1.6.2023 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

GLOSA: Dar osvobození a novodobý nevděk

V těchto dnech si připomínáme 72. výročí od konce války a osvobození celého českého území sovětskou a americkou armádou. To je historický fakt. V posledních letech se často zmiňuje pouze americká armáda, a to nejen v jihozápadních Čechách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 10.5.2017 8:30

Re:

Háááááááááááááááááááá, rádio Jerevan.

R. Langer 10.5.2017 10:07

Re:

Počkat, on zrovna VÁS někdo nějak nutí k nějakým bombastickým oslavám dojezdu americké armády? Nebo snad ČT vysílá 8.5. půl dne její přehlídku v televizi? Zřejmě sis jako obvykle spletl pojem s průjmem, soudruhu, v tom je s vámi komouši ten problém.

J. Lukavsky 10.5.2017 10:26

Re:

No co se těch vražd černochů týče tak naprostou většinu černochů v USA zavraždil - černoch. A i Indiáni se mezi sebou vraždili před příchodem bělochů docela čile. Akorát, že se vylepšují zbraně, dřív se mydlili kyjema - a to unaví víc než zmáčknout spoušť.

R. Langer 10.5.2017 10:37

Re:

A tak zrovna s těma indiánama je to víceméně pravda, nicméně - ti prostě holt podlehli vyspělejší civilizační kultuře/zbraním. Ovšem vždycky si na to vzpomenu, když mě někdo z Ameriky chce poučovat o toleranci ohledně etnických menšin a rád mu to připomenu. Ono to není jenom o negrech... ;-)

J. Vintr 10.5.2017 11:13

Re:

Indiány nikdo systematicky nevyvražďoval. Těch pár případů, kdy se to stalo a které tak poutají filmaře a literáty, je tak známých právě proto, že to byly jen excesy. Jinak indiáni doplatili hlavně na to, že to byli divoši, kteří se prostě nedokázali přizpůsobit nové realitě.

P. Beránek 10.5.2017 11:55

Re:

Jo?

A jak vzniklo skalpování?

Za každého mrtvého Indiána byla odměna. Dokladovalo se to jejich skalpy - černými vlasy jak bylo pro Indiány typické. Kolik skalpů tolik vyplacené odměny. Později to převzali i Indiáni a začali skalpovat své nepřátele, většinou samozřejmě bělochy. Ale podnět k tomu dali právě běloši.

R. Langer 10.5.2017 11:58

Re:

No, myslím že v tomto případě nemáte pravdu. Ono musíte zabrousit až k Inkům a Aztékům.

P. Beránek 10.5.2017 12:11

Re:

"...to byli divoši, kteří se prostě nedokázali přizpůsobit nové realitě."

Hezké. Pro Němce jsme tedy také byli divoši, kteří se nedokázali přizpůsobit nové, německé realitě.:-)

Takže chyba byla v nás. Ještě že se ten hnusný Stalin také nechtěl přizpůsobit nové realitě a POMOHL i nám.

P. Zinga 10.5.2017 14:30

Re:

Pane Langre, my taky podlehli "vyspělejší "civilizaci, a to několikrát. Naposledy invazi zombií, Supermanů atd. Doposud jsme to nějak přežili, tak máme i teď naději.

J. Lancik 10.5.2017 4:55

Je az usmevne

Tvrzeni nekterych diskuteru (drive oficialni) o tom, ze bez Rude Armady bycom uz neexistovali. Zalozene na pouhopouhe spekulaci co by kdyby. Nemecko by bylo porazeno i bez ruske ucasti tak jako v prvni valce svetove kdy Rusko sve spojence zradilo a uzavrelo s Nemeckem separatni mir. Valka by trvala dele, ale Nemecko prave na dlouhou vysilujici valku nemelo ani lidske, ani materialni rezervy zatimco Anglani meli rezervy jak lidske tak surovinne a navic jeji valecne lodstvo ucinne blokovalo Nemcum pristup k surovinam. Na druhe strane i Rusove meli na porazku Nemecka i bez ucasti zapadnich spojencu, i tam by nakonec Rusove nakonec meli proti sobe patnactilete kluky Hitlerjugend zatim co Rusu porad "mnogo". Nemci meli jen na blitzkrieg, tak to hodnoti vojensti experti.

Zaverem bych vyjadril uctu a vdek vsem padlym vojakum na vsech frontach, oni museli napravovat co politici zkurwili.

P. Švejnoch 10.5.2017 7:32

Re: Je az usmevne

Vy jste srandovní.

Nazýváte spekulací tvrzení, že "bez Rudé armády bychom už neexistovali", a plynně navazujete celým odstavcem začínajícím větou "Německo by bylo poraženo i bez ruské účasti..." a končí jakousi blíže nespecifikovanou ekspertýzou...

Milý pane Lanciku, tvrzení, že Rudá armáda nesla největší díl bojů (přinejmenším v Evropě), a že bez její účasti by to byla úplně jiná válka s úplně jiným (a dnes těžko předvídatelným) průběhem, není, bez ohledu na jakékoli další souvislosti, žádná spekulace. To je historický fakt.

Spekulací je naopak celý Váš příspěvek o tom, co by bylo kdyby...

Chápete ten rozdíl? :-)

M. Prokop 10.5.2017 10:16

Re: Je az usmevne

Když už spekulace, tak jednu přidám: Bez sovětské podpory by Hitler válku vůbec nemohl spustit.

J. Vintr 10.5.2017 7:58

Re: Je az usmevne

Rusko by bez obrovské americké materiální pomoci vůbec nemělo šanci.

M. Krátký 10.5.2017 8:18

Re: Je az usmevne

Jedna z největších komunistických podlostí a lží bylo úplné zatajování této gigantické materiální pomoci, kterou Rusko od USA dostávalo ihned jakmile si to jejich hodný strýček Hitler rozmyslel a vtrhnul k nim - Rusko dostalo za celou válku min 350.000 kamionů, tisíce nových moderních letadel, tanků, lehkých zbraní, miliony párů bot, tisíce tun potravin, miliony masových konzerv - ty Rusové do té doby vůbec v životě neviděli atd, atd. Takže se nikdo opakuji nikdo teď nemůže divit, že se v současné době více oslavuje osvobození Evropy Američany ( o euforiích v Plzni nemluvě )

P. Zinga 10.5.2017 8:36

Re: Je az usmevne

Taky si za to nechaly USA velmi dobře zaplatit. Ve zlatě.

J. Vintr 10.5.2017 8:59

Re: Je az usmevne

Když pomineme fakt, že Rusko zaplatilo jen velmi malou část svého dluhu, tak je na zvážení, jestli třeba Stalin neměl zkusit to zlato nabídnout Hitlerovi. Třeba by se nechal uplatit ...

V. Heidlerová 10.5.2017 9:05

Re: Je az usmevne

Vždyť rusáci vydrancovali Německo a vše cenné, co v Evropě našli, tak se dobře pohojili. Zlata jim narubali vězni z gulagů dost, tak ať platí. Vy jste nějak "zinglý" východem a nelibostí k USA.

P. Zinga 10.5.2017 19:04

Re: Je az usmevne

Heil, Heidlerová! Řek jsemsi, že už nebudu na Psovi sprostý,ale v tvém případě to musím porušit: seš blbá kráva nebo troll?

V. Heidlerová 10.5.2017 20:20

Re: Je az usmevne

Trotl,hááááááááááááááááááá

J. Lukavsky 10.5.2017 9:10

Re: Je az usmevne

No Amíci dodali SSSR přes 1000 letadel, myslím půl milionu Jeepů... 2 miliony párů bot...kozervy a všechny obrněné transportéry pro pěchotu. A to v době, kdy SSSR neměl skoro nic, průmysl za Uralem ještě nezačal fungovat. Ta pomoc chodila hlavně přes Murmansk a každá druhá anglická loď tam nedoplula. Těžko kalkulovat jak by se válka vyvíjela, kdyby Hitler přečkal první zimu a Rusové neměli ani boty ani co jíst.

J. Vavruška 10.5.2017 8:42

Re: Je az usmevne

Vy jste teda fakt neuvěřitelnej. Kdyby Rudá armáda nehnala nácky několik tisíc kilometrů od Kavkazu až do Berlína, chtěl bych vidět, jestli by se "spojenci" vůbec dokázali vylodit. Kdekoliv, nemuselo by to být zrovna v Normandii nebo v Itálii...

Kromě toho, kdyby Třetí říše nutně nepotřebovala ohromné množství materiálu a tudíž dělníků ve válečné výrobě, víme moc dobře jaké plány měl s Čechy Heydrich a ostatní. Jednou z příčin, proč se Češi měli za války "relativně dobře" bylo, že na Východě Rudá armáda Němcům neskutečně zatápěla a proto byli v tu dobu pro nácky nepostradatelní. Kdyby bývala byla válka na východě pro Německo vyhraná, byla by bývala naše budoucnost definitivně prohraná.

Tak si laskavě nechte ty hloupé řeči.

J. Vintr 10.5.2017 9:05

Re: Je az usmevne

Na to, aby mohla Rudá armáda "hnát Němce od Uralu do Berlína, potřebovala zbraně a jinou techniku. Takové množství této techniky a surovin, které jim v době, kdy to potřebovali, dodali Američani, by bylo Rusko schopno vyrobit až za řadu let. To by ovšem už ruské továrny pracovaly pro Německo.

J. Lukavsky 10.5.2017 10:22

Re: Je az usmevne

"Kdyby Rudá armáda nehnala nácky několik tisíc kilometrů od Kavkazu až do

Berlína, chtěl bych vidět, jestli by se "spojenci" vůbec dokázali

vylodit." Nu zkuste se zamyslit, PROČ nejdřív Hitler hnal Stalina (myšleno obrazně samozřejmě) až na Kavkaz a proč ta skvělá Rudá armáda dostávala na frak, když by si s Hitlerem tak snadno kdykoli poradili sami. Vždyť Wehrmacht projel SSSR jako máslem a zadrhlo se to až s příchodem zimy. No a že Spojenci dlouho připravovali vylodění? Inu museli mít nejdřív dost vojáků a vycvičit je, dost materiálu, plány atd. Spojenci měli jinou taktiku, nehnali svoje vojáky na jatka stylem "nas mnógo". No a jedna úsměvná, pomoc USA už od začátku byla zatajována, nejdříve všude odstraňovali nášivky a štítky a kde to nešlo - inu sovětský člověk si ví rady. Značku USA vysvětlili jako že to je Ubij sabáčnovo Adolfa! Dobrý že?

M. Prokop 10.5.2017 11:32

Re: Je az usmevne

Hloupé řeči jste právě předvedl.

Rudá armáda "hnala nácky" až potom, co byla materiálně podpořena Spojenci a taky potom, co Němcům vůbec umožnila ty Spojence napadnout a v případě Polska a Francie i porazit. Protože to by jinak Němci nezvládli, bez sovětského krytí zad a dodávek paliva.

P. Švejnoch 10.5.2017 11:59

Re: Je az usmevne

"Rudá armáda "hnala nácky" až potom, co byla materiálně podpořena Spojenci".

To je fakt. Ale z toho, že dokonce i Vy (známý rusofob a usafil :-) ) jste vyzdvihl souvislost časovou a nikoli příčinnou, usuzuji, že i Vám je jasné, že kauzalita mezi oběma ději není zase tak významná. A že důvod prodlevy mezi napadením SSSR a "hnaním nácků" bude zejména v tom, že bylo třeba zcela přeskupit a reorganizovat veškerou sovětskou válečnou výrobu.

J. Lukavsky 10.5.2017 13:42

Re: Je az usmevne

"bylo třeba zcela přeskupit a reorganizovat veškerou sovětskou válečnou výrobu." Což byl problém neboť Německo bylo nejdříve kámoš a spojenec, ba přímo rodný bratr, inu nacionální a internacionální socialismus se k sobě lísali... až teprve když spojenec Dolfi podrazil spojence Pepu tak holt to trvalo dlouho nežli se to celé přestavělo. No a mezitím holt v nouzi i Amík dobrej že?

P. Švejnoch 10.5.2017 14:05

Re: Je az usmevne

Problém to zcela jistě byl - především logistický a organizační. A jako takový vůbec nesouvisí s tím, jestli "Německo bylo nejdříve kámoš a spojenec, ba přímo rodný bratr". A teze, že je v nouzi dobrá jakákoli pomoc (tedy i ta od ideového protivníka), mi nijak odsouzeníhodná nepřipadá - a v kontextu války už vůbec ne. Vám ano?

J. Lancik 10.5.2017 16:40

Re: Je az usmevne

Obvinujete me ze spekulace a pritom pomijite nejdulezitejsi okamzik 2 sv. valky a tim je paradoxne zivot jednoho jedineho cloveka. Tim je N. Chamberlain. Pote co co dostal Hitler od Stalina srdecne blahoprani k dobyti Parize v r. 1940 nabidl Hitler Chamberlainovi mirovou smlouvu pod podminkou, ze G.Britanie prenecha ostruvky Jersey Nemecku. Chamberlain souhlasil. Byl ale uz tezce nemocen a musel rezignovat, vladu prevzal Churchill a ten nabidku smetl. Dovedete si vubec predstavit co by to znamenalo? Nebudu spekulovat co by kdyby. Nade vsi pochybnost dve veci by se nestaly: byla-li by uzavrena brittsko-nemecka mirova smlouva by nedoslo k letecke bitve o Britanii kdy Nemci ztratili vic nez tretinu letadel a pilotu a ti pozdeji chybeli a hlavne by nedoslo k blokade mori, Nemci by tak meli pro valecny prumysl neomezeny prisun surovin a USA by do valky s Nemeckem nevstoupili. Rusko by bylo uplne samo, co by to pro neho znamenalo spekulujte pane Svejnochu sam.

P. Maleček 10.5.2017 2:45

Žádný nevděk, ale odkomouštěná realita.

Těžko osvobodit od nacismu, když ten osvoboditel byl nacistický smluvní partner. Díky čemuž si v 39. rozdělili na své sféry vlivu nejen Polsko, ale celou Evropu. A díky čemuž pak německá vojenská technika byla vyráběna z ruských surovin a německé bombardéry ničící Londýn létaly na ruský benzin.

Aby ne, když nacismus i komunismus (stejně jako fašismus) jsou jedovaté pukavce z krvavého hnízda socialismu. Že se pak Hitler se Stalinem servali o absolutní moc je zákonitostí každého podání si ruky dvou totalitářů.

A to, že to ještě jakž tak v té bídě rozumně dopadlo, je zásluha Američanů. Jinak dnes tančíme u garmošky v Česku tradičního kozáčka, pějíc při tom rodnou ruštinou. Teda ti, jejichž rodiče by to osvobozování od německého nacismu ruským komunismem přežili. A moc by jich nebylo.

Což nebrání ctít oběti řadových vojáků tehdejšího CCCP, jichž ruské národnosti byla menšina. Tedy těch co padli v skutečném boji, zejména na Ostravsku. Ne zastřeleni svými politruky (nejen za to že už nechtěli nasazovat pro Stalina a komunismus kejhák, ale i za to, že znásilňovali a kradli) či zahynulými pod koly jimi v ožralosti řízené techniky. A že takových polozapomenutých pomníčků je.

P. Sulc 10.5.2017 2:26

Mate pravdu, tech sovetskych vojaku padlo hodne.

Ale daleko vice, nez pri osvobozovani CSR jich padlo ve loupezne valce proti Finsku, udajne tri ctvrti milionu. A kolik jich padlo v Polsku, vite to? A zajimave je, ze Americanu padlo podstatne mene. Zrejme proto, ze americke vojaky jejich dustojnici nehnali na jatka jako dobytek. Naproti tomu politruci hnali vojaky, byt i beze zbrani, jako zver, ty zbrane, ty museli sebrat od padlych.A take jste zapomel rici, ze SSSR za valecnou pomoc nikdy nezaplatil ani dollar, zatim co Velka Britanie pujcku splacela pres padesat let. Rusove, to je proste ksindl, na ktery normalni lide neradi vzpominaji. On byl mezi nimi i Americany take trochu rozdil: jedni kradli hodinky i jine veci, druzi rozdavali cokoladu. Hadejte kteri !