Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Thurnwaldova štvanice na čtenáře nepokulhává

  0:05
diskuse (0)
Arthur Waldhorn pracuje ve stínech. Umí zajistit leccos a pro leckoho. Málokdy se mu však stává, že jej chce zákazník zavraždit, a ještě méně vstupují do jeho života agenti, tajné služby a mafiánské klany. A jako by to nestačilo, navíc ještě upíři, starší rasy a další podivné bytosti. Počet Arthurových nepřátel roste stejně jako počet záhad v jeho životě. Zdá se, že se všichni zajímají právě o něj, aniž on sám tuší, kým vlastně ve skutečnosti je...

Štvanice Antonín ThurnwaldTOPlistMnoho knih má nějakého hlavního hrdinu – ten náš, říkejme mu třeba Arthur, si žije svůj život v technologicky vyspělém, a ovšem ekologicky zdevastovaném, světě nedaleké budoucnosti. Arthurovo povolání by se asi dalo zařadit jako „konzultant“ – sice poněkud specifický a s výrazným podílem práce v terénu, ale budiž. Arthur právě úspěšně dokončil svou další zakázku, problém je ovšem v tom, že se tím dostal do velmi zvláštní společnosti a do problémů, které najednou začínají přibývat takřka kvadratickou řadou. Začíná mu být usilováno o život (více než doposud), někteří z protivníků jsou evidentně podivní – tak nějak rychlejší , silnější a vůbec asociální. Že by šlo o kyborgizované lidi či o bytosti jiného druhu, třeba upíry? Se stupňující se silou nepřátel a dalšími divokými událostmi se ovšem vyvíjí i náš hrdina, dokonce se zdá, že i on by výhledově mohl získat nějakou tu nadlidskou schopnost a okořenit tím své již tak bravurní ovládání chladných i palných zbraní všeho druhu i ráže…

Magie, technologie, krev a jiné tělní tekutiny, Praha, upíři, praskající kosti, bojová umění – kde já to už jenom…?

Pokud se budeme bavit o českém fenoménu „Kulhánek a jeho následovníci“, domnívám se, že je nutné vždy zmínit dvě zásadní věci. První je, že podobné příběhy s výrazným hrdinou, plné technologie i nadpřirozena, nešetřící násilím ani situačním humorem se dobře čtou, navíc jim většinou přidává i skutečnost, že se odehrávají v čtenáři známém prostředí České republiky a v současné době či blízké, a tedy reálně představitelné, budoucnosti. Bezpochyby se jedná o jedny z nejpopulárnějších knih na našem trhu a tato popularita jim zřejmě ještě nějakou dobu vydrží. Druhou stránkou mince je ovšem situace, která je dobře známá fanouškům počítačových a konzolových her – jedná se o „GTA a jeho klony“. Hry ze série Grand Theft Auto v podstatě nadefinovaly žánr tzv. městské akce a jejich úspěch způsobil ve velmi kompetitivním prostředí herního průmyslu úplnou explozi více či méně povedených následovníků. Knižní trh u nás samozřejmě není, aspoň doufám, tak komerční ani zmítaný mediálními trendy, ale i tak určitě čtenáři může hrozit, že v rámci oblíbeného, relativně úzce zaměřeného subžánru, narazí na bezduchou kopii napsanou čistě kvůli vidině zisku. Naštěstí lze snad říci, že zatím většina žánrových příběhů napsaných v našich luzích a hájích dostala od svých autorů alespoň nějakou nadhodnotu v podobě nadsázky či originálního nápadu.

Otázka tedy zní – proč jsem se vlastně na předchozích řádcích pustil do plytkých teoretických úvah? Proto, abych zaplnil místo před tím, než napíši, že Štvanice 1 je výborná!!! Čtivý, svižný příběh, který drží pohromadě i přes velký zeměpisný a časový záběr, a vybalancovaný poměr mezi schopnostmi hlavní postavy a zásahy vnějších činitelů (zatím zde žádné tělo k hlavě nedorostlo – i když, kdo ví, jak to bude s tou rukou…) mi řadí knihu mezi příjemná překvapení tohoto roku. Jako největší chybu vidím fakt, že po dočtení nebylo možné rovnou pokračovat druhou částí. Takhle bych si, vzhledem k formátu i počtu stran, představoval to správné současné „brakové“ čtivo do kapsy či pod školní lavici – v tom nejlepším slova smyslu.

Hodnocení: 75 %.

Štvanice 1 - Kulhavý bůh
Thurnwald, Antonín

Nakladatel: Epocha
Obálka: Dan Černý
Redakce: Tomáš Němec, Blanka Kroupová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 264
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 129 Kč

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz