26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

DĚJINY: Poučení z Mnichova

Bude tomu letos už 85 let, co se mírotvůrce Chamberlain vrátil z Mnichova s povzbudivými slovy: „Dnes podruhé v našich dějinách přišel z Německa do Downing Street čestný mír. Věřím, že je to mír pro naši dobu.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rejzek 4.2.2023 15:40

ČSR mohla vzniknout pouze Masarykovou lží o národu Československém. Nic takového nikdy neexistovalo. Němci přišli před staletími jako zdatní sedláci, dělníci a podnikatelé a ne okupanti a uchvatitelé. Přišli na pozvání majitelů , ať to byla šlechta, církev, nebo panovník. Celý Balkán a východ Evropy by bez Němců a Vlachů nedokázal těžit a zpracovávat kovy, tavit sklo a jiné dovednosti. V těžkých klimatických podmínkách našich hor to byli Němci , kteří z pralesů udělali kulturní krajinu. Staletí kultivační práce a skromný život plný odříkání jako odměna. A tito lidé museli opustit vše co vybudovali, nechat mrtvé na hřbitovech , dobytek ve chlévech, ale i domácí mazlíčky a odejít s uzlíčkem. . Zkuste se do toho vžít. Jejich vina byla, že byli Němci a chtěli žít s Němci.

L. Severa 4.2.2023 15:32

Uvádíte stále ten stejný blud. Jsem již stařešina který si tu první republiku pamatuje. Možná se někde našel nějaký idiot který se cítil ukřivděn z dob R-U a po Němcích se vozil, ale že by někdo Němce počešťoval? Měli jsme velmi přátelský vztah s německou rodinou, klavír i němčinu mne vyučovala Němka a nikdy si nikdo z nich neztěžoval na nějaký útlak. No, "počešťovala" se dívka z Krnova bydlící v naší rodině celé prázdniny, zatím co bratr celou tu dobu působil v její rodině. Říkalo se tomu po brněnsku veksl, který měl za účel zdokonalení češtiny či němčiny. Němci měli svoje školy až po ty vysoké, nevím zda v nich byla povinná čeština, my jsme se učili němčinu od třetí třídy základní školy.

J. Jurax 4.2.2023 15:28

Ano.

A vypráskali Němce z fabrik, chcete-li to takto.

A poté i z republiky, plníce jim tak jejich přání vrátit se Heim ins Reich, s nímž s frenetickým jásotem před pár lety vítali své soukmenovce, německé nadlidi z reichu, co nás obsazovali.

Dobře se stalo. Co myslíte, kdybychom si tu nechali třímiliónovou pátou kolonu pokořených německých ne už nadlidí, ale přinejmenším zpočátku podlidí, že by po sametu nechtěli zase Heim ins Reich, tedy Bundesrepublik? A kdybychom se cukali, možná i nějaká humanitární bomba by na nás spadla, neboť národní sebeurčení je svaté (Kosovo) a byla BRD mocná, tehdy i vojensky ...

V. Pavelka 4.2.2023 15:26

Sofistikované zbranové systémy nejsou stavěny na delší válku ? Jak zahyne část Profesionálů Není kým doplnit , a docvičit druhou vlnu i když budou zbraně ? Patnáct tisíc vycvičených Ukrajinců v západnich zemých s novými zbraněmi , Bude tím Experimentem, na Kterém si západ vyzkouší co a jak bude životaschopné a úspěšné ? Bych řekl ?8-o

V. Pavelka 4.2.2023 15:17

Hlavně západ postavil Rusko před hotovou věc ! Tady nejde o Ukrajinu a už vůbec ne o svobodu Ukrajiny ! Všichni kteří vidí věc v širších souvislostech ví a Merkelová to sama přiznala že podvedli Putina a určitě ne jednou ve snaze dostat se k Rusku co nejblíže za vším je USA s jeho politikou nespolupráce s Ruskem a postupným nátlakem , přes Zelenskýho až k Rusku ! Myslím že Ani EU s Merkel netušilo Kam až jsou USA ochotni dojít ! Možná jim to došlo ? Při výbuchu Nordsremu II. S pomocí Britů Poláků Ukrajiny jsou USA ochotny přetočit mocenskou struktůru Němců !Kteří se brání zabřednout hlouběji do války ? A vědí proč !

J. Jurax 4.2.2023 15:14

Ano. Nicméně výhradně ne - pracovali a naši sudetští spolubčané - ti jistě radostně pro konečné vítězství Říše - a když ne, dělali verkšuce (Werkschutz) a dráby.

Stejně jako ve zbrojovkách francouzských, belgických, rakouských etc. Ono totiž jim nic jiného nezbývalo, pokud nechtěli chcípnout hlady, skončit v koncentráku nebo u zdi. Když jejich státy buď jako Rakušané svého rodáka Hitlera radostně vítali (dnes se k tomu nějak neznají), nebo vojensky prohrály nebo se, jsouce jako my v Mnichově tehdejšími evropskými velmocemi věnováni Německu, se vzdaly bez boje. Němečtí nadlidé si v případě odporu nedělali žádné skrupule, což nesčetněkrát osvědčili.

Mimochodem specielně u nás nejsou podmínky pro to, aby všichni masově odešli do lesů a vedli partyzánskou válku. Nicméně odboj i sabotáže, ač obé tvrdě postihované, u nás byly.

J. Vintr 4.2.2023 15:13

Proč by Putin nemohl zvítězit? Ukrajinská armáda už pomalu přestává existovat a je otázka, jestli se další evropské státy nechají Američany vmanipulovat do jejich války. A i kdyby nechaly, tak to pro Rusy asi nebude znamenat žádnou větší překážku. Profesionální armády evropských států nepředstavují počtem i výzbrojí žádného vážného protivníka a případní narychlo zverbovaní vojáci teprve ne.

O. Kaucký 4.2.2023 15:08

Zaplať Pán Bůh, že ty atomovky nemají. To už by se dávno nad Evropou táhly mraky, jako když bouchl Černobyl.

M. Grundmann 4.2.2023 15:04

Tlak spočívá ve snaze USA o světovládu a tento tlak se nikdy nezastaví. Navíc tato politika nedává vůbec žádný prostor k jednání.

M. Grundmann 4.2.2023 15:02

Ke klidu může dojít pouze tehdy, pokud Ukrajina nebude vystupovat jako nepřítel Ruska. Nepřátelství Ukrajiny a Ruska je však hlavním dlouhodobým politickým a strategickým cílem USA a tento plán se jim dokonale po 30 letech podařil.

Není v žádném zájmu USA o rychlé ukončení konfliktu. Čím konflikt déle trvá, tím bude nenávist mezi Rusy a Ukrajinci větší a tím bude politika USA úspěšnější. K tomu je však nutné, aby Ukrajina vojensky neprohrála. USA budou Ukrajinu vojensky podporovat vždy do té míry, aby mohla ve svém boji pokračovat a pomalu Rusy drtit.

A. Renjascu 4.2.2023 14:55

To je úplně fuk kvuůli čemu tam jeli, ti civilisté prostě a jednoduše díky tomu byli zabiti. Jinak, ale pokud vám o to jde, tak všude kam vlezli to bylo protiprávné a na základě vylhaných argumentů. A koneckonců ropu na severu Sýrie kradou USA dosud i přes stížnosti syrské vlády.

M. Grundmann 4.2.2023 14:55

Budapešťské memorandum předpokládalo neutralitu Ukrajiny. To byl hlavní a trvalý cíl ruské zahraniční politiky. Zvítězily však USA, které chtěly udělat z Ukrajiny nepřítele Ruska.

M. Grundmann 4.2.2023 14:52

Rakousko-Uhersko se rozpadlo hlavně kvůli odporu rakouských a hlavně sudetských Němců žít v jiném státě než v Německu. Češi k tomu přispěli také tím, že se bránili územním změnám v rámci zemí koruny české a nechtěli akceptovat odpojení Sudet od Čech. Situace neměla řešení a Habsburkové neměli i přes svou upřímnou snahu věci řešit žádnou šanci tento stát udržet. Nepřátelství Čechů a Němců bylo tak velké, že mohlo skončit pouze válkou.

O. Kaucký 4.2.2023 14:50

K tomu odzbrojení. Ještě za komoušů si pamatuji různé iniciativy za úplné odzbrojení, a to jak na západě, tak i na východě. No a teď se to na západě povedlo. Naprosto dobrovolně jsme se odzbrojili a co víc ještě probíhá de-industrializace, takže není ani kde nové zbraně vyrobit. Ono postavit fabriky na zelené louce v souladu s „Green-dealem” trvá poněkud dlouho.

J. Jurax 4.2.2023 14:49

Vskutku?

Po mém soudu se - kromě snad první věty - hrubě mýlíte.

J. Ticháček 4.2.2023 14:45

I Vy jste přehlédla maličkost: ti lidé v těch zbrojovkách pracovali primárně z toho důvodu, že potřebovali domů donést výplatu. Ty děti potřebují postel, střechu, a některé z nich ještě čas od času projeví touhu po něčem do žaludku. A řekl bych, že průměrný rodič není tak uvědomělý, že si nechá pomřít rodinu kvůli zářným zítřkům. O těch pár výjimkách v historii se zmiňoval Shakespeare a pár antických tragédií.

J. Ticháček 4.2.2023 14:36

Jenže ta prastará dohoda tu Ukrajinu zavazovala k několika věcem, které nejen nedodržela, ale obratem si změnila pár zákonů tak, že ty podmínky těch dohod znemožnila plnit i do budoucna. Takže to tzv. Budapešťské memorandum je v podstatě neplatné téměř od jeho zveřejnění.

H. Rybnická 4.2.2023 14:35

Jen jste přehlédl maličkost: V těch zbrojovkách pracovali výlučně čeští dělníci a osazenstvo. Pobírali řadu výhod až do posledních dnů války, v těchto svlékli hnědé kalhoty a nasadili rudé pásky Stali se hrdiny.

J. Jurax 4.2.2023 14:32

Zastaví.

Až se Rusko změní a nebude ohrožovat okolí.

J. Vintr 4.2.2023 14:18

Rusko ještě ani není ve svých hranicích. A myslíte, že kdyby ustoupilo, že by byl klid? Američani tenhle konflikt rozeštvali s jistým úmyslem a kdyby si mysleli, že se jim daří, určitě by v tom pokračovali.

O. Kaucký 4.2.2023 14:17

Proboha, jak se to maximální úsilí projeví? Tím, že EU likviduje evropský těžký průmysl a zemědělství svojí zelenou pomatenou ideologií? Když si dáte tyhle věci do souvislosti, tak celý západ místo aby posiloval, tak slábne. Když chcete skutečně válčit, tak musíte mít zdroje. Musíte mít dostatečný a levný zdroj oceli, energií vč. pohonných hmot. Takové přiblblé články jako píše autor je jen pouhá hloupá propaganda.

J. Jurax 4.2.2023 14:04

Stručně - zásadní nesouhlas.

Mmch - u nás vskutku nějaký ekvivalent "polovojenských Azovů a Síčí" týral ubohé sudetské Němce, aby se jich hodný strýček Hitler musel ujmout? Povídejte, přehánějte ...

A osočovat Sudetské Němce, že svým chováním pomohli onu válku rozpoutat smysl má. Hitler získal výzbroj pro 40 divizí, rozvinutý zbrojní průmysl a sebevědomí. Cca třetina kanónových tanků (nepočítaje tančíky PzKpfw I a II), co převálcovaly Francii, bylo vyrobeno ve zbrojovkách československých - PzKpfw 35(t) ex LT-35 - či protektorátních - PzKpfw 38(t) ex LT-38.

H. Rybnická 4.2.2023 13:58

Rakousko-Uhersko se přivedlo k rozpadu samo, staříčký císař a jeho kamarila prostě nepochopila že se doba mění a státní zřízení se musí určitým způsobem přizpůsobit. Rozpad RUa vznik Československa, slepence, který by bez minorit nepřežil ani desetiletí, znamenal. jak správně píše pan REjzek, pro menšiny národnostně motivovaný silný nátlak na počeštění, v dobách hospodářské krize znevýhodnování a šikany různého způsobu. Dnes se samozřejmě hledají tisíce nesmyslných argumentací ospravedlňování etnické čistky, která ostatně v žádné státě, neprobíhala tak krutým a primitivním způsobem jako právě v poválečném Československu.

J. Ganaur 4.2.2023 13:52

Nějak vám vypadla Čečna.....:-/

J. Jurax 4.2.2023 13:50

Asi tak ...

J. Jurax 4.2.2023 13:49

Při hrůzné tragičnosti současné války, kterou Rusko rozpoutalo, je to dobrá zpráva: agresor slabý není, ale demokratický svět, proti kterému se postavil, je silnější – Putin může rozsévat smrt a utrpení ještě dlouho, ale zvítězit nemůže. Porážka Ruska je neodvratná. Už aby nastala co nejdřív... psáno v článku.

Ano. Teď jde jenom o to, co kdo vyhlásí za vítězství či porážku, až válka - nějak - skončí ...

H. Kotaz 4.2.2023 13:13

R^

tak jest

P. Sura 4.2.2023 13:10

Ten TLAK USA na Rusko vidíte v čem??

P. Sura 4.2.2023 13:08

R^R^R^R^

J. Vintr 4.2.2023 13:06

Na Ukrajině navíc oddělením donbasských republik nedošlo k žádným nespravedlnostem. Drtivá většina obyvatel do Ruska chtěla a nemají žádné problémy se soužitím s těmi, kteří se cítí být Ukrajinci a zůstali žít na tomto území. Fanatičtí ukrajinští nacionalisté, kteří páchali násilí, už z tohoto území dávno odešli. To, že Západ neuznává referenda a tvrdí, že Rusko tyto regiony násilím anektovalo, je obrovské pokrytectví.