24.10.2020 | Svátek má Nina


RECENZE: Sara Douglass, Válečná sekera

15.7.2008

Válečná sekera Sara Douglas

TOPlistTři rasy kdysi žily pohromadě. Ale lidé se rozhodli ovládnout svět, začali kácet les, vraždit ne-lidi a aby to dělali důsledně, vytvořili si náboženství, k němu církev a k církvi její ozbrojenou pěst, Sekerníky. Mladík Axis, pro svůj původ nenáviděný králův levoboček, se díky svému strategickému talentu a dovednosti v zacházení s různými druhy zbraní stane Válečnou sekerou, velitelem této nejlépe organizované armády. Tak organizované, že se jí bojí i sám král.

Kdy v horách povstane neznámá hrozba, král vyšle Sekerníky do boje a podřídí je - a tím i Axise - svému legitimnímu synovi. Jenže nic není tím, čím se zdá. Především to platí o Proroctví Ničitele, jehož jednotlivé verše se začínají s pravidelností nahánějící hrůzu naplňovat. Láska, kouzla, zrada, ohrožení. To vše se roztáčí v divokém honu, jaký v historii tohoto světa nemá obdoby. Tři rasy se mají opět sjednotit pod vedením Muže z hvězd, ale každá z nich čeká, že ten vzejde právě z ní, a nemá chuť příliš věřit, že to bude někdo z těch druhých.

Sara Douglass vystavěla zajímavý příběh, byť soustřeďující řadu známých motivů - magický les, okřídlené dlouhověké bytosti, přírodní lesní národ, Strážci Proroctví, milostný trojúhelník, a v neposlední řadě Zlo, krystalicky čisté, roztahující se z věčně zasněžených hor do roviny. Čte se to příjemně, je to nenáročná odpočinková literatura. První díl série rozehrál zápletku ve velkém stylu, Proroctví svými nejasnostmi umožňuje nechávat otevřené různé varianty pokračování, i když čtenář v koutku duše tuší (nebo alespoň doufá), že vše dopadne dobře, jak se sluší na příběh zjevně inspirovaný tolkienovskými předlohami.

Hodnocení: 60%.

Sara Douglass: Válečná sekera (Battleaxe)
překlad: Veronika Krajňanská
obálka: Jan Patrik Krásný
Fantom Print, 2008
415 stran, 279 Kč, brožované
ISBN 978-80-7398-013-9

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...