9.12.2022 | Svátek má Vratislav


RECENZE: Karolina Francová, Věk mloků - JFK 15

6.5.2008 0:05

JFK 15 Věk mloků Karolina FrancováTOPlistZcela nevinná a hlavně neakční obálka tohoto dílu naznačuje, že John Francis Kovář si dá po to všem, co pro něj připravili Procházka, Němec a Žamboch v temné sérii, pořádně dlouhou dovolenou. Ovšem chyba lávky!

Karolina Francová, která je historicky první autorkou v celém ryze českém sci-fi/fantasy seriálu, se neohlíží a vrhá čtenáře do děje rovnou po hlavě. Na rovinu řeknu, že Kovář hraje v tomto díle spíše druhé housle a že hlavní úlohu přebírá Nikita Bernstein. Ta je opravdu v pořádném průšvihu, protože se nakazila neznámým virem díky svému mrtvému milenci a má jen několik dnů, aby získala protilátku. Z toho důvodu se rozhodne požádat o pomoc Kováře, toho času na seznamu Agenturou hledaných osob. Společně se vydávají do světa, kde je většina lidí proměněna v mloky dělající na Zemi peklo. A já řeknu, že hned první setkání obou agentů s touto novou rasou se stane pro jednoho z nich málem osudným.

130 stránkový příběh plný akce, dobrodružství, napětí a dobrých nápadů uplyne v celku rychle. Od ostatních dílů se neliší pouze neakční obálkou a tím, že jej napsala autorka. Velkou odlišnost můžeme vidět i ve způsobu vyprávění, které je tentokrát napsáno netradičně v ich formě z pohledu Nikity, což osobně beru jako obrovské plus. Při prvním přečetní názvu všem čtenářům jistě vytane na mysli legendární Válka s mloky Karla Čapka a napadne je, že by snad mohl 15. díl Kováře vykrádat. Ne, není tomu tak. Obě knihy nemají kromě mloků a čtivosti nic společného.

Vstup Karoliny Francové do série považuji za velmi podařený a doufám, že nezůstane jen u tohoto dílu. Procházka s Žambochem udělali opravdu dobrý tah, když autorku přibrali k projektu. Na závěr dodám, že odměnou za krátký Věk mloků je pro čtenáře téměř 60 stránková povídka Zřídlo moci osvětlující jeden z možných vzniků Agentury.

Hodnocení: 75%.

Agent JFK 15 - Věk mloků (ukázka)
Francová, Karolina (rozhovor)
Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Petr Vyoral
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 192
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 139.00 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...