6.6.2023 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

GLOSA: Dar osvobození a novodobý nevděk

V těchto dnech si připomínáme 72. výročí od konce války a osvobození celého českého území sovětskou a americkou armádou. To je historický fakt. V posledních letech se často zmiňuje pouze americká armáda, a to nejen v jihozápadních Čechách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Beránek 10.5.2017 11:22

Re: Malá příhoda z dětství

Co je špatné na socialismu?

On je ten fašismus jenom jisté stadium KAPITALISMU. Proto je dnes snaha bagatelizovat fašismus v Německu a "titulovat" jej jako nacismus. Ale Hitlerovci se sami považovali za fašisty a ne za nacisty.

Asi by bylo nejlepší místo fašismus používat KAPITALISMUS.

P.S. A když vytahujete ten nácionální (národní) socialismus tak např. Beneš a Horáková byli pak také nacisti. Jejich strana se totiž jmenovala národně sociální - tedy NACIONÁLNĚ SOCIÁLNÍ.:-)

M. Prokop 10.5.2017 11:27

Re: Malá příhoda z dětství

Děkuji.

Krásně jste dokumentoval mnou napsané. :-P

Ráčíte být komunista, národní socialista (nacista) či fašista? Nebo snad socialista EUnijní, do zelena? Těm všem kapitalismus vadil a vadí.

P. Beránek 10.5.2017 11:38

Re: Malá příhoda z dětství

Není zač.

Jak s tím Vašim blábolem souvisí co jsem nebo nejsem já? To nálepkování má být jako argument Vašeho tvrzení? Ubohé.

Ještě byste mi měl začít sprostě nadávat, jak jste ostatně zvyklý.

R. Langer 10.5.2017 11:55

Re: Malá příhoda z dětství

Protože na takový blábol se žádným rozumným argumentem odpovědět nedá, když někdo tvrdí, že socialismus je stadiem kapitalismu. Ten váš "kapitalismus" je totiž klasický korporátní fašismus, tedy socialismus, a je ho plná Evropa. Pokud ovšem nerozumíte základním pojmům, je zcela zbytečné s vámi o čemkoliv diskutovat. Vy stejně budete pořád dokola vykřikovat jenom to samé.

P. Beránek 10.5.2017 12:04

Re: Malá příhoda z dětství

Nedělejte ze sebě až takového vola. Nikdo neříká, že SOCIALISMUS je stadiem kapitalismu, ale FAŠISMUS je stadium kapitalismu..

"Korporátní fašismus" je vlastně vláda korporací v KAPITALISTICKÉM systému. Takže jenom potvrzujete to, co jsem napsal. Krupp, IG Farben, Heinkel a jiné korporace, i mnohé americké a jiné zahraniční korporace financovali Hitlera.

R. Langer 10.5.2017 15:21

Re: Malá příhoda z dětství

No, vy ze sebe ani vola dělat nemusíte, pokud jste doteď nepochopil, že fašismus je korporátní socialismus, tudíž to nemůže být kapitalismus. Tudíž je to marný, je to marný, je to...

P. Beránek 11.5.2017 0:06

Re: Malá příhoda z dětství

Takže v Německu, za Hitlera nebyli kapitalisté. Zajímavá novinka. A to asi bylo v Protektorátu také, že.

Můj táta zažil jak ten Protektorát, tak německý koncentrák a zažil i socialismus. Mohl srovnávat, už věděl co je a co není kapitalismus, resp. socialůismus..

Asi by se Vás zeptal ve kterém psychiatrickém ústavu pobýváte.

J. Jurax 10.5.2017 16:15

Re: Malá příhoda z dětství

Co rozumíte pod takovou korporací Heinkel, Kefalín?

Opakuju, Vaše vidění historie a zdá se i světa je velmi osobité až alternativní.

Z. Rychlý 10.5.2017 21:05

Re: Malá příhoda z dětství

nebo postfaktické ?

P. Beránek 11.5.2017 0:14

Re: Malá příhoda z dětství

A konkrétně v čem nemám pravdu.

J. Jurax 11.5.2017 0:34

Re: Malá příhoda z dětství

No, ve všem.

Třeba konkrétně v té korporaci Heinkel. Pohledejte si trochu po googlu o firmě Heinkel a pak zvažte význam slova korporace.

P. Beránek 11.5.2017 0:57

Re: Malá příhoda z dětství

Slovíčkaříte.

Korporace je sdružení soukromoprávních osob. Tedy soukromý majetek. V kapitalismu jsou výrobní podniky PŘEVAŽNĚ v soukromých rukou. Takže naznačovat, že Krupp, IG Farben byly socialistické podniky je totální nesdmysl. Firma Heinkel byla akciová společnost, Tedy také soukromý majetek. Nepamatuji si, že by v socialismu byly a.s.

J. Jurax 11.5.2017 18:58

Re: Malá příhoda z dětství

Jste zcela mimo, dobrý muži. Ale zatím bavíte ...

P. Beránek 11.5.2017 23:19

Re: Malá příhoda z dětství

Zatím nikdo z vás nebyl schopen argumentovat a odpovědět na moje otázky..

Připomínáte mi toho muslima, který byl přesvědčený, že Země je placatá a všechny argumenty fanaticky odmítal, vždyť prý je to jasné, není se o čem bavit, každý ví, že Země je placatá a všechny argumenty, že není jsou dle něj hloupost.

J. Schwarz 10.5.2017 17:33

Re: Malá příhoda z dětství

Financovaly, to jo. Asi jako naše "národní podniky" financovaly Gottwalda a Zápotockého. Co jim taky nakonec zbývalo, že. Jak by asi dopadl šéf I.G.Farben kdyby poslal "Führera" do háje?

P. Beránek 11.5.2017 0:20

Re: Malá příhoda z dětství

Takže I G Farben byl národní podnik?

M. Prokop 10.5.2017 13:16

Re: Malá příhoda z dětství

Což potvrdil naprostým nepochopením.

R. Langer 10.5.2017 11:52

Re: Malá příhoda z dětství

Ano, vy jste také možná propadl i tomu bludu, že i v té Číně už dnes mají kapitalismu, že, soudruhu? ;-)

J. Jurax 10.5.2017 16:11

Re: Malá příhoda z dětství

"Ale Hitlerovci se sami považovali za fašisty a ne za nacisty."

Inu, Vaše vidění dějin je osobité :-)

J. Růžička 10.5.2017 9:51

Panu autorovi se evidentně stýská

po časech, které jsou, zaplaťpánbůh, v nenávratnu. Každému z nás se občas po něčem zasteskne...mě třeba po jedné pihaté zrzečce...

M. Prokop 10.5.2017 9:26

Nechte to na lidech,

co a jak chtějí slavit a slaví.

V té Plzni je to dost spontánní.

F. Vejr 10.5.2017 9:14

Nediv se Péťo

A kdo za to může pane Martan. I ve vaši knize "za železnou oponou" si částečně odpovídáte. Když Vlasovci osvobozovali prahu a Němci složili kapitulaci Kutlvašrovi, tak v tu dobu byla naše armáda postupující z Polska několik dní zaparkovaná ve vojenských opravnách u Chrudimi (oni tehda nevěděli, že se čeká na osvobození Rudou armádu). Mě to vyprávěl člen této armády Jarka Grosman. Rudé armádě nikdo nic nebere. Ale lidé mají dnes více imformací a zkušenost z roku 68. To by Američané v našem případě neudělali. Proto tedy!

J. Lukavsky 10.5.2017 9:02

Nic takového nevidím

"Dnes se na většině území Česka mlčí nebo je to obdobné jako tehdy - ale obráceně" No nevidím, že by se to dělo. Cca 1/3 Čech osvobodili Američané, byli kousek od Č Budějovic, stojí tam pomník. Ale stejně tak u Vltavy stojí pomník Rudé armády u cesty, kterou do Č.Budějovic přijeli - a nikdo ho nebourá ani nejsou zatýkáni občané co tam jdou položit kytku. Vono je to ale dosti složité, část osvoboditelů byli i Vlasovci, část Rumuni.... atd. atp. Rozhodně ale dnes nikdo nenutí o tom lhát - jako to bylo, když v Plzni museli slavit osvobození Rudou armádou... No ale jistěže po těch letech tlaku zleva se to kyvadlo výkladu dějin zase přehouplo doprava, jak už to ve světě chodí. Problém dnešního Ruska je v tom, že se jim nedá věřit, lhali za Stalina, za Brežněva....Rus lže i kde mu to škodí, a lže tak, že ani opak není pravdou! Ti obyčejní vojáci dali své životy a patří jim za to vděk a úcta - a jistě nevěděli, že se s jejich oběťmi bude jednou kramařit a špinavě zneužívat pro velmocenský komplex Ruska. J.L.

M. Krátký 10.5.2017 9:24

Re: Nic takového nevidím

v letech 1962 - 64 jsem byl na vojně v Chebu - kousek před městem ( na tak zvané ypsilonce ) stojí pomník americkým vojákům. Ten pomník byl celou dobu "hlídán" aby k němu nikdo nenosil ani pampelišku. Ale když mi bylo cca 10-12 roků v letech 1953-5 tak jsme stáli "čestnou stráž" u každého ruského pomníčku po Praze - v tom je ten dnešní rozdíl zakopán - víte soudruzi - tak se teď nedivte !!!

A k materiální pomoci spojenců - první dodávky těžké techniky z Británie do Ruska šly už v srpnu 1941 - pár týdnů po invazi ruského miláčka Hitlera do CCCP - celkový počet obrněných vozidel do Sovětského svazu z Britanie, Kanady a USA byl za celou válku 21.491 kusů - blíže viz na :https://www.vojsko.net/index.php/armady/18-historie/3125-zapadni-obrnena-vozidla-v-rude-armade

M. Krátký 10.5.2017 9:40

Re: Nic takového nevidím

A ještě další info o spojenecké pomoci Rusku : http://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-pomoci-sssr kde jsou zcela podrobně rozepsány všechny položky zbraní a materiálů do CCCP - například cca 4.500.000 tun potravin atd - hezký den Soudružka Semelová by si to měla číst před spaním každý večer a ráno 2x !!!

P. Beránek 10.5.2017 11:34

Re: Nic takového nevidím

Tohle byl přece obyčejný BUSINESS. Prostě obchod.

I my jsme museli Anglánům zaplatit za to, že naši kluci - letci zachraňovali Británii. Přečtěte si knihu Stanislava Motla - Kam zmizel zlatý poklad republiky. Odečetli si to z našeho zlatého pokladu do poslední ponožky našich letců. Ale Angláni se alespoň neodváží tvrdit, že nám tehdy pomohli jako je to ve Vámi uváděné "spojenecké pomoci".

https://www.kosmas.cz/knihy/106606/kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky/

M. Krátký 10.5.2017 12:32

Re: Nic takového nevidím

Samozřejmě pane Beránku, že máte pravdu - ale to už se příliš vzdalujeme od hlavního motivu, který tu dnes diskutujeme. Já jsem jen chtěl říct, že nás komunisti 40 let nepustili k pořádným informacím a podstatnou část těchto informací deformovali proti selskému rozumu. Mimochodem tu knihu Stanislava Motla i mnohé další jsem už dávno přečetl a většinou jedním dechem - v tuto chvíli čtu druhý díl Druhá světová válka sira W.S.Churchila - je to nářez - je to ale těžké čtení - 6 dílů á 600 stránek - blbě spím ve svých 74 letech a tak se samovzdělávám po nocích. Hezký den všem

M. Prokop 10.5.2017 16:56

Re: Nic takového nevidím

Lumpové angličtí, měli bojovat za NAŠI svobodu za SVÉ! Tedy, své, taky půjčené, spláceli válečné dluhy někdy do nedávna.

Vy v té makovici tedy máte zmatek!

P. Beránek 10.5.2017 23:45

Re: Nic takového nevidím

Koukám, že vymeteno v hlavě má tady někdo jiný.:-)

Ti "Lumpové angličtí," nebojovali za naši svobodu ani náhodou. dokonce to byli i ti Tví "Lumpové angličtí". kteří nás v Mnichově o kus naší svobody obrali a předhodili nás Tvému oblíbenému Nemecku, které tady většina z vás tak sveřepě lituje. .

A. Bocek 10.5.2017 8:58

Jsem rusům vděčný, ale

je tady pakt Molotov-Ribentrop, finská válka , Varšavské povstání, Dukla, SNP, Rumuni po obratu, Pražské povstání .. z těchto důvodů vidím raději Francouze co blije, než Rusa co tančí.