27.9.2020 | Svátek má Jonáš


RECENZE: Anne McCaffreyová, Všechny pernské weyry

3.11.2010

Všechny pernské Weyry Anne McCaffrey

Když vyšel první příběh o drakenech z Pernu, vnímali ho čtenáři jako čirou fantasy. Rurální řemeslná společnost ve stupni vývoje, který bývá vlastní právě fantasy, k tomu draci obdaření mimořádnými schopnostmi, žádná technika - to přece není a nemůže být sci-fi! A přesto - nebo možná právě proto - autorka v pozdějších pokračováních do příběhu vnesla jeho historii, vyprávění o kolonizační lodi, jejíž osazenstvo muselo na této roztodivné planetě bojovat o holý život a v tomto boji jim měli pomoci geneticky upravení dráčkové. V dalších pokračováních pernských příběhů už autorka sci-fi motivy nejenom otevřeně přiznala, ale také je zcela integrálně zapracovala do děje a využívá je pro další a další dobrodružství svých hrdinů.

Tentokrát tu jde o objev umělé inteligence, která čekala dlouhá staletí na svoji příležitost a povinnost - předat osadníkům dovednosti a znalosti, které potřebují a které jim chybějí. UI má jasné omezení, kolonizační tým nastavil jako nepřekročitelný požadavek netechnologický vývoj, a tak se zvědavci příliš často dozvědí, že dané informace nemohou dostat. Ale i to omezené, co jim UI předá, se stává jablkem sváru, a tak na Pernu dochází téměř k občanské válce, v níž staromilci mají jednoduchý cíl - ten podivný přístroj, který hrozí narušit dosavadní mocenské rozvrstvení, zničit a s ním všechny, kdo jeho informace využívají. Že toto využívání je k prospěchu všech pernských není zajímavé, podstatné je, že tu vzniká nová společenská vrstva vzdělaných řemeslníků, jejichž produkty z nich dělají vítané obchodní partnery.

Do toho ještě vstupuje celá organizace weyrů, draci už zdaleka nejsou jen pomocníky lidí, jsou svébytnými osobnostmi s inteligencí srovnatelnou s tou lidskou, a to je další kapka jedu do číše. Tou poslední je ono slavné nebezpečí, padající vlákna, která draci pomáhají lidem likvidovat, a s nímž jim všem pomůže UI bojovat - svými znalostmi a především historickými záznamy, díky nimž umožní hlavním hrdinům pochopit, o co se jedná a jak s nimi bojovat.

Všemi pernskými weyry autorka sérii zdaleka nezavršila, stále si ponechala hodně témat, určených pro rozvoj a vytěžování v příštích pokračováních, ale je to velký (a pěkně tlustý) milník pernské historie, který nám naservírovala. Jedna dlouhá a na knihy početná část pernské historie v této knize končí, a končí skvěle napsaným finále. Z8roveň to je ale zlomový moment, uzel věčnosti, v němž jeden provaz končí - a druhý, pletenec roztodivných vláken, začíná.

Anne McCaffreyová tu transformovala pernské v multikulturní společnost - jakkoliv dříve byli drakeni bojovými partnery lidí, tady již jsou plnoprávní i dějově a svojí společenskou vahou. Navíc, jak časem zjistí, nejsou lidé a draci jediní, kdo na této planetě je nositelem inteligence. Také se tu objevují pozůstatky technologií, které kolonisty na Pern dopravily a které jim umožnily zahájit život na Pernu takový, jaký chtěli mít - bez technologií (i takové mohou být paradoxy života). Autorka tu otevřela široký vějíř možností budoucích pokračování, od nové kvality soužití různých bytostí přes postupný přechod od řemesel k manufaktuře až po osahávání dávno zapomenutých více než vyspělých technologií.

Originální příběh All the Weyrs of Pern vyšel v roce 1991 (zdaleka ne první v řadě), od té doby jej následovalo dalších více než patnáct knih - pernských samozřejmě, nepočítám ostatní práce Anne McC. Svět Pernu má už od roku 1967 své věrné čtenáře, vlastně už jejich několikátou generaci, a také své hry a svoji fanfiction. Rozhodně si to vše zaslouží.

85%

Anne McCaffreyová: Všechny pernské weyry (All the Weyrs of Pern)
překlad: Jan Mrlík
obálka: Lubomír Kupčík, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autorky: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2010
492 stran, 448 Kč (členové klubu Trifid 338 Kč), vázané
ISBN 978-80-7387-327-1

pagi


Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...