4.12.2020 | Svátek má Barbora


SLOUPEK: Kult

24.5.2010 0:05

Martin StručovskýTOPlistKult – z latinského cultus. (uctívání)

Kultů existují obrovská kvanta, jsou zastoupeny v hudbě, filmu, literatuře, komiksu a dalších odvětvích lidské činnosti. Myslím, že mezi čtenáři Sardenu není nikdo, kdo by neměl svůj malý osobní kult.

Pro mě osobně je kultem film Poslední skaut Tonyho Scotta. Myslím, že by ho měl vidět každý člověk, který to s psaním myslí opravdu vážně, protože scénář Shanea Blacka je ve všech směrech kongeniální a nesmrtelný. Vážně, ten snímek mě vždycky ohromí svou vitalitou, nabije mě elánem a vlije mi ruměnec do tváře.

Co se literatury a komiksů týče, tam to bude složitější, protože jsem zatím ještě nenarazil na nic, co bych mohl považovat opravdu za kultovní. Vlastně, když o tom tak přemýšlím – tak opravdu kultovním a přelomovým v oblasti grafických románů jsou pro mě Strážci od Moora, které považuji za dokonalou destrukci zaběhnutých klišé a samotného žánru. Sem také počítám Millarův opus Mrtvý nebo živý, který stejně jako Watchmeni bourá zaběhnuté tradice. Pravda, jeho atmosféra není tak tíživá, spíše zábavná a hlavně obsahuje úžasnou myšlenku.

Být kultovní ale znamená být neustále k dostání a pořád přesvědčovat nové čtenáře či diváky o své výjimečnosti a dokazovat to, proč je to a to dílo tak přelomové. O tomhle faktu koneckonců nemluvím náhodou, protože právě v téhle době se na pulty knihkupectví chystají vtrhnout dvě kultovní knihy sci-fi žánru.

Tou první je Kantos Hyperion Danna Simmonse. Kniha, která je pro každého čtenáře science fiction tím, co pro pořádného křesťana bible, u nás vyjde opět pod záštitou nakladatelství Laser-books. A jelikož to bude v tomto nakladatelství 400. knížka, rozhodlo se vedení udělat všem fandům žánru radost a v jednom 1060 stránkovém svazku vydat legendární Hyperion a neméně populární pokračování Pád Hyperionu. A nebyl by to náš starý dobrý Laser-books, aby tuhle oslavu nerozjel ve velkém stylu, takže se můžeme těšit na vydání v pevné vazbě.

Podobným, byť o poznání menším fenoménem jsou Mariňáci Roberta Fabiána, který je pokládán za jednoho z nejtajemnějších autorů domácí fantastické scény.

Mariňáci opět vyjdou v nakladatelství Straky na vrbě, doplněné o bonusy v podobě nového Fabiánova textu a ilustrace Jana Doležálka. Titul bude k dostání ve dvou verzích. Tím prvním je klasický paperback a druhou, a teď se prosím podržte – limitované 300 kouskové vydání v pevné vazbě, které bude číslované a podepsané samotným autorem. Přesně tak, jak je hodné opravdového kultu.

Pokud si chcete rozšířit své kultovní obzory, pak po obou knihách, které naše redakce zná jako svoje boty, určitě sáhněte. Rozhodně nebudete litovat a prožijete u nich nejednu skvělou chvíli.

To mě ostatně přivádí k otázce, co je pro Vás kultem? Jakou knihu, film či komiks považujete za kultovní Vy?

Krásné dny plné kultů přeje

Martin Stručovský

Martin Stručovský


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...