihovnách. Zajímavé čtení...

gerontusinza 1.4.2009 13:50

Pane Hromádko......Re: osvobození Prahy

neexistují jenom knihy..... V Lahovicích na Praze 5, jsou stovky rodin (bydlících v baráčcích)  kde mají spoustu rodinných fotografií Ruských vojáků u nich bydlících a chovajících jejich děti, jen se tak hodně liší v oblečení......  prostě německé vyložení....  i tato fotodokumentace byla potom použita ke zmapování jak postupu tak množství vojáků participujících při záchraně Prahy........ Jen způsob který pak zažili spojenci při předávání Vlasovců Rudé armádě je měl dostatečně varovat  co se stane když ponechají celé národy pod jejich vlivem a mocí..... viz Polsko které nechali v područí spoluuchvatitele....:-/

Honza 1.4.2009 14:12

Re: Pane Hromádko......Re: osvobození Prahy

Chyba vlasovců byla v tom,že se u nich často měnil názor s kým a proti komu, Nejdřív gen.Vlasov chtěl bojovat proti Stalinovi a rudé armádě - později když viděl jakou spoušť za sebou zanechávají němci a hrozilo obsazení celého ruska,tak začal Vlasov útočit na němce a rudé armádě hodně pomohl.Stalin je ale pořád pokládal za zrádce Ruska.

Jan 1.4.2009 11:00

Nálet na Škodovku 25. dubna

Byl absolutně zbytečný a vzhledem k tomu, že nás připravil o nejperspektivnější podnik v republice a měl za následek nikoliv zanedbatelné(jak uvádí jeden z málo informovaných diskutujících), ale značné množství civilistů.A i kdyby to bylo jen několik zmařených životů, řečeno slušně nehumánní!Již proto, že německá infrastruktura ,dopravní kanály atd. byly tak rozvrácené, že těch pár vyrobených zbraní by se ani na frontu nedostalo.Vše možno zjistit v historické literatuře z té doby, včetně toho, že Němci již tehdy na západní frontě nebojovali!Takže je tu stále otázka: "Proč tak velké a zbytečné ekonomické škody, a značné lidské oběti?"Pochybuji, že nám to v současné době někdo rozumně vysvětlí!

BJ von Wolfenstein 1.4.2009 11:03

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Nejste tak trošičku ono legendární ucho, které se po bitvě stalo generálem?

Jan 1.4.2009 11:19

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Hochu, nevím jestli pouze neinformovaný, nálet jsem zažil, a moji rodiče tehdy ve Škodovce pracovali, takže mám informace takřka z první ruky!Navíc je tato událost poměrně věrně zpracována v historické literatuře.Čtěte, studujte, ať se ve svých příspěvcích nemusíte  uchylovat k primitivním, hloupým invektivám!

F 1.4.2009 11:24

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Pochopitelně, že dělníci ve škodovce považovali bombardování za zbytečné. Nicméně byla to zbrojovka na nepřátelském území.

Kertag 1.4.2009 15:53

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Ještě přesněji : byla to poslední fungující zbrojovka na těžké zbraně na území říše.

BJ von Wolfenstein 1.4.2009 11:37

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Vážený pane, zbrojovka je za války naprosto legitimním cílem vojenského útoku. Pokud vím, tak zbraně se v Plzni vyráběly takřka do posledního dne války, takže bylo jenom logické, že než do Plzně vstoupili vojáci US Army, tak tento potencionálně nebezpečný cíl byl zlikvidován.  A vybombardovat jednu továrnu byla pro Američany drobná epizodka v porovnání s Německem, které bylo prakticky celé srovnáno se zemí. Mimoochodem, pokud by bylo cílem Američanů způsobit budoucímu Československu nějaké hospodářské těžkosti, tak pro ně nebyl problém vymazat Plzeň z mapy, stejně jako například Hamburg. 

hafusak2 1.4.2009 14:23

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Když už je řeč o Škodovce: V knize Československé dělostřelecké zbraně je popisováno, že američané dokonale vybílili celou část vývoje, odvezli prototypy, dokumentaci i ledacos navíc, čimž později naší armádě nadělali problémy např. při doplňování munice do trofejních děl a tanků. Kromě této drobné zmínky se o tom nikde jinde nepíše. Ví o tom někdo něco víc?

jo jo 1.4.2009 16:16

to Jan IP: 85.71.179.xxx Datum: 01.04.2009 11:19

Jane - sám jste hloupá invektiva :-(

Jaromír Hromádka 1.4.2009 11:13

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna haha

vážený pane, viděl jste fotografie objektů škodovky - jak němci postavili dokonalou maketu celé továrny. A kdo věděl, že válka skončí za 14 dní. A máte pojem o plánování leteckých náletů - myslíte že to bylo hup na krávu, už je tele. Podle mého názoru, daleko větší škodu udělali komunisté, když světoznámou škodovku přejmenovali na ZVIL...takovou blbost mohli udělat jenom nohsledi maršála Stalina...Já jsem totiž ve Švédsku se setkal s věží tanku vyrobeného ve škodovce asi v roce 1936...škodovka tehdy TEHDY měla váhu, zvuk a dobrou pověst ve světe - no aspoň Evropě.

www racek 1.4.2009 14:56

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna haha

ve švédsku byly tanky TNHP z ČKD Praha a ne se škodovky.  LT 38 S.

cimbal 1.4.2009 15:43

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna haha

Do Švédska se dodávaly/montovaly AH-IV-S a THN-Sv, ale po 1938. TNH-P se dodávaly do Iránu (P-Persie). A z roku 1936 to může být tak Š-IIa (LT35), vyráběný v ČKD i Škodovce. 

Ludva 1.4.2009 11:33

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Jak to , slyšel jsem, že holky ze škodovky radostí tancovaly jak pestrý krovky ? Ale vážně, měl jsem dojem, že se říkalo, že si to objednala konkurence.

vita 1.4.2009 15:48

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Myslíte, že po každém výbuchu vyskakovaly radostí až do výše několika metrů?

joe 1.4.2009 12:07

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Na konci války došlo i k dalším zbytečným útokům - viz třeba potopení německých uprchlických lodí u Gdyně sovětskou ponorkou, kde zahynulo několik tisíc žen a malých dětí. O této události se za bolševika samozřejmě nemohlo mluvit. Nálet na Škodovku byl aspoň avizován předem, aby zaměstnanci mohli utéct do bezpečí.

Historik 1.4.2009 12:57

O potopení lodi Wilhelm Gustloff se za bolševika nejen mluvilo,

ale tento čin byl oslavován, v Rusku je oslavován dodnes. Šlo o to, že se jednalo o ozbrojenou loď, která vezla jak vycvičené posádky ponorek, tak civilní uprchlíky, kterých bylo desetkrát tolik. Takže jde o to, co si z toho vyberete.

Němci tehdy celkem po moři evakuovali půl milionu lidí. Rozkaz zněl, evakuovat (obklíčené) vojenské jednotky, zbývající kapacitu doplnit uprchlíky.

Mirek F. 1.4.2009 13:01

Re: O potopení lodi Wilhelm Gustloff se za bolševika nejen mluvilo,

+ještě Wilhelm Gustloff byl ve stavu Kriegsmarine.

vita 1.4.2009 17:05

Wilhel Gustloff NEBYLA uprchlická loď a útok na ni nebyl zbytečný.

Byla to loď převážející kompletní osazenstvo učiliště vychovávajícího námořní důstojníky pro ponorky. Jejich smrt v podstatě znemožnila Dönitzovi pokračovat v ponorkové válce a pravděpodobně zachránila víc životů, než kolik lidí na Gustloffovi zahynulo.

Loď taky nebyla označena jako evakuační plavidlo (což by byla lež), plula pod podivným osvětlením - ani zatemněným jako pořádná vojenská loď, ani pod plným, jak nařizovaly předpisy pro civilní lodi a Maresko ji oprávněně považoval za oprávněný cíl.

Za mrtvé civilisty může německé velení, které nesmyslně drželo Východní Prusko jako pevnost a nedovolilo evakuovat civilní obyvatelstvo včas. Načež nechalo ve zmatku evakuovat společně vojáky a civilisty, resp. tomu nezabránilo.

Pája 45 2.4.2009 0:24

Re: JOE

Máte pravdu, "joe",  byl avizován, ale Brity a Americké velení v Evropě se mohlo pos..t, když se to dovědělo!

žibřid 1.4.2009 18:07

Re: Nálet na Škodovku 25. dubna

Můj děda v té době ve Škodovce pracoval. Všichni věděli, že bude bombardování, takže kdo tam zůstal, je jeho chyba. Ačkoli se z dnešního pohledu zdá, že to bylo zbytečné, tenkrát to tak nevypadalo, šlo o údery urychlující kapitulaci Německa. Koneckonců Škodovka fakticky celou válku kolaborovala s Němci, dodávala jim zbraně, patří jí (nám) to. Nebo myslíte, že Američané nás měli za naše postoje během války nějak chválit?

Mimochodem: když Vám připadá nálet na Škodovku zbytečný, protože už byl skoro konec války, tak to vlastně mohli už tou dobou vůbec přestat bojovat, ne?:-/

Tomáš Krystlík 1.4.2009 10:23

Autor se mýlí

Hlavní důvod: Eisenhower jako vrchní velitel musel řešit i to, že americké letouny, které se po útoku otáčely nad územím obsazeném Rudou armádou, byly touž ostřelovány a sestřelovány. Dovedl si představit, jak by asi mohl dopadnout kontakt obou vojsk ve volném terénu a uzavřel 5. května 1945 se sovětským velením dohodu o demarkační linii, že se US-Army zastaví na linii Karlovy Vary, Rokycany, České Budějovice.

Pedro 1.4.2009 10:55

Re: Autor se mýlí

Doporučuji přečíst si knihu "Sundejte Hartmanna! " - nakladatelství Mustang 1994. Měl potvrzených 352 sestřelů - většinou letadla Rudé armády - porovnejte s Režňákem. Popis posledního bojového letu L/JG 52 8. května 1945 u Brna: ... Právě sestřelil Jak-11 z formace osmi Jaků. Zrovna chtěl zaútočit na další kroužící Jak, když vysoko nad sebou zpozoroval záblesk..... Mustangy. ......... Nepozorovaně se se svou dvojkou schovali do mraků a odlétali na plný plyn k Německému Brodu. ...   Podařilo se. Méně štěstí měli Rusové. Opět došlo k boji mezi Rudým letectvem a USAAF. Jaky a Mustangy v divoké honičce bojovaly proti sobě nad Brnem.......