28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mysch 2.2.2006 19:53

no,

trochu vas napnu, je to o mobilech.
specific absorption rate.
a kdyz se zadivatem na minule prispevky toho pana, co vas tak rozcilil, zjistite, ze je skoda casu na jeho objevy reagovat. jinak preji hezkej vecer, chci se totiz divat na osud vesnice, kterou ekoterofasisti rozjebali tak, ze nemaj ani hospodu. bude to na ct2.
IS 2.2.2006 20:05

Re: no,

Myschi, já mobil nevlastním ani  nepoužívám. Zatím jsem ho nepotřeboval, i když jsem musel jednat s mnoha lidmi. Prostě jsem mimo dobu.
pavel 99 3.2.2006 16:22

Re: Re: nevim,

drobná poznámka - myslím, že arabové moc na ty "republiky" nejsou - raději mají "emiráty".
Cyril Hue 2.2.2006 18:55

Navrhy..

Jsou zde opravdu zajimave navrhy zaznivajiici ze vzorku cz populace. V podstate se vetsina shoduje na tom, ze konzervaci teda radeji ne, lepsi je si vynajit nejaky dalsi levny zdroj ktery muzem hodit do kotle, treba i do toho pomyslneho jaderneho.. Chtel, bych vazene informovat, ze takovy zdroj neni a pravdepodobne ani nebude vcas objeven, aby mohl nahradit fosilni vypadek, ktery doslova zivi a sati tuhle premnozenou lidskou chasku. Takze prskat muzete jak chcete, ale mate jen dve moznosti. Bud deti naucte jist mravence a objimat stromy nebo je dejte za vcas na vojnu, aby byli na ty musulmany s posledni kaluzi ropy dobre pripraveni. To uz si vyberte podle politickeho zamereni individuelne..
Kolt 2.2.2006 19:23

Re: Navrhy..

No nez "nahazime do kotle" vsechen uran a nez ho po prepracovani "spalime" jeste jednou v mnozivych reaktorech a mozna jeste vickrat a pak jeste thorium, tak uplyne zatracene hodne casu. Radove 100 let. Za tu dobu by se neco vymyslet mohlo. Treba jak ty suroviny ziskat z morske vody.
IS 2.2.2006 19:28

Re: Re: Navrhy..

Ještě je stále ve hře řízená termojaderná reakce, znamenájící téměř neomezený zdroj energie. . Přesto i ta má své teoretické omezení v podobě oteplování  planety, ke kterému dochází již s velkou pravděpodobně teď a vyvolává to obavy.  
Kolt 2.2.2006 20:35

Re: Re: Re: Navrhy..

Pripomente mi, jaka ma fuze omezeni v podobe oteplovani planety. Jestli mate na mysli to vlastni teplo pri ni vznikle, tak to je omezeni tak teoreticke, ze bych se spis zabyval tim, kde vezmeme tolik mista na tolik elektraren.
IS 2.2.2006 22:38

Re: Re: Re: Re: Navrhy..

Kolte,  tuto úvahu berte, prosím jako vizi do daleké budoucnosti. Přestože v současnosti jsou energetické zdroje zdánlivě malé vůči porovnání s přírodními procesy (tsunami, hurikány aj.), obavy z oteplování země se projevují. Nemusí jít opravdu o přímé oteplení vlastními energetickými zdroji, ale procesy lidské činnosti, který zahrnují současné interakce hmoty, energie a informací. Jejich výsledkem byly například freony v ledničkách a posléze nečekáné zjištění, že narušují ozonovou vrstvu a možná bude trvat desítky let, než se vrstva obnoví. Zatím je získání energie z fosilních paliv (elektrárny, auta, zemědělství) doprovázeno produkcí oxidu uhličitého, metanu - skleníkových plynů (freony též). Přímé oteplování ovzduší se děje vytápěnými budovami, veřejným osvětlením, auty, osobami, dobytkem . Výsledkem jsou v našem pásmu například vyšší teploty nad městy  od 2-5 stupňů než v jejich okolí.
Pro vzdalenější vizi je vhodné si uvědomit, že podle zákonů termodynamiky se veškerá energie postupně mění na teplo. Kdysi  dokonce vyznikla hypotéza o tepelné smrti vesmíru. To znamená, že veškerá vyrobená energie na Zemi se postupně proměňuje na teplo. Stačí zvýšení teploty jen o několik stupňů, aby se projevily fatální následky tím, že roztají ledovce a zaplaví rozsáhlá území pevniny.  Nevíme, jaké procesy lidé v  budoucnu rozvinou, možná bude dosti energie, ale nebudou  suroviny (počítá se dovážení z jiných planet). Odhaduje se, že na Zemi může žít až 100 miliard lidí, což znamená podstatně vyšší nároky na spotřebu energie, která už bude srovnatelná s přírodními pochody a vygeneruje množství tepla na cestě od výroby ke konečné spotřebě.
Byla by to asi dlouhá diskuse, omlouvám se, že mohu podat jen zkratkovitou úvahu.  
IS 2.2.2006 23:07

Re: Re: Re: Re: Re: Navrhy..

Oprava - z fosilních paliv nevniká metan, vypadlo tam, že vzniká vkládáním energie do zemědělství
Milan 2.2.2006 17:43

Milý pane Slupecký,

správně by to bylo bömisches Dorf (neutrum, das Dorf), a tohoto výrazu se používalo ne pro vyjádření české hlouposti, ale pro nevyslovitelnost názvů většiny českých vesnic pro příslušníky německy mluvících národů. Když už plivat, tak - prosím - správným směrem! 
vita 2.2.2006 18:45

Re: Milý pane Slupecký,

Znám jiné vysvětlení. Zatímco německé vesnice byly u nás zakládané, tedy vyprojektované buď kolem návsi nebo podél komunikace, české vesnice prostě vznikly jak se nabaloval jeden stateček na druhý, syn vyklučil další část lesa a postavil si další chatrč...
No a pünktlich Němcům to připadalo naprosto nepochopitelné.
A ve Španělsku vesnice zanikly někdy za Wizigótů.
Kolt 2.2.2006 18:53

Re: Re: Milý pane Slupecký,

Co je s temi spanelskymi vesnicemi? Proc uz ponekolikate ctu, ze tam nejsou? V cem spanelske venkovske osidleni nesplnuje nejakou definici vesnice? Nejaky link? Diky.
IS 2.2.2006 23:12

Re: Re: Re: Milý pane Slupecký,

Kolte, mám příbuznou, specialistku na španělštinu, která projela mnohokrát Španělsko a tvrdí, že tam vesnice  jsou. Vypadají samozřejmě  jinak než naše.
Pavla B. 2.2.2006 16:50

Těžká věc

Vážený pane autore, naprostá většina občanů tohoto státu žije v dosti uspokojivých materiálních podmínkách (samozřejmě každý nemůže mít všechno), a řadu lidí skutečně nejvíc trápí, nejvíc jim ztrpčují život problémy ekologického rázu: hluk, prach, exhalace, znečištěné životní prostředí... stačí totiž bydlet někde poblíž výpadovky nebo chemické továrny a nemít možnost se přestěhovat, například. Anebo je třeba jenom štve, že se už nemohou v létě koupat tam, kam se 40 let chodili koupat! (Můj případ.) Pokud se podobnými záležitostmi odmítají seriózně zabývat jiné politické strany, logicky se zde otevírá pole působnosti pro Zelené, z nichž mnozí by však skutečně asi rádi přebývali v jeskyních společně s netopýry... Až bude ODS myslet na něco jiného než na své kšefty, budu ji zase volit...
Stredocech 2.2.2006 17:03

Milá Pavlo

Mě daleko více vadí spousty lokálních topenišť, kvůli kterým se v zimě někdy nedá vyjít na ulici. Jediný takový komín dokázal např. před mýma očima vyhnat cca 30 dětí, ze stráně, na níž sáňkovaly. To je důsledek "ekologického" zdražování paliv a energií ze strany vlády a EU.
Podobně nedýchatelný vzduch kvůli automobilizmu jsem naposledy zažil v roce 1981 v centru Drážďan. Nevěřila byste, co dokáží takové kolony dvojtaktů, dnešní auta jsou proti tomu pohoda.
 
 
Pavla B. 2.2.2006 17:10

Re: Milá Pavlo

Patrně se shodneme na tom, že pokud jde o energetické zabezpeční moderního státu, mají ve věci Zelení dokonalý hokej. Odpor k jaderkám nechápu a na Zelených mi skutečně vadí - měli by mít právě opačný postoj.
Kolt 2.2.2006 18:05

Re: Re: Milá Pavlo

Levna a ekologicka energie je nepritel, protoze znamena, ze se s ni nemusi straslive setrit a oddali nutny navrat k primitivnejsimu zpusobu zivota a souvisejicimu poklesu poctu obyvatel (o kvalite zivota ani nemluve). To, ze nechapete jejich odpor k jaderkam znamena, ze nechapete skutecne cile jejich radikalniho jadra. Uplne nejlepe se to pozoruje, kdyz argumentuji i proti snaze o jadernou fuzi. Tam se totiz musi odkopat dokonale.
IS 2.2.2006 16:09

nelítostný hluk, autor diletant

Mluví se o přírodě. Prokletím civilizace ve městech  je ale nemilordný, plíživě vlezlý hluk. Existují sice jakési limity pro údajně přípustnou úroveň hluku, ale málokdo ví, že jde jen o šidítka, protože hluk má negativní vliv na organizmus i v podlimitních hodnotách. Ovlivňuje kardiovaskulární systém, imunitu, CNS atd. Působí na lidi bez ohledu na jejich politické přesvědčení. Je naprosto nesmyslné  dělit obyvatele na ekofašisty nebo ekomarxisty, postižení  jsou všichni. Podobná rizika představuje ozonová díra, zamoření ovzduší radioaktivitou, kontaminace persistentními chemikáliemi aj.
Autor nevnímá podstatu environmentálních rizik, projevuje se jako nevzdělaný diletant, pouhý ideologický manipulátor. Právě ekologie jako věda ukazuje, jak neužitečná pro řešení globálních problémů jsou mnohdy stávající politická dělení společnosti, jestliže jsou postiženi všichní, popřípadě většina obyvatel. Pesticid DDT se nachází i v oblastech Arktidy, kde žádní nacisté, komunisté nebo vůbec lidé nežili.    
 
Jura Jurax 2.2.2006 16:12

Re: nelítostný hluk, autor diletant

No a co mají Zelení společného s ekologií jako vědou? Nula celá nula nic.
 
Autor píše o ekologistech, nikoliv o vědcích ekolozích ...
IS 2.2.2006 17:18

Re: Re: nelítostný hluk, autor diletant

Jurovi. Cituji: "Že nacisté považovali ekologii za důležitější ...".  Bylo by možné autorovi odpustit terminologickou nedůslednost, ne však  neznalost povahy jevů, které ekologie popisuje. Problém s autorem i se Zelenými spočívá v tom, že ekologie jakož i ostaní přírodní vědy, dochází k poznání zákonů přírody, které mohou či již ovlivňují činnost v lidské společnosti. Tyto poznatky přebírají účelově politikové nebo ideologové, zčásti je upravují a pak  používají na obhajobu svých názorů či požadavků - například k vyhlášení ekologické daně.
Kontaminace radioaktivním spadem z ovzduší po testech jaderných zbraní vedla ke smlouvě o zákazu zkoušek. mělo by smysl, kdyby si protivnívi  nadávali do komunistů nebo imperiaslitů a obě strany sporu vymřely na nemoc z ozáření?  I když  se ke smlouvě nepřidaly všechny země, přece jen se kontaminace značmě snížila. Ekologie pojímá přírodu jako ekosystémy, jejichž vlastnosti se vztahují na všechny jeho členy. To znamená, že případně vzniklá rizika mohou plsobit působit na lidi stejně bez ohledu na jejich politické přesvědčení. Jestliže autor se uchaluje k jakési generalizaci, musí brát v úvahu tento rys přírodních zákonitostí a přinejmenším zapochybovat o svých srovnáních.
Saša 2.2.2006 16:35

DDT je pesticid? A čím vlastně škodí?

Docela vážně by mne zajímalo, jestli dokážete pravdivě a odborně vysvětlit, jaké jsou v přírodě účinky DDT a čím a komu DDT škodí.
 
Pavla B. 2.2.2006 17:04

Re: DDT je pesticid? A čím vlastně škodí?

Teoreticky (kdyby bylo DDT neomezeně používáno) by se lidem mohlo stát totéž co dravým ptákům - lidé jsou také na konci potravního řetězce.
Saša 2.2.2006 17:07

Paní Pavlo, Vás jsem se neptal.

Vás za blbou rozhodně nemám.
IS 2.2.2006 17:50

Re: Paní Pavlo, Vás jsem se neptal.

Sašo, nikdy nevíte, s kým se na internetu můžete setkat a není radno podceňovat znalosti diskutujících. O DDT však  lze na internetu najít tolik informací, že se mně nemusíte ptát. Jen pro zajímavost, není dosud přesně určena smrtelná dávka pro lidi. Byl zaznamenán případ, že se DDT zaměnilo za mouku a přidalo do těsta na chleba. Sice se projevila otrava, ale nikdo nezemřel. Problém vzniká při dlohodobém působení tím,  že jako lipofilní se kumuluje v tucích a posléze projevuje jako mutagenní nebo teratogenní činitel. Zkoumání ukladání DDT, HCH. Lindanu aj.  v těle (odběry tuků zemřelých osob)  prováděla začátkem 70. let skupina odborníků vedená Hanielem Dubským z Ústavu soudního lékařství v Brně. Tyto údaje se stále v literatuře citují,  i když práce sama není příliš dostupná, protože byla publikována jen v hygienickém časopisu.  Při troše snahy se můžete k ní ale dobrat a zjistíte, jaká byla úroveń kontaminace obyvatelstva v době komunistického režimu. 
Výklad o DDT přeshuje rámec této diskuse,důležité je, že  patří k uznávaným škodlivým persitentním polutantům ve Stokholmského seznamu, i když paradoxně kdysi bylo uvítáno jako zázrak a jeho objevitel získal Nobelovu cenu.
DDT je snad u nás minulostí, i když z prostředí nevymizelo a mnozí lidé ho nosí stále v esvém těle. Významnější se jeví přetrvávající problém s PCB.   K vyjasnění přítomnsoti persistentních látek v prostředí přispěla významně  GC s MS a ECD např od HP .
 
Stredocech 2.2.2006 16:48

zamoření ovzduší radioaktivitou??

Můžete to nějak vyčíslit??
 
Saša 2.2.2006 16:50

Samozřejmě, že nevyčíslí.

IS jest zelenooranžovým hlupcem, který se domnívá, že pohádky o pejskovi a kočičce napsal Karel Čapek a že DDT jest pesticidem.
Mysch 2.2.2006 17:05

no prave,

vsichni chytri uz davno vedi, ze ddt se pridava do sunaru, aby deti lepe rostly.
šimon klein 2.2.2006 17:15

Re: no prave,

začínám chápat původ vašich humorných vejšplechtů.......už  sunar nepijte ani ředěný........
Mysch 2.2.2006 17:21

jejda simunku,

ze vy jste uz dnes vecerel vtipnou kasi.
IS 2.2.2006 17:56

Re: hloupý ministr Ambrozek ?

Sašo po analýzách své krve, která prokázala přítomnost persistentních kontaminantů,  pravil ministr Ambrözek: Pesticid DDT se používal především v zemědělských oblastech. "K těm patří i jižní Morava, kde jsem prožil většinu života"