4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

GLOSA: Dar osvobození a novodobý nevděk

V těchto dnech si připomínáme 72. výročí od konce války a osvobození celého českého území sovětskou a americkou armádou. To je historický fakt. V posledních letech se často zmiňuje pouze americká armáda, a to nejen v jihozápadních Čechách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 10.5.2017 2:37

Re: Mate pravdu, tech sovetskych vojaku padlo hodne.

a ještě doplním takto : včera v ČT 1 mluvil z Rudého náměstí jeden místní občan a konstatoval jakto, že když Rusko vyhrálo válku, že se jeho občané mají mnohokrát hůře než občané poražených států !!! To je ta správná bomba - co vy na to Komunistické svině ???

J. Lukavsky 10.5.2017 10:33

Re: Mate pravdu, tech sovetskych vojaku padlo hodne.

"jak to, že když Rusko vyhrálo válku, že se jeho občané mají mnohokrát hůře než občané poražených států !!!" Nu nám to politruk na vojně vysvětloval tak, že: SSSR souzi si může vyrobit co chce a napěstovat vobilí kolik chce, ale z čeho by pak žili ti chudáci farmáři v Kanadě a USA? A ještě jeden krásný argument: I když se dělník má v SSSR teď hůř než v USA ten sovětský dělník je šťastný protože ví, že jeho děti už budou žít v komunizmu.

M. Klas 10.5.2017 6:54

Re: Mate pravdu, tech sovetskych vojaku padlo hodne.

Ona argumentyce počtem padlých je zavádějící, největší hrdinové by byli Němci, kolik jich padlo? Zamyslel se někdo nad tím, proš sovětské ztráty byly tak velké?

M. Krátký 10.5.2017 2:09

Ano, podíl rudé armády je výrazně větší než americké

při osvobození tehdejšího Československa. Ale stále se téměř mlčí o tom, že od 1.září 1939 do půlky roku 1941 nebylo západním spojencům vůbec jasné jak se rudá armáda spolčená s Hitlerem zachová ve Skandinávii a v z obou stran rozdrcenému Polsku a na Balkáně atd. Takže také proto se nyní málo mluví o rudé armádě, když jsme přes 40 let nesměli o ničem jiném mluvit, psát i vědět. A mimochodem komunistické strany naprosto dokonale splňují kriteria pro zločinecké organizace - nezapomínejme na to, vážení

S. Kalužík 10.5.2017 0:51

Přirozeným a pochopitlným cílem

vedení SSSR (když už se jednou s nacismem rozkmotřili) bylo porazit nacismus. Nezbývalo, než dobýt vše, co stálo v cestě , včetně Protektorátu, věrně a do poslední chvíle sloužícího Říši

Hlavním cílem byl Berlín a tak není divu, že se fronta na území dnešní ČR zastavila na Moravě, mimo jiné i u Hrotovic, kde sovětské letectvo úspěšně bombardovalo sovětské tanky. Do Čechdorazili rudoarmějci až den po skončení války spěšnou cestou z Berlína do Prahy. 17% území dnešní ČR osvobodili amíci, jen o něco málo více osvobodili rusáci s pomocí rumunů, zbytek území držela Schernerova armáda, která kapitulovala do českých rukou. Vůbec tím nechci snižovat oběti prostých ruských vojáků, ale toho komančského deformování historie už bychom konečně měli zanechat!

I. Dekyský 10.5.2017 1:40

Re: Přirozeným a pochopitlným cílem

Nejde tu o žádné komančské deformování. Když si odpustím Vaše plácání zavádějících údajů kolik území kdo osvobodil, chtěl bych Vás upozornit, že hlavní zásluhu na vítězství nad Hitlerem má tehdejší SSSR (i když se dnes mnoho lidí toto snaží překroutit). V době vylodění spojenců v Normandii bylo o výsledku války dávno rozhodnuto a to na východní frontě (o něm bylo dokonce rozhodnuto již před vyloděním na Sicílii, operace Citadela neměla díky několikatýdennímu zpoždění a znalosti plánu Stavkou nejmenší šanci na úspěch). Dějiny se snažíte deformovat Vy, Vaše procenta jsou vytržená z kontextu a nepodstatná. Do devadesátého roku o WW II. lhali komunisté, dnešní eurosvazáčtí mocipáni lžou stejně nestydatě, dokonce o chlup víc. Bez Rudé armády byste tu dnes ani nic psát nemohl, s největší pravděpodobností byste vůbec nebyl...

P. Sulc 10.5.2017 2:32

Re: Přirozeným a pochopitlným cílem

Jeste nam vysvetlete, proc SSSR nikdy za valecnou pujcu nezaplatil USA ani dolar a proc ji Velka Britanie splacela, pres padesat let. A pocita se pocet padlych Rusu ve valce proti Finsku do poctu padlych ve WW II ?

J. Lukavsky 10.5.2017 9:17

Re: Přirozeným a pochopitlným cílem

"V době vylodění spojenců v Normandii bylo o výsledku války dávno rozhodnuto a to na východní frontě" Takže Stalin naléhal na Spojence o urychlení vylodění proto a jenom proto, aby ti chudáci Amíci a Angláni si také drobet vystřelili a mohli o tom povídat. Prostě SSSR to všechno vošéfoval sám a Spojence bral jenom ze zdvořilosti, aby se nerozplakali. Těch 1000 letadel dodaných z USA také ani nepoužili neb měli nadbytek svých....

S. Kalužík 10.5.2017 10:13

Re: Přirozeným a pochopitlným cílem

Hmm, zavádějící údaje - a že jst neuvedl přesnější!

I. Hil 10.5.2017 0:43

Je to tak

i když tento článek je možná zbytečně moc rozhorlený, taky mám od 90 roku dojem, že Čechy osvobodil Patton...

Z. Čábelka 10.5.2017 3:22

Re: Je to tak

Tak já si myslím, že je hloupé závidět Plzeňákům, že si to umí opravdu užít z vlastního tj. dobrovolného zájmu a hlavně za své. To že východ republiky až tak dobré vzpomínky nemá, není nejspíš jen jejich vina. Zeptejte se Moravanů, kteří zažili dvakrát průchod fronty na jejich zážitky! Na druhou stranu, mám dojem, že i dnes, dle vzoru Plzně, se osvobození této části věnují dobrovolníci podobným způsobem a taky dobrovolně. Zkráceno, soudruzi přepálili, co se přepálit dalo a lidi si to pamatují. A je to dobře. :o))))

K. Loskot 10.5.2017 6:31

Osvobozeni teto casti ? To platilo pro Nemce, kteti se osvobodili ze sovetskeho zajeti.

Z. Čábelka 10.5.2017 6:43

Re:

????

S. Prosek 10.5.2017 0:19

Vdek Rude armade

Spis litost nad tim, kolik lidi zbytecne zabilo sovetske vedeni v utocich hnanych zezadu kulomety NKVD. Nasledujicich odsunem osvobozenych ruskych zajatcu do Gulagu.

Ne vdek, ale litost!

I. Hil 10.5.2017 0:42

Re: Vdek Rude armade

Bohužel to jinak nešlo. Bez těch kulometů bychom dnes byli někde v Patagonii, pokud bychom vůbec byli

S. Prosek 10.5.2017 1:15

Re: Vdek Rude armade

Mate zbytecny strach, cesti komuniste verne slouzili i Risi. Coz je celkem znamo.

Z. Čábelka 10.5.2017 3:33

Re: Vdek Rude armade

Hlavně, že to politicky máte ujasněné :o). Zkuste si něco přečíst o válce v Pacifiku. Když lidi vědí, o co jde, tak i jdou do všeho. Bolševikům pochopení tohoto dlouho nedošlo, protože lidi za nimi celou dobu nestáli. Němci, naštěstí, ve své árijské nadutosti svou šanci v tomto ani vůbec nezaznamenali.

I. Hil 10.5.2017 9:05

Re: Vdek Rude armade

Ano, tak jsem to myslel. Proto to bez těch kulometů na mužiky nešlo. Válka je holt svinstvo.

J. Vintr 10.5.2017 0:17

"Osvobozeni" Rudou armádou

bylo jen vystřídání jedné okupace jinou ...

I. Hil 10.5.2017 0:41

Re: "Osvobozeni" Rudou armádou

Ale v té době to nebylo tak jasné. A ti kluci tu umírali...

J. Vintr 10.5.2017 1:10

Re: "Osvobozeni" Rudou armádou

Ti "kluci" byli vojáci a museli poslouchat rozkazy. Neměli na vybranou. Stejně jako ti vojáci na druhé straně.

I. Dekyský 10.5.2017 1:41

Re: "Osvobozeni" Rudou armádou

Skutečně nechápete rozdíl? Jak byste zrovna Vy mohl, že...

J. Vintr 10.5.2017 8:13

Re: "Osvobozeni" Rudou armádou

To vy nechápete. Rozdíl mezi vojáky je jen v uniformě. Oni nerozhodují o tom, proti komu budou bojovat a za co umírat. A po válce se oslavují vždycky ti, kteří bojovali na straně, která vyhrála. Kdyby válku vyhráli Němci, tak budeme slavit jejich vítězství.