23.9.2023 | Svátek má Berta


RECENZE: Lev Grossman, Mágové

27.12.2009 0:05

Mágové Lev GrossmanTOPlistQuentin udělal kouzlo. Nikdo si ho nevšiml.

str. 11

Ovšem tentokrát to ještě nebyla žádná magie, jen trik. To až cestou z nepodařeného pohovoru ohledně přijetí na Princeton se Quentin dostal na úplně jinou zkoušku. A na utajeném místě zvaném Brakebills pochopil, že existuje skutečná magie. A co víc – že k ní má údajně vlohy. A tak začal magii studovat. Spolužáků neměl mnoho, ale přece jen dost na to, aby se mohl cítit jako každý jiný teenager a dělat stejné věci. Jenže to bylo přesně to, co nikdy neuměl. Dělat stejné věci, radovat se ze života, vyjít si s děvčetem.

Jako většina z nás, kteří jsme se těžko sžívali se společností, i Quentin měl knihu, ke které se vracel, když mu bylo nejhůř. Vlastně to byl hned celý fantasy cyklus o zemi jménem Filorie. Ale protože to byla fantasy spíše pro děti a navíc tak trochu náboženská agitka, nerad se o svém „dirty pleasure“ zmiňoval byť i přátelům.

A tak jeho studium magie plynulo, jakoby plynulo jakékoliv jiné, až do chvíle, kdy zjistil, že Filorie je skutečná země a on se do ní může vypravit.

Neboť pro pravého mága neexistuje jasná dělicí čára mezi tím, co spočívá uvnitř jeho mysli, a tím, co se nachází mimo ni. Budete-li si něco přát, zhmotní se to. Když to zavrhnete, bude to zničeno. Mistr magie se v tomto příliš neliší od dítěte nebo blázna.

str. 167

Pokud na Vás anotace nebo snad mé shrnutí děje křičí „Pozor! Další potterovský plagiát, říznutý Narnií!“ rychle na to zapomeňte. Mágové Lva Grossmana se sice hojně na tato díla, jakožto i na jinou fantastiku (a nejen ji) odkazují, rozhodně však nejsou plagiátem a dokonce ani variací.

S určitou dávkou nadsázky by se dalo říct, že do příběhů o magických učních vnášejí to, co mistr Tolkien do fantasy o putování. Jistě, není tu žádný uměle vytvořený jazyk a příběh není posílen mýty a ani vyjadřovací prostředky autora nejsou tak efektní, ale základ je stejný. Mágové jsou knihou s poselstvím, které si často potřebuje opakovat každý z nás. A stejně jako Pán prstenů, jsou také příběhem o tom, jak s dospíváním vše ztrácíme a musíme to budovat znovu. A pokud už jsme pobrali nějaký rozum, uděláme to lépe.

Americký spisovatel Lev Grossman dosud nestačil publikovat mnoho knih. V roce 1997 vyšla jeho prvotina Warp, v roce 2004 Codex a letos The Magicians (Mágové), kteří se okamžitě stali bestsellerem. Přispíval do mnoha periodik (The New York Times, The Wall Street Journal) a v současnosti píše do týdeníku Time a jeho internetové verze.

Knize rozhodně svědčí překlad Jany Rečkové, která má už dostatek zkušeností a také si zřejmě vybírá (nebo jsou jí vybírány) texty, blízké jejímu vnímání světa. Na výsledku je to znát a ani na redakční práci jsem si nepovšimla žádných kazů na kráse.

Jak už jsem předeslala, text Mágů není nikterak komplikovaný, mohl by však zpočátku odradit opravdu rozsáhlými popisy. Ty rozhodně nad dialogy kralují a tím diskvalifikují tuhle knihu jako vlakovou četbu. Ostatně ani její formát tomu není nakloněn. Takový bytelný svazek, lehce připomínající skutečné magické grimoáry, se perfektně hodí k zimním večerům u krbu a lahve dobrého vína. Ostatně alkohol hraje v životě mladých mágů dosti velkou roli, jako v životě všech dospívajících.

A o tom to je. Quentinův příběh je sice příběhem mága, ale je psán tak civilně, že je opravdu blízký všem. Lev Grossman se hojně odkazuje jak na skutečnou hermetickou a duchovní praxi z našeho světa, tak na naši kulturu. Přestože jsou Mágové příběhem o náctiletém chlapci, mládeži rozhodně určen není. Pochopení jeho poselství vyžaduje určitý stupeň vyzrálosti a zkušenosti.

Obzvláště osvěžující jsou pak narážky na současnou fantastiku, které se příliš neliší od „hlášek“ v postmoderních seriálech. Je to přirozené, protože přesně tak teď mluví mladí lidé na celém světě. Z fantastiky se nám stal mainstream a vsadila bych se, že už pomalu nenajdeme vedoucího pracovníka, který by neznal Star Trek.

Nejúžasnější fantastika je ta, která má moc mýtu. Většinou nám toto označení evokuje něco heroického. Ve skutečnosti byly však mýty vždy účelovými návody, jak vést šťastný a „správný“ život. Jak jednat ve které situaci, jak se bránit netvorům každodenního života.

Dnes už máme takových univerzálních, dostatečně silných návodů málo. Ale z každé generace povstane několik málo vyvolených. A ti pro nás pak tyto neomýty spřádají. Lev Grossman se zdá být jedním z nich – jen mu tiše naslouchejte.

... Kéž by ses jen na vteřinu dokázal podívat na svůj život a vidět, jak je báječný. Přestaň hledat další tajné dveře, které by tě dovedly do tvého pravého života. Přestaň čekat. Je to tak, nic víc už není. Pravý život je tady, a ty se radši rozhodni užít si ho, jinak se budeš cítit mizerně, ať se vypravíš kamkoli, po zbytek života, navždycky.“

str. 136

Mágové (info o knize, ukázka z knihy)
/The Magicians/
Grossman, Lev

Nakladatel: Nakladatelství XYZ
Překladatel: Jana Rečková
Obálka: Ivan Brůha
Redakce: Lucie Bártová, Pavel Dvořák
Rok vydání: listopad 2009
Počet stran: 408
Rozměr: 175 x 245
Cena: 299 Kč

Lament


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...