3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hugo 1.4.2009 15:16

Karel Bartošek, Karel Pichlík, Američané v západních Čechách v roce 1945

   Ano, ano, ano, pro takovou literální perlu musíme urychleně postavit národní knihovnu.

Větší vlastenec 1.4.2009 16:57

Do Národní knihovny jen kvalitní literaturu !

Zdar příteli a soudruhu Hugo !

Chápu Tvoje nadšení pro kvalitní literaturu faktu, ale Národní knihovnu stavět opravdu nemusíme.

Zaprvé proto, že Kaplický naštěstí už zemřel, takže náš předseda, přítel ing.Jiří Paroubek V nemusí tomu potrhlému emigrantovi vysvětlovat, jak vážně myslel svůj slib "jeho" NK postavit.  ;-P  Zadruhé proto, že po našem vítězství odstraníme z Národní knihovny všechnu závadovou literaturu. To bude volného místa !  ;-D

Konečně, opravdu všechnu dobrou literaturu možno již dnes studovat zde :  http://www.masarykovaakademie.cz/   R^

>-  Ochráníme pracující lid před všemi rušivými vlivy, zajistíme mu klid na práci !  Volte ČSSD a KSČM !  >-

Pete Brich 1.4.2009 14:32

A co ta jednotka českých vojáků z Pattonovy armády nabízejících Praze pomoc

a odmítnutá Smrkovským a Pražákem?

On by SSSR na východě válčil tak jako tak. Nebo si myslíte, že by mu Japonci řekli, neuražte se, prosím, ale račte si vzít Sachalin a Kurily.

PB

Mirek F. 1.4.2009 15:38

Re: A co ta jednotka českých vojáků z Pattonovy armády nabízejících Praze pomoc

??? Že by v americké armádě existovala nějaká jednotka českých vojáků, obávám se, není známo ani historikům , pokud si to arciťr nepletete s kombinovaným oddílem vyčleněným od Dunkerqwue od čs. obrněné brigády. Prostě se opravdu smiřte s tím, že am. nejvyšší velení na Prahu táhnout nechtělo, takže Patton ostrouhal.  

Pete Brich 1.4.2009 16:28

Re: A co ta jednotka českých vojáků z Pattonovy armády nabízejících Praze pomoc

Podmínkou byla výslovná žádost o pomoc. Namísto toho se jim od komunistů dostalo výslovné zamítnutí nabídky, neboť měli své pokyny z Moskvy a ambice doma.

PB

Mirek F. 1.4.2009 16:33

Re: A co ta jednotka českých vojáků z Pattonovy armády nabízejících Praze pomoc

Zvláštní, že všichni i západní historici píší o tom, že Patton netáhl na Prahu proot, že nedostal povolení od Eisenhoovera. A ona zas ta mýtická žádost...

hlava22 1.4.2009 16:34

Re: A co ta jednotka českých vojáků z Pattonovy armády nabízejících Praze pomoc

ano, zásluha s. Smrkovského je nezpochybnitelná stejně jako blbost nekomunistických členů ČNR. Dobře nám tak.

hafusak2 1.4.2009 21:26

Re: A co ta jednotka českých vojáků z Pattonovy armády nabízejících Praze pomoc

K americké armádě byla skutečně od jednotky v GB zapůjčena menší jednotka vojáků, kteří ovládali anglický, německý a český jazyk, aby na území obsazeném američany tlumočili, jednali s úřady a pomohli s ustaveními místní samosprávy /české, protože většina území bylo v sudetech a úřadovalo se německy/. Byl o tom před několika lety článek v časopise Přísně tajné, nepamatuji už ale číslo. V článku konkrétně jeden z účastníků popisoval přebírání Chebu.

ressonance@seznam.cz 1.4.2009 13:41

Velichovky

Prosím, pomozte mi vysvětlit - v lázních Velichovky je památník osvobození Velichovek americkými vojáky generála Pattona 8. května 1945. Je to dost daleko od demarkační línie. Velichovky jsou u Jaroměře, severně od Hradce Králové. Jak k tomu ovobození došlo?

gerontusinza 1.4.2009 13:40

Inu pane KMENTE ....

víte o čem hovoříte ... i ten Patton věděl, že když neuposlechne rozkaz sedět na zadku, tak Ike jej sežetre k obědu..... ano, je to vždy o tom, jak ta mocnost (kterákoli) si uklízí a umetá svůj dvoreček a na těch tzv osvobozovaných národech moc nezáleží...... jinak by totiž nebylo možno aby bylo Polsko ponecháno zcela bezskrupulozně  v zóně  svého dřívějšího spoluuchvatitele a ČSR ponechána na pospas žravosti východního vítěze..... a Mnichovská dohoda? inu pro některé  antifašistické země ještě není neplatná..... co naděláme. Ovšem vám poděkování a lásku vám jsem pociťoval jako dítě na obě strany jen jsem pak se začal zajímat o okolnosti a ta láska a poděkování silně zhořklo.....na obě strany.

Honza II 1.4.2009 14:02

Re: Inu pane KMENTE ....

Tak nějak - geronte a zhořklo nám a ještě zhořkne mnohem víc.

R.J. 1.4.2009 14:37

Re: Inu pane KMENTE ....

To zahořknutí na bolševika chápu Geronte, ale čím si zahořkl na stranu "druhou" ? To by mne tedy zajímalo,málo žvýkaček ? Nebo UNRY? Či nedostatek hambatých časáků? Tak nějak nevím, kde je důvod Tvého zahořknutí k Američanům. Radši to sem prosím Tě nepiš, odvolávám svoji otázku, nechci být na/sra/ný.

hank bukowsky 1.4.2009 14:45

Re: Inu pane KMENTE ....

no tak tobě Američané nijak neublížili, tak jako mne Rusové. Tohle má být měřítko?

R.J. 1.4.2009 15:18

Re: Inu pane KMENTE ....

Povídej mě o měřítkách, bude to docela zábava. Ale  příručku pro agitátory a lektory VUMLu nech ležet, neopisuj z nich, řekni vlastní názor.Hm... ticho, jak po pěšině.;-D

www racek 1.4.2009 14:58

Re: Inu pane KMENTE ....

hořknouti můžeme docela svobodně. ani usa nemá ve světě jen přátele, i když je to divné, že ...:-D

R.J. 1.4.2009 15:21

Re: Inu pane KMENTE ....

Ano,opravdu je to divné,když se však podívám na ty jejich "nepřátele" tak je to na první pohled jasné. ;-D

Honza II 1.4.2009 15:40

Re: Inu pane KMENTE ....

Taky by bylo dobré,spočítat na kolika místech na světě mají ti dobrotiví američané svoje vojenské základny, pomocí kterých si diktují pravidla. V kolika státech už nadělali bordel,vydrancovali co se dalo a pak zmiznou zase jinam.

R.J. 1.4.2009 15:53

Re: Inu pane KMENTE ....

Jéžišmarjá, panenko Skotická, zač mě trestáš, zase nějaký politruk, co tu chceš ?., jdi do liháče a povídej to Rokovi s Falmrem. Ti to ocení, tady jsi pro smích. ;-D

vita 1.4.2009 16:53

Ó, je to totéž R.J., které po ostatních

vyžaduje doložit každé tvrzení - a to dokonce dřív, než odešle svůj polemický příspěvek?

Že by toto R.J. nebralo na sebe tak přísná měřítka, jaká přikládá k ostatním?

Ne - to přece není možné. To je jistě jiné R.J. ...

Styď se, zloději nicku! Fuj!

R.J. 1.4.2009 17:13

Re: Ó, je to totéž R.J., které po ostatních

Klidně se ptej, vysvětlím a odkáži na  příslušnou literaturu, nejen naší. ;-DPolemizuj, diskutuj, mám to rád, pořádná diskuzní řež je to pravé ořechové, pomůže rozšířit obzory, ale jenom prosím sem nedávejte bolševické lži. Fakt se již nepíše rok 52, aby jste měli monopol na výklad všeho a lhali a lhali a lhali.............

R.J. 1.4.2009 18:12

Re: Ó, je to totéž R.J., které po ostatních

Kuwa, byste.

Karel Keller 1.4.2009 11:54

Zapomenutý hráč

V celé diskusi ale chybí jeden významný hráč a tím byl velitel skupiny armád MITTE  polní maršál Friedrich Schörner ,přezdívaný asi ne náhodou vlastními vojáky Krvavý Fritz,s jeho vizí ústupu do Alp a kalkulací s roztržkou mezi spojenci,což ještě v poslední dubnové dekádě nebylo nereálné. Pochopitelně,když se rozjela Pražská operace Rudé armády a Američané se zastavili na demarkační čáře,tak to už bylo o něčem jiném.Dnes to z nich nikdo nepřizná,ale svoji roli v tuto chvíli hrála asi i kalkulace jestli raději zajatecký tábor v západní Evropě nebo na Sibiři.Ale to až po 5.,6.květnu

Historik 1.4.2009 12:50

Re: Zapomenutý hráč

Schorner po oznámení německé kapitulace uletěl k Američanům, ti ho ale vydali Rusům. Když ho Rusové po několika letech propustili do Německa, Němci ho znovu zavřeli kvůli jeho rozkazu tuším z ledna 1945, podle kterého měl být zastřelen každý německý voják, přistižený za frontovou linií, pokud se nevykáže písemným rozkazem.

Mirek F. 1.4.2009 13:00

Re: Zapomenutý hráč

Schörner:

-nesmlouvavě a neohroženě nechával střílet vlastní vojáky za skutečnou i domnělou dezerci,

-vydal spoustu podmanivých prohlášení o kamarádství a boji bok po boku až do konce,  

-následně v květnu vzal roha k Američanům, nestaraje se o pořád ještě početné zbytky jemu svěřených armád. Prostě takový morální vzor.

R.J. 1.4.2009 13:46

Re: Zapomenutý hráč

jak tak jezdíme na kole po vlasti ,dojeli jsme jednou do Velichovek, sedíme v hostinci ,kecáme s místními, pijeme pivko, já tedy limonádu, někdo se nás ptá,proč tam jedeme, žertuji a říkám že vezeme tajnou depeši a  hledáme Shörnera, jen pár starších se zasmálo, mladší , v té době jako my, koukali jak puk, vůbec nevěděli čemu se smějeme a o čem pak mluvíme.

Mirek F. 1.4.2009 14:11

Re: Zapomenutý hráč

Dnes je úspěch, když se učitel s dějepisem probojuje vůbec do dvacátého století.

Jaromír Hromádka 1.4.2009 11:07

osvobození Prahy

Jak tvrdil můj otčím, Prahu zachránili Vlasovci. Tohleto jsem si ověřil až kolem roku 1975 když jsem ve švédské knihovně !! objevil česky psanou knihu o generálovi Vlasovi. Bohužel když jsem si ji chtěl vypůjčit po druhé, asi po půl roce, byla neznámo kde, komunisté mají dlouhé prsty.. A tak by mne zajímalo, jestli by mi některý písmák neporadil, kde bych knihu našel tady v ČR. Bláhoví Amerikáni -podle sebe soudím tebe gen. Vlasova zajali a předali Stalinovi...o dalším jeho osudu není třeba hádat díky

joe 1.4.2009 11:56

Re: osvobození Prahy

Bohužel i vydání všech ruských vojáků, zajatců a vůbec občanů, kteří se dostali do amerického zajetí, zpět do Sovětského svazu bylo součástí tehdejších dohod mezi USA a SSSR. Řadové vlasovce postřílela Rudá armáda v lese u Lnářů, důstojníky včetně Vlasova oběsili až doma v SSSR.

cimbal 1.4.2009 12:24

Re: osvobození Prahy

"Řadové vlasovce postřílela Rudá armáda v lese u Lnářů" ?8-o Přez 20 000 mužů a 600. a 650. divize?