4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

GLOSA: Dar osvobození a novodobý nevděk

V těchto dnech si připomínáme 72. výročí od konce války a osvobození celého českého území sovětskou a americkou armádou. To je historický fakt. V posledních letech se často zmiňuje pouze americká armáda, a to nejen v jihozápadních Čechách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 13.5.2017 0:26

Re: Dik Rude Armade.

Anglie jeste pred par lety splacela valecnou pujcu. Ona bojovala, Cesi v Protektoratu fachcili pro Nemce az z nich vykaly ztrikaly, za dobrovolne prescasy flaska rumu a listky na tuky. Je proto spravne, ze po valce CSR platilA take za valecne usili spojencu, tech par tisic Cecu, co bojovalo tu valku nevytrhlo.

P. Beránek 11.5.2017 23:41

Re: Slavte jako v Plzni: Své osvoboditele, po svém a za svoje...

Jižní Moravu, pokud vím osvobodili Sověti. Takže pokud Tvého tatu, který "seděl za války v německých věznicách" osvobodili Sověti měl by být rád. Je doslova chrapounstvím ten nevděk a ostouzení Rudé armády v souviaslosti s osvobozením a záchranou života..

Můj táta, jinak pocházel ze severní Moravy, zažil německý koncentrák a osvobodili ho Američané. Ač je neměl rád, nikdy si nedovolil vyhlašovat, že oni ho sice osvobodili, ale jinak jsou to hajzlové, kteří vyvraždili Indiány a povraždili miliony černochů.

Anebo v případě Tvýho tatu je to jinak. Táta nebyl rád, že by ho "osvobodili" Rusové neboť ve věznici dělal kápa a proto radši prchal s fašisty do Německa. Pak by to dávalo smysl.

Jinak nejsem o moc mladší naž Ty, také jsem něco zažil, něco přečetl. Já si zajišťuji informace ze všech názorových stran spektra, ne jenom z jedné. Jako důkaz můžu uvést i to, že čtu, kromě jiného i tohoto Chazarského čokla.

A co se toho rasismu týká, nevím jaks přišla na to, že jsem rasista. Za rasismus lze naopak považovat konstatování, že jedna "rasa" je "nejchytřejší a nejvynalézavější" než jiné. Připomíná mi to známé übermensche, ti také byli nadlidé.Přitom židy nepovažuji za "rasu", ale dle mého názoru je to pouze jedna mafie, která tvrdí o sobě, že je nátod. Toť vše.

P. Beránek 11.5.2017 23:19

Re: Malá příhoda z dětství

Zatím nikdo z vás nebyl schopen argumentovat a odpovědět na moje otázky..

Připomínáte mi toho muslima, který byl přesvědčený, že Země je placatá a všechny argumenty fanaticky odmítal, vždyť prý je to jasné, není se o čem bavit, každý ví, že Země je placatá a všechny argumenty, že není jsou dle něj hloupost.

P. Beránek 11.5.2017 23:11

Re: Dik Rude Armade.

No a?

Co to mění na obsahu? Ještě možná ten kdo tu knihu vytiskl někdy jako dítě někomu pošlapal bábovičky na písku, recenzent možná chodil sousedovi za ženou apod.

A proč by bylo chybou "že ve svobodné České republice nikomu nebrání takovou knihu napsat a vydat".

Člověk se nestačí divit ....

J. Jurax 11.5.2017 18:58

Re: Malá příhoda z dětství

Jste zcela mimo, dobrý muži. Ale zatím bavíte ...

S. Rehulka 11.5.2017 14:04

Re: Dik Rude Armade.

Pane Beránku, Stanislav Motl a jeho kniha, je šikovně psaná. Jenom je chyba, že ve svobodné České republice nikomu nebrání takovou knihu napsat a vydat, i když jeho hlavním poradcem byl bývalý ministr zahraničí ČSSR Bohumil Chnoupek a autor sám, byl agentem StB !

V. Heidlerová 11.5.2017 7:52

Re: Slavte jako v Plzni: Své osvoboditele, po svém a za svoje...

Abys, beránku-skopčáčku(Skopec) nežil v omylu. Já su děvčica z jižní Moravy, můj tata seděl za války v německých věznicách, sokol, masarykovec, já taky. Jméno je sice německé, což se stalo více Čechům při zavádění příjmení, ale já su Češka jak poleno, stejně tak, ja ty jsi vůl jak lev. Když chceš mudrovat, musíš si aj neco naštudýrovat, neco prožit nebo mět informace z první ruky. Mně je 80, tak jsem měla od všeho dost, abych mohla soudit a vytvořit si názor. Nebuď rasista, židé jsou nejchytřejší a nejvynalézavější vzdělaný národ, a soudržný, moc bychom se mohli od nich učit. Ty trúbo, otevřela se část archivů o skutečném stavu věcí, jsou zpřístupněny historické prameny, tak si něco naštuduj, abys získal přehled a nemotal se v názorech typu VÚML. Moc by mne zajímals ne Ty, ale ten kdo Tě přivedl na svět a nezjistil, že se mu narodil imbecilní pitomek.

P. Beránek 11.5.2017 0:57

Re: Malá příhoda z dětství

Slovíčkaříte.

Korporace je sdružení soukromoprávních osob. Tedy soukromý majetek. V kapitalismu jsou výrobní podniky PŘEVAŽNĚ v soukromých rukou. Takže naznačovat, že Krupp, IG Farben byly socialistické podniky je totální nesdmysl. Firma Heinkel byla akciová společnost, Tedy také soukromý majetek. Nepamatuji si, že by v socialismu byly a.s.

P. Beránek 11.5.2017 0:34

Re: Paměť národa !!!

Pokud vím, tak Plzeň Američané neosvobodili, ale dobyli. Revoluční výbor Plzně, který se chtěl ujmout správy města, podobně jako tomu bylo předtím i později v Praze a jiných osvobozených čsl. městech, byl dobyvately zrušen a zakázán a správy města se ujmula americká armáda. Asi tam holt něco hledali a kvůli tomu se tam, přes dohodu v Jaltě "obtěžovali". Nějací Češi by jim při tom překáželi.

J. Jurax 11.5.2017 0:34

Re: Malá příhoda z dětství

No, ve všem.

Třeba konkrétně v té korporaci Heinkel. Pohledejte si trochu po googlu o firmě Heinkel a pak zvažte význam slova korporace.

P. Beránek 11.5.2017 0:27

Re: Paměť národa !!!

Jasně. Ti, co nepadli ausgerechnet v Praze se přece nepočítají, že.

P. Beránek 11.5.2017 0:23

Re: Je to tak ...

Jasně. Hitler prohrál, tak co jste měl slavit, že.

P. Beránek 11.5.2017 0:20

Re: Malá příhoda z dětství

Takže I G Farben byl národní podnik?

P. Beránek 11.5.2017 0:14

Re: Malá příhoda z dětství

A konkrétně v čem nemám pravdu.

P. Beránek 11.5.2017 0:06

Re: Malá příhoda z dětství

Takže v Německu, za Hitlera nebyli kapitalisté. Zajímavá novinka. A to asi bylo v Protektorátu také, že.

Můj táta zažil jak ten Protektorát, tak německý koncentrák a zažil i socialismus. Mohl srovnávat, už věděl co je a co není kapitalismus, resp. socialůismus..

Asi by se Vás zeptal ve kterém psychiatrickém ústavu pobýváte.

P. Beránek 10.5.2017 23:54

Re: Slavte jako v Plzni: Své osvoboditele, po svém a za svoje...

"kterým ke smrti pomohl sovětský systém"

Myslíte Vaše "öbermenschen" z Wehrmachtu? Ale ty sem nikdo nezval, tedy kromě Itálie, Francie a Británie v Mnichově.

Zírám co je tady přívrženců německého fašismu. Tady na chazarském webu. Nějak se mi to zdá v rozporu - Židé a fašisté (jejich potomci) v jednom šiku. Nebo ne???

P. Beránek 10.5.2017 23:45

Re: Nic takového nevidím

Koukám, že vymeteno v hlavě má tady někdo jiný.:-)

Ti "Lumpové angličtí," nebojovali za naši svobodu ani náhodou. dokonce to byli i ti Tví "Lumpové angličtí". kteří nás v Mnichově o kus naší svobody obrali a předhodili nás Tvému oblíbenému Nemecku, které tady většina z vás tak sveřepě lituje. .

P. Beránek 10.5.2017 23:37

Re: Dik Rude Armade.

"Spojenci ocenovali nas prisppevek k valecnemu usili"

Jasně. Takoví Angláni např. ocenili "nas prisppevek k valecnemu usili" našich kluků letců, kteří pomáhali bránit Británi a toto ocenění si ztrhli z našeho zlatého pokladu. Už jsem to tady uváděl Stanislav Motl - Kam zmizel zlatý poklad republiky.

P. Beránek 10.5.2017 23:29

Re: Je to tak ...

"ekonomické či politické se mi vůbec nelíbí"

Mne také ne. Zejména ekonomická okupace naší země, kde nám už pomalu nic nepatří (i tu naši vodu nám už dnes prodávají Francouzi) a politická rovněž. Nikdy za RVHP nebylo takové vměšování do hospodářské politiky naší země jako dneska. Počínajíc příkazy o přípustném zaokroulení okurek a banánů a příkazy kolik darmožráoutů imigrantů musíme přijmout.

J. Jurax 10.5.2017 22:56

Re: Je to tak ...

Lidi a taky oficiální propaganda; pokud bylo něco v TV, tak jen šot z Plzně. Jenom doufám, že servilita nevyvře v takové orgie díků Američanům, jakých jsme byli svědky vůči sovětům, a naopak popírání role sovětů rovnající se popírání role západních spojenců. Nemohu se ubránit dojmu, že je k tomu u některých nakročeno.

Lze ovšem pochopit, že po peripetiích od konce války je i osvobození Rudou armádou chápáno rozporně; neboť ono ve svých důsledcích rozporné bylo, akorát se to až do sametu nemohlo říct.

Jenže ono už je to 72 let; koneckonců za rok si budeme moci !oslavit" půlstoleté výročí bratrské pomoci. Myslím, že za takových dvacet let bude tohle zajímat už leda historiky.

J. Jurax 10.5.2017 22:46

Re: Je to tak ...

Představa "protiakcí" Anglie a Francie je víc než úsměvná, pravíte. No možná; nicméně zvažovaly se třeba letecké údery na ropná pole v Baku. Možné byly i obchodní akce, blokáda přístavů (sovětské loďstvo bylo slabé). Mimo jiného. Pomněte, že Stalin byl tehdy brán co větší zloduch než Hitler; tedy ne že by jím nebyl, spojencem se stal až později hlavně z vůle Británie, která už rok čelila Německu sama. Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem - tak jednal zapřisáhlý odpůrce komunismu Churchill. Proto taky okamžitě inicioval dodávky pomoci do SSSR - ještě v roce 1941; a to čelil opozici tvrdící, že dodávky budou jen posílením Německa, jež je ukořistí po očekávaném zhrouceni SSSR.

A možnost pomoci ČSR v období Mnichova od Stalina reálně neexistovala. Pohledem na mapu zjistíte, že Rudá armáda se k nám neměla kudy dostat. Poláci deklarovali vůli považovat průchod sovětské armády za vpád a urputně se bránit a přes Rumunsko to též nebylo průchodné. I možnost pomoci jen materiální by se reálně dala jen velmi obtížně realizovat; Poláci odmítali kvůli územním sporům z ČSR a přes Rumunsko se teprve na Podkarpatskou Rus dostavovala jediná jednokolejná trať.

A že Stalin usiloval o spojenectví s Hitlerem není žádné tajemství. Pro něj bylo pochopitelně lépe mít nejbližší kontinentální velmoc jako spojence než nepřítele, koneckonců až do nástupu Hitlera udržoval s Německem nadstandardní oboustranně výhodné styky. Protože Británie a Francie nebyly sovětům nakloněny.

K problematice třeba viz https://www.valka.cz/14440-Sovetsko-britske-hospodarske-politicke-a-diplomaticke-vztahy-ve-tricatych-letech-20-stoleti-4-Obdobi-let-1938-1939

P. Vaňura 10.5.2017 22:20

Na Sibiři se tehdy ropa netěžila, dodávalo ji Baku a snad

i Sachalin. A malé doplnění, Britové dokonce uvažovali o tom, že by jejich bombardéry mohly zničit sovětská naftová pole v Baku, aby tak znemožnili Stalinovi zásobovat ropou Hitlera.

Po napadení SSSR získával Hitler naftu z rumunských naftových polích v Ploesti a stále zvyšoval výrobu syntetického benzinu. Američané se pokoušeli rumunské rafinérie napadnout a utrpěli v důsledku NĚMECKÉ protiletadlové obrany těžké ztráty. Po výstavbě nových závodů na syntetický benzin se situace Německa co do zásobování PHM počátkem r. 1944 zlepšila. Karta se obrátila, když po úspěšné invazi mohli Američané vrhnout celé své strategické letectvo v Evropě na německé závody na syntetický benzin. Tak se stalo, že pro ofenzivu v Ardenách (začala 16. 12. 1944 a jejím cílem byly Antverpy) neměl Hitler ani tolik benzinu, aby tam jeho obrněné jednotky mohly dostat. Spoléhal se na to, že se pomocí německých vojáků, převlečených v amerických uniformách, zmocní amerických skladů benzinu, což se nepodařilo.

M. Prokop 10.5.2017 22:05

Re: Slavte jako v Plzni: Své osvoboditele, po svém a za svoje...

Ano, na ideologické "argumenty" moc nedbám.

M. Prokop 10.5.2017 22:01

Re: Nejen euromultikultularisté!

Snažil se o dohody, umožňující mu vletět do Polska a zároveň už podporoval Německo.

Pokud jste něco viděl za bolševíka jednostranně provýchodně a nyní jednostranně prozápadně, Vaše věc. Já si sháněl informace tehdy i teď.

P. Vaňura 10.5.2017 21:59

Milý pane, s tím "osvobozením" to Brežněv řekl Dubčekovi

v srpnu 1968 jasně "Roku 1945 jsme Vás zařadili do naší zájmové sféry a abychom tento stav udrželi, jsme ochotni vést další válku!

Takže nemáme zač jim být vděční!

M. Prokop 10.5.2017 21:57

Re: Je to tak ...

V současné době vojenské napadení Ruskem nehrozí. Ovšem, není jen vojenské nebezpečí. I ekonomické či politické se mi vůbec nelíbí. Já už budu Rusko vždycky podezřívat a Rusko se vždycky (krátká vyjímka za Jelcina) snaží, abych na to nezapomněl.

M. Prokop 10.5.2017 21:54

Re: Je to tak ...

Na jednu stranu bylo kyvadlo vychylováno mocí státu, druhá výchylka jsou lidi.

Já ponechávám na jejich vůli, co a jak chtějí slavit. Osobně jsem neslavil nic.

M. Prokop 10.5.2017 21:53

Re: ucta je minimum

Cením si obětí lidí, necením si jejich státu, jeho politiky a jejich velení

P. Mach 10.5.2017 21:28

Re: Je to tak ...

Kolik km společné hranice má rusko a Černá hora?

P. Mach 10.5.2017 21:26

Re: Je to tak ...

Za prvé, o "nevděku" se píše v článku. Za druhé, jak lépe vyjádříme úctu padlým než tím, že nebudeme resuscitovat 50 let starou propagandu a označíme skutečného minimálně spoluviníka jejich smrti, tedy stalina.

Představa "protiakcí" Anglie a Francie je víc než úsměvná. Možnost pomoci existovala. Realita je však taková, že spojenectví s ČSR byla jen z nouze ctnost, která letěla do koše při prvním příležitosti a ukázala se realita, tedy, že stalin dlouhodobě usiloval o spojenectví s hitlerem: http://technet.idnes.cz/ribbentrop-molotov-042-/vojenstvi.aspx?c=A141106_181522_vojenstvi_kuz