6.6.2023 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

GLOSA: Dar osvobození a novodobý nevděk

V těchto dnech si připomínáme 72. výročí od konce války a osvobození celého českého území sovětskou a americkou armádou. To je historický fakt. V posledních letech se často zmiňuje pouze americká armáda, a to nejen v jihozápadních Čechách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 10.5.2017 20:00

Re: Nejen euromultikultularisté!

Politika SSSR, v té době reprezentovaná

Stalinem, byla vždycky sviňácká a křivácká. Je nesmysl podsouvat Stalinovi sebemenší špetku nějakých dobrých úmyslů. Byla to svině skrz naskrz a nebyl pro něj žádný problém nechat vraždit lidi v libovolných počtech.

M. Prokop 10.5.2017 22:01

Re: Nejen euromultikultularisté!

Snažil se o dohody, umožňující mu vletět do Polska a zároveň už podporoval Německo.

Pokud jste něco viděl za bolševíka jednostranně provýchodně a nyní jednostranně prozápadně, Vaše věc. Já si sháněl informace tehdy i teď.

J. Jurax 10.5.2017 18:01

Re: Nejen euromultikultularisté!

Jistě. On ovšem SSSR nebyl jediný, kdo dodával Německu ropu. Kvantifikaci zdrojů pohonných hmot Německa v roce 1940 ovšem neznám, v literatuře nemám a na netu jsem nic nenašel.

A tak mne napadá - na co tedy jezdila panzerwaffe a létala Luftwaffe na východní frontě, když už SSSR ropu zaručeně nedodával?

A když budeme postrkávat v čase ještě víc do minulosti, tak zjistíte, že bez nemalé německé finanční i logistické podpory Lenina by nejspíš SSSR ani nevznikl ... :-)

J. Lancik 10.5.2017 20:18

Re: Nejen euromultikultularisté!

Pisete: kvantifikaci neznam, pokud by jste ji znat chtel tak si muzete precist od Werner Maser "Poruseni slova", vysla i cesky. Muzete se dozvedet presna cisla. Neslo zdaleka jen o ropu, ale i o strategicke materialy jko treba wlfram, vanad potrebne k vyrobe uslechtilych a nerezavejicich oceli atd. Doslo i prime pomoci Nemcum, Rusko propujcilo Nemcum namorni zakladnu na uloupenem finskem uzemi zapadne od Murmanska. Tam nemecke ponorky pri dobyvani Norska v roce 1940 nasly odpocinek, provadely potrebne opravy a doplnovaly palivo, posadky odpocivaly, viz Google: "Basic Nord".

Ropu dodavalo Rumunsko az do konce roku 1944 a benzin vyrabeli Nemci synteticky z uhli.

J. Novak 10.5.2017 20:36

Re: Nejen euromultikultularisté!

Hitlerovy tanky se právě proto potřebovaly dostat až za Ural, pak by mělo Německo potřebných pohonných hmot dostatek, včetně surovin. A to by byl konec pro slovanské obyvatele Československa, časem Polska..., sešli bychom se s Poláky někde na Sibiři.

P. Vaňura 10.5.2017 22:20

Na Sibiři se tehdy ropa netěžila, dodávalo ji Baku a snad

i Sachalin. A malé doplnění, Britové dokonce uvažovali o tom, že by jejich bombardéry mohly zničit sovětská naftová pole v Baku, aby tak znemožnili Stalinovi zásobovat ropou Hitlera.

Po napadení SSSR získával Hitler naftu z rumunských naftových polích v Ploesti a stále zvyšoval výrobu syntetického benzinu. Američané se pokoušeli rumunské rafinérie napadnout a utrpěli v důsledku NĚMECKÉ protiletadlové obrany těžké ztráty. Po výstavbě nových závodů na syntetický benzin se situace Německa co do zásobování PHM počátkem r. 1944 zlepšila. Karta se obrátila, když po úspěšné invazi mohli Američané vrhnout celé své strategické letectvo v Evropě na německé závody na syntetický benzin. Tak se stalo, že pro ofenzivu v Ardenách (začala 16. 12. 1944 a jejím cílem byly Antverpy) neměl Hitler ani tolik benzinu, aby tam jeho obrněné jednotky mohly dostat. Spoléhal se na to, že se pomocí německých vojáků, převlečených v amerických uniformách, zmocní amerických skladů benzinu, což se nepodařilo.

C. Hulka 10.5.2017 14:51

Rusáci nikoho neosvobodili

porazili jednu hrůzu a položili základy pro tu příští.

A zatýkali a odváželi československé občany.

J. Tachovský 10.5.2017 16:37

Re: Rusáci nikoho neosvobodili

Jste hloupy a zaslepeny.

M. Prokop 10.5.2017 16:52

Re: Rusáci nikoho neosvobodili

Každopádně nemá sice celou pravdu, ta je mnohem košatější, ale velký kus pravdy má.

V. Heidlerová 10.5.2017 20:22

Re: Rusáci nikoho neosvobodili

Blbost. Má pravdu.

R. Neveselý 10.5.2017 14:45

Paměť národa !!!

Je třeba také poukázat na to, že Praha nebyla osvobozena Rudou armádou! 9. května 1945 se sice přiřítilo pár tanků CCCP do Prahy, ale již prakticky osvobozené. Komunističtí historici překrucovali pravdu a lhali, učebnice dějepisu lhaly, dnes je ovšem situace jiná a co se týká osvobození Prahy, pravdu si lze poslechnou zde:

1url.cz/5tTIE

A. Trick 10.5.2017 16:02

Re: Paměť národa !!!

A jak to tedy bylo s osvobozením Plzně? Co říkají dnešní demokratičtí historici?

J. Jurax 10.5.2017 16:09

Re: Paměť národa !!!

Dneska už se smí říkat, že Plzeň Američané. Zatím se ještě neříká, že i Brno, ale to Brno se jaksi moc neakcentuje, že, ona se ta Rudá armáda a taky Rumunská královská nějak nehodí.

Holt kyvadlo se kejvá od úvratě k úvrati ...

P. Beránek 11.5.2017 0:34

Re: Paměť národa !!!

Pokud vím, tak Plzeň Američané neosvobodili, ale dobyli. Revoluční výbor Plzně, který se chtěl ujmout správy města, podobně jako tomu bylo předtím i později v Praze a jiných osvobozených čsl. městech, byl dobyvately zrušen a zakázán a správy města se ujmula americká armáda. Asi tam holt něco hledali a kvůli tomu se tam, přes dohodu v Jaltě "obtěžovali". Nějací Češi by jim při tom překáželi.

J. Tachovský 10.5.2017 16:39

Re: Paměť národa !!!

Tak to by me zajimalo tech 116.000 padlych. Kdo a za jakych okolnosti je zabil, kdyz to nebylo ve valce s Nemeckem ?

R. Brzák 10.5.2017 17:22

Re: Paměť národa !!!

padlých na našem území (tehdy i Slovensko), což neznamená na území Prahy...

R. Neveselý 10.5.2017 18:14

Re: Paměť národa !!!

Tachovský sice číst asi umí, ale nechápe.

P. Beránek 11.5.2017 0:27

Re: Paměť národa !!!

Jasně. Ti, co nepadli ausgerechnet v Praze se přece nepočítají, že.

M. Valenta 10.5.2017 11:20

Co se divíte!

Ono se dost blbě oslavuje,když Vám někdo z jedné šlamastiky pomůže, aby Vás hned zase do další uvrtal. A uvrtal by znova kdyby mohl.

R. Morava 10.5.2017 10:32

Tak především by se měli slavit

Oběti těch ruských vojáčků, ne komunistické SSSR, Stalina, či Lenina, kteří vice či méně (to nechám historikům) byli i původci vzniku německých nacistů. A ti vojáčci nás německého nacismu zbavili. To že to nahradili něčím taktéž obludným, je jiná věc.... Takže čest památce obětí druhé světové války a čest památce obětí komunismu.

J. Vintr 10.5.2017 10:37

Re: Tak především by se měli slavit

"Čest něčí památce" je pitomá fráze. Na místě je jen lítost nad zbytečné zmařenými životy.

P. Zinga 10.5.2017 12:52

Re: Tak především by se měli slavit

Pane Moravo, předpokládám, že jste zažil jako vnímající jedinec obojí-nacismus i tzv. komunismus. Jestli ne , tak se zdržte přirovnání.

J. Jurax 10.5.2017 16:07

Re: Tak především by se měli slavit

No, mohu-li věřit svému otci (1912 - 1988), pak ten jako vnímající jedinec měl německou okupaci, potažmo nacismus za nesrovnatelně horší; zvlášť od roku 1942. Byť padesátá léta prý taky byla lahůdková (a to jsme si dělali sami, sice na rozkaz), tak proti heydrichiádě byla procházkou libosadem.

M. Prokop 10.5.2017 16:53

Re: Tak především by se měli slavit

To asi jo. Jenže to nebyla válka ...

B. Rameš 10.5.2017 10:20

Nezdá se mi,

že by byla historie vykládána tak jednostranně, jako za komunistů. Ani jsem nezaznamenal, že by někdo zpochybňoval statečnost ruských vojáků (pochopitelně až na magory, kteří zpochybňují ze zásady vždy a vše). Osobně smekám před jejich výkony - paradoxně více v prvních dvou letech války, kdy za podmínek totálního zmaru a neumětelství dokázali zastavit wehrmacht. Problém je v ruském chápání tohoto vítězství. Pro ilustraci - povídal jsem si onehdy na bowlingu s jedním známým, rodilým Rusem, o našem vztahu k rusům a politice vůbec (jak už to tak u piva chodí). Jeho konečný argument byl "ale vy nás musíte mít rádi, vždyť jsme vás osvobodili!" Tož tak asi.

J. Jelínek 10.5.2017 10:03

Malá příhoda z dětství

Vyrostl jsem v Chebu. Jeden spolužák asi v osmé třídě, jehož otec byl docela velké zvíře na OV KSČ mi vyprávěl zajímavou příhodu. Slavilo se osvobození a oslav se zůčastnila i jakási sovětská vojenská delegace. Jakýsi ruský generál, veterán, projevil přání podívat se na americký pomník padlým vojákům, který stál a stojí nedaleko od Chebu, směrem na Vary. Nějaký příčinlivý vlezdoprdelka začal úlisně sovětskému generálovi vysvětlovat, že my né, že my to tak neslavíme a že US army stejně vůbec nic moc nebojovala a že si to ti imperialisti nezaslouží. No a v milém generálovi chytly saze a začal na toho blbečka řvát, že ví hovno, co je válka a jak se opovažuje snižovat památku bojovníků proti fašismu. A tak představitelé strany spolu se sovětskou delegací položili věnce k památníku amerických vojáků. Asi to s dnešním tématem moc nesouvisí.

M. Prokop 10.5.2017 10:13

Re: Malá příhoda z dětství

Stejně je to zajímavé, jak Rusové, dříve sověti, zásadně bojují s fašismem, jehož podíl na druhé světové byl ve srovnání s nacismem marginální. Asi jim nejde z huby či dnes klábosnice to nacionální SOCIALISMUS.

P. Lenc 10.5.2017 10:19

Re: Malá příhoda z dětství

Jo, o tom jsem již párkrát psal.To byl povedený majstrštych nejen komunistů, ale všech "pokrokových " levičáků udělat z nácků "ultrapravici".A o italském Mussoliniho socialismu totéž.

R. Langer 10.5.2017 10:32

Re: Malá příhoda z dětství

Jo jo, potření levicové konkurence naprosto lživou propagandou. Ještě dodnes to většina lidí vůbec nechápe.

J. Jelínek 10.5.2017 10:36

Re: Malá příhoda z dětství

Jo, to máte pravdu, zajímalo by mě, jak by se třeba takový Heydrich tvářil, kdyby mu někdo nadal do fašistů. Asi jako dnes průměrný Rus, když se dozví, že celej Putin je vlastně jen otisk Duceho i s jeho korporátním fašismem.