30.6.2022 | Svátek má Šárka


RECENZE: Vlado Ríša, Stryga

25.4.2008 0:05

Stryga Vlado RíšaTOPlistČtyři příběhy nám již známého Bruno Zweigste - Bruncvíka jsou opět zajímavým výletem do dávných dob Českého království, do dob, kdy magie a starší lid tu ještě pobývali s námi.

  • Pražští duchové - Stačí jedna neopatrná Bruncvíkova procházka noční Prahou, aby v souboji s lapky získal nepřátele na život a ještě spíše na smrt, a zároveň se dotkl závanu černé magie, kterou jeho učitel Rolland nesnáší a potírá.
  • Obrazy, obrazy - Bruncvíkův přítel Milano je obviněn z vraždy svého učitele malíře. Bruncvík a Rolland se snaží Milana očistit - ale to jde jen tím, že najdou skutečného vraha.
  • Stryga - Původně přátelská výprava do Kyjuva, kde Bruncvík musí splnit zvláštní Rollandův úkol, se zdramatizuje, když Bruncvík odhalí temné spiknutí ohrožující na životě jeho hostitele.
  • Únos- Bruncvík, nyní již dědic a navíc otec, se svojí  ženou Leonou odjíždějí na návštěvu svého moravského hradu. Netuší však, že pátrání po únoscích Leony se dostává do středu spiknutí proti králi.

Ve všech příbězích hraje značnou roli magie, ať již samotná, nebo spojená se starším lidem. Dvakrát se tu setkáme se strygami, ještě častěji s různými skřítky, čas od času s kořenářkami a vědmami (někdy i hezkými a mladými, aby Bruncvík měl také nějaké povyražení). Časově jsou příběhy rozhozeny Bruncvíkovým životem a doplňují tak poměrně řídkou časovou osu Bruncvíkova života, kterou příběhy první knihy pouze naznačily.

Vlado Ríša je doma v oblasti dobrodružných příběhů, jejichž hlavním úkolem je pobavit a zaujmout. Tato čtveřice povídek to opět v plné míře potvrzuje. Dobrodružství - to tu ovšem zdaleka není jen boj. Bruncvíkův otec považuje vše, co jeho syna učí mistr Rolland, za zbytečnou ztrátu času - ale Bruncvík je zdatný žák a tak nejen nasává od svého otce dovednosti při práci s mečem, ale také znalosti magie a staršího lidu, a oboje dokáže velmi kreativně uplatňovat. Často dostane sice napráskáno tolik, že ho od trvalých následků zachraňuje jen Rollandovo léčitelské mistrovství, ale houževnatý mladík se dokáže prokousat záhadami, někdy s Rollandovou pomocí, ale mnohdy sám samojediný.

Stryga je tak knížkou, která splňuje všechny předpoklady, které od ní čtenář požaduje - pokud požaduje odpočinkovou dobrodružnou četbu. Bruncvíkovy příběhy se jinak ani netváří, jsou psány a cíleny přesně pro tuto kategorii.

Hodnocení: 55%.

Vlado Ríša: Stryga
obálka: Milan Fibiger
KJV - Poutník, 2008
298 stran, 229 Kč, brožované
ISBN 80-8589-09-3

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...