Neděle 20. července 2025, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Sara Douglass, Válečná sekera

pagi

Válečná sekera Sara Douglas

TOPlistTři rasy kdysi žily pohromadě. Ale lidé se rozhodli ovládnout svět, začali kácet les, vraždit ne-lidi a aby to dělali důsledně, vytvořili si náboženství, k němu církev a k církvi její ozbrojenou pěst, Sekerníky. Mladík Axis, pro svůj původ nenáviděný králův levoboček, se díky svému strategickému talentu a dovednosti v zacházení s různými druhy zbraní stane Válečnou sekerou, velitelem této nejlépe organizované armády. Tak organizované, že se jí bojí i sám král.

Kdy v horách povstane neznámá hrozba, král vyšle Sekerníky do boje a podřídí je - a tím i Axise - svému legitimnímu synovi. Jenže nic není tím, čím se zdá. Především to platí o Proroctví Ničitele, jehož jednotlivé verše se začínají s pravidelností nahánějící hrůzu naplňovat. Láska, kouzla, zrada, ohrožení. To vše se roztáčí v divokém honu, jaký v historii tohoto světa nemá obdoby. Tři rasy se mají opět sjednotit pod vedením Muže z hvězd, ale každá z nich čeká, že ten vzejde právě z ní, a nemá chuť příliš věřit, že to bude někdo z těch druhých.

Sara Douglass vystavěla zajímavý příběh, byť soustřeďující řadu známých motivů - magický les, okřídlené dlouhověké bytosti, přírodní lesní národ, Strážci Proroctví, milostný trojúhelník, a v neposlední řadě Zlo, krystalicky čisté, roztahující se z věčně zasněžených hor do roviny. Čte se to příjemně, je to nenáročná odpočinková literatura. První díl série rozehrál zápletku ve velkém stylu, Proroctví svými nejasnostmi umožňuje nechávat otevřené různé varianty pokračování, i když čtenář v koutku duše tuší (nebo alespoň doufá), že vše dopadne dobře, jak se sluší na příběh zjevně inspirovaný tolkienovskými předlohami.

Hodnocení: 60%.

Sara Douglass: Válečná sekera (Battleaxe)
překlad: Veronika Krajňanská
obálka: Jan Patrik Krásný
Fantom Print, 2008
415 stran, 279 Kč, brožované
ISBN 978-80-7398-013-9

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2025

Předvolební kampaň začne v půli srpna, soudí se obvykle.

Hyena Neff
19. 7. 2025

Snažím se někdy Noře uniknout.

Kateřina Lhotská
19. 7. 2025

Nynější europarlament má času dost.

Radek Šebesta
19. 7. 2025

Nechystám se volit žádného z bratří Okamurů.

Oldřich Haluza, jip Jiří Punčochář, ČTK
20. 7. 2025

Téměř 220 tisíc fanoušků nasčítali během víkendu na závodech mistrovství světa silničních motocyklů...

20. 7. 2025

Příběh Adolfa Eichmanna patří mezi příběhy nacistických vrahů k nejslavnějším. Jeden z tvůrců...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2025

Celkem 73 lidí přišlo v neděli o život, když se v Pásmu Gazy snažili dostat k jídlu a humanitární...

Lubomír Světnička
20. 7. 2025

Krvácí, turniket, pravá dolní končetina, křičí voják planinou rázná a maximálně strohá hlášení,...

Lidovky.cz
20. 7. 2025

Kdysi to bylo prosperující rybářské středisko. Už dlouhá léta je ale vesnice na ostrově Gouqi -...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz